Top 🔟 Wieści z Rosji 26.11.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – FAS sprawdza 12 producentów kurczaków i jaj pod kątem zmowy cenowej

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) prowadzi kontrole antykartelowe wobec 12 producentów jaj kurzych i mięsa kurzego w związku ze wzrostem cen. Kontrole przeprowadzono w obwodach tyumeńskim, leningradzkim, niżnonowogrodzkim, biełgorodzkim, nowogrodzkim, omskim, tambowskim, rostowskim, republiki Tatarstanu i Stawropola.

FAS straszy prodecentów długoletnim więzieniem, informując, że w przypadku naruszenia prawa o ochronie konkurencji (art. 14 ust. 32 Kodeksu wykroczeń administracyjnych) będą wszczynane postępowania antymonopolowe. Służba prasowa przypomniała również, że artykuł 178 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej „Ograniczenie konkurencji” jest jedynym artykułem „antymonopolowym”, za który przewidziana jest odpowiedzialność karna.

„W jednym z regionów pracownicy departamentu spotkali się z obstrukcją działań kontrolnych i naruszeniem immunitetu cielesnego kontrolerów” – podał FAS. Nie podano, o którym regionie mówimy oraz dalszych szczegółów.

Według Rosstatu w październiku liderami wzrostu cen stały się jaja i mięso drobiowe. W miesiąc ich cena wzrosła o 13,1 proc. W tygodniu 8-13 listopada jaja kurze podrożały o kolejne 3,4%.

16 listopada, szef Ministerstwa Rolnictwa obwodu rostowskiego Konstantin Raczałowski wyjaśnił, że jaja drożeją ze względu na to, że brakuje ich.

Miejsce 9 – Sankcje wobec Arctic LNG-2 uderzą silnie w NOVATEK

Agencja RIA Novosti opublikowała , materiał analityczny, w którym ocenia wpływ amerykańskich sankcji na projekt arktycznego skroplonego gazu ziemnego LNG-2 rozwijany przez rosyjski koncern Novatek. W artykule zastępca dyrektora Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego Aleksiej Griwach szacuje potencjał projektu aż na 4% całego światowego rynku LNG. W obliczu sankcji, jak podsumowuje agencja, spółka może stracić cały ten udział.

Sankcje nałożone przez USA 2 listopada obejmują zakaz wszelkich operacji z użyciem Arctic LNG-2, ale specjalna licencja OFAC do 31 stycznia 2024 r. pozwala na pewne transakcje niezbędne do „zbycia, przeniesienia lub ułatwienia zbycia lub przeniesienia długu lub aktywów” firmy. Departament Stanu USA obiecał monitorować wszystkie struktury biznesowe zaangażowane w projekt.

Arctic LNG-2 to największy projekt NOVATEKU  po instalacji Jamał LNG. Znajduje się w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Półwyspu Gydan w rejonie Tazovsky na Jamale. Przepustowość każdego z trzech lini ma wynieść 6,6 mln ton rocznie. Firma planowałą otwarcie wszystkich linii do 2026 roku. Już wiemy że to nie nastąpi.

Miejsce 8 – Avtovaz z problemami finansowymi.

Dziś mamy coś dla fanów rosyjkiej motoryzacji. Avtovaz to największa rosyjska firma motoryzacyjna więc myślę, że was zainteresują te wiadomości.

Avtovaz boryka się z problemami finansowymi i technologicznymi w związku z umieszczeniem go na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Skarbu, powiedział w poniedziałek dyrektor generalny firmy Maxim Sokolov.

Według niego wprowadzone we wrześniu sankcje wobec Avtowazu zaczęły przestrzegać nie tylko kraje zachodnie, ale także państwa, które Rosja uważa za „przyjazne”. Lista krajów przyjaznych chyba musi zostać zweryfikowana. Na pewno nie robi się coraz dłuższa, a raczej wręcz przeciwnie. Uwaga cytuje dyrektora Sokolova dalej:

„Konsekwencją tego były nowe, masowe odmowy zagranicznych dostawców, poddostawców, instytucji finansowych, banków współpracy z naszą branżą samochodową. W ten sposób zagraniczne banki po prostu blokują zarówno nasze płatności wychodzące, jak i te do Avtovazu, jeśli mówimy o produktach eksportowych” – skarżył się Sokołow na przesłuchaniu w Radzie Federacji.

„I dzieje się to niestety wszędzie” – kontynuował — Nie tylko z nieprzyjaznych miejsc. Ale także, biorąc pod uwagę ryzyko wtórnych sankcji – ze strony prawie wszystkich banków zagranicznych” – Smuteczek.

Sankcje uderzyły już w plany produkcyjne AvtoVAZ, w ubiegłym roku gdzie stracili połowę swojej sprzedaży, natomiast w tym roku zaczęto stopniowo przywracać produkcję, kupując komponenty z „przyjaznych” stron. Jak widać zostało to zauważone, i ponownie zachód poddusza producenta.

Koncern nie będzie w stanie w tym roku wyprodukować pierwotnie planowanych 400 tys. samochodów – ostrzegał w zeszłym tygodniu Sokołow. Według niego z linii montażowej największego rosyjskiego producenta samochodów zjedzie o 10% mniej samochodów, niż oczekiwano. To z jednej strony dobra wiadomość, bo jest tłamszenie. Z drugiej strony jednak 360 tysięcy samochodów wyprodukować się uda.

To „poważny strzał w naszą gospodarkę” – powiedział Sokołow, dodając, że w rzeczywistości Avtovaz doświadczył „powtarzających się awarii swoich łańcuchów logistycznych i finansowych”. W okresie styczeń–październik 2023 r. Avtovaz wyprodukował 293 tys. samochodów, a sprzedaż Łady w Rosji w tym samym okresie podwoiła się, przekraczając 283 tys. samochodów.

W ubiegłym roku Avtovaz odnotował spadek sprzedaży aż do 188,6 tys. samochodów, a ogólna produkcja rosyjskiego przemysłu motoryzacyjnego spadła trzykrotnie. Po odejściu zagranicznych koncernów i zaprzestaniu dostaw podzespołów z linii montażowych pozostałych fabryk samochodów zjechało 450 tys. samochodów – minimum od ponad pół wieku. Tak więc w 1970 r. ZSRR produkował 344 tys. samochodów rocznie, a w 1975 r. Mamy więc cofnięcie zdolności produkcyjnych do 1975 roku.

Miejsce 7 –

Jedzenie Fast-Food w górę

Cena porcji shawarmy w Moskwie może wkrótce osiągnąć 500 rubli – takie szacunki słyszeli w ostatnich miesiącach właściciele lokali sprzedających to danie. Z jednym jednak zastrzeżeniem: kupujący nie są jeszcze psychicznie gotowi na taką cenę. 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy cena części wzrosła o około 15%. „To wszystko jest kwestią przyzwyczajenia” – mówi właściciel jednego z lokali . „Dwa lata temu shawarma kosztowała poniżej 200 rubli, teraz ponad 300 rubli w przypadku kurczaka i 400 rubli w przypadku normalnego mięsa”. Według sprzedawcy niedługo zobaczymy ceny 500 rubli.

W ciągu ostatnich dwóch, trzech lat shawarma przeszła kluczową zmianę: w Moskwie wyszła z „marginalnego” getta, stając się jedną z całkiem przyzwoitych opcji na budżet i pyszną przekąskę, a nawet lunch. W szczególności w hierarchii prestiżu (ale nie wygody czy uznania) shawarma już teraz stoi ponad największymi sieciami fast foodów typu „burger and potato”. „W przeciwieństwie do burgerów na rynku masowym, shawarma powstaje na oczach kupującego, sprawia wrażenie wyższej jakości” – twierdzi analityk rynku gastromicznego.

W ostatnich miesiącach giganci fast foodów publicznie ogłosili podwyżki cen (i podnieśli je) co najmniej dwukrotnie – w rezultacie średni rachunek za lunch w tych lokalach przekroczył już 500 rubli.

Dlatego w najbliższych miesiącach, gdy klienci dostosują się do tego poziomu cen, koszt shawarmy wzrośnie,

Miejsce 6 -Nokaut i porażka rosyjskiego eksportu broni.

Na wystawie lotniczej Dubai Airshow 2023, największej na Bliskim Wschodzie, rosyjski Rosoboronexport, będący monopolistą w dostawach rosyjskiej broni na eksport, nie zdołał podpisać żadnego kontraktu.

Sankcje, które blokują płatności w dolarach od 2018 roku, skutkują masowymi odmowami zagranicznych dostawców i instytucji finansowych współpracy z rosyjskim sektorem zbrojeniowym. Rosyjska ekspozycja na wystawie została umieszczona na obrzeżach przestrzeni wystawienniczej, z dala od światowych liderów branży, takich jak Lockheed Martin, Boeing i Airbus, którzy podczas wydarzenia podpisali kontrakty o wartości 67 miliardów dolarów.

Rosja systematycznie traci pozycję na rynku eksportu broni, a jej udział spadł z 22% do 16% w latach 2018–2022. Eksperci prognozują dalszy spadek, a Rosja może utracić status drugiego co do wielkości dostawcy broni na świecie na rzecz Francji.

W Indiach, kluczowym rynku dla Rosji, dostawy spadły o 37% w ciągu ostatnich pięciu lat, a eksport broni będzie prawdopodobnie nadal maleć z powodu sankcji handlowych i presji ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Podsumujmy zatem wyniki tych targów. USA 67 miliardów. Rosja zero rubli.

Miejsce 5 – Wraca podatek od lokat. Słony rachunek dla klasy średniej ?.

Do końca 2020 r. podatek od dochodu z lokaty lub rachunku rublowego był płacony, jeśli jego stawka przekraczała określoną kwotę: podstawowa stopa procentowa Banku Centralnego plus 5 punktów procentowych. Podatek był płacony dopiero po przekroczeniu tego limitu. Dla rezydentów wskaźnik ten wynosił 35%, dla nierezydentów – 30%.

Na koniec 2020 r. Stopa procentowa Banku Centralnego wynosiła 4,25% w skali roku, czyli limit stawki, do którego podatek nie został pobrany, wynosi 9,25% w skali roku. Takie oprocentowanie lokat w bankach w 2020r nie było dostępne, więc nikt nie płacił podatku.

 

Obecnie będzie inaczej dochody Rosjan z odsetek od depozytów powyżej 1,6 mln rubli zostaną opodatkowane nowym podatkiem – władze spodziewają się otrzymać 101 mld rubli z depozytów, których rentowność wynosi ok. 150 tys. rocznie. Poinformowała o tym gazeta „Izwiestia”.

Vladimir Chernov, analityk Freedom Finance Global, zauważa, że działania te wiążą się z zacieśnieniem polityki monetarnej i podniesieniem głównej stopy procentowej do 15%. Dodał, że na koniec 11 miesięcy średnia arytmetyczna rentowność lokat wyniesie ok. 9 proc. w skali roku, skąd wyliczany jest stosunek kwoty depozytu do jego rocznej rentowności.

„W związku z tym wszystkie depozyty poniżej 1,665 mln rubli podlegają kwocie wolnej od podatku, ponieważ roczny dochód z takich depozytów przy średniej stawce 9% wyniesie 149 850 rubli” – wyjaśnił Czernow.

Stawka dochodu pozostanie taka sama dla podatku dochodowego od osób fizycznych – 13%, czyli od kwoty rocznego dochodu w np. 150 tys. rubli trzeba będzie zapłacić 19,5 tys. rubli. Obliczenie kwoty na podstawie danych z banków zostanie przeprowadzone przez Federalną Służbę Podatkową.

Miejsce 4 – Bankructwa w Rosji się rozszerzają na firmy. Jest źle.

Rosyjska gospodarka doświadcza „kolosalnego wzrostu” liczby firm w upadłości – powiedział w czwartek zastępca szefa Federalnej Służby Podatkowej (FTS) Konstantin Czekmyszew.

Według niego w okresie styczeń-czerwiec liczba spraw upadłościowych, które są rozpatrywane przez rosyjskie sądy, wzrosła o prawie jedną czwartą – z 50,3 do 62,6 tys.

„Niestety, w ciągu zaledwie sześciu miesięcy widzimy tak poważny, kolosalny wzrost” – powiedział Czekmyszew na forum „Bankructwo. Nowa rzeczywistość”

W rezultacie system sądowniczy jest przeciążony bankructwami, skarżył się zastępca szefa Federalnej Służby Podatkowej: na 800 000 spraw arbitrażowych około 150 000 to sprawy dotyczące niewypłacalności, ale oprócz tego istnieje kolejny milion odrębnych sporów – indywidualnych przypadków, które pojawiają się w trakcie postępowania upadłościowego.

Z reguły wierzyciele upadłych firm w Rosji zostają z niczym: w ubiegłym roku ich roszczenia zostały zaspokojone tylko w 4,2% przypadków. A w 57% przypadków nie udało się odzyskać ani jednego rubla od bankrutów, cytuje statystyki Czekmyszew.

Według Rosstatu na dzień 1 września przeterminowane zobowiązania rosyjskich firm sięgnęły 4,394 bln rubli. Od początku roku wzrosła o 266 mld rubli, a od początku wojny z Ukrainą – o 739 mld rubli.

Według Rosstatu największy poziom przeterminowanych długów występuje w firmach produkcyjnych: 1,417 bln rubli,

Na kolejnych miejscach plasują się firmy detaliczne i hurtowe (718,7 mld rubli), energetyczne (691,6 mld rubli) oraz górnictwo (404 mld rubli).

Miejsce 3 – Price  cap wraca. Pytanie na jak długo. Putin wściekły.

Koszt rosyjskiej ropy Urals w portach Morza Bałtyckiego spadł poniżej pułapu cenowego 60 dolarów za baryłkę podaje Reuters,

Stawki frachtowe za dostawy ropy Urals z rosyjskich portów Primorsk i Ust-Ługa wzrosły z 8 mln USD w zeszłym tygodniu do 9,2-9,5 mln USD. Jak podaje Reuters, szacowana cena Uralsu na warunkach FOB na dostawę z Bałtyku do Indii dzisiaj, 17 listopada, spadła do 58-59 dolarów za baryłkę. Tym samym dyskonto do Brent ponownie osiągnęło prawie 20 USD.

Rosja planowała jeszcze miesiąc temu zwiększenie dostaw ropy naftowej w związku z wysokimi cenami. Gdy ceny są niższe Rosja ma problem.

Ministerstwo Finansów ustaliło projekt budżetu na najbliższe trzy lata po kursie Urals na poziomie 71,3 USD za baryłkę w 2024 r., 70,1 USD w 2025 r. i 70 USD w 2026 r.

Z takiego obrotu sprawy niezadowolony jest mocno prezydent. Żąda od firm sprzedaży powyżej limitu. Czy się zakończy jak na pszenicy a może ceny wrócą do wysokich poziomów.

Greckie firmy żeglugowe Minerva Marine, Thenamaris i TMS Tankers przestały w ostatnich tygodniach transportować rosyjską ropę – tak podaje Reuters, oraz wynika z danych firm Kpler. Agencja zauważa, że odmowa greckich spedytorów nastąpiła po zaostrzeniu amerykańskich sankcji na dostawy rosyjskiej ropy.

Te trzy firmy były bardzo aktywnymi spedytorami ropy i paliwa z Rosji do października. Potem zaczęli ograniczać swój udział w transporcie by go wygasić w ostatnim tygodniu.

Agencja zauważa, że tankowce Minerva Marine, Thenamaris i TMS od dziesięcioleci transportują rosyjską ropę. Kontynuowały one transport ropy z Rosji nawet po odmowie większości innych zachodnich firm ze względu na rosnące ryzyko sankcji.

Trzy greckie firmy eksploatują 100 dużych tankowców zdolnych do transportu prawie całej ropy eksportowanej z rosyjskich portów w Primorsku, Ust-Łudze i Noworosyjsku, czyli około 2,4 mln baryłek dziennie.

Restrykcje na ceny ropy z Rosji zostały wprowadzone przez państwa G7, Unię Europejską i Australię w grudniu 2022 r. Zakazali również swoim firmom transportu rosyjskiej ropy, jeśli sprzeda się ona powyżej ustalonego przez nich pułapu 60 dolarów za baryłkę.

16 listopada Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na trzy tankowce pływające pod liberyjską banderą – Kazan, Ligovsky Prospect i NS Century. Departament Skarbu USA poinformował, że wszystkie trzy tankowce przewoziły rosyjską ropę po cenie powyżej ustalonego pułapu. Na liście sankcyjnej znalazło się również 20 firm z Rosji, Bośni i Hercegowiny, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Macedonii Północnej.

Miejsce 2 – Komisarze walutowi mogą zabrać twoje dewizy.

Rząd pozytywnie zareagował na projekt ustawy grupy posłów i senatorów o wprowadzeniu kar pieniężnych za naruszenie zasad obowiązkowej sprzedaży przychodów z eksportu.

Proponuje się kary na poziomie 40-50 tysięcy rubli dla urzędników i pracowników firm oraz zabór 3/4 dniesprzedanych dewiz.

Nie jest ustalone jednak która agencja będzie zajmować się takimi sprawami. Kontrolę walutową w Rosji przeprowadzają Federalna Służba Podatkowa, Federalna Służba Nadzoru Finansowego, Bank Centralny i Federalna Służba Celna. Wszystko wskazuje na Rosfinmonitoring ale tu zdania są podzielone.

Autorzy projektu zakładają, że grzywny za naruszenia będą możliwe już niedługo tj. od 11 października, kiedy to wydano dekret prezydencki o sprzedaży dochodów dewizowych. Jednak zdaniem rządu ustanowienie odpowiedzialności administracyjnej z mocą wsteczną jest sprzeczne z Konstytucją. Wszystko wskazuje że prezydent znowu i tutaj będzie musiał rozstrzygnąć spór konstytucyjny.

Jednak już wiemy, że decyzja została uzgodniona z Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Finansów. Ministerstwo Finansów powiedziało że dokument został poparty, ponieważ ustanawia odpowiedzialność za naruszenie dekretu prezydenckiego.

Dekret prezydencki o zwrocie obowiązkowej repatriacji dochodów w walutach obcych dla szeregu firm i ich sprzedaży na rynku rosyjskim jest zamknięty. Lista organizacji jest tajna , jednak według gazety Kommiersanta znajdują się na niej firmy, których udział eksportu w przychodach przekracza 60%.

Miejsce 1 – Plany planami . Panie Putin mamy problem okłamują Was.

Pobór podatków do skarbu państwa spadł o 1,4 bln rubli w pierwszej połowie 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Świadczą o tym najnowsze dane z portalu analitycznego Federalnej Służby Podatkowej, które zbadała gazeta Izwiestia. Liczba ta kształtowała się na poziomie 8,4 bln rubli wobec 9,8 bln rok wcześniej – różnica wyniosła 14%.

Dochody do budżetu federalnego pochodzą głównie z podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od wartości dodanej, podatku od wydobycia minerałów (MET), a także podatku dochodowego od osób fizycznych.

W tym roku najbardziej spadł podatek od wydobycia kopalin: z 5,7 bln do 3,7 bln (o 35 proc.). Podatek dochodowy w pierwszym półroczu spadł o 5 proc. (do 867,1 mld) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, podatek dochodowy od osób fizycznych – o 11 proc., do 47,9 mld.

Wszystko wskazuje że szacunki ministerialne i służby skarbowej są z 4 liter.

Urzędnicy wolą częściej mówić nie o budżecie federalnym, ale o budżecie skonsolidowanym: zawiera on informacje o finansach publicznych na wszystkich szczeblach (w tym regionalnym i lokalnym). 21 listopada szef Federalnej Służby Podatkowej Daniił Jegorow na spotkaniu z Władimirem Putinem powiedział, że dochody do skonsolidowanego budżetu w okresie styczeń-październik wzrosły o ok. 10% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. (do 37,6 bln). Zauważył również, że wskaźniki podatkowe skarbu federalnego są „w lekkiej dodatniej strefie około 1%”, ale nie podał konkretnych liczb.

Dlaczego  budżet federalny jest tak ważny i ma pierwszorzędne znaczenie. Jest on przeznaczony na wypełnianie zobowiązań socjalnych (np. waloryzacja emerytur, finansowanie szkół, pensje dla pracowników sektora publicznego), wydatki na obronność i bezpieczeństwo,

Do końca 2023 r. władze spodziewają się, że do budżetu federalnego wpłynie 23,2 bln rubli z podatków – wynika z konkluzji Izby Obrachunkowej Oznacza to, że prognoza jest prawie trzy razy większa niż zebrano w styczniu-czerwcu. 

Miejsce 0 –  Czy kolejne kraje pójdą drogą Finlandii?

Norwegia jest gotowa zamknąć granicę z Rosją „jeśli zajdzie taka potrzeba” – oświadczył premier Jonas Gahr Støre. Norwegia ma tylko jeden punkt kontrolny na granicy z Rosją, a obecnie nie odnotowano nietypowego ruchu. Jednak władze norweskie monitorują sytuację w Finlandii i Estonii, które wprowadzają ograniczenia wjazdu przez granicę.

Przypominam, gdyż o tym było wczoraj, ale mieliśmy dosyć nerwową noc i poranek. Rząd fiński ogłosił zamknięcie wszystkich punktów kontrolnych na granicy z Rosją, z wyjątkiem jednego, w związku z napływem nielegalnych migrantów. Decyzja wejdzie w życie 25 listopada i obowiązywać będzie co najmniej do 23 grudnia. Ja przygotowałem dla was obrazek, który może wam coś pokaże.

Wiem, że CEP ma być poważny, ale nie można przejść obojętnie wobec nowej trasy z Petersburga do Helsinek. No spójrzcie sami.

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Całe zestawienie w wersji Video:

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: