Codzienny ekonomiczny przegląd 27.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

 • Udział Rosji w całkowitym imporcie towarów z krajów UE we wrześniu 2023 r. spadł do 2 proc. – wynika z danych Eurostatu.
 • Na Krymie prawie pół miliona ludzi zostało pozbawionych prądu z powodu burzy
 •  Gabinet ministrów Finlandii przestanie przyjmować osoby ubiegające się o azyl na granicy z Rosją, pisze Helsingin Sanomat, powołując się na źródła.
 • Akcje giełdy w Petersburgu spadły o prawie 35% w związku z informacją o jej bankructwie. Objęta sankcjami giełda w Sankt Petersburgu złożyła wniosek o upadłość.
 • FSB zatrzymała w Samarze „wspólnika ukraińskich służb specjalnych, który przekonał rosyjskie wojsko do przejścia na stronę Sił Zbrojnych Ukrainy”
 1. W Czelabińskiej Fabryce Traktorów doszło do potężnych wybuchów.

W Czelabińskiej Fabryce Traktorówdoszło do kilku wybuchów na terenie podstacji transformatorowej. Silny pożar zajął część fabryki – poinformowało regionalne Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na materiale filmowym nakręconym przez naocznych świadków widać ogromnego ognistego „grzyba” szybującego w niebo.

Według Rosjan przyczyną pożaru było zwarcie.. Na razie oficjalnie nie ma informacji o ofiarach.

Czelabińska Fabryka Traktorów jest str4atecgicznym zakładem zbrojeniowym i jest głównym dostawcą dla Uralwagonzawod. Dostarcza silniki podzespoły do T-72, T-90 , BMPT Terminator, samobieżne stanowiska artyleryjskie Akacja, Msta-S i Koalitsiya-SV.

W 2023 roku zakład został objęty amerykańskimi i ukraińskimi sankcjami jako „przedsiębiorstwo specjalizujące się w głównie produkcji silników wysokoprężnych do sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.

2. Stare dobre praktyki wracają. A my mieliśmy rację.

Pod naciskiem wojny Koleje Rosyjskie (przypominam monopolista w Rosji) planują werbować skazańców do ciężkiej pracy na kolei. Rosja boryka się również z potężnym niedoborem kolejowych wagonów towarowych, ponieważ producenci zostali skierowani w stronę produkcji a właściwie remontów czołgów i wagonów do przewożenia żołnierzy.

Wyciekły dokumenty z poczty Kolei Rosyjskich nakazujące przez regionalne organy współpracę z Federalną Służbą Więzienną Rosji w celu przyciągnięcia „kontyngentów skazańców” do pracy na kolei, prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Wynika to z ostrego braku personelu, który przewoźnik państwowy przypisuje praktycznej niemożliwości zatrudniania mężczyzn w wieku 30-39 lat. Nieźle prawda ? Niemożliwość zatrudnienia mężczyzn w wieku 30-39 lat. Ale tak- oni odbudują potencjał w 3-6 lat. Pytanie kim?

Gospodarka wojenna (konkurencja z rekrutacją wojskową) sprawiły, że trudno jest znaleźć nowych pracowników. Koleje Rosyjskie nie chcą podnosić pensji z prostej przyczyny- z zatrudnieniem ponad 740 000 pracowników byłoby to prawie na pewno zbyt kosztowne, bo reszta też by te podwyżki chciała.

Zamiast tego zwróciły się do rosyjskich kolonii karnych w sprawie więźniów. Będą oni wykorzystywani do utrzymania torów i pociągów. Trochę mi to przypomina stare filmy z USA, gdzie więźniowie z łańcuchami u nóg wbijają młotami te stalowe mocowowania szyn do podkładów. Tu będzie podobnie, tylko zimniej i więźniowie jakby bledsi.

Podczas gdy inne rosyjskie przedsiębiorstwa zwróciły się do migrantów z Azji Centralnej, Koleje Rosyjskie nie są skłonne tego robić z powodu konieczności pracy we wrażliwych, lub tajnych obiektach. Zastąpią istniejących pracowników migrantów skazańcami, którzy prawdopodobnie są uważani za bardziej godnych zaufania. Co jest kolejnym przykładem odklejonego myślenia. Skoro morderca czy gwałciciel jest bardziej godny zaufania niż pracownik z Pakistanu.

Wojna wpływa również na produkcję nowych wagonów kolejowych, cystern, skrzyni ładunkowych i innych wagonów towarowych. Uralvagonzavod (UVZ), przekierowuje swoje zasoby na produkcję czołgów i innych pojazdów pancernych na cele wojenne. Produkcja wagonów towarowych zmniejszyła się o połowę w 2022 roku z 13 800 do 7 200 jednostek. W 2023 roku spadła jeszcze bardziej, a produkcja wyniosła do tej pory tylko 4 400 jednostek. I teraz moi drodzy szybka zagadka. Macie prawie milion wagonów towarowych w Rosji. Produkujecie około 4000, a nie remontujecie prawie nic. Szybkie obliczenie w głowie co to oznacza? tik tak tik tak.

Produkcja pojazdów pancernych wzrosła za to o 400%. Niektórzy producenci jeszcze bardziej zmniejszyli produkcję wagonów towarowych-na przykład produkcja United Carriage Company spadła o 53% w 2022 roku.

Dodatkowo koszty wagonów towarowych wzrosły o jedną trzecią w rezultacie. Więc żart, że chleb i masło podrożało, ale za to ceny lokomotyw spadły więc inflacja się nie zmienia, tu w Rosji chyba akurat nie pasuje.

Jednocześnie firmy związane z koleją zwróciły się z prośbą o odtworzenie rodzaju wojskowego transportu kolejowego zaprojektowanego pierwotnie w XIX wieku do przewożenia ludzi i koni – teplushka, zakrytego wagonu z drzwiami przesuwnymi i otworami strzałowymi po bokach.

Były one używane do lat 50. XX wieku. Ogłoszenie mówi, że są „planowane do użycia jako część specjalnych pociągów do przewozu personelu i mienia”

Zostały wyposażone w kusze ( mam nadzieję, że to jakaś część wagonu, a nie naprawdę taka broń kusza), otwory wentylacyjne i ogrzewacze, aby utrzymać ciepło pasażerów. Są one rozwinięte z wagonów towarowych. Prawdopodobnie nowy wygląd teplushki, który funkcjonalnie jest bardzo podobny do swoich poprzedników produkowanych w latach 30. XX wieku, ma na celu skuteczniejszy transport świeżych oddziałów do Ukrainy niż autobusy, które dotychczas były używane.

3. Regiony odpowiedzialne za budżet

Rząd Federacji Rosyjskiej zamierza bezpośrednio obarczyć winą za deficyt budżetowy niektórych gubernatorów. Mówimy o szefach czterech „starych” podmiotów – Czeczenii, Inguszetii, Dagestanu i Tuwy, a także czterech „nowych” – Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Będą musiały wziąć na siebie zobowiązania do zmniejszenia różnicy między dochodami i wydatkami regionalnymi, a za niewywiązanie się z tych zobowiązań centrum federalne grozi pozostawieniem regionów bez dotacji.

Gubernatorzy zostali poproszeni o podpisanie obietnic wydawania pieniędzy federalnych na programy socjalne, zwiększenia efektywności instytucji budżetowych, odmowy zwiększenia liczby pracowników i urzędników sektora publicznego oraz podniesienia ich wynagrodzeń powyżej inflacji, a także zwiększenia poboru dochodów i koordynacji z Ministerstwem Finansów projektu budżetu na 2025 r. i ustaw regionalnych. które mają wpływ na łączną kwotę subsydiów.

Proponowane zmiany mogą jednak nieprzypaść do gustu szczególnie w trzech regionach Czeczenii, Inguszetii, Dagestanu. Rachunek pozostania częścią FR zacznie się mocno ujemny i wielu przywódców oraz mieszkańców zacznie publicznie dokonywac Rachunku Zysków i Strat.

4. Za duża ta różnorodność, trzeba to uprościć.

Zastępca Dumy Państwowej Sułtan Chamzajew zaproponował przyjęcie ustawy federalnej, która określi status narodu rosyjskiego w Federacji Rosyjskiej. Jego zdaniem należy zrewidować terminologię i zastąpić pojęcie „wielonarodowych obywateli Federacji Rosyjskiej” pojęciem „Rosjanie Federacji Rosyjskiej”. Cytuje Pana Chamzajewa:

„W Rosji jest wiele narodowości, ale jeden naród. Naród rosyjski, czyli wszystkie grupy narodowościowe” – mówi parlamentarzysta. Według niego społeczeństwo rosyjskie jest już na tyle dojrzałe, aby wprowadzić taką koncepcję legislacyjną. Poseł podkreślił, że naród rosyjski to nie tylko Słowianie, ale także przedstawiciele republik narodowych, takich jak Dagestan, Tatarstan, Czeczenia, Baszkiria, Udmurcja, Jakucja.

Chamzajew wyraził opinię, że użycie terminu „międzynarodowy” jest wynikiem „gry słów”, która rozpoczęła się po upadku ZSRR. Według niego wprowadzenie pojęcia „naród rosyjski” pozwoli uniknąć zniekształceń w interpretacji tej tożsamości zarówno w życiu codziennym, jak i na poziomie struktur rządowych.

„W Dagestanie jestem Awarem. W Moskwie jestem Dagestańczykiem. Za granicą jestem Rosjaninem” – dodał. Poseł uważa, że ​​wszystkich obywateli Rosji łączy wspólnota „rosyjskiego miru”.

Nie wiem Paweł, jakie masz zdanie, ale dla mnie to są niebezpieczne socjologiczne działania. Bo moim zdaniem władza widzi te podziały na Słowian, czyli tych lepszych i całą zgraję gorszych. Chcą zacząć z tym walczyć, aby właśnie wygasić ewentualne tarcia w przyszłości. To ważny i dobry krok moim zdaniem z perspektywy władzy na kremlu. Ale z drugiej strony może im to wybuchnąć w twarz, jeżeli będą chcieli zacierać tę różnorodność siłą wiesz …tak po rosyjsku. Sam w sumie nie wiem, w którą stronę się to może obrócić. Jakie ty masz zdanie na ten temat?

Putin oskarża zachodnią sztuczną inteligencję o Rusofobie. Chce własną-taką rosyjską.

Tu sam nie wiedziałem, czy wrzucać to w nasze poranne wiadomości, czy może zostawić na program satyryczny, ale to dopiero za tydzień więc nie mogę się doczekać, aby wam to już dziś opowiedzieć.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił na konferencji nt. sztucznej inteligencji w Moskwie, że zachodnie algorytmy sztucznej inteligencji wykazują „stronniczość” wobec Rosji, co uznał za niedopuszczalne. No i co inżynierzy i informatycy z całego świata głupio wam teraz? Prawda?

W związku z tym Putin podkreślił potrzebę rosyjskiego rozwoju sztucznej inteligencji opartego na „tradycyjnych wartościach”. Czyli, że co odpowie ich czat, jak szybko zrobić samogon i splądrować wioskę? W sumie zachodnie chyba nie potrafią udzielać takich odpowiedzi….

Prezydent zauważył, że monopolistyczna dominacja zachodnich technologii sztucznej inteligencji na rosyjskim rynku jest niebezpieczna, ponieważ te algorytmy mogą ignorować rosyjską kulturę. Putin podkreślił, że kontrola rozwoju technologii AI jest konieczna, a wsparciem powinna być „tradycyjna kultura” i wartości.

Ostatecznym celem jest wzmocnienie potencjału naukowego, edukacyjnego, technologicznego i produkcyjnego Rosji oraz rozwój gospodarczy.

Ja to podsumuje w ten sposób. Sztuczna inteligencja w Rosji z rosyjskimi wartościami, będzie rzeczywiście w pełni „sztuczna”

Zlote myśli rosyjskich polityków:

Hodowania młodych kobiet z wyższym wykształceniem jest błędem, ponieważ brakuje funkcji rozrodczych. „W rezultacie mamy pokolenie 40-letnich nieszczęśliwych kobiet, które nie spełniły się ani jako matki, ani jako kobiety i nie wiedzą, czym jest dom”

Margarita Pawłowa, członkini Rady Federacji z obwodu czelabińskiego.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Ppp
  2023-11-27

  Czelabińsk – Rosjanie twierdzą, że wybuchł transformator, ale dobrze by było spytać o to kogoś obeznanego. Ostatecznie sztaba żelaza owinięta drutem nie powinna powodować wyrastania takich „grzybów”, jak po bombie atomowej, które widać na filmach.
  Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.