Codzienny ekonomiczny przegląd 06.11.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu

Na wstępie na rozluźnienie nas w tych pierwszych godzinach brzydkiego tygodnia.

Wicepremier Rosji Wiktoria Abramczenko powiedziała, że wzrost cen żywności w Federacji Rosyjskiej na koniec 2023 roku nie przekroczy inflacji prognozowanej na poziomie nie wyższym niż 7,5%.

Cytat.

„Na pewno nie przekroczymy zaplanowanych limitów. Analizujemy sytuację w kraju i porównujemy się z sytuacją na rynkach światowych. Globalna inflacja żywności wynosi 18–20%” – powiedziała Abramczenko.

Jak na pewno nie przekroczy. To już pewne, że tabela w Excelu zablokowana. Dodatkowo w tym krótkim komunikacie mamy też przemyconą informację, że oczywiście te 7,5% mógłoby martwić, ale wiecie rozumiecie na świecie 18-20% więc i tak sukces.

Nie pamiętam czy tydzień temu, czy dwa, Paweł przytaczał ceny poszczególnych produktów jak wzrosły ceny tylko w tym roku. Jednocyfrowych wzrostów nie dostrzegł. Ale może szukał zbyt wyszukanych produktów takich jak cukier, kurczaki, pomidory, czy ziemniaki. Widocznie zły koszyk zakupowy sobie dobrał. Kto wie?

A my przechodzimy do kolejnego tematu i kolejnego wicepremiera.

Propozycja zakazu sprzedaży paliw premium na stacjach.

Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak ogłosił, że zamierza wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży paliwa na stacjach benzynowych. Zgodnie z tymi zmianami, paliwo premium będzie mogło być sprzedawane wyłącznie wtedy, gdy dostępne jest paliwo standardowe.

Decyzja ta ma na celu zwiększenie dostępności tańszego paliwa i umożliwienie konsumentom wyboru. To wiadomość z dedykacją dla tych, którzy twierdzą, że Rosja ma się świetnie. Ja twierdzę, że jednak coś zgrzyta skoro są takie pomysły.

Nowak podkreślił, że ceny benzyny były wysokie na stacjach, które sprzedawały wyłącznie paliwa premium. W wyniku tych zmian klienci będą mieli większą elastyczność i dostęp do tańszego paliwa. (Czekajcie muszę jeszcze raz to przeczytać. )

– Proszę was wytłumaczcie mi w komentarzach jak logicznie złożyć to w całość, bo mi jakoś zakazanie sprzedaży jednego paliwa nie współgra z elastycznością wyboru i dostępu do tańszego paliwa. Ale mamy inteligentnych widzów, może ktoś to złoży w logiczną całość.

Dla przypomnienia latem w Rosji pojawił się kryzys paliwowy, który spowodował wzrost cen paliwa na rynku krajowym. W związku z tym rząd wprowadził zakaz eksportu benzyny i oleju napędowego w celu zaspokojenia krajowego rynku.

Nowak wskazał na potrzebę dostarczania tańszego paliwa na stacje benzynowe, co ma na celu zaspokojenie potrzeb konsumentów i utrzymanie cen na akceptowalnym poziomie.

Ponoć na spotkaniu z wicepremierem nie padło zdanie typu. Wprowadziliśmy durne przepisy likwidujące dopłaty paliwowe i wywołaliśmy sobie sami w wakacje kryzys. Teraz się wycofaliśmy z niego i udajemy, że mamy temat pod kontrolą i nic się nie stało. Nie wspomnieli również o tym, że powrót do dopłat do benzyny to duży wydatek do budżetu i tak naciągniętego do granic możliwości przez wydatki wojenne. To może odwrócić ten trend zasypywania dziury budżetowej który obserwowaliśmy w ostatynich miesiącach.

Ale każdemu może się zdarzyć, aby zapomnieć o drobnostkach.

TEMAT DNIA

Nowe dany ze Federalnej Służby Komorniczej.

Mamy dalszy ciąg informacji dotyczącej zadłużenia Rosjan. Dziś przedstawimy wam najnowsze dane spływające z Federalnej Służby Komorniczej.

Rosjanie zmagają się z ogromnymi długami o czym was informujemy od dłuższego czasu. Według Federalnej Służby Komorniczej (FSSP), do końca trzeciego kwartału tego roku, wolumen niespłaconych pożyczek wzrósł o prawie jedną czwartą, a łączna kwota windykacji wyniosła 2,9 biliona rubli, czyli około 31mld $. Czy to dużo? KPO dla Polski o ile pamiętam to 35 mld euro. Czyli to tak jakbyśmy mieli KPO dla całego kraju u komornika.

Ponad 21 milionów Rosjan nie spłaciło swoich pożyczek, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu z 2022 rokiem.

Gdzie Rosjanom brakuje?

Rosjanie borykają się z problemem niskiej wypłacalności, co utrudnia im terminową spłatę pożyczek. Niska wypłacalność jest szczególnie widoczna w przypadku długów z tytułu podatków, opłat za mieszkanie, usług komunalne oraz alimentów.

Rosjanie mogą jednak ogłosić upadłość bez konieczności kierowania się do sądu, jeśli ich zadłużenie wynosi od 25 000 do 1 miliona rubli. Najnowszych danych jeszcze nie mam. Ale przewidywało się na początku roku, że będzie w tym roku ok. 300 000 upadłości. Natomiast wydaje się, że wraz ze wzrostem stóp procentowych i skoku inflacji ta liczba może być wyższa.

Eksperci ostrzegają, że procedura upadłości może zwiększyć ryzyko dla kredytobiorców, a banki mogą zdecydować, się podwyższyć oprocentowanie kredytów, aby wliczyć ryzyko umorzenia długów w koszt kredytów.

Oznacza to, że proces ten, choć ma na celu umorzenie długów kredytobiorców, może wpłynąć na koszty kredytów i przyszłość systemu bankowego w Rosji. Znacie to powiedzienie, jeżeli bank ma 1 dłużnika który nie spłaca to problem dłużnika. Jeśli ma milion dłużników to już problem banku.

Dodatkowe koszty będą doliczane oczywiście ponad już 15% stopę procentową, standardową marżę i prowizję. Mówimy o kolejnym koszcie.

Jeśli chcecie abyśmy sobie porozmawiali dłużej na ten temat to myślę, że jeśli pozwolą nam możliwości techniczne to spróbujemy złapać Pawła i nagrać do tego kolejny Komentarz Dnia.

Rosyjska gospodarka według mediów propagandowych rozwija się tak dobrze, że aż się przegrzała i będzie gorzej.

Tu oczywiście w ramach wstępu muszę zaznaczyć, żeby czytać między wierszami co ma nam do przekazania Rosstat w swoich statystykach.

Rosyjska gospodarka osiągnęła pozytywne wskaźniki wzrostu w ostatnich miesiącach, co jest zauważane przez władze. Wskaźniki roczne PKB wskazują na wzrost o 6% we wrześniu, a o 5,5% w trzecim kwartale, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Rosstat i analityków.

Jednakże eksperci zauważają, że istnieje obawa, że gospodarka przegrzewa się i wyczerpuje zasoby. – tu przechodzimy do mięska.

Eksperci twierdzą, że rosnąca aktywność gospodarcza przekracza historyczne maksima i odchyla się od trendu wzrostu gospodarczego. Przemysł jest szczególnie dotknięty, a dostępność zasobów pracy i ograniczone możliwości logistyczne stanowią bariery dla dalszego wzrostu. Dalszy rozwój gospodarki jest ograniczony, a nadmierna aktywność gospodarcza może prowadzić do wzrostu cen. – Czyli jak czytamy? Nadchodzi załamanie już puka do ich drzwi.

Eksperci uważają, że aby skutecznie stymulować gospodarkę, konieczne jest rozwiązanie problemów związanych z dostępnością zasobów pracy i infrastrukturą logistyczną. -Nie możliwe

Bez rozwiązania tych kwestii bodźce fiskalne prawdopodobnie nie wygenerują dodatkowej produkcji, a jedynie spowodują redystrybucję zasobów między sektorami gospodarki. – Inflacja i braki.

Podsumowując, chociaż gospodarka Rosji rozwija się pozytywnie, istnieje obawa, że przegrzewa się i potrzebuje skoordynowanych działań w celu zachowania równowagi i zapewnienia trwałego wzrostu. – trzeba zrobić kilka list i wprowadzić kilka zakazów.

Tak więc moi mili dane Rosstatu są fajne bo co prawda mówią że jest wspaniale gdy jest fatalnie, ale jak się człowiek skupi to swoje przeczyta.

Kochane społeczeństwo. Nie patrzcie tyle na ten kurs dolara. Po co to wam?

Nie należy przywiązywać zbytniej wagi do kursu dolara, powiedział w sobotę rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Minister Finansów Rosji, Anton Siłuanow, podkreślił, że nie można całkowicie zrezygnować z obserwowania kursu dolara, ponieważ ma on wpływ na koszt importowanych towarów. Jednak rząd stara się minimalizować wpływ kursu dolara na gospodarkę Rosji. Minister wyraził przekonanie, że w przyszłości Rosja powinna przywiązywać mniejszą uwagę do kursu dolara.

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej kilkakrotnie podniósł swoją główną stopę procentową i wprowadził inne środki kontrolne, aby stabilizować kurs rubla. Jednak rząd stara się również zminimalizować wpływ dolara na gospodarkę poprzez obowiązkową sprzedaż zysków walutowych przez największe firmy eksportowe.

Te firmy muszą lokować co najmniej 80% swojej waluty eksportowej w rosyjskich bankach i przeliczać co najmniej 90% waluty na ruble na krajowym rynku walutowym. Dla tych, którzy nie dostosują się do tych przepisów, grożą drakońskie kary. Egzekwować i kontrolować to będą komisarze walutowi. Mamy chyba 2 odcinki o nich, kto nie widział to zachęcam do oglądania bo to czyste Alternatywy 4. Za mało komisarzy, kontrole bez przepisów. Uchwała utajniona. Lista kogo kontrolować utajniona. Jest w tej kwesti niezwykle ciekawie.

Prokuratorzy mają coraz mniej czasu na łapanie morderców.

Coraz więcej czasu spędzają na sprawdzaniu, czy w opakowaniu mleka jest …litr mleka.

Prokuratura Generalna Rosji podjęła walkę z praktykami zmniejszania ilości towarów w opakowaniach, co wprowadza konsumentów w błąd.

Często producenci lub sprzedawcy zmniejszają masę lub objętość produktu, zachowując cenę na tym samym poziomie. W odpowiedzi na to, Prokuratura zabroniła producentom pakowania produktów pierwszej potrzeby w pojemniki o nietypowych rozmiarach, takich jak pojemniki o pojemności 0,9 litra czy worki o wadze 0,48 kilograma.

Manipulacje tego rodzaju wprowadzają konsumentów w błąd. Przykłady obejmują mleko sprzedawane w 0,8-0,9 litrowych butelkach i płatki zbożowe w workach o wadze 0,8 kg.

Kontrola ilości towarów w opakowaniach ma na celu zapobieganie oszustwom i wprowadzaniu konsumentów w błąd w zakresie ilości produktu w opakowaniu. W związku z tym można spodziewać się, że produkty codziennego użytku, takie jak masło, olej słonecznikowy, mąka, cukier, ryż i herbata, będą teraz pakowane w tradycyjnych ilościach, takich jak litry i kilogramy, zamiast nietypowych pojemności.

Działania Prokuratury Generalnej mają na celu zwiększenie uczciwości i przejrzystości w handlu detalicznym oraz ochronę interesów konsumentów przed praktykami, które wprowadzają ich w błąd. Słuchajcie to skoro już się prokuratura musiała zająć, i idą oficjalne komunikaty, to proceder musiał iść na dużą skalę. Nie jest to zaskoczenie, gdyż nawet u nas mieliśmy przykłady takich działań w sytuacji skoku inflacji w zeszłym roku. Bardzo jestem ciekaw skali tych sprytnych zabiegów i jak producenci zostaną zmuszeni do powrotu do dawnych opakowań, czy społeczeństwo zobaczy większy wzrost cen w sklepach.

To jak jest z tymi sobowtórami Putina? Kreml zaprzecza po raz trzeci w ciągu dwóch tygodni.

Kreml nadal dementuje teorie spiskowe sugerujące, że Władimir Putin korzysta z sobowtórów lub że jego zdrowie jest w złym stanie. Liczba zapytań o „śmierć Putina” w Yandex wzrosła o 3000% w ostatnich dniach.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow kilkukrotnie publicznie wykluczył takie spekulacje, nazywając je „niezrozumiałymi” i „kaczkami dziennikarskimi”.

W ostatnich tygodniach pojawiły się różne teorie spiskowe, które sugerują, że Putin może korzystać z sobowtóra lub że jego stan zdrowia jest poważny. Pieskow zaprzeczał tym teoriom, podkreślając, że Putin jest jedynym prezydentem Rosji i że jest w dobrej kondycji fizycznej.

Jest to reakcja Kremla na niekontrolowane spekulacje i dezinformację, która czasami rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych i innych kanałach informacyjnych. Putin jest jednym z najbardziej znanych przywódców na świecie, a jego stan zdrowia i działania są często przedmiotem spekulacji i teorii spiskowych.

Pieskow w sumie to ma ciekawą robotę. Musi co drugie wystąpienie przekonywać dziennikarzy, że Putin żyje i nie jest sobowtórem. To tak jakbym ja wam mówił co CEP, że Paweł żyje i to co czasem widzicie to nie są wcześniejsze nagrania…. moglibyście nabrać podejrzeń prawda? Dajcie znać w komentarzach czy sądzicie, że Paweł żyje i czy ma sobowtórów. Może znacie też kogoś podobnego do Pawła to przyślijcie nam zdjęcie na ekonomiarosji@gmail.com. Może trzeba będzie kogoś zatrudnić jak on tyle czasu za granicą siedzi…

Stało się już zatrudniają dzieci. Co prawda na razie jedno, ale stało się.

Adam Kadyrow, syn głowy Czeczenii, Ramzana Kadyrowa, otrzymał stanowisko w służbie bezpieczeństwa swojego ojca.

Adam Delimchanow, zastępca Dumy Państwowej z Czeczenii, ogłosił tę nominację w swoich kanałach telegramowych.

Według Delimchanowa, Adam Kadyrow został mianowany na „ważne” i „odpowiedzialne” stanowisko w służbie bezpieczeństwa swojego ojca, Ministra Polityki Narodowej, Stosunków Zewnętrznych, Prasy i Informacji Achmeda Dudajewa.

Adam Kadyrow jest uważany za odważnego patriotę i był aktywny w działaniach wojennych. Mianowanie go na to stanowisko zostało przyjęte jako naturalne, zważywszy na jego wartości, w tym honor i godność.

Adam Kadyrow ma lat 15.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: