Codzienny ekonomiczny przegląd 10.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu

 • Dawny oddział niemieckiej firmy Tchibo GmbH który został porzucony przez niemiecki koncern zmienia nazwę i markę na Tibio
 • Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o dodatkowych środkach tymczasowych związanych z obiegiem zagranicznych papierów wartościowych. Pozwala rozpocząć proces wymiany zablokowanych aktywów o wartości do 100 tysięcy rubli.
 • Po tym jak amerykanie przyjeli ustawy przyspeszające przekazanie zamrożonych aktywów Ukrainie. Francja, Niemcy i Belgia aby opowiadają się aby nie spieszyć sę z wykorzystaniem zamrożonych aktywów Rosji, wzywająć do poszanowania prawa międzynarodowego.
 • Węgry uważają negocjacje z UE w sprawie członkostwa Ukrainy za przedwczesne, powiedział minister spraw zagranicznych i stosunków gospodarczych z zagranicą Peter Szijjarto.  
 • UE bada alternatywny plan finansowania Ukrainy z pominięciem weta Węgier, pisze Bloomberg.
 •  Bank Rosji użyje wszystkich mechanizmów prawnych, aby odblokować zagraniczne papiery wartościowe na giełdzie SPB, ale wątpi, czy jest to możliwe
 • Tinkoff Bank  rozpocznie w przyszłym tygodniu emisję lokalnych obligacji, aby zastąpić euroobligacje dolarowe.
 • Dzisiaj Rada Bezpieczeństwa ONZ, na wniosek Rosji, zorganizuje nieformalne posiedzenie w sprawie ochrony ukraińskich dzieci w Unii Europejskiej – poinformował zastępca stałego przedstawiciela Dmitrij Poljanski.
 • Aerofłot porozumiał się z irlandzkim leasingodawcą BOC Aviation w sprawie przeniesienia praw własności do dziewięciu samolotów
 • Ministerstwo Przemysłu i Handlu zaproponowało ograniczenie importu towarów produkowanych w Federacji Rosyjskiej
 • Wołodymyr Zełenski podpisał ustawy przedłużające stan wojenny i mobilizację na Ukrainie o kolejne 90 dni, do 14 lutego 2024 roku.
 •  Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały przy pomocy dronów fabrykę masła w obwodzie kurskim, nie było ofiar 
 1. Elwira Nabiulina musiała odpowiedzieć na trudne pytania.

Jeżeli jest się Prezesem Banku Centralnego, to czasem trzeba się stawić i odpowiedzieć na kilka trudnych pytań. Tym razem nasza droga Elwira pojawiła się w Dumie, aby trochę porozmawiać z posłami.

Słuchajcie jednego z pytań jakie zostały zadane przez posła Nikołaja Arefiewa , który stwierdził, że tu cytuje

„mam wrażenie, że za trzy lata nasza gospodarka zostanie zniszczona, bo jest postawiona w takich warunkach, że po prostu nie da się jej przetrwać”. Następnie wyjaśnił: Sankcje utrudniają zaciąganie kredytów za granicą, „własnego kredytu nie da się zaciągnąć ze względu na wysoką stopę procentową, większość przedsiębiorstw nie posiada własnych środków, zmniejszane są także środki budżetowe na finansowanie krajowe w rozkręcenie gospodarki. ” – W sumie dobrze powiedział. Nie mam nic do dodania.

Poseł zauważył, że wysoka stopa procentowa nic nie zmienia „inflacja przyśpiesza, zamiast zwalniać.” – Kurcze bardzo dobrze poseł Nikałaj mówi, ktoś mu musi polać!

„Jak gospodarka może przetrwać w takich warunkach?” – pytał Arefiew

Prezes Banku Centralnego odpowiedziała, że głównym problemem nie są kosztowne kredyty, ale brak personelu. Tu zgadzamy się w połowie. Gdyż oba problemy są równie ważne. Z tym że ten z kredytami dopiero za kilka miesięcy. Natomiast i tu można wysupłać kilka ciekawych potwierdzeń Nabiuliny naszych tez.

Według szefowej Banku Centralnego, gospodarka „prawie w pełni wykorzystała dostępne zasoby”, w tym liczbę pracowników i moce produkcyjne. Paweł mówił już kilka miesięcy temu, że bardziej już się nie rozkręcą i swój szczyt mieli w maju o ile dobrze pamiętam.

Bezrobocie w Rosji osiągnęło historycznie niski poziom, sięgając 3%, a w niektórych regionach jest jeszcze niższe. Nabiullina podkreśliła, że sytuacja kadrowa jest bardzo poważna, zwłaszcza w branżach, które wcześniej przekroczyły poziom kryzysowy, takich jak inżynieria mechaniczna i przemysł chemiczny. Tu dodałbym służbę zdrowie, gdyż tam też jest o krok od tragedii.

Zauważa nasza prezes, że niska stopa bezrobocia może świadczyć o trudnościach gospodarczych. Chociaż bezrobocie jest poniżej poziomu, który normalnie prowadziłby do przyspieszenia inflacji, obawy o niedobór pracowników mogą wpływać na niektóre sektory gospodarki, zwłaszcza te związane z kompleksem wojskowo-przemysłowym. – I tu też jakby Elwira cytuje Pawła. Paweł przyznaj się, czy ona się z tobą konsultowała?

Eksperci zaznaczają, że utrzymanie obecnego status quo może doprowadzić do zwiększonego zapotrzebowania na pracowników w niektórych sektorach przemysłu. – Tłumaczę z eksperdzkiego na nasz. Braki towarów. Nie będzie komu produkować.

Natomiast co do kredytów to Nabiulina zaproponowała jeszcze jeden najprawdopodobniej odjechany pomysł na równi z zabraniem tłumika paliwowego i ruchomych ceł eksportowych.

 • Bank Centralny ustanowi regulację, dzięki której na rynku pojawi się specjalny produkt kredytowy dla kredytobiorców, którym banki odmawiają kredytów.

2. Gazprom straci 1 bln rubli rocznie na nowej podwyżce.

Duma Państwowa zatwierdziła w drugim czytaniu podwyżkę podatku od wydobycia minerałów od kondensatu i gazu od Gazpromu.

Jak wyjaśnił zastępca szefa Ministerstwa Finansów Aleksiej Sazanow, podwyższenie podatku od wydobycia minerałów od kondensatu gazowego Gazpromu zrekompensuje budżetowi płatności tłumiące dla koncernów naftowych. 

Według Siergieja Kondratjewa z Instytutu Energetyki i Finansów dodatkowe wpływy z podatku od wydobycia kopalin od gazu wyniosą 65–70 mld rubli miesięcznie , w tym 33–35 mld rubli.

Według władz Gazpromu jednak straty mogą sięgać do 1 bln rubli rocznie.

Podobnego zdania jest Szef Komisji Dumy Państwowej ds. Energii Paweł Zawalny, który powiedział, że straty Gazpromu mogą sięgnąć około 1 biliona rubli. w 2025 roku w związku z przyjęciem zmian zwiększających podatek od wydobycia kopalin (MET) od kondensatu gazowego spółki.

3. Miediewiew aktualizuje liczbę poborowych. Na liczniku w tym roku już 410 tysięcy.

Od początku 2023 roku do służby kontraktowej w armii rosyjskiej wstąpiło ponad 410 000 osób – takie informacje podał wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, Dmitrij Miedwiediew, podczas spotkania z personelem wojskowym na poligonie Alabino.

Miedwiediew zaznaczył, że obserwuje się raczej wzrost liczby tych, którzy są gotowi bronić Ojczyzny, i podkreślił, że zostaną wykorzystane wszelkie środki wsparcia. Istnieje także możliwość wydłużenia okresu szkolenia personelu wojskowego w zależności od sytuacji operacyjnej na froncie.

W marcu 2023 roku władze regionalne otrzymały polecenie masowego werbowania żołnierzy kontraktowych i ochotników. Oczekiwano, że ogólna liczba osób włączonych do wojska wyniesie 400 000. W sierpniu otoczenie prezydenta Władimira Putina skrytykowało ten plan, sugerując wprowadzenie stanu wojennego i ogólnokrajowej mobilizacji.

W listopadzie pojawiły się informacje o konkretnych planach mobilizacyjnych dla regionów, które miały co tydzień przesyłać raporty do Moskwy. Ponadto wskazano kategorie obywateli, które są priorytetowe w procesie rekrutacji, obejmując migrantów, bankrutów, dłużników, więźniów i bezrobotnych.

Dodatkowo dziś pojawiła się informacja w Polskiej Agencji Prasowej, że Walczący w Ukrainie ochotnicy i żołnierze kontraktowi nie wrócą z frontu do czasu zakończenia działań wojennych – poinformowały rosyjskie media, powołując się na oświadczenie Władimira Putina.

I Powiem wam, że trochę tym ludziom zaczynam tak po ludzku współczuć. Niewyedukowani, całe życie mają prane mózgi. Od dziecka. Przecież nie raz mówiliśmy o tym. Potem piorą im głowy w szkołach, w telewizji. Na koniec okradają ich z pieniędzy- wpędzają w długi i masowo wywożą jak mięso armatnie. A ci ludzie są tak zaślepieni, są w takie pułapce mentalnej, że nie potrafią nic zrobić.

Machina jest za silna, nie ma odruchu buntu w tym społeczeństwie nic a nic. Sam im więcej robię tych materiałów o Rosji, tym większe mam wrażanie, że większość z nas gdyby żyła w takich warunkach, nie potrafiłaby nic zrobić. To jest taka wielowarstwowa struktura inżynierii społecznej. Tak brutalnej, tak złej do szpiku kości i tak nie szanująca swoich obywateli, że po prostu słów brak.

Czekamy wszyscy i raportujemy kiedy się to wszystko zawali, ale mam dużą świadomość, że w większości zawali się na tych najbardziej bezradnych, bez inwencji, omamionych milionów. A ci na górze zrobią jeszcze na tym pieniądze. To jest niesamowicie straszne i smutne.

4. Więcej kredytów preferencyjnych

Rząd planuje przeznaczyć 95 mld rubli na wsparcie preferencyjnych programów hipotecznych. Zapowiedział to premier Michaił Miszustin. Według niego środki zostaną przeznaczone w ramach realizacji dużego zestawu działań w zakresie zapewnienia mieszkańcom mieszkań.

Jak powiedział Miszustin na posiedzeniu rządu, około 46 mld rubli z tej kwoty zostanie przeznaczone na kredyty rodzinne w tym 41 mld rubli na preferencyjne kredyty hipoteczne w nowych budynkach, na kredyty hipoteczne na Dalekim Wschodzie – prawie 8 mld rubli.

Od 20 września br. rząd podniósł z 15% do 20% minimalny wkład własny dla pożyczek udzielanych w ramach preferencyjnych programów kredytowych. W październiku Bank Centralny zaproponował rządowi ponowne podniesienie minimalnego wkładu własnego do 25% w celu schłodzenia rynku kredytów mieszkaniowych na co nie zgodził się ostatecznie rząd.

Sytuacja mocno niepokoi Bank Centralny, który już wypowiedział się przeciwko przedłużeniu programu kredytów hipotecznych na mieszkania w nowych budynkach, który wygasa w lipcu 2024 roku. 

Sytuacja zatem jest niejasna jeśli chodzi o połowę 2024. Spowoduje to jeszcze większa różnice cen pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.

5. Czy Czeczenia zostanie Monarchią.

Szef Ministerstwa Prasy Czeczenii Achmed Dudajew poinformował na swoim kanale Telegram , że trzej synowie głowy republiki Ramzana Kadyrowa – 18-letni Achmat, 16-letni Eli i 15-latek Adama – otrzymali najwyższe odznaczenie czeczeńskiego parlamentu „Daimekhkan Siy” („Honor Ojczyzny”). Dla Adama Kadyrowa to już szósta nagroda w ciągu ostatniego miesiąca

W ciągu ostatniego miesiąca Adam Kadyrow, oprócz zamówienia „Daimekhkan Siy”, otrzymał jeszcze 5 nagród – Order „Za zasługi dla Republiki Kabardyno-Bałkarskiej”, Order „Za zasługi dla Republiki Karaczajo-Czerkieskiej” oraz „ „Za Zasługi dla Ummy” I stopnia, nagrodę państwową Tatatarstan „Dusłyk” (druga najważniejsza nagroda republiki) oraz tytuł Bohatera Republiki Czeczeńskiej.

Według informacji znajdujących się na stronie internetowej parlamentu Czeczenii Order „Honor Ojczyzny” jest „najwyższą formą nagrody dla obywateli” za wybitne osiągnięcia w rozwoju gospodarki, nauki, kultury, sztuki, edukacji duchowej i moralnej, opieki zdrowotnej, ochrona środowiska, działalność charytatywna i inna działalność publiczna na rzecz mieszkańców Czeczenii.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: