Codzienny ekonomiczny przegląd 04.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

5 awarii w locie w ciągu zaledwie dwóch dni.

Samoloty rosyjskich linii lotniczych, pozostawione bez konserwacji w związku z sankcjami nałożonymi za inwazję na Ukrainę, nadal ulegają awariom w powietrzu. W sobotę samolot  Airbus A321 Aerofłotu lecący z Petersburga do Moskwy zażądał awaryjnego lądowania na lotnisku Szeremietiewo.  Powód. Awaria lewego silnika .

Również 2 grudnia na lotnisku Tiumeń Roszczino ze względów technicznych samolot Superjet 100 linii Yamal Airlines lecący z Nojabrska do Ufy wylądował na lotnisku zapasowym –Na pokładzie nie licząc załogi znajdowało się 71 osób. Nikomu nie stała się krzywda. Następnie pasażerowie zostali wysłani do Ufy rezerwowym samolotem linii lotniczej.

1 grudnia trzy samoloty jednocześnie uległy awarii. Airbus A321 należący do Aeroflotu, lecący z Kaliningradu do Moskwy, zmuszony do lądowania na lotnisku w Petersburgu ze względu na awarię klimatyzacji w kokpicie. 

Rankiem tego samego dnia Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że inny samolot Aeroflotu, Boeing 737 z 408 pasażerami na pokładzie, lecący z Moskwy, awaryjnie wylądował w Jużno-Sachalińsku. Decyzja została podjęta w związku ze wskazaniem spadku ciśnienia w jednym z sześciu kół podwozia.

W Nowosybirsku po starcie z lotniska w Tołmaczewie w samolocie IrAero z 78 pasażerami na pokładzie uległy awarii autopilot i klapy. Superjet 100, który miał lecieć do Talakan, wykonał ponad dziewięć okrążeń w obszarze oczekiwania, zanim bezpiecznie wylądował. 

W sobotę linie S7 Airlines zapowiedziały ograniczenie programu lotów w kilku kierunkach. Przewoźnik wyjaśnił to „sezonową redystrybucją samolotów i optymalizacją rozkładów”. Ta jasne.

15 stycznia odwołane zostaną loty z Moskwy do Niżnego Nowogrodu i Czelabińska. Ponadto zmniejszona zostanie liczba cotygodniowych lotów ze stolicy do Wołgogradu, Penzy, Petersburga, Nowosybirska i szeregu innych miast. Ponadto od maja 2024 roku linia lotnicza odwoła część bezpośrednich lotów z Nowosybirska do Kaliningradu. 

Pasażerom, którzy zakupili bilety na loty objęte optymalizacją, S7 oferował pełny przymusowy zwrot kosztów, przebukowanie lotu na dostępne terminy lub ponowne wystawienie biletów na loty liniami lotniczymi z przesiadką na jednym z lotnisk bazowych.

Czyli, zgodnie z planem. Tak jak zapowiadałem rok temu. Powolutku…powolutku. Na szczęście wciąż nie mamy katastrofy lotniczej. Ale wszystko niestety wskazuje, że w nadchodzącym roku możemy być świadkami takowej.

2. Kredyty Stop. Mamy dane za październik. Spada ale wolno, świeta idą.

W październiku banki udzieliły niezabezpieczonych pożyczek o wartości 582,5 mld rubli – wynika z danych Scoringu (jednego z 3 największych biur). To o 6 proc. mniej niż we wrześniu i o 22 proc. mniej niż w rekordowym sierpniu (Rosjanie zaciągnęli wówczas kredyty na 747 mld). Wcześniej, począwszy od stycznia tego roku, wyniki aktywnie rosły z miesiąca na miesiąc, wykazując wzrost w przedziale od 2 do 37%.

W październiku średnia kwota kredytu w banku wyniosła 169,4 tys. rubli wobec letnich 207 tys. rubli.

Na rynek niezabezpieczonych kredytów konsumenckich wpłynęło przede wszystkim zaostrzenie regulacji przez Bank Centralny.

Oznacza to, że banki  będą musiały przeznaczyć większą kwotę na rezerwy na kredyty wysokiego ryzyka (o łącznym koszcie powyżej 25% w skali roku, a także kredyty udzielane kredytobiorcom o maksymalnym obciążeniu zadłużeniem (DDI) tj. powyżej 50% swoich dochodów na spłatę zobowiązań).

W rezultacie banki są zmuszone albo zmniejszyć kwotę kredytów, i odmówić klientom z wysokim zadłużeniem.

Wzrost oprocentowania kredytów w ślad za główną stopą procentową wpłynął również na popyt i tempo wypłat – dodał Michaił Połuchin. Według Finuslugi średnie oprocentowanie niezabezpieczonych pożyczek na dzień 15 listopada wynosiło 26,88%.

Jednak jest to średnia dla przykładu  Sbierbank jest gotowy udzielić takiej pożyczki nawet  na 34,9% rocznie w zależności od indywidualnej oceny kredytobiorcy i sympatii pracowników bankowych.

Tymczasem Bank Rosji nałożył jeszcze surowsze ograniczenia dotyczące udzielania kredytów kredytobiorcom o wysokich dochodach osobistych na pierwszy kwartał 2024 roku.

Przypomnijmy, od listopada 2023 r. prawie 20% kredytobiorców w Rosji jest zagrożonych bankructwem. Od listopada tego roku liczba potencjalnych niewypłacalnych osób wśród kredytobiorców gwałtownie wzrosła o 11% i osiągnęła prawie 10 milionów osób.

Ciekawostka

Według lokalnych sądów około 8,54 miliona osób, czyli poniżej 1% populacji Chin w wieku produkcyjnym, znajduje się na oficjalnej czarnej liście z powodu opóźnień w spłacie pożyczek i kredytów hipotecznych. To prawie półtora raza więcej niż na początku 2020 roku. Rząd zamierza tam wprowadzać specjalny program dla dłużnikow i banków. W Chinach nie ma przepisów dotyczących bankructwa osób fizycznych, które mogłyby złagodzić skutki kryzysu zadłużeniowego

3. . Kadyrow sprzeciwia się Putinowi.

Flota pojazdów wydziału policji drogowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Czeczenii została uzupełniona o dwa SUV-y marki Mercedes Geländewagen, pomimo wezwań prezydenta Rosji Władimira Putina do przeniesienia urzędników do rosyjskich samochodów. O przekazaniu samochodów poinformował sam Ramzan Kadyrow .

– Sprzęt znacząco zwiększy efektywność pracy wydziału na drogach regionu – dodał. Formalnie samochody przekazała policji  Fundacja Achmada Kadyrowa. Media podają, że fundusz ten uzupełniają mieszkańcy Czeczenii, którzy zobowiązani są do przekazywania   na ten cel część swoich dochodów.

Pieniądze wpływają do niego również poprzez kontrakty rządowe, przetargi i wkłady przedsiębiorstw komercyjnych. Ramzan Kadyrow stoi na czele rady nadzorczej funduszu, a jego prezesem jest Aimani Kadyrowa, matka obecnej głowy Czeczenii i wdowa po Achmacie Kadyrowie. Ok i teraz przyznać się bez bicia kto wiedział, że kasę trzyma mama Kadyrowa?

Oprócz luksusowych SUV-ów inspektorzy czeczeńskiej policji drogowej otrzymali 33 samochody chińskiej marki Haval. Zostały one przekazane w ramach projektu „Bezpieczne drogi dobrej jakości”.

W sierpniu Putin wezwał urzędników do przejścia na samochody krajowe, wspierając w ten sposób rosyjskie marki. „Ministerstwa, departamenty, departamenty spraw prosiły o kontynuowanie zakupów, skupienie się na samochodach zagranicznych. To jest niemożliwe! Wszyscy urzędnicy w kraju muszą jeździć samochodami krajowymi” – powiedział Putin, dodając, że samochody będą „skromniejsze niż dotychczas”.

Jednak Kadyrow nadal  przekazuje drogie zagraniczne samochody siłom bezpieczeństwa i sportowcom. W listopadzie podarował samochody Mercedes i GMC dowódcom sił bezpieczeństwa republiki, którzy walczyli na Ukrainie.

4.Duma Państwowa zatwierdziła w pierwszym czytaniu kary za brak sprzedaży walut dla firm

Duma Państwowa w pierwszym czytaniu przyjęła projekt ustawy przywracającej administracyjne kary pieniężne za brak sprzedaży dochodów w walutach obcych przez eksporterów. Zgodnie z dokumentem kary dla urzędników wyniosą 40–50 tysięcy rubli, a dla od 75% do 100% niesprzedanych dochodów w walutach obcych.

Proponuje się wprowadzenie zmian w art. 15.25 Kodeksu wykroczeń administracyjnych, który ustanawia kary za naruszenie przepisów dewizowych. Kary za niedopełnienie obowiązków w zakresie obowiązkowej sprzedaży walut obcych mają zostać ujęte w części 3.1 tego artykułu.

Projekt ustawy został skierowany do Dumy Państwowej 2 listopada przez grupę posłów i senatorów pod przewodnictwem Andrieja Kliszasa.

Zgodnie z projektem zasada ta będzie miała zastosowanie do stosunków prawnych, które powstały od 11 października 2023 r., czyli od dnia podpisania dekretu prezydenta w sprawie obowiązkowej sprzedaży dochodów dewizowych przez eksporterów.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wydział prawny Dumy Państwowej oraz rząd  zwróciłi uwagę na fakt, że stosowanie normy od 11 października 2023 r., czyli daty podpisania odpowiedniego dekretu prezydenckiego, nie może mieć zastosowania, gdyż proponowany podejście nie jest zgodne z częścią 2 art. 1.7 Kodeksu wykroczeń administracyjnych, zgodnie z którym ustawa ustanawiająca lub zaostrzająca odpowiedzialność administracyjną za przestępstwo administracyjne lub w inny sposób pogarszająca sytuację danej osoby nie działa z mocą wsteczną.

Dekret prezydenta z 11 października w sprawie zwrotu obowiązkowej repatriacji dochodów walutowych dla szeregu spółek i ich sprzedaży na rynku rosyjskim ma charakter zamknięty. Lista organizacji nie jest ujawniana, jednak według Kommersanta znajdują się na niej firmy, których udział eksportu w przychodach przekracza 60%.

5. Ukraina zorganizowała i przeprowadziła jednak dwa zamachy na pociągi, a nie jeden?

Linia główna Bajkał-Amur, jedna z największych linii kolejowych na świecie o długości ponad 4 tys. km, uległa w ciągu jednego dnia dwóm poważnym sabotażom. Na kolacji czwartkowej informowaliśmy o jednym zamachu. Wtedy nie było jeszcze szczegółów.

W nocy z 29 na 30 listopada pociąg towarowy jadący ze stacji Taishet zapalił się, przejeżdżając przez tunel Siewieromujski, kluczową arterię kolejową dla ruchu towarowego z Chinami. 

Pociąg składający się z 50 wagonów, z czego 41 przewoziło olej napędowy i trzy kolejne paliwo do silników odrzutowych, został zmuszony do zatrzymania się w tunelu po tym, jak kierowcy zauważyli spadek napięcia i dym. 

Według portalu BAZa. Doszczętnie spłonęło 16 czołgów z przodu pociągu, a w dwóch stwierdzono dziury. Śledztwo uznaje, że przyczyną zdarzenia była eksplozja, która poważnie uszkodziła nie tylko wagony, ale także szyny, co uniemożliwiło wyciągnięcie pociągu z tunelu. Tej informacji nie mieliśmy wcześniej. Teraz podają je rosyjskie media.

Wydział Śledczy ds. Transportu Międzyregionalnego Wschodniego wszczął sprawę karną w związku z atakiem terrorystycznym. Ładunek wybuchowy według wstępnej wersji znajdował się pod podłogą jednego z samochodów.

Aby kontynuować ruch towarowy, Koleje Rosyjskie kursowały po obwodnicy, ale tego samego dnia doszło tam do kolejnej eksplozji. Celem sabotażu ponownie stał się pociąg paliwowy: doszczętnie spłonęły 4 zbiorniki, dwa kolejne zostały uszkodzone w wyniku pożaru. Według wstępnych danych paliwo rozlało się na powierzchni 150 metrów kwadratowych. 

6. Białoruś wprowadza podatek dla bogaczy

Białoruś przyjęła nową ustawę, która zakłada wzrost podatku z 13 do 25% dla osób, które zarabiają ponad . 5,5 mln rubli (240 tys pln) Według władz środek dotknie ok. 8-9 tys. osób,

Trudno powiedzieć, czy środek ten pomoże uzupełnić skarbiec. W przypadku Białorusi przedsiębiorcy mogą uznać, że są po prostu okradani i zacząć wypłacać „szare pensje”, a zyski firmy ukrywać za granicą . Inną opcją jest przeniesienie firmy do Rosji.(W Rosji mamy 15%) Jeśli więc opodatkowanie obu krajów jest różne, to inicjatywa Mińska raczej nie zadziała.

Problemem może byc inflacja. Pomimo pozornie niskiej oficjalnej inflacji 4%, ceny wzrosły w różnym stopniu prawie wszystkiego. Z obliczeń rosyjskich ekspertów wynika, że żywność i leki podrożały o 10-15%. Sporo firm próbuje obchodzić narzucone pułapy cenowe. np poprze zmniejszanie opakowań i inne praktyki. Obecnie władza zaczyna szukać dodatkowych funduszy a poroponowany podatek jest zapowiedzią przyszłych kłopotów.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: