Codzienny ekonomiczny przegląd 06.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Samolot pasażerski lecący z Kazania do Moskwy pomyślnie wylądował awaryjnie na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Zawiodło sterowanie systemem stabilizacji samolotu. Na pokładzie było 182 pasażerów i sześciu członków załogi.  To 6 samolot rosyjskich linii lotniczych w ciągu tygodnia, w którym doszło do awarii w powietrzu. 
  • W grudniu Ukrainie kończą się fundusze na kontynuowanie wojny, a jeśli Stany Zjednoczone nie udzielą dodatkowej pomocy, Kijów może zacząć tracić terytorium – powiedział Politico anonimowy doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
  • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł przed możliwym pogorszeniem sytuacji na Ukrainie z powodu braku wsparcia ze strony Zachodu.
  • Zełenski w ostatniej chwili odwołał swoje wystąpienie przed amerykańskimi senatorami
  • Władze przygotowują się do wyjazdu z Rosji Auchan, Metro i Globus. Powiemy o tym jutro.
  • W Rosji odnotowano pierwsze przypadki zakażenia mykoplazmą(wywołuje zapalenie płuc) , przed którą ostrzegały chińskie władze.
  • Policja przeprowadziła nalot i zatrzymania wśród odwiedzających moskiewskie kluby gejowskie po tym, jak Sąd Najwyższy zakazał ruchu LGBT.
  • Roskomnadzor „w celu ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi” rozpoczął spis rosyjskich dostawców usług hostingowych
  • Produkcja broni pancernej w Rosji potroiła się w 2023 roku, a produkcja bezzałogowych statków powietrznych podwoiła się. Poinformował o tym premier Rosji Michaił Miszustin podczas posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Potrzeb Sił Zbrojnych. Do lata produkcja innych wyrobów metalowych, w których Rosstat „ukrywa” produkty kompleksu wojskowo-przemysłowegobyła rekordowa w lipcu wzrosła o 30% rok do roku, choć od jesieni obserwujemy spadki. w ostatnim miesiącu spadła o 16%.
  1. 100 000 więźniów na froncie.

Od początku wojny wysłano do walki na Ukrainie ponad 100 000 więźniów z rosyjskich więzień.

 Twórca projektu Gulagu.net opublikował takie dane na swojej stronie. Otrzymał je od źródła w Federalnej Służbie Więziennej Federacji Rosyjskiej.

Działacz na rzecz praw człowieka przekazała także „Newsweekowi” listy imiennie rekrutowanych osób według stanu na połowę października 2022 r.

Dane Osieczkina potwierdziła dyrektor wykonawcza ruchu Siedzącej Rusi Olga Romanowa, która powołując się na swoje dane ogłosiła wysłanie na front Ukrainy 120 tys. więźniów.

„Z tego 50 tysięcy zwerbowa Prigożin. Resztę rekrutowało Ministerstwo Obrony. 

Liczba ofiar śmiertelnych nie jest znana. 

Część zwerbowanych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony trafiado PMC „Reduta”, pseudoprywatnej struktury departamentu wojskowego, utworzonej niegdyś w celu rywalizacji z PMC Wagner 

Według Oseczkina tygodniowo na froncie ginie ponad 1 tysiąc więźniów. 

Na początku listopada co najmniej 17 osób, które dopuściły się głośnych morderstw i pojechały walczyć na Ukrainie, otrzymało osobiste ułaskawienie od prezydenta Rosji Władimira Putina. Część z nich po powrocie z frontu, już dopuściła się ponownie przestępstwa.

Wśród ułaskawionych przez Putina było dwóch kanibali.

Kreml nie widział problemu w praktyce ułaskawiania morderców, maniaków, gwałcicieli i kanibali. „Mówimy o pewnych warunkach, które wiążą się z byciem na pierwszej linii frontu, <…> udziałem w grupach szturmowych – po czym następuje ułaskawienie” – cytat  sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

2. Rząd planuje ograbić Banki z zysków za 2023r

Ministerstwo Rozwoju proponuje zrekompensowanie firmom różnicę między rzeczywistą wartością stopy procentowej(obecnie 15%) a pewnym podstawowym poziomem ustalonym przez państwo. Biorąc pod uwagę trudną sytuację budżetową, należy wykorzystać zysk sektora bankowego jako główne źródła finansowania świadczeń, które łącznie mają wynieść 3 bln rubli do końca 2023 r.

Korporacje państwowe i inne firmy otrzymają rekompensatę na pokrycie różnicy pomiędzy rzeczywistą wartością stopy głównej a jej maksymalnym poziomem ustalonym w odpowiednich umowach zabezpieczających stopę procentową powiedzmy 7 %-9%.

Państwowe firmy – w szczególności Koleje Rosyjskie, AvtoVAZ, Aerofłot, Roskosmos już zwróciły się o dopłatę do oprocentowania kredytów zmiennych. Stwierdzili, że tylko takie zachęty pozwolą im nie podnosić taryf i cen.

„Banki przestawiają wszystko na zmienne stopy procentowe, przenosząc zabezpieczenie na klienta. Banki mają zysk w wysokości trzech bilionów na koniec roku, gospodarka przeżywa ciężkie chwile…” – wyjaśniają osoby z ministerstwa gospodarki. Zysk rosyjskich banków do końca 2023 r. może wynieść rekordowe 2,9-3 bln rubli – prognozuje Bank Centralny.

Takie inicjatywy podkreślają fakt, że władze finansowe i gospodarcze nie mają jednolitej polityki – mówi Oleg Buklemiszew, dyrektor Centrum Studiów nad Polityką Gospodarczą na Wydziale Ekonomii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

„Najpierw gospodarka wytwarza inflację, Bank Centralny zaczyna z nią walczyć, a potem wszystkie ministerstwa razem zaczynają walczyć z Bankiem Centralnym”

Oleg Buklemiszew

3. Odbudujmy stare praktyki. Wróci Smiersz?

Andriej Gurulew to jeden z rosyjskich polityków z najostrzejszą retoryką ostatnio. Oto jego nowy pomysł.

We wszystkich regionach Rosji do walki ze szpiegami należy odrodzić kontrwywiad „Smiersz”, który działał za czasów Stalina – stwierdził Andriej Gurulew, członek Komisji Obrony Dumy Państwowej. 

Poseł potwierdził, że takie jednostki już działają w okupowanych obwodach Ukrainy. 

„Rozmawialiśmy o Smierszu, dziś stworzyliśmy wydział, który działa mniej więcej w ten sam sposób na nowych terytoriach, ale dziś próbują nam przeszkadzać na zapleczu kraju. Rozmawiałem z Dalekim Wschodem, gdzie stacjonują nasze nuklearne łodzie podwodne i statki. Oni też mogą być w niebezpieczeństwie”

Jego zdaniem niedawne eksplozje pociągów na trasie do Chin pokazały, że w Rosji rośnie niebezpieczeństwo sabotażu. „Wszystkie tunele na BAM są poważnie zabezpieczone… wydawało się, że nie da się tam przejść. Okazało się, że jest to możliwe. Tiaa… zabezpieczone. Wszystkie, na całej trasie? Optymista. Cytuje dalej.

„Konieczna jest walka z dywersantami i szpiegami na terenie całego kraju, ponieważ wojna dotknęła terytorium całej Federacji Rosyjskiej”

Według niego, przy pomocy zachodnich służb wywiadowczych „w Rosji rodzą się ludzie, którzy nam wszystko psują”. Tradycyjny sposób myślenia. My mamy świetny plan. Słabsze przygotowanie i beznadziejną realizacje, ale jak coś się spapra to winny zachód.

Ok to będą szukać tych dywersantów. No to jakie kary Panie Gurulew?

 „Nie powinni być skazywani na 12 lat kolonii karnej, ale powinni zostać zmuszeni do spędzenia życia w odległej tajdze dla dobra Ojczyzny” – No tak. Takiej odpowiedzi można się było spodziewać.

Dodał, nasz łaskawca jeszcze, że nie uważa takiego podejścia za „nieludzkie”. „ Mówią mi, że to nieludzkie. Czy niszczenie naszego narodu jest humanitarne? Ten czas już nadszedł”. Tak zdecydowanie ten czas już nadszedł. Czas aby spotkać się z lekarzem. Bo jak znam dobrze historie to podkręcicie kary, a potem samemu towarzyszu Gurulew pojedziecie na takie wczasy.

Na koniec trochę historii.

Dyrekcja kontrwywiadu „Smiersz”, której nazwa oznacza „śmierć szpiegom”, została utworzona decyzją radzieckiego przywódcy Józefa Stalina w 1943 r. i działała do 1946 r. Pracownicy jednostki zajmowali się infiltracją żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zostali wzięci do niewoli lub otoczeni przez wojska niemieckie, a także obywateli radzieckich, którzy przeżyli okupację niemiecką. „Smierszewcy” identyfikowali wśród nich dezerterów, podejrzanych o szpiegostwo, wspólników niemieckiego okupanta, a także osoby, które uznano za „zdrajców Ojczyzny”.

Czy zdrajcy ojczyzny pojawiali się w najwyższych szczeblach władzy? A owszem. Zatem powodzenie Panie Gurulew.

4. Dochody budżetowe z podatku od ropy i gazu

Według danych opublikowanych we wtorek przez Ministerstwo Finansów, w listopadzie dochody budżetowe ropy i gazu wyniosły 962 mld rubli . Przychody listopadowe są o 7,8% niższe niż w październiku. Na koniec wszystkich 11 miesięcy roku zebrano 8,172 bln rubli dochodów z ropy i gazu, czyli o 23,3% mniej niż w tym samym okresie w 2022 r.

Koszt subsydiów dla rafinerii ropy naftowej w listopadzie spadł do 125 mld rubli ze 147 mld rubli w październiku, ale płatności dla firm za przepustnicę paliwową wzrosły do 193 mld rubli z zera, kiedy taka rekompensata, jak pamiętamy, chwilowo nie istniała. Powrót amortyzatora był główną przyczyną spadku przychodów z ropy i gazu w listopadzie w porównaniu z październikiem.

Sytuacja w listopadzie i grudniu pogorszy się ze względu na spadek cen.

W listopadzie średnia cena rosyjskiej ropy Urals wyniesie około 6,3 tys.(67$) rubli wobec 7,4 tys. rubli w październiku(80$)

Dzisiaj Władimir Putin udał się do ZEA by spotkać się na tajnej naradzie z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej i Emiratów w sprawie dalszych cięć produkcji i stabilizacji cen.

 Od stycznia 2024 r. Bank Rosji, zgodnie ze swoim komunikatem z 27 listopada, wznowi transakcje na krajowym rynku walutowym „biorąc pod uwagę kompensowanie wszystkich transakcji przeprowadzonych ze środków Funduszu Dobrobytu Narodowego w 2023 r.”, czyli przy ustalaniu kwoty interwencji uwzględnione zostaną nie tylko odłożone w tym roku zakupy walut obcych, ale także wydatki na finansowanie deficytu kosztem funduszu. 

Powyżej 60$ za baryłkę będzie kupował juany poniżej będzie sprzedawał.

5. Fińskie firmy dostarczały drony Rosjanom.

Fińskie władze celne rozpoczęły śledztwo podejrzewając, że dwie fińskie firmy dostarczyły do ​​Rosji 3,5 tys. dronów, oraz elektronikę i inny sprzęt, który mógłby zostać wykorzystany do celów wojskowych. Według deklaracji celnych towar został wysłany do innego kraju, istnieją jednak podejrzenia, że ​​trafił do Rosji.

Koszt maszyn i sprzętu dostarczonego w celu obejścia sankcji wynosi ponad 3 miliony euro.

Na podstawie wyników wstępnego śledztwa istnieją podstawy, aby sądzić, że działania były prowadzone z Rosji. W trakcie operacji powstała rozbudowana sieć międzynarodowych firm, dzięki czemu możliwe było sfinansowanie operacji.

Według wstępnych danych za obiema firmami stoi jedna osoba. Nie podano narodowości tej osoby.  Sześć dodatkowych osób jest podejrzanych.  Celnicy planują przekazać sprawę do prokuratury w grudniu.

Wcześniej pojawiły się informacje dotyczące dostaw ciężarówek i części zamiennych z Finlandii do Rosji o wartości milionów euro. Jedna z fińskich firm, omijając sankcje, wysłała do Rosji sprzęt Volvo i Scania, który otrzymała bezpośrednio z fabryk w Chinach, Hongkongu i Tajwanie. Kolejne dochodzenie wykazało , że luksusowe samochody z Europy docierają do Rosji przez Finlandię.

Zamknięcie granicy fińskiej jak, widać niezwykle utrudni życie Rosjanom, gdyż widać poprzez powyższe informacje mieliśmy do czynienia z całkiem dobrze zorganizowaną akcją.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: