Codzienny ekonomiczny przegląd 16.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Federalna Służba Komornicza znów podaje zatrważające dane.
 • Czy Dania zablokuje rosyjskie tankowce ?
 • A teraz będziemy robili etykiety, aby unikać podróbek.
 • Więcej kredytów preferencyjnych.
 • Nagromadzone kontenery z Chin. Wprowadzą jednorazowe kontenery ?

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • Izraelskie banki zaczęły ograniczać transakcje na rachunkach z papierami wartościowymi Rosjan, nawet z izraelskim paszportem
 • Zełenski odmówił zamrożenia wojny z Rosją, dopóki Moskwa nie uzna integralności terytorialnej Ukrainy
 • 48% Rosjan opowiada się za przejściem do rozmów pokojowych, 39% popiera kontynuację działań
 • Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak omówił z przedstawicielami Kongresu USA szczegóły konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów i przejęcia ich przez Ukrainę
 • Rosjanie masowo opuszczają Turcję. 17000 osób opuściło Antalyę w ciągu 4 miesięcy
 • Cudzoziemcy przybywający do Moskwy zaczęli być przesłuchiwani i przeszukiwani w urzędach celnych
 • Wasilij Bieriezucki, były obrońca CSKA i reprezentacji Rosji, wezwał rosyjskich sportowców do wyjazdu za granicę w celu rozwoju kariery. 
 •  Śledztwo w sprawie byłego ministra obrony DRL Igora Striełkowa (Girkina) zostało zakończone i przekazane prokuraturze do zatwierdzenia.
 • Wzrost PKB Rosji w III kwartale 2023 r. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wyniósł 5,5 proc. – wynika ze wstępnych szacunków Rosstatu. 
 •  Rząd Litwy uzupełnił krajową listę towarów podwójnego zastosowania, których transport lądowy przez Litwę jest zabroniony. Lista obejmuje teraz centra obróbcze, tokarki, wiertła, wytaczarki, frezarki, gwintownice, media optyczne i półprzewodnikowe, dwutlenek litu, ogniwa i akumulatory manganowe, pojazdy towarowe i barometry.
 • Amerykańskie myśliwce F-16, które mają trafić na Ukrainę, będą naprawiane w Europie, a konkretnie w Polsce – powiedział zastępca sekretarza obrony USA Bill LaPlante.
 • W obwodzie moskiewskim formowana jest elitarna jednostka ponad 2 tys. ochotników, która ma zostać wysłana do strefy wojny, każdy z jej uczestników otrzyma wypłatę w wysokości 1 mln rubli 
 • Władze powinny zaangażować się w duchową i moralną edukację dziewcząt: aby wyciągnąć Rosję z dołka demograficznego, trzeba je nastawić nie na edukację, ale na posiadanie dzieci – powiedziała na Rosyjskim Forum Ekonomicznym Margarita Pawłowa, z Rady Federacji Rosyjskiej
 1. Federalna Służba Komornicza znów podaje zatrważające dane.

Według danych Federalnej Służby Komorniczej (FSSP) na początku czwartego kwartału 2023 roku, liczba osób zadłużonych za usługi mieszkaniowe i komunalne w Rosji wyniosła 7,9 mln.

Wobec tych obywateli wszczęto już postępowanie windykacyjne, a FSSP zauważyło, że w porównaniu do 2022 roku wskaźnik pozostał praktycznie niezmieniony i utrzymuje się na stabilnym poziomie. Nie wspomniano natomiast o tym, że powinno jednak ubyć kilkaset tysięcy dłużników, jako, że pojechali na front.

Według Rosstatu tylko w pierwszym kwartale 2023 roku zadłużenie Rosjan za mieszkania i usługi komunalne osiągnęło prawie 900 miliardów rubli, czyli ok. 10 mld $.

Z badania Frontu Ludowego wynika, że niemal 10% Rosjan ma zaległości w opłatach za mieszkania i usługi komunalne. Jednocześnie, według Krajowego Kongresu Mieszkaniowego, podobna liczba właścicieli nie płaci w terminie rachunków za media. Te liczby mniej więcej się pokrywają z informacjami o zadłużeniu Rosjan i rosnącą niespłacalnością kredytów. Można więc przypuszczać, że tu mamy już do czynienia z milionami ludzi, którzy w tej spirali zadłużenia są na samym końcu.

Przedstawiciele spółek zarządzających mieszkaniami zauważają, że zgodnie z prawem bardzo trudno jest postępować z osobami niewykonującymi zobowiązań. Elena Kamneva, jednej z takich firm, stwierdziła, żeściągalność długów jest realna tylko w przypadku przyzwoitych najemców.

Tu mam dla was mega ciekawostkę.

W nowych budynkach firmy mieszkaniowe ograniczają dostęp do mieszkań dla dłużników. Projektanci muszą brać pod uwagę, że około 80-85% dłużników twierdzi, że spadek realnych dochodów i trudności życiowe są głównymi przyczynami długów związanych z mieszkaniem. Mieszkania należy dostosowywać do realnych możliwości finansowych Rosjan.

Jednak, zdaniem ekspertów, istnieją również obywatele, którzy celowo unikają płacenia rachunków za media, ponieważ pożyczają w ten sposób pieniądze od spółki zarządzającej, ale bez odsetek, jak w przypadku banków. Takie chwilówki, tylko na czynszu.

2. Czy Dania zablokuje rosyjskie tankowce ?.

Unia Europejska poinstruuje Danię, aby skontrolowała i ewentualnie zablokowała tankowce z rosyjską ropą przepływającą przez jej wody. Mówimy o tankowcach przepływających przez duńskie cieśniny bez zachodniego ubezpieczenia.

Inicjatywa pojawiła się po tym, jak unijny urzędnicy w końcu przyznali, że „prawie żadna” z dostaw ropy drogą morską w październiku nie została zrealizowana poniżej limitu 60 dolarów za baryłkę. Zachodni urzędnicy uważają, że wymóg odpowiedniego ubezpieczenia statków jest uzasadniony, ponieważ wiele dostaw rosyjskiej ropy odbywa się na „flotach cieni” starych statków, które mają zwiększone ryzyko awarii lub wycieku, „co może doprowadzić do poważnej katastrofy ekologicznej”.

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która reguluje żeglugę morską, zawiera przepisy zezwalające na „postępowanie sądowe, w tym zatrzymanie statku”, gdy istnieją „wyraźne obiektywne dowody”, że istnieje poważne ryzyko uszkodzenia obszarów przybrzeżnych.

Nie wiadomo jednak, co zrobi Kopenhaga, jeśli statek odmówi zatrzymania się. Rzecznik duńskiego dowództwa obrony powiedział gazecie, że „nie sprawdzali do tej pory dokumentów ani statków przepływających przez cieśniny, chyba że jest to związane z bezpieczeństwem morskim”.

3. A teraz będziemy robili etykiety, podróbek.

Komunizm dzielnie zwalcza problemy, które sam tworzy. Tu mamy podobną historię.

Centrum Rozwoju Zaawansowanych Technologii (CRPT), będące w 50% własnością holdingu USM Aliszera Usmanowa, otrzymało dodatkowe uprawnienia do etykietowania towarów w Rosji.

Rząd rozszerzył listę produktów przemysłu lekkiego, które podlegają obowiązkowemu oznakowaniu, obejmując od 1 kwietnia 2024 r. marynarki, dresy i garnitury męskie, a także sukienki, szaliki, kombinezony narciarskie i inne artykuły odzieżowe.

Rząd argumentuje, że to działanie pomaga zwalczać rozprzestrzenianie się produktów niskiej jakości i podróbek za pomocą systemu etykietowania „Honest Sign”. Tak tu mamy kolejny przykład angielskiego nazewnictwa włodarzy Rosji, którzy tak zachodu nienawidzą…ponoć.

Lista produktów podlegających oznakowaniu będzie się ciągle rozszerzać, a od 1 września 2024 r. obejmie również żywność w puszkach. Niektóre grupy branżowe wyraziły sprzeciw, argumentując, że koszty i administracyjne trudności dla przedsiębiorstw i klientów mogą przeważać nad korzyściami. Ale chyba nikt nie wierzy w to że to ma na celu ochronę konsumentów lub ochronę przedsiębiorstw.

Już wam tłumaczę.

Po pierwsze ten, kto produkuje etykiety, właśnie zyskuje niesłychaną władzę i możliwość zarabiania. Etykietowanie pomaga zwalczyć mniejsze biznesy, które próbowałyby się dorobić kosztem większych rybek w stawie. Większe rybki się zatroszczyły już o to, aby staw był wypełniony ich etykietami.

Aliszer Usmanow – to bardzo gruba rybka w tym stawie w pewnym momencie może nawet najgrubsza. Miliarder Według edycji magazynu Forbes z 2011 roku Usmanow był najbogatszym człowiekiem w Rosji, z fortuną szacowaną na ponad 18 miliardów dolarów plasował się na 28 miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie. Obecnie według danych za rok 2023 jego majątek wyceniany jest na -14,5 miliarda USD.

I taka właśnie osoba zyska w przyszłym roku całkiem nowe możliwości w Rosji. Jak myślicie? Na kogo będzie grał? Na społeczeństwo i mały przemysł czy na siebie?

4. Więcej kredytów preferencyjnych

Rząd planuje przeznaczyć 95 mld rubli na wsparcie preferencyjnych programów hipotecznych. Zapowiedział to premier Michaił Miszustin. Według niego środki zostaną przeznaczone w ramach realizacji dużego zestawu działań w zakresie zapewnienia mieszkańcom mieszkań.

Jak powiedział Miszustin na posiedzeniu rządu, około 46 mld rubli z tej kwoty zostanie przeznaczone na kredyty rodzinne w tym 41 mld rubli na preferencyjne kredyty hipoteczne w nowych budynkach, na kredyty hipoteczne na Dalekim Wschodzie – prawie 8 mld rubli.

Od 20 września br. rząd podniósł z 15% do 20% minimalny wkład własny dla pożyczek udzielanych w ramach preferencyjnych programów kredytowych. W październiku Bank Centralny zaproponował rządowi ponowne podniesienie minimalnego wkładu własnego do 25% w celu schłodzenia rynku kredytów mieszkaniowych na co nie zgodził się ostatecznie rząd.

Sytuacja mocno niepokoi Bank Centralny, który już wypowiedział się przeciwko przedłużeniu programu kredytów hipotecznych na mieszkania w nowych budynkach, który wygasa w lipcu 2024 roku. 

Sytuacja zatem jest niejasna jeśli chodzi o połowę 2024. Spowoduje to jeszcze większa różnice cen pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.

W październiku 2023 r. wskaźnik oddawania mieszkań do użytku wyniósł 6,5 mln mkw., czyli o prawie jedną czwartą mniej niż przed rokiem – spadek ten wynika ze znacznego zmniejszenia miesięcznego oddawania do użytku budownictwa mieszkaniowego indywidualnego (IHS). Spadł on o prawie 60% rok do roku. Eksperci jednak uważają, że trend się utrzyma ze względu na rosnącą skłonność obywateli do oszczędzania na tle wzrostu głównej stopy procentowej.

5. Nagromadzone kontenery z Chin. Wprowadzą jednorazowe kontenery ?

Nagromadzenie pustych kontenerów w terminalach w regionie moskiewskim, których odesłanie do Chin jest niemożliwe lub drogie, skłoniło uczestników rynku do pomysłu dostaw w kontenerach „jednorazowego użytku”. Schemat jest następujący: w Chinach używany pojemnik kupowany jest za około 1,000 USD, który można zwrócić, gdy zostanie przekazany w metalu do Federacji Rosyjskiej, a jednocześnie nie trzeba płacić 1,200-1,400 USD premii za odesłanie. Operatorzy uważają ten pomysł za wykonalny, a niektórzy już go z powodzeniem przetestowali. Uczestnicy rynku ostrzegają jednak, że jakość takich kontenerów jest niska, więc nie wszystko da się w nich przewieźć, a samo podejście jest bardziej rozwiązaniem sytuacyjnym niż panaceum.

W związku z tym większość towarów nie może być w nich przewożona. Konieczne jest monitorowanie jakości kontenerów, aby utrzymać wysoki poziom usług.

TransContainer (część Grupy Delo) uważa, że problem akumulacji pustych pojemników w MGS wymaga kompleksowego rozwiązania. „Konieczne jest, aby właścicielom opłacało się nie zatrzymywać porzuconych kontenerów, ale pozostawić je w obrocie logistycznym”.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: