Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Największy kontrakt rolny w historii relacji Chin i Rosji?
Wizyta Putina w Chinach minęła raczej jako kapiszon niż petarda. Natomiast w kuluarach doszło do ciekawego porozumienia na tle rolnictwa a konkretniej zboża.
Rosja osiągnęła porozumienie z Chinami w sprawie dostaw rosyjskiego zboża.
Spółka EPT, która należy do grupy New Overland Grain Corridor i posiada rozległe obszary gruntów rolnych w Rosji, podpisała kontrakt z chińską państwową korporacją China Chengtong.
Umowa zakłada wyeksportowanie uwaga 70 milionów ton rosyjskich płodów rolnych do Chin w ciągu 12 lat i jest jednym z największych kontraktów w historii Rosji i Chin. Szacowana wartość transakcji to 2,5 biliona rubli, czyli około 25,7 miliarda dolarów.
Chiny dotychczas nie były dużym importerem rosyjskiego zboża. Pomimo znaczącego wzrostu całkowitego importu pszenicy do Chin, produkty rosyjskie stanowiły tylko 0,5% ogólnego importu tego kraju. Jednak w okresie styczeń-kwiecień 2023 roku import pszenicy do Chin wzrósł o 60%, osiągając rekordowe 6 milionów ton.
Niektórzy eksperci wyrażają wątpliwości co do realności i realizacji tego ogromnego rosyjsko-chińskiego kontraktu zbożowego. Choć obie strony potwierdziły już chęć dopięcia tego biznesu.
Pojawiają się natomiast pytania, jak mają zostać dostarczone tak ogromne ilości zboża, gdyż firma New Overland Grain Corridor dysponuje niewielką pojemnością magazynową na granicy. Silosy o pojemności zaledwie 80 tysięcy ton. Dlatego eksperci podchodzą do tej wiadomości z dużym sceptycyzmem i oczekują na dalsze potwierdzenia i informacje.
Jeżeli natomiast chodzi o wielkość pól uprawnych posiadanych przez New Overland Gain Corridor to jest to bagatela 32mln hektarów. Polska ma powierzchnię wynoszącą około 312 696 km², co jest zbliżone do 320 000 km². Więc firma z 32 milionami hektarów ma powierzchnię podobną do Polski i być może duża jej część wkrótce zostanie zakontraktowana do żywienia Chin.
Miejsce 9 – To już nie załamanie to Katastrofa na rynku Startupów.
W pierwszej połowie 2023 r. rosyjski rynek venture capital wykazał rekordowy spadek – wolumen inwestycji w startupy spadł ponad dziesięciokrotnie, do 27 mln dolarów – wynika z danych platformy Dsight.
Upadek rynku venture capital w Federacji Rosyjskiej rozpoczął się w 2022 roku, a pod koniec pierwszej połowy 2023 roku stał się już załamaniem. Według platformy Dsight (najobszerniejszej bazy przedsięwzięć) wolumen inwestycji na tym rynku spadł ponad dziesięciokrotnie w porównaniu z pierwszą połową 2022 roku — z 287 mln USD do 27 mln USD. Według prognoz analityków spadek zostanie odnotowany również do końca drugiej połowy roku – stopniowe ożywienie rynku jest możliwe w 24 roku, jeśli sytuacja geopolityczna się ustabilizuje.
A przypomnijmy że w 2022 spadek rynku wyniósł 57%.
W 2022 roku według szacunków Leta Capital około 70% startupów opuściło kraj, znaczna część odpływu nastąpiła w październiku, po ogłoszeniu częściowej mobilizacji. Przede wszystkim projekty przeniosły się do Kazachstanu, Gruzji, Armenii i Turcji, ale „stamtąd próbują przenieść się do miejsc z bardziej rozwiniętym rynkiem Venture Capital”: Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Według Dsight tylko w pierwszej połowie roku 2022 ponad 1000 firm przeniosło działalność.
Wydaje się, że w 2023 pozostałe startupy postanowiły się również wynieść.
Największy udział w inwestycjach w pierwszym półroczu przypadł na fundusze prywatne – 11 mln USD, w ujęciu rocznym liczba ta spadła prawie dziewięciokrotnie. Inwestycje aniołów biznesu wyniosły 6,6 mln USD, korporacji i funduszy korporacyjnych – 6 mln USD. Wolumen funduszy inwestorów państwowych wyniósł zaledwie 2,5 mln USD, zmniejszając się w ujęciu rocznym 27-krotnie.
Na tle tak rozczarowujących statystyk rynku venture capital urzędnicy i eksperci dyskutowali w piątek na temat inwestycji w innowacje na forum eksportowym „Made in Russia” podczas sesji „Jednorożce na rynkach przyszłości”.
Miejsce 8 – A może by tak zniszczyć 20% Rosjan?
Ten wpis chyba powinien zostać podciągnięty pod złote myśli rosyjskich oficjeli. Słuchajcie tego.
„Część rosyjskiego społeczeństwa, która nie popiera prezydenta Władimira Putina, powinna zostać odizolowana lub zniszczona, powiedział w telewizji Rossija-1 deputowany do Dumy Państwowej Andriej Gurulew. Przyjemniaczek prawda? Pomyślcie sobie co byście pomyśleli gdybyście w TV usłyszeli, że powinniście zostać odizolowani lub zniszczeniu, bo nie popieracie tej lub tej partii? Wiem, że u nas też potrafi być ostro ale chyba nie aż tak.
Według pomysłu Gurulewa, członka Jednej Rosji i członka komisji obrony izby niższej, „zagładzie” może ulec około 20% obywateli Rosji. Według Rosstatu, który szacuje stałą populację kraju na 146,4 mln osób, jest to około 29 milionów osób. Można więc podsumować, że w Rosyjskiej państwowej telewizji właśnie zaproponowano ludobójstwo niemal 30mln własnego narodu. Ci Rosjanie cóż za wspaniała nacja.
W tej chwili społeczeństwo „ufa prezydentowi w 80%” – powiedział Gurulew w programie propagandysty Władimira Sołowjowa. „To jest poziom jedności, jaki mamy dzisiaj” – stwierdził. „I chciałbym, aby w naszym społeczeństwie <…> cała pozostała zgnilizna została jeśli nie odizolowana, to przynajmniej w jakiś sposób zniszczona” – powiedział Gurulev.
Wyraził także pewność, że Putin, najdłużej urzędujący władca Rosji od czasów Józefa Stalina, wygra nadchodzące wybory prezydenckie w marcu 2024 roku. „Wiem na pewno, że wygra zdecydowanie. Więc nawet nie śniły mi się te wszystkie śmiecie, jakie tam są, Macronowie, Bidenowie, ci wszyscy Scholze i tak dalej, i tak dalej” – powiedział poseł.
Miejsce 7 – Czeka nas 12 pakiet sankcji.
Unia Europejska rozpoczyna konsultacje w sprawie dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji.
Pakiet ma zawierać zgodę na wysłanie zamrożonych aktywów Banku Rosji na wsparcie Ukrainy. Ponadto analitycy nie wykluczają, że zostaną nałożone dodatkowe ograniczenia na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Rosji. Litwa wnosi swój własny wkład w pakiet: zakaz dostaw gwoździ, igieł i guzików do Federacji Rosyjskiej.
Deputowani z Litwy proponują zakaz dostaw grzejników, gwoździ, nakrętek, guzików, igieł do szycia i igieł dziewiarskich do Federacji Rosyjskiej.
Plany Litwy zostały wyśmiane w komentarzu przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową.
W naszej ocenie niesłusznie przestawienie w okresie jesiennym na produkty chińskie może być bolesne. Również brak nakrętek może stanowić nie lada wyzwanie.
Jednak to przekazanie Ukraińcom choćby części zamrożonych środkow może być prawdziwym game changerem.
W Pakiecie mogłyby się pojawić się sankcje na energie jądrową ale dzięki Wegrom się nie pojawią.
Za to wszystko wskazuje ze na 99% będą sankcje na diamenty. Co ciekawe za tym rozwiązaniem najbardziej optują Belgowie. Sankcje mają zostać nałożone od początku przyszłego roku.
Może to spowodować załamanie tego sektora. Przypomnijmy Indie do końca roku nałożyły embargo na rosyjski surowiec a na kraje g7 przypada 70% rosyjskiego eksportu.
Jeśli sytuacja w Indiach się nie zmieni branże czeka katastrofa. Rosjanom nie będą też sprzyjać dosyc zimne stosunki z Izraelem który obarcza Rosje za sponsorowanie ataków terrorysycznych na swoim terytorium.
Miejsce 6 – Z Roskosmosem tak źle, że zacznie umieszczać reklamy na rakietach.
Pomysł umieszczania płatnych reklam na rakietach i obiektach Roskosmosu ma na celu zrekompensowanie utraty dochodów spowodowanej spadkiem liczby międzynarodowych startów kosmicznych. Rosyjskie władze szukają nowych źródeł finansowania dla budżetu Roskosmosu, zwłaszcza w kontekście ograniczenia wpływów ze skarbu federalnego.
Projekt ustawy, który umożliwia umieszczanie reklam na infrastrukturze kosmicznej, ma potencjał przynieść Roscosmosowi dodatkowe przychody w wysokości 205 milionów rubli rocznie. Czyli astronomiczne 2 miliony dolarów.
Wprowadzenie reklam na rakietach i infrastrukturze kosmicznej może stanowić źródło dodatkowych środków, które mogą być wykorzystane zarówno na cele budżetowe, jak i na rozwijanie „innowacyjnych projektów kosmicznych.” Ta inicjatywa może pomóc w zrekompensowaniu spadku budżetu Roskosmosu, który jest planowany w nadchodzących latach.
Moja pierwsza propozycja to Moskwicz, albo ta firma co zastąpiła McDonalda. Dajcie znać w komentarzach co według was mogłoby się zareklamować na rakiecie?
Miejsce 5 – Komisarze walutowi do boju
Rosyjski rząd zapoznał się z naszym komentarzem dotyczącym komisarzy walutowych, podziela nasze wątpliwości ale wnioski i działania przyjmuje odwrotne.
Środki kontroli walutowej stopniowo przekształcą się w system rozliczeń handlu zagranicznego
System częściowej kontroli dewizowej zostanie uzupełniony o nowe elementy. Rząd i Bank Centralny przygotowują niezapowiedziane „rozwiązania systemowe” dla rozliczeń handlu zagranicznego, 43 grupy pod kontrolą walutową będą mogły spłacać zadłużenie zagraniczne jedynie w ramach limitu, Ministerstwo Finansów przygotowuje dokument, który zobowiąże szereg firm do raportowania o swoich walutowych aktywach i pasywach za granicą.
Odniesienie premiera do „rozwiązań systemowych” sugeruje, że de facto zmiany w systemie kontroli kapitału wywołane zmianami kursów walutowych z sierpnia-września nie ograniczą się tylko do nowych zakazów, administracji i zwiększonej sprawozdawczości – to tylko opcja pośrednia, docelowo ostateczna wersja modelu regulacji rynku finansowego będzie szersza. Wczoraj pojawiły się pierwsze informacje o innych podzespołach tego modelu.
Jednym z nich jest zaostrzenie kontroli nad przepływami walutowymi firm w trybie stałym, a nie eksperymentalnym przez pół roku, jak sugerował dekret.
Przypomnijmy, że na tle osłabienia rubla obawy przedsiębiorców były spowodowane działaniami mającymi na celu wzmocnienie kontroli nad przepływami walutowymi. Mowa tu zarówno o cłach eksportowych na szeroką gamę towarów powiązanych z kursem rubla (wchodzą one w życie, gdy kurs dolara przekroczy 80 rubli i wynoszą 4-7% w zależności od kursu walutowego), jak i o prezydenckim dekrecie o obowiązkowej sprzedaży dochodów dewizowych przez niektórych dużych eksporterów.
Miejsce 4 – Samogon i nielegalny alkohol w górę za kilka miesięcy
Ministerstwo Finansów zezwoliło na wprowadzenie akcyzy na alkohol medyczny w 2024 roku.
W 2024 r. władze mogą rozszerzyć akcyzę na cały alkohol produkowany w Rosji, w tym alkohol medyczny, aby rozwiązać problem „szarej strefy”. Poinformował o tym wiceminister finansów Aleksiej Sazanow. Według niego dodatkowe wpływy do budżetu z tego tytułu mają wynieść od 15 do 20 mld rubli.
Aleksiej Sazanow zaznaczył, że termin wprowadzenia środka zależy od wypracowania mechanizmu, który pozwoli uniknąć wzrostu cen „leków o znaczeniu społecznym”. W tym celu planowane jest wprowadzenie dopłat dla producentów określonego rodzaju leków.
29 września okazało się, że rząd proponuje trzykrotne podwyższenie akcyzy na wino od 1 maja 2024 roku. Władze uważają, że 25-procentowa podwyżka cen niektórych alkoholi przekieruje zainteresowanie konsumentów w stronę napojów niskoalkoholowych.
Miejsce 3 – Połowa Rosjan nie zaspokaja swoich potrzeb.
45% Rosjan nie ma wystarczających pensji, aby zaspokoić podstawowe potrzeby w tym żywieniowe – wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal hh.ru . Kolejne 36% respondentów ma pensję, która ledwo pokrywa podstawowe potrzeby. W 2021 r. było odpowiednio 25% i 39% osób, które nie miały wystarczająco i ledwo wystarczające wynagrodzenie.
Poniżej 20% respondentów stwierdziło, że ich wynagrodzenie pozwala im kupić wszystko, czego potrzebują. W 2021 roku było ich 36%. Niezadowoleni ze swoich zarobków uczestnicy badania zgłaszali, jak bardzo brakuje im na pokrycie swoich potrzeb. 56% respondentów oszacowało kwotę na ponad 20 tysięcy rubli, 23% – do 20 tysięcy rubli, 21% – na 15 tysięcy rubli.
Najczęściej o tym, że ich pensja jest wystarczająca, mówiono w Moskwie (26%), obwodzie tomskim (24%), Tatarstanie i Kraju Nadmorskim (po 23%).
Miejsce 2 – Afera Kurczakowa rozwiązana dekretem Putina.
Rosja najprawdopodobniej wkrótce wprowadzi sześciomiesięczny zakazu eksportu niektórych rodzajów mięsa drobiowego z kraju ze względu na wzrost cen o ponad 25% od początku roku (oficjalne dane Rosstat). Według naszych danych jest to sporo więcej.
Ministerstwo Rolnictwa proponuje to ograniczenie, a głównym celem jest zapobieżenie zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego Federacji Rosyjskiej. W sensie brakuje niektórych części kurczaków, a inne mięsa są droższe.
Według władz, nadmierne atrakcyjności eksportu produktów drobiowych w porównaniu z dostawami na rynek krajowy przyczyniło się do wzrostu cen konsumenckich i groziło niedoborami na rynku krajowym. Nadmierna atrakcyjność należy czytać- rubel spadł- opłaca się eksportować a nie sprzedawać w kraju.
Sam prezydent Rosji, Władimir Putin, dostrzegł sytuację i pochylił się nad nią zatroskany.
Zaapelował do ministra rolnictwa, Dmitrija Patruszewa, aby wyjaśnił tę sytuację. Co w slangu władców totalitarnych oznacza, że Putina nie interesuje jak to będzie zrobione ale ma zostać problem załatwiony.
Minister przekazał, że produkcja kurczaków spadła w sierpniu, co przyczyniło się do wzrostu cen, ale hodowcy zaczęli już obniżać ceny w odpowiedzi na tę sytuację. Co oczywiście nie jest głównym powodem, ale przecież nie można powiedzieć oficjalnie, że tym powodem jest spadek wartości rubla, gdyż ktoś może się jeszcze głupio zapytać; a dlaczego rubel się osłabia? No i tu się może pojawić pewnego rodzaju konsternacja.
W październiku Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) ogłosiła, że producenci obniżają ceny sprzedaży tusz brojlerów i zażądała, aby sieci handlowe również obniżyły ceny na półkach sklepowych.
Mnie pozostaje zadać pytanie, które zostanie bez odpowiedzi. Czy ci producenci zdają już sobie sprawę, że te ceny obniżają? Czy dopiero ktoś im to zakomunikuje?
Miejsce 1 – Stopy w górę Nadchodzi pokolenie bankrutów odsłona 3
Mamy podwyżkę bazowej stopy procentowe. Już 15% od Piątku. Oznacza to że pojawią się kredyty hipoteczne w wysokości 20%
A już teraz Rosjanie zmuszeni są przeznaczać nawet połowę swoich miesięcznych dochodów na spłatę kredytów. Tak podaje ura.ru.
Dla 60% klientów banków liczba ta jest bliska jednej trzeciej dochodów. Jednocześnie co trzeci pożyczkobiorca ma przeterminowane długi na co najmniej jednej pożyczce, a 35% użytkowników w ciągu ostatniego roku skorzystało z mikropożyczek.
„Maksymalny poziom obciążenia długiem, który jest ekonomicznie bezpieczny zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy, wynosi 30%” – powiedziałAleksander Safonow, profesor na Uniwersytecie Finansowym przy rządzie Federacji Rosyjskiej.
Jego zdaniem, obecny poziom zadłużenia niesie ze sobą ryzyko wzrostu niespłacalności długów, bankructw osób fizycznych, utraty majątku i spadku konsumpcji osobistej.
Sytuacja ma również wpływ na rynek pożyczkowy. Liczba udzielonych pożyczek spadła o ponad połowę, zwłaszcza przed zbliżającymi się wakacjami, powiedział Siergiej Suwierow, strateg inwestycyjny w Aricapital Management Company i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Finansowym przy rządzie Federacji Rosyjskiej. „Banki są zainteresowane kredytami wielokrotnymi, ale dla kredytobiorców z dobrą historią kredytową. W związku z tym instytucje finansowe będą prowadzić kampanie reklamowe, ale będą one kierowane do dość wąskiego kręgu. Biorąc pod uwagę osoby z nadszarpniętą historią kredytową, prawdopodobnie będzie jeszcze więcej odmów ze względu na ryzyko braku spłaty” – dodał.
Liczba zatwierdzonych wniosków kredytowych spadła już o ponad połowę w porównaniu z okresem letnim. Eksperci przypisują to wprowadzeniu ograniczeń w udzielaniu pożyczek osobom o wysokim poziomie zadłużenia. Zmniejszyły się również średnie kwoty kredytów, co może wpłynąć na aktywność zakupową w kolejnych miesiącach.
Jeśli to podsumowanie osłodziło Wam ☕, to możecie postawić mi kawę.
Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️
Całe zestawienie w wersji Video: