Codzienny ekonomiczny przegląd 13.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 1. Gazprom bank zostanie odcięty od SWIFT.
 2. Kredyty droższe. Wynajem droższy. Znany w Polsce schemat na turbodoładowaniu w Rosji.
 3. Ograniczenia i koniec wolnego internetu w Rosji ?
 4. Putin nakazał policji wykazać się bezwzględnością.
 5. Więcej kredytów preferencyjnych dla obywateli?
 • Po raz drugi w ciągu dwóch tygodni Rosja ogłosiła gotowość do negocjacji w sprawie Ukrainy
 • Koalicja rządząca Niemcami zgodziła się podwoić pomoc wojskową dla Ukrainy do 8 mld euro
 • Finlandia przestała wpuszczać do kraju Rosjan na rowerach
 • W Republice Czeskiej wszczęto prawie 400 spraw karnych za wspieranie inwazji Rosji na Ukrainę
 • W Moskwie policja dokonała nalotu na przedszkole i zatrzymała sześcioro małych dzieci
 • Władze francuskie przestaną dostarczać Ukrainie broń ze swoich arsenałów, aby Kijów zaczął kupować broń od francuskich producentów kosztem specjalnie przydzielonych środków – powiedział minister sił zbrojnych kraju Sébastien Lecornu.
 • Tadżykistan oczekuje od Federacji Rosyjskiej zniesienia zakazu eksportu paliw
 • Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozpoczęło ewakuację Rosjan ze Strefy Gazy
 • „Populacja wzrośnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki”. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wezwał do karania za nakłanianie do aborcji w całej Rosji
 • Rząd chcą zakazać swobodnego zbierania orzeszków piniowych
 • Rosstat odnotował ostry skok inflacji w Rosji w pierwszym tygodniu listopada . Oficjalna inflacja 6.99%.Jaja i Kurczaki liderami drożyzny. Federalna Służba Antymonopolowa wezwana na pomoc.
 • Transniefti podniesie taryfę za pompowanie ropy o 7,2% w 2024 roku
 1. Gazprom bank zostanie odcięty od SWIFT.

Pętla zaciska się o kolejne milimetry. Tym razem Europa kieruje swoją uwagę na Gazprombank.

Po odcięciu od systemu SWIFT kilku rosyjskich banków to Gazprombank obsługiwał największe ilości transakcji pomiędzy Europą a Rosją. Wydaje się, że powoli zbliżamy się do domknięcia i tych drzwi.

Członkowie Parlamentu Europejskiego przyjęli uchwałę nakładającą sankcje na Gazprombank (GPB), jego spółki zależne, a także członków zarządów i kierownictwa.

Zgodnie z tekstem uchwały, oprócz Gazprombanku, europejscy deputowani zaproponowali wprowadzenie sankcji wobec wszystkich głównych rosyjskich koncernów naftowych. Co jest naturalną konsekwencją odcięcia Gazprombanku. Nie można handlować ropą i gazem jeśli nie jak pieniędzy przelać.

Wysuwano także żądania całkowitego zamknięcia unijnego rynku rosyjskich produktów naftowych, zakazu importu rosyjskiego LNG i gazu skroplonego oraz całkowitego zakazu sprzedaży i szlifowania rosyjskich diamentów.

Politycy proponują wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do sfinansowania odbudowy Ukrainy.

W kwietniu 2023 roku Polska i kraje bałtyckie wezwały do ​​odłączenia Gazprombanku od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT. Wskazali na rolę banku w promowaniu interesów politycznych Kremla. Alternatywnie proponowali zamrożenie aktywów banku.

W czerwcu 2022 r. Warszawa jako pierwsza ogłosiła propozycję odłączenia GPB od SWIFT.

2. Ograniczenia i koniec wolnego internetu w Rosji ?

Duma Państwowa zaproponowała, aby operatorzy komórkowi znieśli nieograniczony dostęp do YouTube. Zmniejszy to zużycie sprzętu według posłów.

Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego już zapowiedziało, że w Rosji będą blokowane VPN-y, które stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji.

Ministerstwo wyjaśnia również, że obchodzenie ograniczeń informacji, do których dostęp został ograniczony przez prawo, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa funkcjonowania Internetu.

Wcześniej Roskomnadzor ogłosił plany samodzielnego blokowania stron internetowych zawierających informacje o metodach obchodzenia blokad w Rosji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej poinformowało, że firmy, które współpracują z VPN-ami i napotkały awarie w działaniu takich usług, powinny skontaktować się z Roskomnadzorem w celu usunięcia blokad.

3. Kredyty droższe. Wynajem droższy. Znany w Polsce schemat na turbodoładowaniu w Rosji.

W kontekście rosnących cen kredytów hipotecznych i powrotu części Rosjan, którzy wyjechali do kraju, koszty wynajmu mieszkań w Rosji gwałtownie wzrosły. W niektórych miastach stawki czynszów wzrosły o jedną czwartą w ciągu zaledwie miesiąca. Co do tych Rosjan którzy wrócili a jeśli nie widzieliście naszych odcinków sprzed kilku miesięcy. Wyjeżdżasz- masz jakąś gotówkę. Jedziesz do innego kraju i nie potrafisz się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Brak jest dla ciebie pracy, brak mieszkań. Koszty życia wyższe. Nie spodziewałeś się, że potrwa ta zawierucha wojenna aż tak długo. Często nie zostaje Ci przedłużony pobyt i mija 6 miesięcy, a ty nie masz innego wyjścia jak wrócić do kraju. Ale wróćmy do głównego tematu.

Średnio w całym kraju ceny wynajmu mieszkań jednopokojowych w ciągu jednego miesiąca- września 2023 r. wzrosły o 7% (do 20 tys. rubli miesięcznie- to powyżej najniższej krajowej pensji), mieszkań dwupokojowych – o 5,9% (do 26,1 tys. rubli), a trzech mieszkania -pokojowe – o 4,5% (do 33 tys. Rubli).

Natomiast w Moskwie – tu jest grubo. Koszt mieszkania jednopokojowego wzrósł o 12,9%, dwupokojowego o 12,3%, a trzypokojowego o 7,7%. Wyobraźcie sobie, co się będzie działo, jak trend się utrzyma kilka miesięcy.

W Petersburgu ceny wzrosły odpowiednio o 17,1%, 9% i 0,3%. Jeszcze bardziej imponujący wzrost stawek czynszów odnotowano w Kirowie, gdzie koszt wynajmu mieszkania jednopokojowego wzrósł o 15,8%, dwupokojowego o 24,6%, a trzypokojowego o 25,7%.

Stawki czynszu nieruchomości zaczęły konkurować ze stawkami kredytów hipotecznych. Ponieważ wynajem mieszkania stał się dwa razy tańszy niż zakup z kredytem hipotecznym. I to jest rzecz, nad którą warto się pochylić. Wyobraźcie sobie, że macie kredyt. Rata urosła już razy 2 a za chwilę już wiecie, że zbliża się rata razy 3. Możecie próbować sprzedać mieszkanie. Nawet ze stratą, byle tylko uciec przed toporem niewypłacalności. No i ruszacie na rynek najmu. A tam? Tysiące ludzi wpadli na ten sam pomysł co wy. I właśnie rozpoczeła się licytacja. Kto może więcej zapłacić za nowe lokum.

Koszty wynajmu, szczególnie w dużych miastach, będą nadal rosły ze względu na fakt, że oprocentowanie kredytów hipotecznych może wzrosnąć do 16–16,5%, prognozuje Jarosław Kabakow, dyrektor ds. strategii w Finam Investment Company.

Wynajem jest opłacalny, gdy kosztuje o 40% mniej niż miesięczna spłata kredytu hipotecznego, mówi Tuzov. „W rezultacie czynsz wzrasta zaledwie o 7% – to nie jest limit. Spłata kredytów hipotecznych wzrosła dwukrotnie. Oznacza to, że czynsz może wzrosnąć o 40–60% – podkreśla ekspert.

4. Putin nakazał policji wykazać się bezwzględnością.

Niedawno mieliśmy święto w Rosji, a dokładniej Dzień Oficera Spraw Wewnętrznych.

Rosyjska policja powinna zapewnić stabilność w kraju, wzmocnić walkę z ekstremizmem i wykazać się „bezwzględnością” w swojej pracy – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w gratulacjach z okazji Dnia Oficera Spraw Wewnętrznych.

„Dziś, wraz z pojawieniem się nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, w dynamicznie zmieniającym się świecie, wymagania stawiane całemu personelowi MSW poważnie rosną. Oznacza to, że każdy pracownik musi wzmocnić pracę w powierzonym mu obszarze i w pełni wykorzystać istniejący potencjał operacyjny, proceduralny i techniczny” – stwierdził Putin w oświadczeniu opublikowanym na kremlowskim portalu.

Zdaniem Putina Rosjanie społeczeństwo tego wymaga od nich. Mają chronić i wspierać, a państwo „wysoko ceni” ich służbę i zamierza „podwyższyć poziom gwarancji socjalnych” dla funkcjonariuszy policji i członków ich służb rodziny. Mówiąc z Putinizmu na nasze. Macie być bezwzględni w wykonywaniu rozkazów a my wam damy jakiś bonus w wypłacie, czy karnet na siłownie, czy coś.

Według projektu budżetu federalnego, który jest obecnie zatwierdzany przez Dumę Państwową, w 2024 roku rosyjski rząd zamierza wydać w ramach „bezpieczeństwo narodowe i egzekwowanie prawa” rekordową kwotę 3,388 biliona rubli, czyli o 163 miliardy rubli więcej niż w 2023 roku.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: