Codzienny ekonomiczny przegląd 30.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Rosyjska Cerkiew Prawosławna zamierza uregulować status prawny duchownych udających się do strefy NWO, zrównując ich w prawach socjalnych z personelem wojskowym.
  • Kilku dostawców Internetu na Krymie zostało zhakowanych — Oleg Kriuczkow, doradca szefa Krymu. Również Oficjalna strona administracji Doniecka została zhakowana przez hakerów.  
  • Sieczin skrytykował Ministerstwo Finansów za politykę podatkową, a Bank Centralny za główną stopę procentową
  •  Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o rozszerzeniu odpowiedzialności karnej na ochotników za szereg przestępstw przeciwko służbie wojskowej
  • Cztery osoby zginęły, a 18 zostało rannych w wyniku ataku rakietowego Sił Zbrojnych Ukrainy na budynek departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej w rejonie oleszkińskim obwodu chersońskiego 
  •  Rosja straciła miejsce w radzie wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.
  • Stany Zjednoczone planują kupić dla Ukrainy 75 tys. pocisków z Grecji 


1. Miasto Moskwa i dziura na bilion rubli.

Władze Moskwy przygotowują się do gwałtownej podwyżki podatków od nieruchomości, aby zapełnić budżet stolicy, który w ciągu najbliższych trzech lat ma rekordową dziurę przekraczającą bilion rubli.

Wartość katastralna mieszkań na rok 2024, na podstawie której obliczana będzie wysokość podatku od nieruchomości dla osób fizycznych, wzrośnie o 21%,

Według nowych szacunków departamentu podwyżka podatku dotknie w szczególności, osoby fizyczne. W drugą stronę pójdą nieruchomości handlowe, wartość katastralna nieruchomości handlowych i biurowych na rok 2024 spadła średnio o 3%. 

Dodatkowych dochodów pilnie potrzebuje moskiewski budżet, który w każdym roku nadchodzącej trzylatki ma wyliczony deficyt. Zgodnie z ustawą budżetową, zatwierdzoną w zeszłym tygodniu przez moskiewską Dumę Miejską, w 2024 roku dziura będzie na 500 miliardów rubli. W 2025 r. deficyt wyniesie 403,6 mld rubli, a w 2026 r. – kolejne 209,9 mld.

Wcześniej zwykle nadwyżkowy budżet Moskwy nie borykał się z taką luką między dochodami i wydatkami. Tylko raz w historii, zanotowano dziurę przekraczającą pół biliona rubli – w 2020 roku na tle pandemii, kiedy przymusowe zamknięcie działalności spowodowało załamanie wpływów podatkowych.

I to jest niezwykle ważna dla nas wszystkich informacja. Pamiętacie co działo się w 2020 roku? Wszystko pozamykane. Wszystko stało. Pamiętacie? Taki deficyt jak w przyszłym roku był tylko w historii raz. Właśnie w trakcie pandemii. Jeżeli ktoś mówi, że Rosja ma się świetnie gospodarczo, to warto byłoby podać im właśnie te dane. Bo one pokazują jak na dłoni obecne spustoszenie w całym systemie.

A dodatkowo… pragnę przypomnieć, że po tym 2020 roku to my do teraz spłacamy ten czas, a to w zerwanych łańcuchach dostaw, a to w tysiącach ludzi którzy popadli w kłopoty, a to przez duże zadłużenie finansów Państwa i inflacje. No i Rosja właśnie tak jakby przeżywa to na nowo. To będzie wracać i odbijać się jej czkawką przez następne lata po wojnie.

2.Duma Państwowa rozważa przywrócenie zakazu eksportu paliw.

Minął zaledwie tydzień od zniesienia zakazu eksportu a w 58 regionach Federacji Rosyjskiej odnotowano wzrost cen oleju napędowego. Komisja Dumy Państwowej ds. Energetyki, że jest gotowa rozważyć możliwość zwrócenia się do rządu Federacji Rosyjskiej z inicjatywą przywrócenia zakazu eksportu paliw. 

„Niestety, fakt, że ceny zaczęły rosnąć, a środki podjęte w celu ich ograniczenia okazały się tymczasowe, jest prawdą. Głównym powodem jest wznowienie eksportu produktów naftowych za granicę. Koncernom naftowym i gazowym bardziej opłaca się tam sprzedawać paliwo niż wewnątrz Rosji. W związku z tym odnotowujemy wzrosty. Jeśli sprawa będzie bardzo poważna, to deputowani Dumy Państwowej powrócą do podnoszenia kwestii wstrzymania eksportu” 

 Igor Ananskikh, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Dumy ds. Energetyki

Największy skok cen detalicznych odnotowano w obwodzie magadańskim – o 4,79 rubla za litr.

W ciągu tygodnia olej napędowy w kilku regionach centralnej i południowej Rosji podrożał o 10%, jego cena wynosiła około 68-70 rubli za litr.

21 września rosyjski rząd wprowadził zakaz eksportu benzyny i oleju napędowego. Celem embarga było nasycenie krajowego rynku paliwami i obniżenie cen. 22 listopada Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej poinformowało, że rząd zniósł również zakaz eksportu oleju napędowego „ze względu na nasycenie rynku krajowego”.

Według rosyjskiego rządu spadają ceny hurtowe w związku z zakończeniem sezonu letniego zwiększonego popytu i zakończeniem remontów w rafineriach.

Jednak rzut oka na ceny temu przeczy. Cena hurtowa od tygodnia się codziennie podnosi.

W tej sytuacji Rząd i FAS ogłaszają kolejne kontrole. FAS poinformował , że w wyniku działań kontrolnych i nadzorczych w segmencie detalicznym produktów naftowych władze terytorialne wszczęły 25 spraw antymonopolowych w 17 regionach.

Jak widać niewystarczająco a szary eksport ma sie coraz lepiej ale o tym władza milczy.

3. A pieniądze, które zabraliśmy kiedyś, oddamy wam też kiedyś. Ale nie teraz.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę przedłużającą moratorium na wypłatę odszkodowań deponentom Kasy Oszczędnościowej ZSRR, których oszczędności zostały „zamrożone” przez rząd radziecki w 1991 r., a następnie spalone w czasie hiperinflacji lat 90. XX wieku.

Zgodnie z ustawą przyjętą w 1995 r. Każdy, kto posiadał depozyty w Sbierbanku przed 20 czerwca 1991 r., a także osoby, które przed 1 stycznia 1992 r. posiadały rządowe papiery wartościowe ZSRR i RSFSR, mają prawo do pełnego zwrotu swoich pieniędzy. Ale jak to w Rosji jest to sprawa bardziej skomplikowana.

W ramach rekompensaty dla obywateli planowano wyemitować obligacje dłużne rządu rosyjskiego, a do ustalenia kwoty posłużyć się „rublem dłużnym”, który uwzględniałby narastającą przez lata inflację.

Proces kompensacyjny został zawieszony w 2003 roku i od tego czasu moratorium jest co roku przedłużane. Ustawa podpisana przez Putina – dwudziesta z rzędu – przesuwa decyzję do 2027 roku.

W uzasadnieniu do dokumentu stwierdza się, że państwo nie posiada „źródeł wsparcia finansowego”, aby spłacić sowieckie depozyty.

Zgodnie z uzasadnieniem finansowo-ekonomicznym ustawy na płatności w 2024 r. potrzeba byłoby 61,8 bln rubli, czyli kwoty 1,7 razy większej niż budżet federalny (36,6 bln rubli) i równej 40% krajowego PKB. W 2025 r. na płatności potrzeba byłoby 64,2 bln rubli, a w 2026 r. – 66,8 bln rubli, jak wynika z materiałów do ustawy.

Ukradli już raz obywatelom mnóstwo pieniędzy. Zrobią to ponownie, jeśli sytuacja stanie się krytyczna. Stąd ludzie nie trzymają pieniędzy w bankach. Po prostu część drugi raz nie da się nabrać.

4. Raport makroekonomiczny Rosstatu zapowiada recesje techniczną w 2024.

Raport makroekonomiczny Rosstatu za okres styczeń-październik 2023 roku odnotowuje wzrost popytu krajowego – zarówno spożycia prywatnego, jak i inwestycji głównie rządowych . Analitycy zauważają jednak złą i pogarszającą się sytuacje na rynku pracy, dramatyczny brak personelu i duży wzrost inflacji. Wzrost PKB szacuje się 3%, oraz zatrzymanie go w 2024 a nawet recesje w dwóch kwartałach. Podkreśla się przegrzanie gospodarki w 2023 r. i osiągnięcie maksymalnych mocy produkcyjnych. Inflację i zakłócenia na rynku pracy należy uznać za pierwszy „widoczny” efekt przegrzania według Rosstatu; Analitycy enigmatycznie prognozują, że ciągu najbliższych kilku kwartałów część inwestycji zostanie umorzona lub nie przyniesie oczekiwanego zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Co ciekawe ryzyko recesji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy oceniane jest powyżej 70%” – pisze Bloomberg Economics.

Negatywne prognozy o których mówiliśmy wczoraj mają coraz większe szanse aby się spełnić.

W październiku oficjalna stopa bezrobocia ponownie osiągnęła najniższy poziom w historii i wyniosła 2,9%. Popyt na pracę przewyższył podaż o ponad 100 tys. osób.

Płace realne spadły o 0,4%. a roczna inflacja na dzień 27 listopada wzrosła do 7,5%. 

Ponadto, w listopadzie, jak wynika z badań Banku Centralnego, udział rodzin posiadających kredyty lub pożyczki konsumpcyjne gwałtownie wzrósł – do 41% z 37% w październiku.

Jeśli dodamy do tego rekordową ilość odmów kredytów bankowych powyżej 80% to rysuje się naprawde czarny scenariusz.

„Być może jest to oznaka „przedkryzysowej” konsumpcji kredytów w oczekiwaniu na dalszą podwyżkę stóp procentowych” – sugerowali analitycy Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych (CMACF) w listopadowym „Analizie trendów makroekonomicznych”.

Wielu rosyjskich makroekonomistów przewiduje duże spowolnienie aktywności konsumenckiej.

Nastroje konsumentów wspierają niedobory siły roboczej oraz oczekiwania na rosnące płace i premie. W listopadzie przedsiębiorstwa przemysłowe ankietowane przez Instytut Gaidar odnotowały rekordowe zapotrzebowanie na personel.

5. Córka Putina ma nowe zajęcie.

Władimir Putin na różne sposoby stara się pozyskać wsparcie krajów afrykańskich w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi i Europą. Opowiada o imperialnej polityce Zachodu, zaprasza przywódców afrykańskich na wspólny szczyt w Petersburgu, obiecuje dać sześciu krajom za darmo 200 000 ton zboża, a prywatna kompania wojskowa jego już byłego szefa kuchni zapewnia bezpieczeństwo wojskowe reżimów w kilku krajach kontynentu. Teraz do tych wysiłków dodana zostanie cyfryzacja i jego córka.

Przedstawiciele ponad 30 krajów Afryki zostali zaproszeni w grudniu do Moskwy na spotkanie z rosyjskimi specjalistami IT i inwestorami, którzy opowiedzą, jak wykorzystać usługi cyfrowe do poprawy jakości zarządzania- czytajcie inwigilacji obywateli. 

Projekt realizowany jest przy wsparciu Narodowej Fundacji Rozwoju Intelektualnego, działającej pod marką Innopraktika. Na jej czele stoi najmłodsza córka Putina Ekaterina Tichonowa.

Jeśli Rosja pomoże afrykańskim urzędnikom państwowym podnieść ich poziom wiedzy i kompetencji w sferze cyfrowej, będzie to korzystne dla obu stron twierdzą rosyjscy eksperci.

Na przykład znany z Chin system rozpoznawania twarzy zostały już wdrożony w ponad 60 regionach, natomiast w 2021 roku były używane i testowane tylko w pięciu. Tu widać znaczny postęp.  Liderem pod względem liczby kamer wideo stosowanych w tego typu systemach jest Moskwa (216 tys.), gdzie obejmują one trzy czwarte miejsc publicznych i 90% sektora mieszkaniowego. 

Ostatnio oglądałem któryś ze starszych części Mission Impossible sprzed dosłownie kilku lat. Tam technologia rozpoznawania twarzy w czasie rzeczywistym była na pograniczu since-fiction. Teraz w Rosji pomimo wielu problemów ekonomicznych rozwija się bardzo szybko. Inwigilacja i kontrola nadrzędnym celem każdego reżimu.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: