Codzienny ekonomiczny przegląd 22.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Lista top 10 firm z najwiekszą stratą za 2022
 • Podatki plany vs rzeczywistość
 • Ponad połowa Rosjan nie chce udostępnić swoich danych rządowi.
 • Opłata rycyclingowa od elektroniki w 2024r.

Short:

 • 100 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało przeszkolonych w krajach zachodnich w ciągu niespełna dwóch lat – poinformował szef Komitetu Finansowego Rady Najwyższej Danyło Hetmancew.
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły zbrojne tego kraju wykazują niewystarczające wyniki w kontrofensywie.
 • Niemiecki minister obrony Pistorius obiecał udzielić Kijowowi pomocy w wysokości 1,3 mld euro Berlin dostarczy Kijowowi cztery kolejne systemy obrony powietrznej IRIS T-SLM oraz amunicję artyleryjską.
 • Fiński rząd jest gotów, podjąć decyzję o zamknięciu wszystkich przejść granicznych na granicy z Rosją, przynajmniej dla osób ubiegających się o azyl
 • Od początku konfliktu dostawy głównych typów artylerii dla armii wzrosły 4,9-krotnie, czołgów – 3-krotnie, bezzałogowych statków powietrznych – 16-krotnie, pocisków precyzyjnych – 5-krotnie – rosyjski minister obrony Szojgu.
 • Ministerstwo Obrony Armenii dementuje rozpowszechnianą w wielu zagranicznych i ormiańskich mediach informację, że Erywań zamierza dostarczyć rakiety Kijowowi 
 •  Ondřej Kolář, poseł do czeskiego parlamentu z ramienia konserwatywnego ruchu TOP 09, zapowiedział utworzenie grupy roboczej, która opracuje ustawę o nacjonalizacji zamrożonego rosyjskiego mienia w kraju 
 • Słowacki parlament poparł wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy
 • Rosja rozważa możliwość powrotu do służby samolotu rozpoznania wysokiego pułapu M-55 Geofizika, stworzonego w 1988 roku
 • Kreml zażądał od gubernatorów za wszelką cenę zaprzestania wieców żon zmobilizowanych
 1. Lista Forbes

Forbes przedstawił ranking dziesięciu firm z największymi stratami na koniec 2022 roku. Ich łączna strata wyniosła prawie 1,1 biliona rubli. Sześć z dziesięciu najbardziej nierentownych firm jest własnością państwa lub jest przez nie pośrednio kontrolowanych.

Miejsce 10. Poczta rosyjska

Branża: Logistyka

Strata netto w 2022 r.: 31,1 mld RUB

Zysk netto w 2021 roku: 1,5 mld RUB

Właściciel: Federalna Agencja Zarządzania Majątkiem Państwowym (100%)

Miejsce 9. Metro w Moskwie

Branża: Transport

Strata netto w 2022 r.: 31,6 mld rubli

Strata netto w 2021 roku: 48,4 mld rubli

Właściciel: Moskiewski Wydział Nieruchomości Miejskich (100%)

Miejsce 8. VK

Branża: Internet(Gry)

Strata netto w 2022 r.: 32,6 mld rubli

Strata netto w 2021 r.: 15,7 mld RUB

Właścicieli: Sogaz (45%), Gazprom-Media Holding (45%), Rostec (10%) w MF Technologies, który posiada 57,3% głosów w VK, na koniec 2022 roku

Miejsce 7. Rosyjski węgiel

Branża: Węgiel

Strata netto w 2022 roku: 34,2 mld rubli

Strata netto w 2021 r.: 4,6 mld rubli

Właściciel: Iskender Khalilov — stan na koniec 2022 r.

Miejsce 6. „Sieć Swiaznoja”

Branża: Handel

Strata netto w 2022 r.: 48,5 mld rubli

Zysk netto w 2021 roku: 15,3 mln RUB

Właściciel: cypryjska spółka offshore DTSRetail Ltd (69.3%)

Miejsce 5. STLC

Branża: Finanse – Leasing

Strata netto w 2022 r.: 53 mld rubli

Zysk netto w 2021 roku: 1,4 mld RUB

Właściciele: Ministerstwo Transportu (66,5%), Ministerstwo Finansów (33,5%) — stan na koniec 2022 r.

Miejsce 4. Ozon

Branża: Handel

Strata netto w 2022 r.: 58,2 mld rubli

Strata netto w 2021 r.: 56,8 mld RUB

Właściciele: fundusze Sistema (31,8%), Baring Vostok (27,8%) na koniec 2022 r.

Miejsce 3. Gazstrojprom

Branża: Budownictwo

Strata netto w 2022 r.: 77,6 mld rubli

Strata netto w 2021 r.: 77,5 mld rubli

Właściciel: Gazprom (49%)

Miejsce 2. Alfa-Bank

Branża: Finanse

Strata netto w 2022 r.: 117,1 mld RUB

Zysk netto w 2021 roku: 136,6 mld RUB

 Właściciel: Andriej Kosogw (41%), Michaił Fridman (32,9%), Petr Aven (12,4%) — stan na marzec 2022 r.

Miejsce 1. VTB

Branża: Finanse

Strata netto w 2022 roku: 612,6 mld rubli

Zysk netto w 2021 r.: 327,4 mld RUB

Właściciel:  Federalna Agencja Gospodarki Majątkiem Państwowym (60,9% akcji zwykłych)

2. Nokaut i porażka rosyjskiego eksportu broni.

Na wystawie lotniczej Dubai Airshow 2023, największej na Bliskim Wschodzie, rosyjski Rosoboronexport, będący monopolistą w dostawach rosyjskiej broni na eksport, nie zdołał podpisać żadnego kontraktu.

Sankcje, które blokują płatności w dolarach od 2018 roku, skutkują masowymi odmowami zagranicznych dostawców i instytucji finansowych współpracy z rosyjskim sektorem zbrojeniowym. Rosyjska ekspozycja na wystawie została umieszczona na obrzeżach przestrzeni wystawienniczej, z dala od światowych liderów branży, takich jak Lockheed Martin, Boeing i Airbus, którzy podczas wydarzenia podpisali kontrakty o wartości 67 miliardów dolarów.

Rosja systematycznie traci pozycję na rynku eksportu broni, a jej udział spadł z 22% do 16% w latach 2018–2022. Eksperci prognozują dalszy spadek, a Rosja może utracić status drugiego co do wielkości dostawcy broni na świecie na rzecz Francji.

W Indiach, kluczowym rynku dla Rosji, dostawy spadły o 37% w ciągu ostatnich pięciu lat, a eksport broni będzie prawdopodobnie nadal maleć z powodu sankcji handlowych i presji ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Podsumujmy zatem wyniki tych targów. USA 67 miliardów. Rosja zero rubli.

3. Planują ściągnąć z ludzi dodatkowe 4 bln rubli do końca tego roku!

Jeszcze w tym roku rząd planuje sięgnąć głębiej do kieszeni obywateli Rosji.

Federalna Służba Podatkowa zwiększy wpływy od ludności i przedsiębiorstw do końca 2023 roku o 4 biliony rubli, powiedział we wtorek prezydentowi Władimirowi Putinowi szef wydziału Daniił Egorow. Tu się zastanawiam, czy rzeczywiście jest to możliwe, czy Pan Daniił po prostu jest urodzonym wazeliniarzem i skrajnym optymistom.

Według niego w ciągu roku Federalna Służba Podatkowa planuje zebrać do skonsolidowanego budżetu 46 bilionów rubli. Stanowi to 28% rosyjskiego PKB, który Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego szacuje na 166 bilionów rubli.

„W tym roku mieliśmy całkowity budżet w wysokości 42 bilionów rubli. <…> Czyli będzie więcej o ponad 4 biliony” – powiedział Jegorow prezydentowi.

Szef Federalnej Służby Skarbowej dodał, że w ciągu 10 miesięcy organom podatkowym udało się zwiększyć wpływy do budżetów wszystkich szczebli o 3,6 bln rubli, do 37,6 bln rubli. 

Putin zażądał, aby Federalna Służba Skarbowa „nie zwalniała tempa” i „wypełniała” powierzone zadania „z honorem”. 

„Od wyników Waszej pracy zależy zrównoważone uzupełnianie budżetów na wszystkich poziomach, realizacja zakrojonych na szeroką skalę programów społecznych, na które jest zapotrzebowanie, oraz tworzenie sprzyjających warunków dla wzmacniania gospodarki” – powiedział prezydent. 

W przyszłym roku rosyjski rząd zaplanował gwałtowny wzrost wpływów podatkowych do skarbu federalnego, który wyda na armię rekordowe 11 bln rubli, a na wszystkie siły bezpieczeństwa w ogóle ponad 14 bln rubli. 

4. Plany planami . Panie Putin mamy problem okłamują Was.

Pobór podatków do skarbu państwa spadł o 1,4 bln rubli w pierwszej połowie 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Świadczą o tym najnowsze dane z portalu analitycznego Federalnej Służby Podatkowej, które zbadała gazeta Izwiestia. Liczba ta kształtowała się na poziomie 8,4 bln rubli wobec 9,8 bln rok wcześniej – różnica wyniosła 14%.

Dochody do budżetu federalnego pochodzą głównie z podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od wartości dodanej, podatku od wydobycia minerałów (MET), a także podatku dochodowego od osób fizycznych.

W tym roku najbardziej spadł podatek od wydobycia kopalin: z 5,7 bln do 3,7 bln (o 35 proc.). Podatek dochodowy w pierwszym półroczu spadł o 5 proc. (do 867,1 mld) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, podatek dochodowy od osób fizycznych – o 11 proc., do 47,9 mld.

Wszystko wskazuje że szacunki ministerialne i służby skarbowej są z 4 liter.

Urzędnicy wolą częściej mówić nie o budżecie federalnym, ale o budżecie skonsolidowanym: zawiera on informacje o finansach publicznych na wszystkich szczeblach (w tym regionalnym i lokalnym). 21 listopada szef Federalnej Służby Podatkowej Daniił Jegorow na spotkaniu z Władimirem Putinem powiedział, że dochody do skonsolidowanego budżetu w okresie styczeń-październik wzrosły o ok. 10% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. (do 37,6 bln). Zauważył również, że wskaźniki podatkowe skarbu federalnego są „w lekkiej dodatniej strefie około 1%”, ale nie podał konkretnych liczb.

Dlaczego  budżet federalny jest tak ważny i ma pierwszorzędne znaczenie. Jest on przeznaczony na wypełnianie zobowiązań socjalnych (np. waloryzacja emerytur, finansowanie szkół, pensje dla pracowników sektora publicznego), wydatki na obronność i bezpieczeństwo,

Do końca 2023 r. władze spodziewają się, że do budżetu federalnego wpłynie 23,2 bln rubli z podatków – wynika z konkluzji Izby Obrachunkowej Oznacza to, że prognoza jest prawie trzy razy większa niż zebrano w styczniu-czerwcu. 

5. Ponad połowa Rosjan nie chce udostępnić swoich danych rządowi.

Około 52% Rosjanin nie jest gotowych na udostępnianie danych osobowych państwu. Ponad połowa (56%) wątpi w bezpieczne przechowywanie swoich danych przez firmy komercyjne. 

Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej przy rządzie w ramach przygotowania krajowego projektu „Gospodarka danych”.

Badanie wykazało również, że 46% respondentów uważa, że ​​dane przekazywane w celu korzystania z usług rządowych są słabo chronione. 

Jedna trzecia respondentów uważa, że ​​państwo wykorzystuje ich dane do monitorowania ich życia i potwierdzania ich tożsamości. Czyli w sumie rozsądnie.

Stowarzyszenie Big Data Association (BDA) kojarzy nieufność obywateli z nadmiarem negatywnych wiadomości na temat wycieków informacji. Co więcej, zauważa Roskomnadzor, sytuacja stale się pogarsza. W pierwszym półroczu 2023 r. miało miejsce 76 incydentów związanych z wyciekiem danych Rosjan, czyli czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie 2022 r. O tym w sumie mówimy mało, bo rzadko się te informacje ukazują. 76 wycieków danych i czterokrotny przyrost w stosunku do zeszłego roku to bardzo ciekawe wiadomości.

Do czerwca w Internecie znajdowało się 200 milionów rekordów obywateli, a liczba ataków hakerskich wzrosła o 10%. Wychodzi na to, że statystycznie, dane każdego Rosjanina można znaleźć w sieci co najmniej raz, a połowę z nich nawet w dwóch różnych niezwiązanych ze sobą miejscach. Trochę to przerażające.

Wcześniej Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego zapowiadało plany rezygnacji z przechowywania „danych wrażliwych obywateli” do 2024 roku, i wprowadzenia bezpiecznych metod ich przetwarzania. Tu moi drodzy dajcie znać w komentarzach, co mogło mieć ministerstwo cyfryzacji na myśli? Bo mnie przychodzi do głowy tylko to, że przepisywać będą na papier z powrotem. Ale może macie inny pomysł.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: