Codzienny ekonomiczny przegląd 22.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie

  1. Putin wygłosi przemówienie na szczycie G20. Ale najważniejsi go nie wysłuchają.

Język dyplomacji to trudny język. Czasem mniej liczy się kto coś powie niż na przykład fakt, kto tego będzie słuchał lub nie słuchał właśnie.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping zdecydowali się nie uczestniczyć w wirtualnym szczycie G20. Natomiast wystąpi, przynajmniej się zapowiedział prezydent Putin. Prezydent Federacji Rosyjskiej bardzo polubił w ostatnim czasie tryb pracy zdalnej, więc nie było go w zeszłym roku na szczycie ani G20, ani na szczycie BRICS. Tu wideo konferencja więc będzie.

Spotkanie, w którym bierze udział prezydent Władimir Putin, odbędzie się bez udziału kluczowych przywódców światowych mocarstw.

Zamiast Xi Jinpinga, Chiny będą reprezentowane przez Premiera Rady Państwa . Biden który również będzie nieobecny, nie podał jeszcze zastępcy. Na razie mam danych, kogo jeszcze nie będzie, a to chyba jest ciekawsze nawet od tego co zamierza Putin powiedzieć.

A zamierza wygłosić przemówienie dotyczące sytuacji światowej gospodarki, finansów, agendy klimatycznej, kwestii cyfryzacji i innych tematów.

Ostatni raz Putin przemawiał na G20 w 2021 roku więc dużo się na świecie pozmieniało. Podczas wirtualnego szczytu G20 w 2023 roku Putin nie będzie prowadził dwustronnych negocjacji międzynarodowych. Czyli jeśli rozumiem, wygłosi przemówienie. Zakończy nadawanie i tyle go na tym szczycie widzieli.

3.Eskalacja na granicy Finśkiej

Premier Finlandii Petteri Orpo ogłosił w nocy 25 listopada decyzję rządu o zamknięciu wszystkich przejść granicznych z Rosją, z wyjątkiem Raia-Jooseppi, najbardziej wysuniętego na północ przejścia granicznego z Finlandią.

„Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Finom” – powiedział na konferencji prasowej . Tym samym tylko jeden z dziewięciu punktów kontrolnych na granicy z Rosją pozostaje czynny. Od 18 listopada z powodu napływu uchodźców zamknięte zostały cztery przejścia graniczne – Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra i Niirala.Od Niedzieli kolejne 4 również.

Według fińskiej Straży Granicznej w całym październiku przez granicę z Rosją przybyło 32 uchodźców, a w pierwszej połowie listopada liczba migrantów wzrosła do 415. Prezydent Finlandii Sauli Niinistö nazwał napływ migrantów jesienią br. „zemstą Kremla za przystąpienie kraju do NATO. Rosyjskie MSZ poinformowało o gotowości Federacji Rosyjskiej do pomocy Finlandii w rozwiązaniu problemów na granicy.

Kraje graniczące z północno-zachodnią Rosją dyskutują o zamknięciu punktów kontrolnych po tym, jak Finlandia ograniczyła ich funkcjonowanie.

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre powiedział, że władze są gotowe zamknąć granicę z Rosją, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zaznaczył, że władze nadal monitorują sytuację w Finlandii i Estonii.

W zeszłym tygodniu estońska straż graniczna postawiła bariery przeciwczołgowe na moście przyjaźni w Narwie „na wszelki wypadek.

Władze Estonii, Litwy i Norwegii również mogą pójść za przykładem Helsinek. Przywódcy UE mówią o niedopuszczalności „wykorzystywania przez Rosję migrantów jako instrumentu” nacisku na Zachód. Rosyjskie MSZ nazywa takie twierdzenia „absolutnie bezpodstawnymi”, a decyzje „prowadzą do powstania nowych linii podziału w Europie”.

Jak myślicie jak zachowa się tymczasowy polski rząd, będzie czekał czy zadziała szybciej.

Przypomnijmy że jedna z granic polsko ukraińska jest zablokowana a władze obu krajów trwają w dziwnym i szkodliwym sporze.

Rosja już zapowiedziała działania odwetowe wobec Finlandii i krajów które się do niej przyłączą.

 Rosja nigdy nie groziła Finlandii w najnowszej historii i nigdy nie mieliśmy powodu do konfrontacji. Teraz wybrali tę drogę. Z naszego punktu widzenia poełnili duży błąd”.

Pieskow

4. Afera kawiorowa nadchodzi?

Po kurczakach i paliwie nadszedł czas na kawior.

Kawior z jesiotra chińskiego sprzedawany jest pod przykrywką kawioru rosyjskiego. Nie przechodzi natomiast żadnej kontroli bezpieczeństwa więc może być tak prawdziwy jak oleje silnikowe sprowadzane w imporcie równoległym.

Świadczą o tym dane Federalnego Systemu Informacyjnego Państwa „Jednolity Rejestr Działalności Kontrolnej (Nadzorczej), według których w 2023 roku wielokrotnie odnotowywano podmiany produktów.

Według Związku Hodowców Jesiotra udział nielegalnego chińskiego czarnego kawioru na rynku rosyjskim sięga 40%. To jest niesamowite. Oleje 50% jesiotr 40%. Czy tam ktokolwiek trzyma nad czymś kontrolę?

„Te dane to tylko część góry lodowej podrabiania i fałszerstwa. Na przykład w ubiegłym roku oficjalnie przywieziono do Rosji z Chin 18,5 tony kawioru z jesiotra, ale ani jeden kilogram nie został sprzedany jako kawior chiński – wszystkie te produkty zostały ponownie oznakowane w Federacji Rosyjskiej i sprzedane jako rosyjskie”. – wyjaśnił prezes Związku i właściciel firmy Russian Caviar House.

W październiku Ogólnorosyjskie Stowarzyszenie Rybołówstwa opublikowało dane, z których wynika, że ​​od początku 2023 roku w Rosji wyprodukowano prawie 33 tony czarnego kawioru, czyli półtora raza więcej niż w 2017 roku.

W porównaniu do ośmiu miesięcy 2022 roku liczba ta wzrosła o 4,5%. Niemniej jednak krajowa produkcja pokrywa nie więcej niż jedną trzecią spożycia kawioru w Rosji.

„Teraz wzrosła produkcja własnego kawioru, ale wciąż jesteśmy bardzo daleko od nasycenia rynku. Wzrost jest duży, ale nie będzie miał jeszcze większego wpływu na cenę. Produkcja własna stanowiła 20-30%, pozostałą część kawioru stanowił import. Czarni pochodzą głównie z Chin” – powiedział.

Paweł dla mnie to są niezwykle ciekawe informacje, gdyż przecież mówiliśmy już dwukrotnie, że kawior ma tanieć a tu prezesi związków kawiorowych czy jak ich tam nazywać są dalecy od nasycenia rynku. Jeżeli nie ma nasycenia rynku to, o jakiej obniżce cen mówimy? Coś mi się tu nie klei.

Badanie przeprowadzone przez Publiczną Inicjatywę Konsumencką wykazało, że koszt kawioru z Chin jest 10 razy niższy niż w Rosji. Osiąga się to poprzez wątpliwe dodatki do żywności i leki, które zwiększają tempo dojrzewania kawioru.

„Nasze pasze nie zawierają żadnych komponentów GMO, natomiast chińskie zawierają mnóstwo. Używamy tylko najwyższej jakości, drogiej mączki rybnej, a tam – albo mączki mięsno-kostnej, albo nawet mączki z piór. Oprócz tego stosujemy olej rybny, a tam z reguły olej rzepakowy.

Nawiasem mówiąc, rzepak w Chinach również jest genetycznie modyfikowany, często używa się oleju, który po zużyciu zbiera się w publicznych cateringach, a do paszy dodaje się antybiotyki i hormony wzrostu” – wyjaśnił Nowikow.

Nielegalny kawior nie przechodzi kontroli przewidzianych przez rosyjskie ustawodawstwo, potwierdzających jego jakość i bezpieczeństwo. Kawior z jesiotra sprzedawany jest hurtowo przez Internet, po czym zostaje oznaczony jako rosyjski i wysłany do sprzedaży.

„Państwo nie ma obecnie narzędzi, aby skutecznie kontrolować produkcję i dystrybucję gotowych produktów. Konsumenci są również pozbawieni możliwości odróżnienia produktu całkowicie krajowego od taniego analogu za pomocą znaków zewnętrznych i często padają ofiarą oszustwa”

A ja tak sobie czytałem te informacje i przypomniałem sobie o programie etykietowania, który ruszy w przyszłym roku i jakby cały artykuł stał się jaśniejszy. Jedno to, rzeczywiście pozbyć się podróbek, a drugie to publikować właśnie takie artykuły przez kilka miesięcy, aby wzbudzić strach w społeczeństwie. Wtedy w kwietniu, pomimo że będzie odrobinę drożej, będzie można powiedzieć… ale przynajmniej mamy pewność, że prawdziwy i skontrolowany.

Dzielnie walczy władza z problemami, które sama wcześniej stworzyła.

5. Budżet z problemami przez spadające ceny ropy

Dochody Rosji z ropy i gazu w listopadzie 2023 r. wyniosą ok. 1 bln rubli, czyli 1,6 razy mniej niż w październiku (1,63 bln rubli) – według z prognozy Reutersa. 

Dochody budżetowe spadną w listopadzie między innymi , ponieważ rafinerie ropy naftowej otrzymają dopłaty tzw 100% tłumik paliwowy za październikowe dostawy paliw na rynek wewnętrzny.

Dochody z ropy naftowej i gazu pozostają w tyle za wskaźnikami z 2022 r. W okresie styczeń-październik zebrano 7,21 bln rubli dochodów z ropy i gazu, czyli o 26% mniej niż w tym samym okresie w 2022 r. 

6. Migranci są „be”. Trzeba zakazać.

Kolejny raz można powiedzieć, że rosyjska władza nie dostrzega problemu, który kiełkuje. Poczekają, aż wybuchnie im w twarz. A potem będą udawać, że ta twarz to i tak za bardzo im potrzebna nie była.

Władze obwodu Magadanu w Rosji wprowadziły zakaz pracy dla migrantów w sektorze taksówkowym oraz w środkach transportu publicznego, takich jak autobusy miejskie, podmiejskie i międzymiastowe. Decyzję podpisał szef regionu, Siergiej Nosow, i obowiązywać będzie przez rok. Migrantów, którzy już pracują w lokalnych firmach transportowych, ma się zwolnić w ciągu trzech miesięcy. Słuchajcie… w Rosji, gdzie brakuje ludzi do pracy, oni postanowili zwolnić ludzi, którzy pracować chcieli, bo są imigrantami. Monty Python w pełnej okazałości.

Inicjatywa ta pojawiła się w kontekście wzrostu liczby wypadków drogowych, w których uczestniczyli obcokrajowcy. Jeśli płaci się pensję na takim poziomie, że tylko koza lub ktoś w bardzo, ale to bardzo trudnej sytuacji finansowej się godzi tak pracować to czego się oni spodziewają?

Obwód Magadanu jest piątym regionem w Rosji, który wprowadził ograniczenia dotyczące zatrudnienia cudzoziemców. Podobne zakazy obowiązują już w obwodach Czelabińska, Tiumeń i Kaługa, oraz w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym – Ugra.

W Rosji dla przypomnienia obserwuje się niedobór siły roboczej, który stał się bardziej dotkliwy na tle wojny na Ukrainie. Brakuje już miliony pracowników w różnych dziedzinach gospodarki. 54% przedsiębiorstw zgłasza braki kadrowe. Nabiulina mówi, że brak ludzi jest większym problemem niż stopy procentowe na poziomie 15%, a oni wprowadzają zakazy… Zacytuje Roberta Lewandowskiego po tym jak ogłoszono, że nie dostanie złotej piłki ” Le Cabaret”

Złote myśli reżimu:

To, co dzieje się na Ukrainie, jest tragedią, Rosja nigdy nie odmówiła negocjacji

Władimir Putin

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Ppp
    2023-11-23

    W sprawie Waszego dzisiejszego oświadczenia nt. ataku na kanał: może po prostu czas na przesunięcie się z YT na inny portal z filmami lub zrobienie tam kopii zapasowej? Są kanały puszczające materiały w kilka miejsc. Poza tym można by pomyśleć o osadzaniu filmów lub mp3 na niniejszym blogu?
    Nie znam się na tym zbyt dokładnie, ale możliwości jest dość dużo.
    Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.