Codzienny ekonomiczny przegląd 24.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

 • Europejskie armie przygotowują się do konfliktu o wysokiej intensywności, ponieważ Rosja pozostaje głównym zagrożeniem dla Europy. Stosowne oświadczenie złożył prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel,
 • Partia Wolności, która nie była entuzjastą dostaw broni do Kijowa, ostatecznie wygrała wybory w Holandii. Zdobędą 37 ze 150 miejsc w Izbie Reprezentantów. 
 • Grupa robocza ds. operacji specjalnej w swoim kolejnym raporcie dla prezydenta Rosji Władimira Putina proponuje rozszerzenie na ochotników szeregu świadczeń, które obecnie należą się tylko żołnierzom kontraktowym
 • Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w nocy 24 listopada systemy obrony powietrznej zniszczyły 16 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych. Trzy drony zostały zniszczone nad obwodem wołgogradzkim i 13 nad Półwyspem Krymskim. Skuteczność 100%, oczywiście bez ofiar i szkód.
 • . Dowódca Floty Czarnomorskiej zginął w ataku dronów marynarki wojennej na Krymie. Data jego śmierci nie jest znana, ale jego pożegnanie odbyło się 20 listopada w Noworosyjsku.
 • Niemcy będą nadal inwestować w czteroletni pakiet budżetowy UE dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro, pomimo zamrożenia prawie wszystkich środków budżetowych, donosi WSJ.
 •  Nowy prezydent Argentyny, Javier Miley, zaprosił Zełenskiego do poprowadzenia konferencji na temat Ukrainy, według doradcy Mileya ds. polityki zagranicznej Diany Mondino.
 • W Listopadzie o 20%. wzrósł odsetek respondentów, którzy muszą wydawać pieniądze na zakup towarów, niż odkładać je na później podaje Bank Rosji,
 • Rosną oczekiwania inflacyjne rosyjskiego społeczeństwa według banku Rosji. W listopadzie to 15,1% przy medianie 13,9% w październiku.
 • Na rosyjskim sprzęcie wojskowym w a Ukrainie pojawił się nowy znak taktyczny – odwrócony trójkąt wpisany w inny trójkąt.
 • Banki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaostrzyły warunki otwierania rachunków dla rosyjskich firm ze względu na presję ze strony Stanów Zjednoczonych. 
 • Dmitrij Miedwiediew zażądał szybkiego zwiększenia produkcji tanich bezzałogowców. Czyli co nie tylko piekarnie bedą produkować drony ale inne zakłady ?
 • Sąd w Moskwie ukarał Google grzywną w wysokości 4 milionów rubli za odmowę usunięcia z YouTube fałszywych informacji o operacji specjalnej znaczy wojnie
 • Władze Finlandii rozważą całkowite zamknięcie granicy z Federacją Rosyjską – powiedział premier Republiki Petteri Orpo.Znaczy tego jednego symbolicznego przejścia.
 • Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji ogłosiła, że umieściła Knauf, głównego niemieckiego producenta materiałów budowlanych, na liście „międzynarodowych sponsorów wojny”. Według agencji firma wpłaciła do rosyjskiego budżetu w 2022 roku 117 mln dolarów i nadal działa na rynku rosyjskim
 • Korespondent wojskowy Rossija 24 Borys Maksudow zmarł w wyniku ran odniesionych podczas ukraińskiego ostrzału, poinformował prezenter telewizyjny Władimir Sołowjow.
 • Premier Litwy Ingrida Šimonytė rozpoczyna czterodniową wizytę na Ukrainę
 • UE zapowiedziała gotowość przyjęcia Gruzji i Mołdawii bez terytoriów okupowanych
 • Indie nie przyjęły tankowca NS Century pod flagą Liberii z rosyjską ropą, który został objęty sankcjami

W dzisiejszym programie:

 1. Rosja uważa, że cały świat kłamie. A skoro tak to trzeba wszystko cenzurować.

Rosja jest liderem w liczbie żądań usunięcia treści skierowanych do Google w ciągu ostatniej dekady, stanowiąc prawie 61% wszystkich wniosków złożonych przez 150 krajów.

W ciągu dnia roboczego z Moskwy wysyłane jest średnio 11 takich wniosków co godzinę. W latach 2013–2022 rządy zwracały się do Google o usunięcie materiałów z jej usług 355 000 razy, a Rosja stanowiła 215 349, czyli prawie 61%. W 2022 roku Rosja złożyła 58 000 wniosków, co stanowiło prawie 64% wszystkich żądań w tym roku.

Przyczyną żądań usunięcia treści w Rosji często jest kwestia bezpieczeństwa narodowego, a w 2022 roku Rosja podniosła tę kwestię ponad 35 tysięcy razy.

Surfshark, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, podaje przykłady żądań usunięcia treści dotyczących ofiar cywilnych na Ukrainie czy filmów i komentarzy na YouTube dotyczących, mobilizacji wojskowej w Rosji.

Liczba żądań usunięcia treści na całym świecie wzrosła o 50% w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pani Agnieszka Sabłowska, główny analityk Surfshark, zauważa, że „bezpieczeństwo narodowe pozostaje głównym powodem, dla którego kraje na całym świecie uzasadniają żądania usunięcia nieodpowiednich treści”, co stanowi ponad 27% wniosków w ciągu ostatniej dekady. Kolejną częstą przyczyną (prawie 20%) jest naruszenie praw autorskich.

Niby się każdy spodziewał, ale liczb wcześniej nie znaliśmy. Myślę, że warto to nagłośnić. Skoro 64% całego ruchu żądań w Internecie należy do rządu tego kraju to chyba łatwo sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to świat zwariował, czy oni?

2. EU przestaje transportować rosyjską ropę

Greckie firmy żeglugowe Minerva Marine, Thenamaris i TMS Tankers przestały w ostatnich tygodniach transportować rosyjską ropę – tak podaje Reuters, oraz wynika z danych firm Kpler. Agencja zauważa, że odmowa greckich spedytorów nastąpiła po zaostrzeniu amerykańskich sankcji na dostawy rosyjskiej ropy.

Te trzy firmy były bardzo aktywnymi spedytorami ropy i paliwa z Rosji do października. Potem zaczęli ograniczać swój udział w transporcie by go wygasić w ostatnim tygodniu.

Agencja zauważa, że tankowce Minerva Marine, Thenamaris i TMS od dziesięcioleci transportują rosyjską ropę. Kontynuowały one transport ropy z Rosji nawet po odmowie większości innych zachodnich firm ze względu na rosnące ryzyko sankcji.

Trzy greckie firmy eksploatują 100 dużych tankowców zdolnych do transportu prawie całej ropy eksportowanej z rosyjskich portów w Primorsku, Ust-Łudze i Noworosyjsku, czyli około 2,4 mln baryłek dziennie.

Restrykcje na ceny ropy z Rosji zostały wprowadzone przez państwa G7, Unię Europejską i Australię w grudniu 2022 r. Zakazali również swoim firmom transportu rosyjskiej ropy, jeśli sprzeda się ona powyżej ustalonego przez nich pułapu 60 dolarów za baryłkę.

16 listopada Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na trzy tankowce pływające pod liberyjską banderą – Kazan, Ligovsky Prospect i NS Century. Departament Skarbu USA poinformował, że wszystkie trzy tankowce przewoziły rosyjską ropę po cenie powyżej ustalonego pułapu. Na liście sankcyjnej znalazło się również 20 firm z Rosji, Bośni i Hercegowiny, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Macedonii Północnej.

3. Norwegia pójdzie drogą Finlandii?

Norwegia jest gotowa zamknąć granicę z Rosją „jeśli zajdzie taka potrzeba” – oświadczył premier Jonas Gahr Støre. Norwegia ma tylko jeden punkt kontrolny na granicy z Rosją, a obecnie nie odnotowano nietypowego ruchu. Jednak władze norweskie monitorują sytuację w Finlandii i Estonii, które wprowadzają ograniczenia wjazdu przez granicę.

Przypominam, gdyż o tym było wczoraj, ale mieliśmy dosyć nerwową noc i poranek. Rząd fiński ogłosił zamknięcie wszystkich punktów kontrolnych na granicy z Rosją, z wyjątkiem jednego, w związku z napływem nielegalnych migrantów. Decyzja wejdzie w życie 25 listopada i obowiązywać będzie co najmniej do 23 grudnia. Ja przygotowałem dla was obrazek, który może wam coś pokaże.

Wiem, że CEP ma być poważny, ale nie można przejść obojętnie wobec nowej trasy z Petersburga do Helsinek. No spójrzcie sami.

4. Deripaska bardzo ostro o budżecie rosyjskim na przyszły rok.

Sytuacja z dochodami rosyjskiego budżetu federalnego w 2024 roku może wyglądać „jak uderzenie tyłkiem w lód” – powiedział miliarder Oleg Deripaska. Każdy cytat, który się zaczyna w ten sposób, powoduje u mnie mimowolny uśmiech. Więc przepraszam, jeśli nie udaje mi się tego opanować.

„To, co świat nazywa „miękkim lądowaniem” w cudzysłowie trwa. Ceny wszystkich towarów towarowych spadają. A w tym roku mamy rekordową ściągalność podatków wynoszącą 46 bilionów rubli. Pan Deripaska widać używa sarkazmu nie gorzej niż my.

Już w przyszłym roku sytuacja dochodowa będzie wyglądać jak uderzenie tyłka w lód” – napisał na swoim kanale Telegram przedsiębiorca, którego majątek „Forbes” szacuje na 2,5 miliarda dolarów.

Miliarder ostrzegł, że przy znacznej obniżce cen wszystkich głównych towarów eksportowych Rosji budżet może stracić 10–12 bln rubli. Czyli jakieś 112 mld $. A tu mówimy tylko o zmianach cen surowców. Mamy jeszcze jeszcze pamiętajcie planowane umocnienie rubla i ponad 100 mld $ na wojsko i obronę. Robią się duże liczby.

Powodem tego będzie nie tylko ogólny spadek światowych cen surowców, ale także „stłumienie wzrostu gospodarczego” w kraju, a także „tyrania kapitalizmu państwowego, podnoszenie cen na wszystkie swoje produkty i usługi, pobieranie dotacji oraz dotacje z budżetu.”

Deripaska nazwał obecną sytuację „pułapką”, z której wydostać się można jedynie poprzez „poważne zmiany gospodarcze, na które najwyraźniej nie ma jeszcze woli”. Wcześniej Duma Państwowa i Rada Federacji przyjęły budżet na 2024 rok z rekordowymi wydatkami na poziomie 36,6 bln rubli. i dochód w wysokości 35,1 biliona rubli. To zaraz, zaraz, jeśli on szacuje, że mogą się w przyszłym roku rozminąć o 10-12 bilionów rubli to tak jakby o 1/3? Ciekawe.

W porównaniu z rokiem bieżącym dochody budżetu powinny wzrosnąć o 29%, czyli o 6,4 bln rubli, przy wzroście gospodarki, według optymistycznej prognozy Ministerstwa Rozwoju , o 2,3% PKB. W szczególności rząd spodziewa się zebrać 11,5 biliona rubli od koncernów naftowo-gazowych. – 3 biliony więcej niż w tym roku. No tu ten plan widać jest ambitny.

Podatki na poza surowcowe sektory gospodarki powinny wzrosnąć o 3,8 bln rubli, do 23,6 bln rubli.

Jednocześnie największą pozycją wydatków budżetu w 2024 r. będzie „obrona narodowa” – na nią rząd planuje wydać 10,8 bln rubli, czyli o 70% więcej niż w roku bieżącym (6,8 bln). Tu to wygląda wręcz jak horror. Prawda?

Ale jak się przyrówna do roku 2022 to dopiero jest patologia, bo wychodzi prawie 3 razy więcej niż w 2022 r. (4,7 bln). Idą Vabanque.

I tu powiem wam pewną myśl, choć można by to podłożyć pod teorie spiskowe, ale mamy już piątek i chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat.

Rząd rosyjski przecież wie, że mają kiepsko z kasą. Ich jedyną szansą na przetrwanie tego konfliktu jest gra na zmęczenie i przetrzymanie zachodu we wsparciu. A tu nagle, od połowy roku-zachód jakby się zaczął wahać, jakby się chciał wycofać. A co robi Rosja? Pręży muskuły i dosypuje gotówki na przyszły rok. No bo przecież jest okazja przechylić szalę na swoją stronę! Kto by nie skorzystał?

A no właśnie… a co jeśli ta narracja, głównie Stanów Zjednoczonych, że odcinamy finansowanie. Narracja Ukrainy, że się kłócą itd…. to zasadzka na Rosję? Wszyscy uwierzyli. Rosja też. Kreml może myśleć. Tak! Postawmy wszystko na jedną kartę! Uda się.

Urodzony optymizm w planowaniu i tendencja do wysokiego ryzyka. Przecież robiąc ten program i pisząc o tym już od wielu miesięcy, widzimy chyba wszyscy tę cechę jako dominującą w zachowaniu rosyjskiej władzy. Skoro my widzimy, to widzą to też na przykład amerykańscy stratedzy. Czemu nie wykorzystać tego jako fortel? Ja wiem, że grubymi nićmi szyta ta teoria, ale wyobraźcie sobie sytuację, gdy od przyszłego roku Rosja zaczyna pompować biliony rubli w armie, przepłaca za wszystko, bo nie ma ludzi w przemyśle, a sankcje coraz szczelniejsze, ale zrobią to, bo to jest światełko w tunelu… Tymczasem od nowego roku pojawiają się nowe duże dostawy do Ukrainy, pojawiają się F-16, a władza ukraińska jakby się robi spokojniejsza. Rosjanie przyśpieszyliby tym ruchem rozwiązanie konfliktu o jakieś 2-3 lata. Bo niczym niedoświadczony bokser wypuściliby całą energię na gardę Ukrainy, która wraz z zachodem zamarkowała chwilowe problemy?

Abyście mnie dobrze zrozumieli. Nie twierdzę, że tak jest. Ale byłoby cudownie gdyby się okazało, że Rosjanie dali się właśnie nabrać w taki sposób, a wraz z nimi dosłownie wszystkie media na świecie. Wrzucam wam temat jako teorie do dyskusji w komentarzach.

5. Reżim sięga po pieniądze na walkę z nowotworami.

Władze odmawiają płacenia za leki na raka dla Rosjan, aby zaoszczędzić pieniądze na wojnę tak twierdzi Moscow Times i Kommersant.

Rosyjskie władze zamierzają odmówić finansowania zakupu szeregu leków przeciwnowotworowych w związku z ograniczeniem wydatków na narodowy projekt „Opieka zdrowotna”.

Według Kommiersanta od 2024 r. wstrzymane zostaną zakupy leków Abraxan od amerykańskiego BMS i Picray od szwajcarskiego Novartisa.

Władze zamierzają przesunąć finansowanie zakupu Abraxanu i Pikreya do budżetów regionów, które będą mogły przeznaczyć niezbędne kwoty w ramach swoich programów terytorialnych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w rozmowie z „Kommiersantem”. W praktyce może to oznaczać, że pacjenci w ogóle nie zobaczą leków.

Zgodnie z ustawą budżetową, która została zatwierdzona przez Dumę Państwową 17 listopada, a przez Radę Federacji 22 listopada, wydatki rządowe na walkę z rakiem zostaną zmniejszone o 8%, czyli o 12,5 mld rubli. W ciągu roku władze przeznaczą 147,4 mld rubli na federalny projekt „Walka z rakiem”. Ogólnie rzecz biorąc, narodowy projekt „Opieka zdrowotna” „schudnie” o 10%,

Zaoszczędzone pieniądze rząd przeznaczy na sfinansowanie państwowego porządku obronnego.

Złote myśli rosyjskich polityków:

 NATO będzie nadal dostarczać Ukrainie broń i poprawiać jej parametry taktyczne i techniczne.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: