Codzienny ekonomiczny przegląd 07.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Mamy kolejny rekord W październiku ludność przelała 95,8 miliarda rubli, czyli ponad 1 miliard dolarów, na gotówkę, podał Bank Centralny. Według Banku Centralnego rosyjskie gospodarstwa domowe mają obecnie w rękach gotówkę o wartości prawie 100 mld dolarów, czyli 8,98 bln rubli na dzień 1 listopada. To maksimum od marca 2022 r.,
  • Dziesiąty samolot rosyjskich linii lotniczych zepsuł się w locie w ciągu tygodnia. Samolot Boeing-737 linii S7 Airlines, który obsługiwał lot z Nowosybirska do Moskwy. Musiał awaryjnie lądować na lotnisku wylotu po tym, jak podczas wznoszenia z obu silników poleciały iskry.
  • Areszt Igoar Girkina (Striełkow),Striełkow przedłużono o 6 miesięcy., powiedział, że obawia się powtórzenia losu byłego lidera PKW Wagnera Jewgienija Prigożyna, „Moje aresztowanie nastąpiło miesiąc po buncie Prigożyna. Przede wszystkim obawiam się, że zamiast zwykłej kary kryminalnej, zostanę „amnestionowany” w taki sam sposób jak Povar”
  •  W Doniecku funkcjonariusze FSB zatrzymali dyrektora generalnego koncernu Koleje Donbasu, utworzonego pół roku temu. Jest podejrzany o nadużycie władzy i przekazanie mienia państwowego osobom trzecim. 
  • Unia Europejska przekazała Chinom listę firm, które ignorują sankcje UE wobec Rosji i oczekuje, że Pekin podejmie wobec nich działania – przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
  • Rosja jest gotowa do współpracy z Chinami w dziedzinie technologii wojskowej – powiedział Władimir Putin na forum VTB „Rosja wzywa!
  • Komisja Dumy Państwowej ds. Rynków Finansowych poparła przedłużenie prawa uczestników specjalnej operacji wojskowej i członków ich rodzin do ubiegania się o wakacje kredytowe do końca 2024 roku.
  • Szef biura Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, że rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Węgier Péterem Szijjártó o możliwości zorganizowania spotkania prezydenta Ukrainy z premierem Węgier.
  • Miedwiediew uważa, że groźba bezpośredniego starcia między Rosją a NATO z przejściem do III wojny światowej nigdy nie była tak realna od czasu kryzysu kubańskiego.
  1. Kolejna odsłona starcia banku centralnego i rządu. Wszystko pod kontrolą.

Minister rozwoju gospodarczego Rosji Maksym Reszetnikow uważa, że ​​wzrost inflacji w ostatnich miesiącach nie jest krytyczny. Stwierdził , że inflacja bazowa w ujęciu rocznym utrzymuje się na poziomie 5,5%, jeśli pominąć „wszelkiego rodzaju owoce, benzynę itp.”.

„Inflacja tak, jest oczywiście wyższa od celów, ale inflacja podstawowa, jeśli usuniemy wszelkiego rodzaju owoce, benzynę itp., wyniesie 5,5%  Ale ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich miesiącach niestety rośnie, ale nie jakoś mocno” – powiedział Reshetnikov na forum VTB „Russia Calling!”.

Minister odniósł się do opinii, że rynek pracy jest głównym ogranicznikiem wzrostu gospodarczego. Jego zdaniem Rosja nie docenia elastyczności rynku pracy, tak jak wcześniej „nie doceniła elastyczności naszej gospodarki i stabilności”. Zauważył wzrost wydajności pracy i „dość duże rezerwy” – „dużo młodych ludzi” wchodzi na rynek. „Rozumiemy, że rynek pracy nie jest jakimś ograniczeniem, którego nie jesteśmy w stanie pokonać. Jest też elastyczna i my też się przemieszczamy” – dodał Reshetnikov.

Wzrost akcji kredytowej w Federacji Rosyjskiej nie jest w jakiś sposób „wygórowany” – uważa minister. Zauważył, że duży wzrost zapewniła wymiana finansowania zachodniego, ponadto wzrosło zapotrzebowanie na kapitał obrotowy w związku z obsługą rosyjskiego eksportu.

Oficjalna Inflacja rośnie szybciej niż Bank Centralny podnosi główną stopę procentową i jej prognozę. Sondaż przeprowadzony wśród 38 rosyjskich analityków pokazał, że nie wierzą oni, że Bank Centralny utrzyma inflację w nowych, niedawno podniesionych limitach.

2. Putin: Rosja stała się największą gospodarką Europy.

Mamy kolejny z cyklu ciekawych wypowiedzi Putina. Spróbuje wam streścić ostatnią wypowiedź.

Rosja nie jest już „krajem stacji benzynowej” i przewyższa inne kraje europejskie pod względem rozwoju gospodarczego, powiedział rosyjski prezydent Władimir Putin.

„Rosja jest największą gospodarką w Europie i pod względem tempa wzrostu wyprzedza obecnie wszystkie czołowe kraje Unii Europejskiej”

Według niego w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 roku PKB Rosji wzrósł o 3,2%, a do końca roku może wzrosnąć o 3,5%. „Dziś jest już ona wyższa niż przed atakiem zachodnich sankcji” – podkreślił Putin.

Zauważył także, że w strukturze wzrostu gospodarczego coraz większy udział mają sektory niezasobowe, w szczególności produkcja, transport i logistyka. W II kwartale 2023 r. odpowiadały one za 54% wzrostu gospodarczego. Tak Panie prezydencie. Oczywiście Panie prezydencie. Kontynuujmy.

„I tylko 2%, chcę podkreślić, tylko 2% przypadało na górnictwo. Niech teraz ktoś powie, że Rosja to stacja benzynowa, jak całkiem niedawno próbowali o tym powiedzieć” – powiedział Putin. Ja dopowiem, że może na to wpływać wycofanie się kupujących i know how zachodu, może wpływać to że w rok nie znaleźliście ani jednego nowe złoża rud metali i takie tam szczególiki.

Putin stwierdził już wcześniej, że Rosja znalazła się w pierwszej piątce największych gospodarek świata. „Mimo, szczerze mówiąc, pesymistycznych prognoz, jakie formułowały i nadal formułują część ekspertów, przede wszystkim oczywiście zachodnich, Rosja pod koniec 2022 roku – pomimo tych wszystkich prognoz – weszła do pierwszej piątki największych gospodarek świata świata” – powiedział w sierpniu.

Jednocześnie mógł nawiązać do World Economics , według którego Rosja w 2022 roku znajdowała się na piątym miejscu wśród największych gospodarek świata pod względem parytetu siły nabywczej. W szczególności Rosja, której PKB według tego wskaźnika szacowano na 5,5 bln dolarów, wyprzedziła Niemcy (5,01 bln dolarów), Francję (3,53 bln dolarów) i Wielką Brytanię (3,48 bln dolarów). Naukowcy oparli swoje obliczenia na statystykach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Te im podesłał Rosstat przez Putina sterowany ręcznie. Więc można powiedzieć pokrętnie, że Putin publicznie się po plecach pochwalił sam za dobrze wykonaną pracę. A jeśli chcecie znać szczegóły tych „sukcesów” to mamy takie dwa aktualne – przedwczorajszy komentarz dnia z raportami z Banku Centralnego Rosji i wczorajszy o planach budżetowych na rok 2024.

Rząd i Car przemówili teraz pora na usłużnych geopolityków zachodnich.

Od Autora: w 2023 rosyjski eksport według najnowszej prognozy Rosyjskiego Banku Centralnego skurczy się o 25% r/r oraz o 12.5% w stosunku do 2021r. Wyniesie 460-480 mld USD. Dla porównania prognoza dla polskieg

3. Urzędnicy wydobyli pół miliona Rosjan z biedy dzięki wojnie.

Według stanu na trzeci kwartał tego roku 14,8 mln osób (10,2% populacji kraju) miało dochody poniżej progu ubóstwa. 

Tym samym w ciągu roku z biedy wyszło 0,5 mln Rosjan – wynika z danych Rosstat. Co za pokrętna logika.

Szybki wzrost dochodów najuboższych warstw społeczeństwa stał się możliwy dzięki ukierunkowanym świadczeniem socjalnych.

I słuchajcie tego komunikatu. Gdy go czytałem to robiło mi się niedobrze.

-Dochody Rosjan zaczęły rosnąć po ogłoszeniu mobilizacji i rozpoczęciu regularnych wypłat dla setek tysięcy Rosjan, którzy zostali wywiezieni na front na Ukrainie. 

Wypłaty dla uczestników wojny zaczynają się od 204 tysięcy rubli na miesiąc. Przewidziane są również dodatkowe nagrody: 8 tysięcy rubli. – za każdy dzień udziału w aktywnych działaniach ofensywnych; 50 tysięcy rubli. – za każdy kilometr natarcia w ramach oddziałów szturmowych; od 50 tysięcy rubli. – za zajęcie lub zniszczenie ukraińskiego sprzętu wojskowego lub broni.

W przypadku zwolnienia ze służby z powodu obrażeń wojskowych przysługuje ponad 3 miliony rubli, a w przypadku śmierci żołnierza jego rodzinie lub krewnym przysługuje ponad 12 milionów rubli. różne płatności.

Oczywiście nie ma tu słowa, a kalekach, o ciężko rannych, o siłą wcielanych do armii. O setkach tysięcy wdów i dzieci, które teraz dostaną odszkodowanie, ale za rok czy dwa wydadzą je i wpadną w jeszcze większą biedę niż wcześniej, gdyż często jedyny żywiciel rodziny właśnie umarł.

Cały ten komunikat i to, w jaki sposób zostało to przedstawione jest po prostu nieludzkie.

Jak rząd jakiegokolwiek kraju, może się chwalić tym, że likwiduje ubóstwo w ten sposób?

4. Spadek eksportu stali do Chin

W okresie styczeń-październik Rosja zmniejszyła eksport półfabrykatów stalowych do Chin 3,4-krotnie, do 658 tys. ton – wynika z danych służb celnych ChRL. W ujęciu monetarnym eksport spadł czterokrotnie, do 300 mln USD. Dostawy wszystkich rodzajów rosyjskich wyrobów z metali żelaznych (nie tylko półproduktów) również zmniejszyły się trzykrotnie, do 576 mln dolarów. Firmy metalurgiczne Federacji Rosyjskiej nie przedstawiły uwag.

W 2022 roku Rosja gwałtownie zwiększyła dostawy wyrobów stalowych do Chin w kontekście europejskich sankcji. Stowarzyszenie Metalurgów Żelaza „Rosyjska Stal” oświadczyło w kwietniu ubiegłego roku, że 4 mln ton stali należy przekierować na kierunek wschodni. Właściciel NLMK Vladimir Lisin powiedział w czerwcu 2022 r., że Chiny są trudnym miejscem dla metalurgów ze względu na koszty logistyki i frachtu.

5. Strzelanina w szkole w Briańsku-skończyła się umowa na ochronę.

Wczoraj Paweł opisywał nam wydarzenie, jakie miało miejsce w szkole w Briańsku, gdzie 14-latka otworzyła ogień do uczniów. Wydarzenie staje się istotne z punktu widzenia ekonomicznego.

Kontrakty na ochronę szkół w Briańsku wygasły 30 listopada, a nowe powinny zacząć obowiązywać 8 stycznia – wynika z raportów na stronie rządowych.

Z tych danych wynika, że ​​bezpieczeństwem sali gimnastycznej nr 5, gdzie 7 grudnia jedna z uczennic zastrzeliła swoją koleżankę ze strzelby i popełniła samobójstwo, zajmowała się prywatna firma ochroniarska Excalibur Agency. 4 września gimnazjum zawarło z nią umowę na ponad 300 tysięcy rubli. Jednak zgodnie z dokumentami, ostatnim dniem pracy prywatnej firmy ochroniarskiej w szkole w tym roku był 30 listopada.

Nowy kontrakt pomiędzy Agencją Excalibur a gimnazjum nr 5 powinien rozpocząć się w styczniu 2024 roku, kiedy to wynika z zamówienia władz miasta Briańsk. 

Brak pełnej ochrony w gimnazjum nr 5 potwierdzają sami uczniowie. Według nich funkcje ochroniarza w szkole pełniła „babcia siedząca na krześle”.

Pozostałe szkoły w Briańsku również nie mają od początku grudnia specjalistycznej ochrony, jak wynika z umów zamieszczonych na stronie zamówień rządowych.

Ochroną gimnazjum nr 5 w Briańsku do czasu wygaśnięcia kontraktu zajmowała się Agencja Excalibur.

Zauważono, że pracownicy tej firmy „biorą czynny udział” w pracy na okupowanych terytoriach Ukrainy. A pod koniec 2022 roku założyciel firmy Siergiej Poddubny został nawet odznaczony medalem „Uczestnika Specjalnej Operacji Wojskowej” za „pomyślną realizację najważniejszych zadań rządowych”. Tu chyba się coś z tymi zadaniami nie udało.

Dla tych, którzy nie oglądali wczorajszego CEPa, rankiem 7 grudnia ósmoklasistka rozpoczęła strzelaninę w gimnazjum nr 5 w Briańsku –  zabiła koleżankę z klasy, raniła kolejnych 5 osób i popełniła samobójstwo. 

Dziewczynka strzelała ze strzelby ojca Bekas-3, którą bez przeszkód mogła nosić do szkoły.

6. Rosjanie jedzą więcej dlatego nie ma jaj według rządu

Sieci handlowe sprzedają niektóre produkty ze stratą, powiedział wiceminister przemysłu i handlu Wiktor Jewtuchow. Informuje o tym agencja Interfax.

„Marża dla pewnej listy dóbr o znaczeniu społecznym wynosi nie więcej niż 5%. W przypadku niektórych pozycji sieci pracują teraz z ujemną rentownością, na przykład w przypadku jaj, rozumiejąc, że ceny nie można podnieść” – powiedział Jewtuchow. Dodał, że „liczba jaj w magazynie nie zmnieniła się”, a wielkość produkcji pozostała na tym samym poziomie. Powodem niedoboru jaj, według niego, jest to, że „Rosjanie zaczęli spożywać więcej żywności”, „co jest dobrą wiadomością”. Minister dodał, że teraz „handel spełnia wszystkie zadania postawione przez państwo”.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: