Codzienny ekonomiczny przegląd 14.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

1 . Buty filcowe. Wzrost sprzedaży o 370%!

2. Rząd podjął decyzję o zakazie importu przez Rosjan ubrań i chemii gospodarczej.

3. 8 mln ludzi wymaga opieki socjalnej.

4. Kadyrow nakazał odebrać właścicielom zaniedbane działki w Groznym

5. Iran chce wypchnąć Rosjan z Armenii.

6.Rosja planuje zakopać kilka gigaton dwutlenku węgla.

1 . Buty filcowe. Wzrost sprzedaży o 370%!

W Rosji zanotowano gwałtowny wzrost popytu na filcowe buty w trzecim kwartale 2023 roku, gdzie sprzedaż tego rodzaju obuwia wzrosła o imponujące 373%, jak podaje służba prasowa państwowego systemu etykietowania „Uczciwy Znak”.

Nabywców przyciągały głównie sklepy detaliczne, które odpowiadały za 86% sprzedaży w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku. Zauważalny był również wzrost popytu na platformach internetowych, gdzie sprzedaż skoczyła się o 43%. Cóż to za tajemnica nagłego wzrostu zainteresowania zapytacie?

Produkcja butów filcowych również odnotowała wzrost. W trzecim kwartale zanotowano wzrost o 20% rok do roku, z 249 tysięcy do 302 tysięcy par, a w porównaniu do drugiego kwartału 2023 r. wzrost wyniósł 62%. Przedsiębiorstwa z obwodów Jarosławia i Niżnego Nowogrodu są liderami w produkcji tego rodzaju obuwia, a Tatarstan zajmuje trzecie miejsce.

Mimo rosnącego popytu, nie zaobserwowano wzrostu cen. z 1369 rubli w drugim kwartale do 1332 rubli w trzecim. Ok, chyba zaczynacie rozumieć prawda?

Wiosną rząd udzielił producentom obuwia filcowego odroczenia wszystkich rodzajów podatków i składek ubezpieczeniowych. Decyzja ta miała na celu zmniejszenie wolumenu kredytów i przekierowanie środków na zakup surowców, modernizację sprzętu lub dopłaty dla pracowników.

Od lutego 2022 roku, w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, setki zagranicznych marek z sektora obuwia, odzieży i akcesoriów zamknęły swoje sklepy w Rosji, w tym takie marki jak Adidas, Nike, Reebok, Decathlon, Puma, Levi’s.

2. Rząd podjął decyzję o zakazie importu przez Rosjan ubrań i chemii gospodarczej.

Pomysł sekretarza Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa, który zaproponował ograniczenie importu równoległego, znalazł bezapelacyjne poparcie rosyjskiego rządu.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu planuje wprowadzić zakazu importu niektórych nieżywnościowych towarów konsumpcyjnych – poinformował w czwartek wiceminister Wiktor Jewtuchow.

Zakazany ma obejmować odzież, chemię gospodarczą i inne produkty nieżywnościowe powiedział. Obroty handlu detalicznego artykułami niespożywczymi w Rosji sięgają 25 bilionów rubli rocznie, z czego 15 bilionów to import.

„Aby te 15 bilionów rubli zostało z nami, mówimy o potrzebie zastanowienia się nad wprowadzeniem ograniczeń, zwłaszcza tam, gdzie wytwarzamy nasze produkty, od chemii gospodarczej po produkty przemysłu lekkiego. Myślę, że tutaj pojawią się ograniczenia” – podaje gazeta RBK

3. 8 mln ludzi wymaga opieki socjalnej.

Mamy kolejny z szokujących tematów. Tym razem jeśli chodzi o liczby osób potrzebujących pomocy społecznej w Rosji.

Według danych z raportu Państwowej Wyższej Szkoły Zarządzania, ponad 8 milionów osób w Rosji potrzebuje pomocy społecznej, a ponad 510 tysięcy z nich przebywa w domu. Z 300 tysiącami osób całkowicie przykutych do łóżka i wymaga stałej opieki. Jak myślicie, jak jest z dostępnością pomocy społecznej w Rosji? Chwila zastanowienia…. Dokładnie tak jak myślicie.

Szacuje się, że około 1,2 miliona osób w Rosji cierpi na chorobę Alzheimera, a demencja dotyka jeszcze większą liczbę ludzi. Większość osób chorych na demencję mieszka u bliskich lub samotnie. Wiele z osób jest pozostawiona samych sobie i nie zostaje nigdy zdiagnozowana.

Pomoc społeczna taka bezpłatna dostępna jest tylko dla tylko dla weteranów II wojny światowej, byli nieletni więźniowie obozów koncentracyjnych i emeryci o niskich dochodach.

Aby zakwalifikować się do bezpłatnej pomocy, oprócz kategorii, należy spełnić określone warunki dochodowe, uwzględniające zarówno dochody osoby potrzebującej opieki, jak i innych członków rodziny mieszkających z nią. Jak dobrze się domyślacie, ciężko takie warunki spełnić.

Regiony same ustalają płatne usługi socjalne, a przykładem podanym dla Moskwy jest koszt około 700–800 rubli dziennie za pakiet usług, takich jak przygotowywanie jedzenia, pomoc w higienie i lekkie sprzątanie. Jeżeli weźmiecie kalkulator koszt miesięcznej opieki-takiej doraźnej przewyższa najniższą krajową.

System identyfikacji osób wymagających opieki jest słabo rozwinięty, co sprawia, że może nawet połowa osób pozostaje niewidocznych w systemie pomocy społecznej.

Rząd planuje wprowadzić nowy program opieki długoterminowej od 2024 roku, który obejmuje kompleksową pomoc, uwzględniając zarówno pracownika socjalnego, jak i lekarza. Tu jednak jest pewien zgrzyt, bo wraz z takimi pomysłami idzie za nimi mroczna postać, która niesie tablice redukcja wydatków o 10% na wszystko w przyszłym roku.

4. Kadyrow nakazał odebrać właścicielom zaniedbane działki w Groznym

Mieszkańcy Czeczenii, którzy nie dbają o swoje działki w Groznym, zostaną ich pozbawieni powiedział szef republiki Ramzan Kadyrow. Chodził ulicami miasta z inspekcją razem z merem Chas-Magomedem Kadyrowem i zabierał ludziom w tym Rosjanom ich własność..

Zdaniem szefa obwodu zaniedbane tereny „szpecą wygląd” czeczeńskiej stolicy. Kadyrow podkreślił, że mimo wszystkich uwag władz „właściciele nie podjęli żadnych działań, aby doprowadzić je do należytego stanu od dekady”. „Nieodpowiedzialne podejście właścicieli i brak rozsądku doprowadziły większość z terenu do opłakanego stanu sanitarnego” – powiedział.

Kadyrow nakazał anulować wszystkie dokumenty. Według niego właściciele nie potrzebują tych terenów”.

W wyniku kontroli burmistrz został poinstruowany, aby przenieść „wybrane i niereprezentacyjne działki” na własność Groznego i znaleźć dla nich bardziej racjonalne wykorzystanie. „Tylko tak wyczerpujące działania przyczynią się do rozwiązania tego problemu. Jestem przekonany, że przy odpowiedniej opiece te miejsca mogą stać się całkiem atrakcyjne dla inwestorów” – podkreślił Kadyrow.

Na podstawie jakich aktów ustawodawczych proponuje się przejęcie własności prywatnej, szef Czeczenii nie sprecyzował. Zgodnie z art. 35 rosyjskiej konstytucji nikt nie może być pozbawiony swojej własności, chyba że na mocy orzeczenia sądu.

5. Iran chce wypchnąć Rosjan z Armenii.

Armenia zyskała sojusznika energetycznego w postaci Iranu, który zadeklarował gotowość znacznego zwiększenia dostaw gazu do Armenii.

Ambasador Iranu w Armenii, Mehdi Sobhani, podkreślił, że Iran może zwiększyć dostawy gazu o 3-4 razy w ramach programu „Gaz w zamian za prąd”, obowiązującego do 2030 roku.

Obecnie Armenia importuje rocznie 300–500 mln metrów sześciennych gazu od Iranu, a w zamian dostarcza energię elektryczną do Iranu. Jednak Armenia nadal uzależniona jest od dostaw gazu od Rosji, kupując rocznie około 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu od Gazpromu.

Iran proponuje zwiększenie dostaw gazu do 1,5–2 miliardów metrów sześciennych rocznie, co pokryje trzy czwarte zapotrzebowania Armenii. Iran planuje również zakończenie budowy nowej linii elektroenergetycznej, co może przyczynić się do wzrostu wymiany handlowej między obydwoma krajami o 40% do 1 miliarda dolarów rocznie. Iran zachęca również firmy irańskie do inwestowania w Armenii.

Dużo się dzieje w Azji centralnej. Widać, że Rosja nie m siły i możliwości, aby na ten moment utrzymywać pilnować swoich interesów. Gazprom stracił już Europę. Jeżeli teraz nie przypilnują tematów w Azji Centralnej, to też może się skończyć dużymi stratami. Nie mówimy tu oczywiście o skali takiej jak w Europie gdzie z Eksportu 150-170 mld m3 spadli na ok 28mld m3, ale zawsze są to jakieś porażki biznesowe i nie powinni oddawać pola tak łatwo Iranowi.

6.Rosja planuje zakopać kilka gigaton dwutlenku węgla.

Rosja jest gotowa pomóc krajom azjatyckim w zakopaniu kilku gigaton dwutlenku węgla na zasadach komercyjnych. Potencjalna objętość takich magazynów CO2 wyniesie co najmniej 4,6 gigaton – powiedział Igor Szpurow, szef Państwowej Komisji ds. Rezerw Surowców Mineralnych,

„To ogromna kwota, która może pozwolić nam wykorzystać nie tylko naszą własną emisję CO2, ale także pomóc naszym krajom partnerskim w wykorzystaniu naszych zasobów do celów komercyjnych, w tym dla naszych azjatyckich partnerów” – powiedział Szpurow.

Władze planują wykorzystać wyeksploatowane jaskinie złóż ropy naftowej i gazu oraz soli, w których według szacunków Rosniefti może zostać zakopanych 1,7 bln ton dwutlenku węgla. Rosja odpowiada za 30% potencjalnych składowisk CO2, których łączny wolumen na świecie szacowany jest na 4 bln ton. Już w 2021 roku Rosnedra zaproponowała wykorzystanie do tych celów Syberii Zachodniej, gdzie znajduje się wiele wyczerpanych i wyczerpanych złóż.

„Są bardzo dobrzy kolekcjonerzy, bardzo dobre opony, ale jest kwestia kosztów, transport CO2 tam nie będzie tani” – powiedział szef departamentu Jewgienij Kisielew.

Dwutlenek węgla może być dostarczany do Rosji rurociągami, ale najbardziej obiecujący jest transport tankowcami, zgodnie z raportem Petersburskiego Uniwersytetu Górniczego: statki – takie same jak te, które przewożą LNG – są bardziej elastyczną opcją pod względem logistycznym i mogą dostosować się do różnych warunków przechowywania gazu. Takie inwestycje mogą zwrócić się w ciągu 10-11 lat – mówił wcześniej wiceminister energetyki Paweł Sorokin.

Sama Rosja emituje rocznie do atmosfery 1,6 mld ton ekwiwalentu CO2, a około 600-650 mln ton to absorpcja netto w lasach.

Prace miały się zacząć już tej jesieni.

Jest jednak problem, chińscy partnerzy nie chcą wyłożyć na projekt pieniędzy a banki rosyjskie nie są sklonne obennie chętne do finansowania tych projektów.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: