Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Gazprom bank zostanie odcięty od SWIFT.
Pętla zaciska się o kolejne milimetry. Tym razem Europa kieruje swoją uwagę na Gazprombank.
Po odcięciu od systemu SWIFT kilku rosyjskich banków to Gazprombank obsługiwał największe ilości transakcji pomiędzy Europą a Rosją. Wydaje się, że powoli zbliżamy się do domknięcia i tych drzwi.
Członkowie Parlamentu Europejskiego przyjęli uchwałę nakładającą sankcje na Gazprombank (GPB), jego spółki zależne, a także członków zarządów i kierownictwa.
Zgodnie z tekstem uchwały, oprócz Gazprombanku, europejscy deputowani zaproponowali wprowadzenie sankcji wobec wszystkich głównych rosyjskich koncernów naftowych. Co jest naturalną konsekwencją odcięcia Gazprombanku. Nie można handlować ropą i gazem jeśli nie jak pieniędzy przelać.
Wysuwano także żądania całkowitego zamknięcia unijnego rynku rosyjskich produktów naftowych, zakazu importu rosyjskiego LNG i gazu skroplonego oraz całkowitego zakazu sprzedaży i szlifowania rosyjskich diamentów.
Politycy proponują wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do sfinansowania odbudowy Ukrainy.
W kwietniu 2023 roku Polska i kraje bałtyckie wezwały do odłączenia Gazprombanku od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT. Wskazali na rolę banku w promowaniu interesów politycznych Kremla. Alternatywnie proponowali zamrożenie aktywów banku.
W czerwcu 2022 r. Warszawa jako pierwsza ogłosiła propozycję odłączenia GPB od SWIFT.
Miejsce 9 – Ogromny wzrost zachorowań na choroby zakaźne
W Rosji w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 r. wykryto 288 razy więcej przypadków odry niż rok wcześniej – wynika z danych Rospotriebnadzoru. Eksperci przypisują szybki wzrost konsekwencjom pandemii, niedoborowi szczepionek przeciwko odrze w Rosji, rosnącym nastrojom antyszczepionkowym, a także tradycjom niektórych grup etnicznych i religijnych. Rospotriebnadzor twierdzi, że sytuacja jest pod kontrolą.
Od stycznia do września 2023 r. w Rosji wykryto 8073 przypadki odry – w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost wyniósł 28 732% (288 razy), wynika z danych Rospotriebnadzoru, Medwiestnik jako pierwszy zwrócił uwagę. Większość przypadków (4989 osób) to dzieci poniżej 14 roku życia. Według statystyk obecna dynamika zachorowań i liczby zakażonych jest rekordowa od 2015 r., kiedy wykryto 862 przypadki najwięcej w historii.
Wzrasta również częstość występowania innych zakażeń. Tym samym krztusiec „urósł” w ciągu dziewięciu miesięcy o 1096%, do 20 tys. przypadków, z czego 17,4 tys. przypadków to dzieci poniżej 14 roku życia. Zachorowalność na ospę wietrzną wzrosła o 18%, do 580 tys. przypadków.
W rosyjskiej prasie pojawia się dodatkowo bardzo zła tendencja wzrost zachorowań wiąże się z migrantami z sąsiednich krajów.
A prawda okazuje się prozaiczna jak to w Rosji
„Wybuch epidemii odry był dość spodziewany w kontekście niedoboru szczepionek. Wraz z początkiem sankcji zniknęły zagraniczne szczepionki, krajowe przeciwko odrze, różyczce, śwince nie są dostępne. Nie znajdziesz go w szpitalach i prywatnych klinikach,”.
Bez Listu do Putina się nie obędzie.
Miejsce 8 – A teraz będziemy robili etykiety, podróbek.
Komunizm dzielnie zwalcza problemy, które sam tworzy. Tu mamy podobną historię.
Centrum Rozwoju Zaawansowanych Technologii (CRPT), będące w 50% własnością holdingu USM Aliszera Usmanowa, otrzymało dodatkowe uprawnienia do etykietowania towarów w Rosji.
Rząd rozszerzył listę produktów przemysłu lekkiego, które podlegają obowiązkowemu oznakowaniu, obejmując od 1 kwietnia 2024 r. marynarki, dresy i garnitury męskie, a także sukienki, szaliki, kombinezony narciarskie i inne artykuły odzieżowe.
Rząd argumentuje, że to działanie pomaga zwalczać rozprzestrzenianie się produktów niskiej jakości i podróbek za pomocą systemu etykietowania „Honest Sign”. Tak tu mamy kolejny przykład angielskiego nazewnictwa włodarzy Rosji, którzy tak zachodu nienawidzą…ponoć.
Lista produktów podlegających oznakowaniu będzie się ciągle rozszerzać, a od 1 września 2024 r. obejmie również żywność w puszkach. Niektóre grupy branżowe wyraziły sprzeciw, argumentując, że koszty i administracyjne trudności dla przedsiębiorstw i klientów mogą przeważać nad korzyściami. Ale chyba nikt nie wierzy w to że to ma na celu ochronę konsumentów lub ochronę przedsiębiorstw.
Już wam tłumaczę.
Po pierwsze ten, kto produkuje etykiety, właśnie zyskuje niesłychaną władzę i możliwość zarabiania. Etykietowanie pomaga zwalczyć mniejsze biznesy, które próbowałyby się dorobić kosztem większych rybek w stawie. Większe rybki się zatroszczyły już o to, aby staw był wypełniony ich etykietami.
Aliszer Usmanow – to bardzo gruba rybka w tym stawie w pewnym momencie może nawet najgrubsza. Miliarder Według edycji magazynu Forbes z 2011 roku Usmanow był najbogatszym człowiekiem w Rosji, z fortuną szacowaną na ponad 18 miliardów dolarów plasował się na 28 miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie. Obecnie według danych za rok 2023 jego majątek wyceniany jest na -14,5 miliarda USD.
I taka właśnie osoba zyska w przyszłym roku całkiem nowe możliwości w Rosji. Jak myślicie? Na kogo będzie grał? Na społeczeństwo i mały przemysł czy na siebie?
Miejsce 7 – Czy Dania zablokuje rosyjskie tankowce ?.
Unia Europejska poinstruuje Danię, aby skontrolowała i ewentualnie zablokowała tankowce z rosyjską ropą przepływającą przez jej wody. Mówimy o tankowcach przepływających przez duńskie cieśniny bez zachodniego ubezpieczenia.
Inicjatywa pojawiła się po tym, jak unijny urzędnicy w końcu przyznali, że „prawie żadna” z dostaw ropy drogą morską w październiku nie została zrealizowana poniżej limitu 60 dolarów za baryłkę. Zachodni urzędnicy uważają, że wymóg odpowiedniego ubezpieczenia statków jest uzasadniony, ponieważ wiele dostaw rosyjskiej ropy odbywa się na „flotach cieni” starych statków, które mają zwiększone ryzyko awarii lub wycieku, „co może doprowadzić do poważnej katastrofy ekologicznej”.
Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która reguluje żeglugę morską, zawiera przepisy zezwalające na „postępowanie sądowe, w tym zatrzymanie statku”, gdy istnieją „wyraźne obiektywne dowody”, że istnieje poważne ryzyko uszkodzenia obszarów przybrzeżnych.
Nie wiadomo jednak, co zrobi Kopenhaga, jeśli statek odmówi zatrzymania się. Rzecznik duńskiego dowództwa obrony powiedział gazecie, że „nie sprawdzali do tej pory dokumentów ani statków przepływających przez cieśniny, chyba że jest to związane z bezpieczeństwem morskim”.
Miejsce 6 – Pieskow wzywa Łukaszenkę do działania.
Rosja i kolejne agresywne wypowiedzi na temat Polski. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował rozmieszczenie batalionu czołgów w Polsce w pobliżu granicy z Białorusią. Stwierdził, że to „kolejny krok w kierunku eskalacji napięcia, a Białoruś wie co z tym zrobić”. Zdaniem rosyjskiego polityka, Polska zwiększa zagrożenie dla Białorusi.
Słowa Rosjanina są wyglaszane po tym jak w wekend minister Mariusz Błaszczak wziął udział otwarciu jednostki wojskowej w Czartajewie koło Siemiatycz. Będzie tam finalnie służyło nawet 600 polskich żołnierzy z nowoutworzonej 1. Dywizji Piechoty Legionów.
Z satysfakcją możemy powiedzieć, że kolejna jednostka na wschodzie naszego kraju została uruchomiona. Budujemy nowe jednostki i wyposażamy w nowoczesny sprzęt – powiedział w niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas inauguracji działalności jednostki WP w Czartajewie.
Mariusz Błaszczak
Początkowo w Czartajewie będzie stacjonowało ponad stu żołnierzy, a po rozbudowie infrastruktury kilkuset na stałe. Oprócz zakupionych niedawno koreańskich czołgów K2, będą tam stacjonowały moździerze Rak i zestawy przeciwlotnicze Poprad.
Kredyty droższe. Wynajem droższy. Znany w Polsce schemat na turbodoładowaniu w Rosji.
W kontekście rosnących cen kredytów hipotecznych i powrotu części Rosjan, którzy wyjechali do kraju, koszty wynajmu mieszkań w Rosji gwałtownie wzrosły. W niektórych miastach stawki czynszów wzrosły o jedną czwartą w ciągu zaledwie miesiąca. Co do tych Rosjan którzy wrócili a jeśli nie widzieliście naszych odcinków sprzed kilku miesięcy. Wyjeżdżasz- masz jakąś gotówkę. Jedziesz do innego kraju i nie potrafisz się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Brak jest dla ciebie pracy, brak mieszkań. Koszty życia wyższe. Nie spodziewałeś się, że potrwa ta zawierucha wojenna aż tak długo. Często nie zostaje Ci przedłużony pobyt i mija 6 miesięcy, a ty nie masz innego wyjścia jak wrócić do kraju. Ale wróćmy do głównego tematu.
Średnio w całym kraju ceny wynajmu mieszkań jednopokojowych w ciągu jednego miesiąca- września 2023 r. wzrosły o 7% (do 20 tys. rubli miesięcznie- to powyżej najniższej krajowej pensji), mieszkań dwupokojowych – o 5,9% (do 26,1 tys. rubli), a trzech mieszkania -pokojowe – o 4,5% (do 33 tys. Rubli).
Natomiast w Moskwie – tu jest grubo. Koszt mieszkania jednopokojowego wzrósł o 12,9%, dwupokojowego o 12,3%, a trzypokojowego o 7,7%. Wyobraźcie sobie, co się będzie działo, jak trend się utrzyma kilka miesięcy.
W Petersburgu ceny wzrosły odpowiednio o 17,1%, 9% i 0,3%. Jeszcze bardziej imponujący wzrost stawek czynszów odnotowano w Kirowie, gdzie koszt wynajmu mieszkania jednopokojowego wzrósł o 15,8%, dwupokojowego o 24,6%, a trzypokojowego o 25,7%.
Stawki czynszu nieruchomości zaczęły konkurować ze stawkami kredytów hipotecznych. Ponieważ wynajem mieszkania stał się dwa razy tańszy niż zakup z kredytem hipotecznym. I to jest rzecz, nad którą warto się pochylić. Wyobraźcie sobie, że macie kredyt. Rata urosła już razy 2 a za chwilę już wiecie, że zbliża się rata razy 3. Możecie próbować sprzedać mieszkanie. Nawet ze stratą, byle tylko uciec przed toporem niewypłacalności. No i ruszacie na rynek najmu. A tam? Tysiące ludzi wpadli na ten sam pomysł co wy. I właśnie rozpoczeła się licytacja. Kto może więcej zapłacić za nowe lokum.
Koszty wynajmu, szczególnie w dużych miastach, będą nadal rosły ze względu na fakt, że oprocentowanie kredytów hipotecznych może wzrosnąć do 16–16,5%, prognozuje Jarosław Kabakow, dyrektor ds. strategii w Finam Investment Company.
Wynajem jest opłacalny, gdy kosztuje o 40% mniej niż miesięczna spłata kredytu hipotecznego, mówi Tuzov. „W rezultacie czynsz wzrasta zaledwie o 7% – to nie jest limit. Spłata kredytów hipotecznych wzrosła dwukrotnie. Oznacza to, że czynsz może wzrosnąć o 40–60% – podkreśla ekspert.
Miejsce 5 – Kadyrow nakazał odebrać właścicielom zaniedbane działki w Groznym
Mieszkańcy Czeczenii, którzy nie dbają o swoje działki w Groznym, zostaną ich pozbawieni powiedział szef republiki Ramzan Kadyrow. Chodził ulicami miasta z inspekcją razem z merem Chas-Magomedem Kadyrowem i zabierał ludziom w tym Rosjanom ich własność..
Zdaniem szefa obwodu zaniedbane tereny „szpecą wygląd” czeczeńskiej stolicy. Kadyrow podkreślił, że mimo wszystkich uwag władz „właściciele nie podjęli żadnych działań, aby doprowadzić je do należytego stanu od dekady”. „Nieodpowiedzialne podejście właścicieli i brak rozsądku doprowadziły większość z terenu do opłakanego stanu sanitarnego” – powiedział.
Kadyrow nakazał anulować wszystkie dokumenty. Według niego właściciele nie potrzebują tych terenów”.
W wyniku kontroli burmistrz został poinstruowany, aby przenieść „wybrane i niereprezentacyjne działki” na własność Groznego i znaleźć dla nich bardziej racjonalne wykorzystanie. „Tylko tak wyczerpujące działania przyczynią się do rozwiązania tego problemu. Jestem przekonany, że przy odpowiedniej opiece te miejsca mogą stać się całkiem atrakcyjne dla inwestorów” – podkreślił Kadyrow.
Na podstawie jakich aktów ustawodawczych proponuje się przejęcie własności prywatnej, szef Czeczenii nie sprecyzował. Zgodnie z art. 35 rosyjskiej konstytucji nikt nie może być pozbawiony swojej własności, chyba że na mocy orzeczenia sądu.
Miejsce 4 – Ograniczenia i koniec wolnego internetu w Rosji ?
Duma Państwowa zaproponowała, aby operatorzy komórkowi znieśli nieograniczony dostęp do YouTube. Zmniejszy to zużycie sprzętu według posłów.
Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego już zapowiedziało, że w Rosji będą blokowane VPN-y, które stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji.
Ministerstwo wyjaśnia również, że obchodzenie ograniczeń informacji, do których dostęp został ograniczony przez prawo, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa funkcjonowania Internetu.
Wcześniej Roskomnadzor ogłosił plany samodzielnego blokowania stron internetowych zawierających informacje o metodach obchodzenia blokad w Rosji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej poinformowało, że firmy, które współpracują z VPN-ami i napotkały awarie w działaniu takich usług, powinny skontaktować się z Roskomnadzorem w celu usunięcia blokad.
Miejsce 3 – Iran chce wypchnąć Rosjan z Armenii. Kaukaz i azja centralna odwraca się od Rosji?
Armenia zyskała sojusznika energetycznego w postaci Iranu, który zadeklarował gotowość znacznego zwiększenia dostaw gazu do Armenii.
Ambasador Iranu w Armenii, Mehdi Sobhani, podkreślił, że Iran może zwiększyć dostawy gazu o 3-4 razy w ramach programu „Gaz w zamian za prąd”, obowiązującego do 2030 roku.
Obecnie Armenia importuje rocznie 300–500 mln metrów sześciennych gazu od Iranu, a w zamian dostarcza energię elektryczną do Iranu. Jednak Armenia nadal uzależniona jest od dostaw gazu od Rosji, kupując rocznie około 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu od Gazpromu.
Iran proponuje zwiększenie dostaw gazu do 1,5–2 miliardów metrów sześciennych rocznie, co pokryje trzy czwarte zapotrzebowania Armenii. Iran planuje również zakończenie budowy nowej linii elektroenergetycznej, co może przyczynić się do wzrostu wymiany handlowej między obydwoma krajami o 40% do 1 miliarda dolarów rocznie. Iran zachęca również firmy irańskie do inwestowania w Armenii.
Dużo się dzieje w Azji centralnej. Widać, że Rosja nie m siły i możliwości, aby na ten moment utrzymywać pilnować swoich interesów. Gazprom stracił już Europę. Jeżeli teraz nie przypilnują tematów w Azji Centralnej, to też może się skończyć dużymi stratami. Nie mówimy tu oczywiście o skali takiej jak w Europie gdzie z Eksportu 150-170 mld m3 spadli na ok 28mld m3, ale zawsze są to jakieś porażki biznesowe i nie powinni oddawać pola tak łatwo Iranowi.
Azerbejdżan, Kazachstan i Uzbekistan uzgodniły, że przygotują specyfikację istotnych warunków zamówienia i w przyszłości utworzą spółkę joint venture zajmującą się eksportem zielonej energii do Europy. Porozumienie osiągnięto na spotkaniu ministrów energetyki i gospodarki trzech krajów w Baku – poinformowała służba prasowa kazachstańskiego ministerstwa energetyki.
Po spotkaniu szefowie departamentów podpisali wspólny komunikat, w którym „zwrócili uwagę na potencjał krajów w dziedzinie energetyki odnawialnej i ich gotowość do przyłączenia się do projektu eksportu energii elektrycznej z alternatywnych źródeł do Europy”. Ministrowie uzgodnili utworzenie grupy roboczej, która ma opracować zakres zadań współpracy w dziedzinie wymiany energii, rozwoju eksportu zielonego wodoru i zielonego amoniaku, a także odpowiedniej infrastruktury.
Planowane jest ogłoszenie przetargu na przygotowanie wstępnego studium wykonalności projektu. Przedstawiciele trzech krajów zgodzili się również zbadać perspektywę utworzenia wspólnego przedsięwzięcia w celu realizacji projektu.
W ramach inicjatywy redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., a także osiągnięcia neutralności emisyjnej w przyszłości, Unia Europejska (UE) ograniczyła sprzedaż certyfikatów emisji CO2 dla produktów importowanych do UE, a także planuje konsekwentne znoszenie bezpłatnych kwot emisji dla własnych przedsiębiorstw. Wzrost tempa wdrażania zielonego planu tłumaczy się m.in. kryzysem energetycznym z 2022 r., który ma sprawić, że przyspieszona zielona transformacja energetyczna UE będzie praktycznie niekwestionowana.
Miejsce 2 – Rząd podjął decyzję o zakazie importu ubrań i chemii gospodarczej.
Pomysł sekretarza Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa, który zaproponował ograniczenie importu równoległego, znalazł bezapelacyjne poparcie rosyjskiego rządu.
Ministerstwo Przemysłu i Handlu planuje wprowadzić zakazu importu niektórych nieżywnościowych towarów konsumpcyjnych – poinformował w czwartek wiceminister Wiktor Jewtuchow.
Zakazany ma obejmować odzież, chemię gospodarczą i inne produkty nieżywnościowe powiedział. Obroty handlu detalicznego artykułami niespożywczymi w Rosji sięgają 25 bilionów rubli rocznie, z czego 15 bilionów to import.
„Aby te 15 bilionów rubli zostało z nami, mówimy o potrzebie zastanowienia się nad wprowadzeniem ograniczeń, zwłaszcza tam, gdzie wytwarzamy nasze produkty, od chemii gospodarczej po produkty przemysłu lekkiego. Myślę, że tutaj pojawią się ograniczenia” – podaje gazeta RBK
Miejsce 1 – Fińska armia broni granicy przed migrantami z Rosji
Fińskie wojsko przybyło do punktu kontrolnego Vartius, położonego na granicy z Rosją i tymczasowo zamkniętego przez lokalne władze, aby pomóc straży granicznej, która wznosi tam tymczasową barierę – powiedział Yle TV szef punktu kontrolnego Jouko Kinnunen. Według niego, w pobliżu punktu kontrolnego zgromadzili się migranci, których „Rosja spycha na terytorium Finlandii”.
„W pobliżu ogrodzeń granicznych budowane są struktury obronne – tymczasowa bariera na granicy. Środek ten zapewnia funkcjonowanie stacji granicznej. Na pomoc straży granicznej przybyły siły zbrojne. Teraz migranci z Federacji Rosyjskiej są zmuszani do wejścia w rejon punktu kontrolnego. Wygląda na to, że rosyjskie władze przepychają ich na stronę Finlandii wbrew woli tych ludzi” – powiedział Kinnunen.
Według fińskiej Straży Granicznej przejście graniczne Vartius jest zamknięte do godziny 18 czasu lokalnego.
Według fińskich władz dzień wcześniej, 18 listopada, na wschodnie granice przybyło 220 osób ubiegających się o azyl. Po południu ponad 30 migrantów z Bliskiego Wschodu utknęło na granicy rosyjsko-fińskiej, ponieważ fińska straż graniczna ich nie wpuściła. Stało się to po tym, jak Finlandia zamknęła cztery najpopularniejsze przejścia graniczne na granicy z Rosją: Imatra, Niirale, Nuijamaa, Vaalimaa.
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö publicznie nazwał napływ migrantów na fińską granicę jesienią „zemstą Kremla” za przystąpienie jego kraju do NATO. Twierdzi on, że rosyjska straż graniczna zaczęła zezwalać uchodźcom na wjazd do Finlandii bez wizy unijnej, czego wcześniej nie robili.
Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️
Całe zestawienie w wersji Video: