Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Obawy Zachodu o odwet Rosji
Ukraiński wywiad zamieszany w eksplozje, które niedawno miały miejsce w Federacji Rosyjskiej podaje ISW.
Mówimy o eksplozji torów kolejowych w obwodzie riazańskim, w wyniku której 11 listopada wykoleiło się 19 wagonów towarowych. Eksplozja ta komplikuje wsparcie logistyczne sił okupacyjnych. Wagony miały wieźć nawozy mineralne według Rosjan.
Ponadto w nocy 11 listopada w Rosji miały miejsce dwie kolejne eksplozje: jedna w fabryce prochu w pobliżu Kotowska w obwodzie tambowskim i druga w pobliżu Kołomnej w obwodzie moskiewskim. Tam rzekomo zestrzelony dron spadł na budynek Państwowego Przedsiębiorstwa „Biuro Projektowe Inżynierii Mechanicznej”, które produkuje rakiety Kinzhal i Iskander.
Coraz więcej dowodów wskazuje również w zamieszanie wywiadu we wcześniejsze tajemnicze pożary i eksplozję. Rosjanie nawet wskazują konkretnych oficerów ukraińskich służb specjalnych zamieszanych w wysadzenie gazociągu Nord Stream.
Miejsce 9 – Rosyjscy szpiedzy skarżą się na życie w Rosji.
Oficerowie rosyjskiego wywiadu, którzy zostali wydaleni z Unii Europejskiej w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, złożyli zbiorowy apel do prezydenta Władimira Putina. W liście opublikowanym przez „The Insider” wyrazili swoje niezadowolenie z sytuacji, w której znaleźli się po powrocie do Rosji. Oficerowie pełnili misje dyplomatyczne przed wybuchem konfliktu i zostali zmuszeni do opuszczenia krajów europejskich. W liście podkreślili, że dla wielu rodzin przeprowadzka do Rosji stała się osobistą tragedią.
Oficerowie wywiadu wydali swoje opinie na temat braku dostępnej pracy w Rosji, a także na temat problemów z umieszczaniem swoich dzieci w szkołach i przedszkolach. Wielu z nich próbowało znaleźć pracę w rosyjskich ambasadach w innych krajach, ale również tu napotkali na brak miejsc i konflikty z kolegami z innych służb wywiadowczych, takich jak GRU, SVR i FSB.
Jest to kolejny przykład na to, jak inwazja na Ukrainę i konsekwentne sankcje wobec Rosji miały wpływ na rosyjski wywiad za granicą. W wyniku tych wydarzeń Rosja straciła znaczną liczbę swoich dyplomatów i oficerów wywiadu w krajach UE. To osłabiło zdolności Rosji w dziedzinie wywiadu zagranicznego i spowodowało trudności w działaniach wywiadowczych na arenie międzynarodowej.
Miejsce 8 – W Moskwie również zaczyna brakować kierowców karetek.
Cieszmy się oglądać programy satyryczne, tak szybko zmieniają się w poważne problemy, chciałoby się powiedzieć. Na sobotnim odcinku satyrycznym wspominaliśmy o problemach z kierowcami karetek w niektórych regionach. No i mamy teraz najnowsze informacje z Moskwy.
Niedobór kierowców karetek w moskiewskim systemie opieki zdrowotnej jest poważnym problemem, który zagraża funkcjonowaniu służby zdrowia w stolicy Rosji. Przewodniczący stołecznego związku zawodowego branżowego, Witalij Lupyrew, informuje o znacznym spadku liczby kierowców ambulansów w ostatnich dwóch miesiącach. Wcześniej było ich około 5 tysięcy, a obecnie pozostało tylko 3-3,5 tysiąca kierowców.
Głównymi powodami tych masowych zwolnień są niskie płace i brak indeksacji wynagrodzeń. Mówiliśmy o tym też w sobotę. Kierowcy ambulansów otrzymują wynagrodzenie na poziomie 112,8 rubli za godzinę, a ta stawka nie ulegała zmianie od 2014 roku. Porównując to do zarobków taksówkarzy, jest to niewystarczające wynagrodzenie, co sprawia, że wielu pracowników decyduje się na odejście z zawodu.
Skutki tych zwolnień i braku personelu są poważne. Niedobór kierowców karetek sprawia, że niektóre podstacje pogotowia ratunkowego nie mają wystarczającej liczby pracowników. Niektórzy kierowcy pracują przez całe dni, często wbrew przepisom dotyczącym czasu pracy. To stanowi ryzyko zarówno dla pacjentów, którym mogą nie otrzymać natychmiastowej pomocy, jak i dla samego personelu, który jest narażony na przeciążenie pracą.
Ponadto, przewodniczący niezależnego związku zawodowego pracowników karetek, Dmitrij Belyakov, potwierdza, że problem braku personelu dotyczy nie tylko kierowców, ale także lekarzy. Rotacja pracowników jest wysoka, a pensje spadły, szczególnie po pandemii COVID-19. Ponadto, wielu pracowników straciło regionalne premie za pracę związaną z pandemią.
Ten stan rzeczy stanowi poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej w Moskwie, a w szczególności dla służby pogotowia ratunkowego. Brak wystarczającej liczby kierowców i personelu medycznego może wpłynąć na jakość i dostępność usług medycznych w mieście. Władze muszą podjąć działania w celu zatrzymania tej tendencji i poprawy warunków pracy w służbie zdrowia.
Miejsce 7 – Dubaj już nie tak atrakcyjny dla Rosjan.
Rosyjskie inwestycje w nieruchomości w Dubaju, które rosły w 2022 roku, obecnie spadły. Powodem tego spadku są głównie spadek wartości rubla, rosnące ceny nieruchomości oraz decyzje wielu Rosjan, którzy przenieśli się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby szukać innych kierunków emigracji.
W trzecim kwartale 2023 roku obserwowano spadek popytu na nieruchomości w Dubaju ze strony rosyjskich nabywców. Według domu maklerskiego Betterhomes, Rosjanie zajmowali piąte miejsce pod względem wolumenu transakcji zagranicznych nabywców nieruchomości mieszkalnych w Dubaju, podczas gdy rok wcześniej byli na pierwszym miejscu.
Największe zmiany zaszły w segmencie nieruchomości luksusowych, gdzie Rosjanie byli szczególnie aktywni. Można więc dochodzić do wniosku, że kto miał uciec, i kto mógł uciec to już to zrobił.
Co bardzo ciekawe i pewnie o tym nie słyszeliście obserwowany jest spadek liczby transakcji i ich wartości, z niektórymi rosyjskimi nabywcami próbującymi anulować transakcje ze względu na niespodziewanie wysokie koszty.
Rosjanie, którzy dokonywali zaliczek w dolarach na projekty budowlane, borykają się teraz z koniecznością spłacenia znacznie wyższej kwoty w rublach z powodu spadku wartości rubla. Jak to nam się wątki stóp procentowych, osłabienia rubla i zakredytowania pod korek ładnie łączą w tym temacie prawda?
Mimo braku zainteresowania ze strony Rosjan, rynek nieruchomości w Dubaju zyskuje na zakupach ze strony obywateli innych krajów, takich jak Hindusi, Brytyjczycy, Chińczycy i Singapurczycy.
Po pandemii, rynek ten powoli wraca do normalności, a obywatele różnych krajów zwiększają swoje zakupy nieruchomości w Dubaju.
Pamiętajmy przed wojną Rosja, to było zaledwie 1,7% globalnego PKB. To, że ich było widać sporo, nie znaczy, że tych bogatych niewzruszonych Rosjan są nieskończone ilości. Mamy pewną zamożną grupę, która jak widać nawet teraz na rynku nieruchomości w Dubaju, też zaczyna odczuwać trudy wszystkich tych sytuacji, o których mówimy.
Oni wciąż gdzieś będą. Będą widoczni. Będą głośni. Ale liczby nie kłamią. Ta liczba topnieje.
Miejsce 6 – Spadki w eksporcie benzyny o ponad 50%.
W październiku Rosja znacząco zmniejszyła dostawy benzyny koleją przez porty i przejścia graniczne o 52% dziennie w porównaniu z poprzednim miesiącem, co stanowiło około 130 000 ton.
Ograniczenie to było wynikiem embarga na eksport benzyny, które weszło w życie we wrześniu. Zapewne pamiętacie, że miało to związek z brakami benzyny na stacjach w Rosji.
Od 21 września, Rosja wprowadziła zakaz eksportu benzyny, obowiązujący na czas nieokreślony. Obejmował on benzynę o dowolnej liczbie oktanowej (od poniżej 80 do powyżej 98) i dowolnej klasie środowiskowej.
Wyjątek stanowiły dostawy do krajów objętych międzynarodowymi umowami międzyrządowymi, oraz towary, które były w fazie procedury celnego eksportu przed wprowadzeniem zakazu i zostały przyjęte do przewozu przez Koleje Rosyjskie (RZD).
Dostawy benzyny do Kirgistanu i Tadżykistanu wzrosły w październiku w porównaniu do września, wynosząc odpowiednio 38,5 tys. ton i około 29 tys. ton. Oba te kraje otrzymują produkty naftowe z Rosji na mocy umów międzyrządowych. Dostawy benzyny do Mongolii, która również ma umowę z Rosją, spadły o 13% w październiku do około 37 200 ton.
W niewielkich ilościach dostarczano również benzynę do Gruzji oraz rosyjskich portów, ale były to ilości dostarczone jeszcze przed wprowadzeniem zakazu eksportu paliwa.
Rafinerie w Rosji skierowały benzynę silnikową na rynek krajowy.
Mamy więc pełny miesiąc działania embarga. Spadek eksportu o 52%, rynek w kraju się w miarę ustabilizował. Zobaczymy co przyniosą kolejne miesiące. Ja tylko przypominam, że spadek eksportu to spadek wpływów z ceł eksportowych. Mniejsze wpływy dla rafinerii, gdyż trzeba na rynku krajowym sprzedawać w niższej kwocie, więc podatek dochodowy też będzie mniejszy. Z drugiej strony rząd wraca do dopłat paliwowych dla rafinerii. Więc budżet dostaje i na mniejszych wpływach i na większych wydatkach.
A od 19 listopada wróble ćwierkają, że zakazy zostaną zdjęte, choć pojawią się nowe regulacje. Oczywiście same zapowiedzi powodują, że ceny hurtowe benzyny zaczęły ponownie rosnąć.
Miejsce 5 – DHL wciąż w Rosji. Nie może się sprzedać, więc ponosi opłaty.
Procedurę wychodzenia zagranicznych firm już zapewne znacie. Złodziejski rabat, i długie kolejki tak dla przypomnienia. Mamy przykład jednej z firm która wciąż czeka…
Firma kurierska DHL podniosła koszty swoich usług w Rosji średnio o 35%. Wzrost taryf wpłynął na dostawę, usługi dodatkowe i opłaty.
Na przykład koszt dostarczenia towarów do krajów wysokiego ryzyka wzrósł o 64,6%, a dopłata za ładunki o niestandardowych gabarytach wzrosła o 37%. DHL uzasadniło te podwyżki wzrostem kosztów związanych z inflacją, cenami transportu lotniczego i samochodowego, paliwem oraz stawkami opłat lotniskowych.
DHL rozpoczęło podwyżki cen ze względu na trudności wynikające z globalnych wyzwań, a firma podkreśliła, że dokonuje przeglądu kosztów usług. Przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie DHL indeksowało ceny co roku, ale wzrost nie przekraczał 10%. Po ograniczeniu swojej działalności w Rosji z powodu konfliktu w Ukrainie, firma skupiła się na obsłudze wyłącznie przesyłek zagranicznych.
Mamy tu przykład tego, o czym mówiliśmy firma, która jest zablokowana i nie może, ani za bardzo się zamknąć, ani wyprowadzić swojego majątku bez straty, działa na zasadzie, jak najmniej za jak najwięcej. Wciąż nie pojawił się chętny do zapłacenia DHL-owi odpowiedniej kwoty więc firma gra na przeczekanie, licząc albo na zmianę władzy, albo lepszą ofertę.
Mimo że podwyżki cen DHL są znaczne w porównaniu z innymi firmami logistycznymi, klienci mogą pozostać w firmie ze względu na jakość usług, takie jak śledzenie ładunków i transport ekspresowy, które są cechami charakterystycznymi dla DHL.
Konkurenci DHL, tacy jak FedEx i UPS, zdecydowali się całkowicie zaprzestać działalności w Rosji.
Można powiedziec że DHL ma monopol w tym segmencie rynku.
Miejsce 4 – w 2024 czeka Rosje załamanie sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym
W 2024 r. liczba kredytów hipotecznych na rynku wtórnym spadnie przynajmniej o 50%. Podobnie będzie wyglądać sprzedaż mieszkań. Popyt na kredyty hipoteczne na zakup mieszkań na rynku wtórnym spadł o 30% w październiku a dane za listopad mówią o 45% spadku.
Od końca lipca 2023 r. Bank Centralny Rosji podniósł główną stopę procentową z 7,5 do 15 proc. w skali roku. Jeśli inflacja będzie nadal rosła,wkrótce zobaczymy 17%. Oznacza to kredyty hipoteczne ze stawką 20% lub wyżej.
Teraz 15 proc. ( jeśli nie 17 proc.) zostanie z nami na długo – mówi ekspert Oleg Repczenko, szef centrum analitycznego „Wskaźniki rynku nieruchomości”.. Zgodnie ze średnioterminową prognozą Banku Rosji główna stopa procentowa spadnie do 9% dopiero w 2025 roku.
Jako pierwsze na wzrost głównej stopy procentowej zareagowały kredyty hipoteczne. Potencjalni nabywcy nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego poniżej 17-18% w skali roku.
Wysoka kluczowa stopa procentowa w kontekście preferencyjnych programów hipotecznych prowadzi do przelania popytu z rynku wtórnego na rynek pierwotny, co jest również na rękę deweloperom.
Benzyny do ognia dolewa rząd zwiększając kwoty przeznaczane na kredyty dla rynku pierwotnego.
Jednak jest tu haczyk. Wszystkie programy są do połowy 2024r.
Teraz różnica w kosztach mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym sięga często 50%. A przepaść może stać się jeszcze większa.
Liczba kredytów hipotecznych w przyszłym roku zmniejszy się o pół miliona lub więcej.
Na rynku sprzedaży nieruchomości pojawią się też Banki, co może jeszcze bardziej powiększyć problem. Przy tak wysokich stopach ceny mieszkań spadną, co oznacza przeszacowanie zabezpieczenia.
Już teraz liczba transakcji hipotecznych na rynku wtórnym Moskwy spadła w drugiej połowie października do wartości bliskich zeru – powiedział Rusłan Syrcow, dyrektor zarządzający Metrium.
Banki aby ratować sytuacje i przetrwać zaczynają tworzyć bardzo groźne produkty z obniżoną stopą za pierwszy rok a podwyższoną za następne lata.
Więcej w naszych komentarzach dnia.
Miejsce 3 – Gazprom straci 1 bln rubli rocznie na nowej podwyżce.
Duma Państwowa zatwierdziła w drugim czytaniu podwyżkę podatku od wydobycia minerałów od kondensatu i gazu od Gazpromu.
Jak wyjaśnił zastępca szefa Ministerstwa Finansów Aleksiej Sazanow, podwyższenie podatku od wydobycia minerałów od kondensatu gazowego Gazpromu zrekompensuje budżetowi płatności tłumiące dla koncernów naftowych.
Według Siergieja Kondratjewa z Instytutu Energetyki i Finansów dodatkowe wpływy z podatku od wydobycia kopalin od gazu wyniosą 65–70 mld rubli miesięcznie , w tym 33–35 mld rubli.
Według władz Gazpromu jednak straty mogą sięgać do 1 bln rubli rocznie.
Podobnego zdania jest Szef Komisji Dumy Państwowej ds. Energii Paweł Zawalny, który powiedział, że straty Gazpromu mogą sięgnąć około 1 biliona rubli. w 2025 roku w związku z przyjęciem zmian zwiększających podatek od wydobycia kopalin (MET) od kondensatu gazowego spółki.
Miejsce 2 – Miediewiew aktualizuje liczbę poborowych. Na liczniku w tym roku już 410 tysięcy.
Od początku 2023 roku do służby kontraktowej w armii rosyjskiej wstąpiło ponad 410 000 osób – takie informacje podał wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, Dmitrij Miedwiediew, podczas spotkania z personelem wojskowym na poligonie Alabino.
Miedwiediew zaznaczył, że obserwuje się raczej wzrost liczby tych, którzy są gotowi bronić Ojczyzny, i podkreślił, że zostaną wykorzystane wszelkie środki wsparcia. Istnieje także możliwość wydłużenia okresu szkolenia personelu wojskowego w zależności od sytuacji operacyjnej na froncie.
W marcu 2023 roku władze regionalne otrzymały polecenie masowego werbowania żołnierzy kontraktowych i ochotników. Oczekiwano, że ogólna liczba osób włączonych do wojska wyniesie 400 000. W sierpniu otoczenie prezydenta Władimira Putina skrytykowało ten plan, sugerując wprowadzenie stanu wojennego i ogólnokrajowej mobilizacji.
W listopadzie pojawiły się informacje o konkretnych planach mobilizacyjnych dla regionów, które miały co tydzień przesyłać raporty do Moskwy. Ponadto wskazano kategorie obywateli, które są priorytetowe w procesie rekrutacji, obejmując migrantów, bankrutów, dłużników, więźniów i bezrobotnych.
Dodatkowo dziś pojawiła się informacja w Polskiej Agencji Prasowej, że Walczący w Ukrainie ochotnicy i żołnierze kontraktowi nie wrócą z frontu do czasu zakończenia działań wojennych – poinformowały rosyjskie media, powołując się na oświadczenie Władimira Putina.
I Powiem wam, że trochę tym ludziom zaczynam tak po ludzku współczuć. Niewyedukowani, całe życie mają prane mózgi. Od dziecka. Przecież nie raz mówiliśmy o tym. Potem piorą im głowy w szkołach, w telewizji. Na koniec okradają ich z pieniędzy- wpędzają w długi i masowo wywożą jak mięso armatnie. A ci ludzie są tak zaślepieni, są w takie pułapce mentalnej, że nie potrafią nic zrobić.
Machina jest za silna, nie ma odruchu buntu w tym społeczeństwie nic a nic. Sam im więcej robię tych materiałów o Rosji, tym większe mam wrażanie, że większość z nas gdyby żyła w takich warunkach, nie potrafiłaby nic zrobić. To jest taka wielowarstwowa struktura inżynierii społecznej. Tak brutalnej, tak złej do szpiku kości i tak nie szanująca swoich obywateli, że po prostu słów brak.
Czekamy wszyscy i raportujemy kiedy się to wszystko zawali, ale mam dużą świadomość, że w większości zawali się na tych najbardziej bezradnych, bez inwencji, omamionych milionów. A ci na górze zrobią jeszcze na tym pieniądze. To jest niesamowicie straszne i smutne.
Miejsce 1 – Inflacja ma się dobrze
Inflacja w Rosji nadal rośnie, również ta oficjalna. Z dokładnych i rzetelnych wyliczeń Rosstatu wynika, że ceny konsumpcyjne wzrosły w październiku o 0,83 proc., wobec 0,87 proc. we wrześniu. W ujęciu rocznym inflacja przyspieszyła do 6,7 proc., miesiąc wcześniej było to dokładnie 6 proc.
I tutaj są wyraźni liderzy pod względem wzrostu cen wciągu jednego miesiąca pomidory podrożały od razu o 31%, czosnek – o 8,5%, banany – o 5,8%, pomarańcze – o 3,6%.
Tym samym jaja w październiku w porównaniu do września podrożały o 13 proc., od początku roku – o 18,7 proc., w ujęciu rocznym – o prawie 24 proc.
co ciekawe jeśli jednak weźmie się ceny za te same jaja z tego samego sklepu to mi wychodzi 40% rocznie ale wiadomo Rosstat ma uśrednione i mniejsze jaja.
Rosną koszty transportu i tak zwykła trasa, która rok temu kosztowała 500-600 rubli, teraz kosztuje tysiąc w Moskwie. Ale wiadomo w Moskwie wszystko szybciej i więcej to i inflacja musi być wyźsza.
Ceny podróży lotniczych w klasie ekonomicznej wzrosły o 10,8 proc według Rosstatu. Nawet metro o 7,2 proc co dawno nie było odnotowywane.
Jednak są rzeczy które staniały np ziemniaki są tańsze nie żeby rok do roku bo jest drożej ale taniej niż we wrześniu. Spadek 0 9%, kapusty – o 7%, marchwi – o 6,%, jabłka – o 6%.
Ceny wycieczek do Egiptu spadły o 12,2%, krajów Zakaukazia o 5,7%, Białorusi o 4,8%. Wyjazdy wakacyjne na wybrzeże Morza Czarnego na Krym również spadły – o 12,4%.
Wcąż oczekiwane są spadki cen kawioru.
Czego możemy się spodziewać po inflacji do końca roku? – zwracamy się z pytaniem do głównego badacza Instytutu Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk, doktora nauk ekonomicznych Igora Nikołajewa.
„Poczekaj, ceny jeszcze wzrosną” – odpowiada ekspert – „Według danych Rosstatu w ujęciu rocznym inflacja rośnie z miesiąca na miesiąc. I najprawdopodobniej do końca grudnia będzie ona idealnie 7,5%, jak wskazano w oficjalnej prognozie rządu. W końcu w Rosstat pracują specjaliści.
Zwykła podwyżka głównej stopy procentowej nie jest w stanie zdusić inflacji. Bank Centralny robi wszystko, co w jego mocy, ale to nie wystarczy, aby obniżyć ceny.
– A od czego teraz zależą ceny?
– Należy rozumieć, że obecny wzrost cen jest efektem ubocznym stymulacji fiskalnej, którą stosuje rząd. W tym roku aktywnie pompuje pieniądze w gospodarkę wojenną i zrobi to samo w przyszłym, ponieważ wydatki budżetowe na 2024 r. mają wzrosnąć o 20%. Więcej pieniędzy w gospodarce, więcej na rynku wyższa inflacja – to jest pewien wzorzec, to proste.
– Ale w przyszłym roku rząd i bank centralny obiecują nam obniżyć inflację do 4-4,5 proc.
– Nie wyjaśniają jednak, w jaki sposób ten spadek inflacji nastąpi. Nie widzę takich możliwości, dlatego uważam, że inflacja będzie rosła do końca tego roku, a nawet sporo dłużej.
Dzisiaja zacytujemy szefa działu analitycznego banku BKF Maksym Osadczija.
Co więc dalej stanie się z rublem?
Złagodzenie napięć w Strefie Gazy i obniżenie ceny ropy naftowej może sprowadzić rubla z powrotem na trajektorię dewaluacji. Trwający konflikt geopolityczny na Ukrainie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do osłabienia rubla. Trwa exodus nierezydentów z Rosji, a ich wycofywanie aktywów za granicę również działa na niekorzyść rubla.
Jeśli spojrzysz na wykres kursu rubla, powiedzmy, w ciągu ostatnich 20 lat, możesz zauważyć wzór: po każdym potężnym szoku (kryzysy 2008-2009 i 2014-2015, szok geopolityczny luty-marzec 2022 r.), któremu towarzyszyło zauważalne osłabienie rubla, nieuchronnie następowało odbicie, odwrócenie trendu. Ale było również nieuniknione, że wkrótce nadejdzie nowy szok, a kurs dolara w Rosji poszybuje na nowe wyżyny. Co więcej, po osiągnięciu maksimum nieuniknione było powtórzenie. Tak więc, jeśli dwukrotnie widzieliśmy kurs dolara na poziomie 100 rubli i zobaczymy go po raz trzeci, nie ma najmniejszych wątpliwości.
Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️
Całe zestawienie w wersji Video: