Top 🔟 Wieści z Rosji 10.12.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Putin zgadza się kandydować

8 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się na nominację na kolejną sześcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Rosji w kremlowskiej Sali św. Jerzego.

Władimir Putin po wręczeniu Orderu Złotej Gwiazdy uczestnikom specjalnej operacji wojskowej w Sali św. Jerzego na Kremlu powiedział, że zdecydował się kandydować na prezydenta w 2024 roku. Jeśli wygra, będzie to jego piąta kadencja na stanowisku głowy państwa.  Zbrodniarz  DRL a teraz bohater Rosji , dowódca batalionu Sparta Artem Żoga poprosił Władimira Putina, aby poszedł do urn. Pozostali przyłączyli się do prośby. 

Miejsce 9 – KamAZ vs Chińskie marki

KamAZ planuje wyprodukować 2024 tys. ciągników K15 w 5 roku, powiedział dyrektor generalny firmy Siergiej Kogogin na marginesie forum VTB „Russia Calling!”. Wielkość produkcji w 2023 r. wyniesie 5 tys. Kogogin nazwał wzrost produkcji znaczącym, donosi TASS.

W 2022 roku KamAZ napotkał trudności w produkcji ciągników generacji K5 z powodu niedoboru zagranicznych komponentów po tym, jak Daimler Truck opuścił rynek rosyjski – firma zawiesiła pracę od 27 lutego 2022 roku w związku z wprowadzeniem wojsk rosyjskich na Ukrainę. Daimler ma spółkę joint venture z KamAZ Daimler Kamaz Rus w Rosji i 15% udziałów w rosyjskim koncernie. W lutym 2023 roku KamAZ rozpoczął produkcję importowanej wersji K5.

KamAZ musi się jednak mierzyć z konkurencją chińską która planuje również zwiększyć ekspansje na rynku rosyjskim. W 2023 produkcja Shacmana podwoiła się, a  Sitrak zwiekszył ją  czterokrotnie.

Czy KamAZ da rade przekonamy się wkrótce dane za 2023 nie napawają optymizmem.

 

Miejsce 8 – Rosyjski system do zwalczania prania pieniędzy

Rząd podjął decyzję o ustanowieniu własnego międzynarodowego systemu wymiany informacji w celu zwalczania prania brudnych pieniędzy. Będzie on wykorzystywany do interakcji z zaprzyjaźnionymi krajami Azji Środkowej i Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Aby to zrobić, w niedalekiej przyszłości specjaliści zaczną opracowywać oprogramowanie oparte na rosyjskich technologiach. Prototyp może zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku, a cały system powinien zostać uruchomiony do 2026 roku. Gabinet Ministrów przeznaczył na ten cel 8,5 mln rubli, a prace będzie koordynować Rosfinmonitoring.

Przypomnijmy członkostwo Rosji w FATF zostało zawieszone, dodatkowo cały czas wisi groźba że Rosja może trafić na czarną listę krajów wspierających pranie pieniędzy i terroryzm.

Miejsce 7 – 10 awarii w tydzień losyjskich samolotów w locie

Dziesiąty samolot rosyjskich linii lotniczych zepsuł się w locie w ciągu tygodnia. Samolot Boeing-737 linii S7 Airlines, który obsługiwał lot z Nowosybirska do Moskwy. Musiał awaryjnie lądować na lotnisku wylotu po tym, jak podczas wznoszenia z obu silników poleciały iskry.

Samoloty rosyjskich linii lotniczych, pozostawione bez konserwacji w związku z sankcjami nałożonymi za inwazję na Ukrainę, nadal ulegają awariom w powietrzu. W sobotę samolot  Airbus A321 Aerofłotu lecący z Petersburga do Moskwy zażądał awaryjnego lądowania na lotnisku Szeremietiewo.  Powód. Awaria lewego silnika .

Również 2 grudnia na lotnisku Tiumeń Roszczino ze względów technicznych samolot Superjet 100 linii Yamal Airlines lecący z Nojabrska do Ufy wylądował na lotnisku zapasowym –Na pokładzie nie licząc załogi znajdowało się 71 osób. Nikomu nie stała się krzywda. Następnie pasażerowie zostali wysłani do Ufy rezerwowym samolotem linii lotniczej.

1 grudnia trzy samoloty jednocześnie uległy awarii. Airbus A321 należący do Aeroflotu, lecący z Kaliningradu do Moskwy, zmuszony do lądowania na lotnisku w Petersburgu ze względu na awarię klimatyzacji w kokpicie. 

Rankiem tego samego dnia Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że inny samolot Aeroflotu, Boeing 737 z 408 pasażerami na pokładzie, lecący z Moskwy, awaryjnie wylądował w Jużno-Sachalińsku. Decyzja została podjęta w związku ze wskazaniem spadku ciśnienia w jednym z sześciu kół podwozia.

W Nowosybirsku po starcie z lotniska w Tołmaczewie w samolocie IrAero z 78 pasażerami na pokładzie uległy awarii autopilot i klapy. Superjet 100, który miał lecieć do Talakan, wykonał ponad dziewięć okrążeń w obszarze oczekiwania, zanim bezpiecznie wylądował. 

W sobotę linie S7 Airlines zapowiedziały ograniczenie programu lotów w kilku kierunkach. Przewoźnik wyjaśnił to „sezonową redystrybucją samolotów i optymalizacją rozkładów”. Ta jasne.

15 stycznia odwołane zostaną loty z Moskwy do Niżnego Nowogrodu i Czelabińska. Ponadto zmniejszona zostanie liczba cotygodniowych lotów ze stolicy do Wołgogradu, Penzy, Petersburga, Nowosybirska i szeregu innych miast. Ponadto od maja 2024 roku linia lotnicza odwoła część bezpośrednich lotów z Nowosybirska do Kaliningradu. 

Pasażerom, którzy zakupili bilety na loty objęte optymalizacją, S7 oferował pełny przymusowy zwrot kosztów, przebukowanie lotu na dostępne terminy lub ponowne wystawienie biletów na loty liniami lotniczymi z przesiadką na jednym z lotnisk bazowych.

Miejsce 6 – Stara guma mogła unieruchomić rosyjskie śmigłowce w locie

W fabryce w Kazaniu znaleziono gumę z fałszywymi paszportami jakości, wszczęto sprawę karną. Zdaniem ekspertów stosowanie uszczelek wykonanych z gumy niskiej jakości może doprowadzić do wyłączenia silników w locie.

Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych (KVZ), które są częścią Państwowej Korporacji Rostec, użyto gumy z fałszywymi paszportami jakościowymi były wykorzystywane do produkcji uszczelek do układu paliwowego rosyjskich śmigłowców Ansat i Mi-8MTV-1

Wada materiału została wykryta przez kontrole wewnętrzną, odkrycie zostało potwierdzone podczas dodatkowych testów, po których produkty zostały wyizolowane, a produkty użyte przed testami zostały wycofane z warsztatów i zastąpione gotowymi śmigłowcami – zapewnił Rostec.

Podczas kontroli wewnętrznej ujawniono „fakt fałszowania dokumentów dotyczących jakości gumy”, materiały zostały wysłane do organów ścigania.

Na podstawie wyników kontroli wszczęto sprawę karną w sprawie oszustwa popełnionego przez grupę osób w wyniku wcześniejszej zmowy.

Wszystko wskazuje że użyto gumy przeterminowanej powyżej pięciu lat. Niestety nie mamy informacji jak stara to była guma i do ilu śmigłowców ją użyto.

Uszczelki gumowe są stosowane w helikopterach jako uszczelnienie w celu uszczelnienia połączeń i zapobiegania wyciekom paliwa. Stosowanie części wykonanych z niskiej jakości gumy mogłoby doprowadzić do ich zniszczenia na drobne fragmenty i zatkania układu paliwowego śmigłowca – pomp i filtrów silnika. Zanieczyszczenie filtrów powoduje niedobór paliwa w silnikach, co prowadzi do ich wyłączenia w locie.

Miejsce 5 – Białoruś wprowadza podatek dla bogaczy

Białoruś przyjęła nową ustawę, która zakłada wzrost podatku z 13 do 25% dla osób, które zarabiają ponad . 5,5 mln rubli (240 tys pln) Według władz środek dotknie ok. 8-9 tys. osób,

Trudno powiedzieć, czy środek ten pomoże uzupełnić skarbiec. W przypadku Białorusi przedsiębiorcy mogą uznać, że są po prostu okradani i zacząć wypłacać „szare pensje”, a zyski firmy ukrywać za granicą . Inną opcją jest przeniesienie firmy do Rosji.(W Rosji mamy 15%) Jeśli więc opodatkowanie obu krajów jest różne, to inicjatywa Mińska raczej nie zadziała.

Problemem może byc inflacja. Pomimo pozornie niskiej oficjalnej inflacji 4%, ceny wzrosły w różnym stopniu prawie wszystkiego. Z obliczeń rosyjskich ekspertów wynika, że żywność i leki podrożały o 10-15%. Sporo firm próbuje obchodzić narzucone pułapy cenowe. np poprze zmniejszanie opakowań i inne praktyki. Obecnie władza zaczyna szukać dodatkowych funduszy a poroponowany podatek jest zapowiedzią przyszłych kłopotów.

 

Miejsce 4 –  Rząd rosyjski przewiduje minimum 70 000 inwalidów po amputacji rocznie, przez najbliższe lata.

Jakiś czas temu o tym nagraliśmy, ale skoro temat wraca, a od tego czasu przybyło nam dużo widzów, to warto temat odświeżyć.

Władze rosyjskie przygotowują się na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na protezy zastępujące amputowane kończyny. Wynika to z nowelizacji Ministerstwa Pracy do ustawy o ochronie socjalnej osób niepełnosprawnych.

Przewidywane zapotrzebowanie na protetykę w najbliższej przyszłości szacuje się na co najmniej 60–70 tys. produktów rocznie.

Jednocześnie, jak podaje firma Motorika -producent protez rąk i nóg, przed wojną dostarczano Rosjanom około 5,5 tys. protez rąk i 22 tys. protez nóg rocznie.

W październiku wiceminister pracy i ochrony socjalnej Federacji Rosyjskiej Aleksiej Wowczenko poinformował, że ponad 50% rannych uczestników wojny na Ukrainie, którzy przechodzą badania lekarskie i społeczne, grozi amputacja kończyn. To jest niezwykle ciekawa informacja. Jak się sklei informacje o cięciach w służbie zdrowia, braku niektórych leków, baku lekarzy… to robią się całkiem ciekawe liczby, które mogą znacznie przewyższyć te oficjalne zapowiedzi.

„Około 54% wszystkich przebadanych zostało uznanych za niepełnosprawnych po amputacji kończyny. Dziwi bardziej to, że aż 46% osób po amputacji uznano za pełni sprawne?

 Wowczenko zauważył również, że 20% ma amputacje kończyn górnych, a 80% kończyn dolnych. Czyli według tych statystyk, osoby bez kończyn dolnych w wielu przypadkach uznani zostają za sprawnych. Ot taka sztuczka statystyczna.

Według amerykańskiego wywiadu, pod koniec sierpnia straty armii rosyjskiej na Ukrainie osiągnęły poziom 300 tys. osób, z czego 170–180 tys. zostało rannych. Gdyby 54% z nich straciło kończyny, łączna liczba osób po amputacji mogłaby osiągnąć 91–97 tysięcy osób. Zapotrzebowanie na 70 000 protez rocznie wydaje się co najmniej logiczne w takim przypadku.

Dla przypomnienia temat chyba z okolic lipca.

Ministerstwo Pracy zamówiło  rekordową liczbę zaświadczeń stwierdzających fakt niepełnosprawności. Ponad 2,7 miliona egzemplarzy zostanie wydrukowanych w 2023 roku, choć około 1,6 miliona wydrukowano w 2022 roku, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę. Czyli mają dokumentów przygotowanych na ponad 4 mln ludzi.

Na początku tego roku do listy przyczyn inwalidztwa władze dodały urazy odniesione w czasie pełnienia służby ochotniczej w wojsku.

Jednocześnie Fundusz Społeczny Rosji od sierpnia 2023 r. nie publikuje szczegółowych statystyk regionalnych z rejestru osób niepełnosprawnych. Z tej bazy danych można było np. dowiedzieć się, ile osób stało się niepełnosprawnymi w wyniku traumy wojennej, a nie tylko np. amputacji.

Jednocześnie przypominam uzupełnienie państwowego rejestru osób niepełnosprawnych było bardzo przekłamana. Rejestracja niepełnosprawności w systemie trwała około 9 miesięcy po zakończeniu rehabilitacji.

Mamy zatem podsumowując kilka danych.

70 000 protez rocznie.

Wywiad USA szacuje niecałe 100 000 osób po amputacji.

Tylko połowa ludzi po amputacji trafia do systemu jako niepełnosprawna.

Ale jakby co rząd ma wydrukowane ponad 4 mln dokumentów, aby takie wnioski przyjmować.

Miejsce 3 – Duma Państwowa zatwierdziła w pierwszym czytaniu kary za brak sprzedaży walut dla firm

Duma Państwowa w pierwszym czytaniu przyjęła projekt ustawy przywracającej administracyjne kary pieniężne za brak sprzedaży dochodów w walutach obcych przez eksporterów. Zgodnie z dokumentem kary dla urzędników wyniosą 40–50 tysięcy rubli, a dla od 75% do 100% niesprzedanych dochodów w walutach obcych.

Proponuje się wprowadzenie zmian w art. 15.25 Kodeksu wykroczeń administracyjnych, który ustanawia kary za naruszenie przepisów dewizowych. Kary za niedopełnienie obowiązków w zakresie obowiązkowej sprzedaży walut obcych mają zostać ujęte w części 3.1 tego artykułu.

Projekt ustawy został skierowany do Dumy Państwowej 2 listopada przez grupę posłów i senatorów pod przewodnictwem Andrieja Kliszasa.

Zgodnie z projektem zasada ta będzie miała zastosowanie do stosunków prawnych, które powstały od 11 października 2023 r., czyli od dnia podpisania dekretu prezydenta w sprawie obowiązkowej sprzedaży dochodów dewizowych przez eksporterów.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wydział prawny Dumy Państwowej oraz rząd  zwróciłi uwagę na fakt, że stosowanie normy od 11 października 2023 r., czyli daty podpisania odpowiedniego dekretu prezydenckiego, nie może mieć zastosowania, gdyż proponowany podejście nie jest zgodne z częścią 2 art. 1.7 Kodeksu wykroczeń administracyjnych, zgodnie z którym ustawa ustanawiająca lub zaostrzająca odpowiedzialność administracyjną za przestępstwo administracyjne lub w inny sposób pogarszająca sytuację danej osoby nie działa z mocą wsteczną.

Dekret prezydenta z 11 października w sprawie zwrotu obowiązkowej repatriacji dochodów walutowych dla szeregu spółek i ich sprzedaży na rynku rosyjskim ma charakter zamknięty. Lista organizacji nie jest ujawniana, jednak według Kommersanta znajdują się na niej firmy, których udział eksportu w przychodach przekracza 60%.

Miejsce 2 –  Rząd planuje ograbić Banki z zysków za 2023r

Ministerstwo Rozwoju proponuje zrekompensowanie firmom różnicę między rzeczywistą wartością stopy procentowej(obecnie 15%) a pewnym podstawowym poziomem ustalonym przez państwo. Biorąc pod uwagę trudną sytuację budżetową, należy wykorzystać zysk sektora bankowego jako główne źródła finansowania świadczeń, które łącznie mają wynieść 3 bln rubli do końca 2023 r.

Korporacje państwowe i inne firmy otrzymają rekompensatę na pokrycie różnicy pomiędzy rzeczywistą wartością stopy głównej a jej maksymalnym poziomem ustalonym w odpowiednich umowach zabezpieczających stopę procentową powiedzmy 7 %-9%.

Państwowe firmy – w szczególności Koleje Rosyjskie, AvtoVAZ, Aerofłot, Roskosmos już zwróciły się o dopłatę do oprocentowania kredytów zmiennych. Stwierdzili, że tylko takie zachęty pozwolą im nie podnosić taryf i cen.

„Banki przestawiają wszystko na zmienne stopy procentowe, przenosząc zabezpieczenie na klienta. Banki mają zysk w wysokości trzech bilionów na koniec roku, gospodarka przeżywa ciężkie chwile…” – wyjaśniają osoby z ministerstwa gospodarki. Zysk rosyjskich banków do końca 2023 r. może wynieść rekordowe 2,9-3 bln rubli – prognozuje Bank Centralny.

 

Takie inicjatywy podkreślają fakt, że władze finansowe i gospodarcze nie mają jednolitej polityki – mówi Oleg Buklemiszew, dyrektor Centrum Studiów nad Polityką Gospodarczą na Wydziale Ekonomii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

„Najpierw gospodarka wytwarza inflację, Bank Centralny zaczyna z nią walczyć, a potem wszystkie ministerstwa razem zaczynają walczyć z Bankiem Centralnym”

Oleg Buklemiszew

Miejsce 1 – Dochody budżetowe z podatku od ropy i gazu

Według danych opublikowanych we wtorek przez Ministerstwo Finansów, w listopadzie dochody budżetowe ropy i gazu wyniosły 962 mld rubli . Przychody listopadowe są o 7,8% niższe niż w październiku. Na koniec wszystkich 11 miesięcy roku zebrano 8,172 bln rubli dochodów z ropy i gazu, czyli o 23,3% mniej niż w tym samym okresie w 2022 r.

Koszt subsydiów dla rafinerii ropy naftowej w listopadzie spadł do 125 mld rubli ze 147 mld rubli w październiku, ale płatności dla firm za przepustnicę paliwową wzrosły do 193 mld rubli z zera, kiedy taka rekompensata, jak pamiętamy, chwilowo nie istniała. Powrót amortyzatora był główną przyczyną spadku przychodów z ropy i gazu w listopadzie w porównaniu z październikiem.

Sytuacja w listopadzie i grudniu pogorszy się ze względu na spadek cen.

W listopadzie średnia cena rosyjskiej ropy Urals wyniesie około 6,3 tys.(67$) rubli wobec 7,4 tys. rubli w październiku(80$)

Dzisiaj Władimir Putin udał się do ZEA by spotkać się na tajnej naradzie z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej i Emiratów w sprawie dalszych cięć produkcji i stabilizacji cen.

 Od stycznia 2024 r. Bank Rosji, zgodnie ze swoim komunikatem z 27 listopada, wznowi transakcje na krajowym rynku walutowym „biorąc pod uwagę kompensowanie wszystkich transakcji przeprowadzonych ze środków Funduszu Dobrobytu Narodowego w 2023 r.”, czyli przy ustalaniu kwoty interwencji uwzględnione zostaną nie tylko odłożone w tym roku zakupy walut obcych, ale także wydatki na finansowanie deficytu kosztem funduszu. 

Powyżej 60$ za baryłkę będzie kupował juany poniżej będzie sprzedawał.

Miejsce 0 – Koniec wolnego rynku w Rosji w 2024. Braki towarów 

Sieci handlowe sprzedają niektóre produkty ze stratą, powiedział wiceminister przemysłu i handlu Wiktor Jewtuchow. Informuje o tym agencja Interfax.

„Marża dla pewnej listy dóbr o znaczeniu społecznym wynosi nie więcej niż 5%. W przypadku niektórych pozycji sieci pracują teraz z ujemną rentownością, na przykład w przypadku jaj, rozumiejąc, że ceny nie można podnieść” – powiedział Jewtuchow. Dodał, że „liczba jaj w magazynie nie zmnieniła się”, a wielkość produkcji pozostała na tym samym poziomie. Powodem niedoboru jaj, według niego, jest to, że „Rosjanie zaczęli spożywać więcej żywności”, „co jest dobrą wiadomością”. Minister dodał, że teraz „handel spełnia wszystkie zadania postawione przez państwo”.

Jak wiemy rząd zarządził awaryjny zakup potrzebnych towarów  na rynku tureckim i europejskim, a wszystko na tle coraz wiekszych niedoborów i kolejek. Rząd nakazał aby towary były uzupełnione jeszcze przed nowym rokiem. Jednak przy obecnej polityce marżowej może to być trudne.

Brakom towarów będą sprzyjać przyjmowane ustawy walki ze spekulantami i monopolistami.

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) proponuje, aby zakazać monopolistom handlowym zawyżania cen towarów. Według agencji zakaz wejdzie w życie w przypadku gwałtownego, ponad 30-procentowego wzrostu kosztów towarów w ciągu 60 dni. I pod warunkiem, że wzrost ten nie ma nic wspólnego z obiektywnymi ekonomicznymi przesłankami. 

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Całe zestawienie w wersji Video:

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: