Codzienny ekonomiczny przegląd 26.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o podwyższeniu płacy minimalnej do 19 242 rubli. Płaca minimalna jest ustalona od 1 stycznia 2024 r. wzrost o 18,5%.
 • Węgierski rząd nie poprze zmian w budżecie UE na lata 2024-2027, które przewidują przeznaczenie 20 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy – szef Kancelarii Premiera Węgier Gergely Gulyas.
 • Partia Orbána zablokowała głosowanie nad wnioskiem Szwecji do NATO w węgierskim parlamencie
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi dzisiaj, 26 października na szczycie UE w Brukseli.
 • Prezydent Rosji Putin spotkał się z przywódcami organizacji religijnych i podziękował im za wsparcie rosyjskich sił zbrojnych.
 •  Do końca 2023 roku Ukraina zamierza produkować dziesiątki tysięcy dronów miesięcznie — ukraiński minister ds. przemysłu strategicznego Ołeksandr Kamyszyn.
 • Miedwiediew: od początku 2023 r. do służby wojskowej wstąpiło prawie 385 tys. osób, z czego 305 tys. jest na kontrakcie, ok. 80 tys. to ochotnicy.
 • Miedwiediew: W przyszłym roku planowane jest sformowanie kolejnego korpusu armijnego, 7 dywizji, 19 brygad, 49 pułków i jednej flotylli.
 • Oświadczenie G7 w sprawie sankcji wobec rosyjskich diamentów spodziewane jest do końca października
 • Polska wymieniła ambasadora w Kijowie. Jarosław Guzy zastąpi Bartosza Cichockiego. 
 • Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła nowego projektu rezolucji Rosji w sprawie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania głosowały przeciw. Amerykański projekt rezolucji został również poddany pod głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rosja i Chiny to zablokowały.
 • Kaluga Distillery Kristall zamierza przeprowadzić debiut giełdowy na Moskiewskiej Giełdzie 
 • Premier Rosji Michaił Miszustin zaproponował zastanowienie się nad utworzeniem niezależnego mechanizmu płatności i rozliczeń dla państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy
 • Minister rolnictwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Patruszew i gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobjow przeprowadzili transmisję na żywo z kurnika pod Moskwą podczas spotkania prezydenta Władimira Putina z członkami rządu w środę, 25 października. Kurnik przeznaczony jest hodowli nowych ras kurczaków.
 1. Praworządność Rosji na poziomie Afryki.

Rosja spadła na światowym rankingu praworządności opublikowanym corocznie przez międzynarodową organizację pozarządową World Justice Project (WJP). Kraj ten zajmuje 113. miejsce na 142 możliwe, zdobywając 44 punkty na 100. Odpowiada to sytuacji obok krajów takich jak Liberia, Madagaskar i Angola.

Według WJP, kluczowymi problemami rosyjskiego systemu prawnego są brak kontroli i równowagi, które mogłyby ograniczać działania państwa w stosunku do obywateli. W rankingu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, Rosja zajmuje 127. miejsce.

W ciągu ostatnich ośmiu lat Rosja straciła w rankingu praworządności ponad 50 pozycji. W 2015 roku zajmowała 75. miejsce, a w 2020 roku była już na 94. miejscu. Eksperci WJP zauważają, że poziom praworządności spadł w zeszłym roku w ponad połowie krajów na świecie.

Kraje, które wiodą w rankingu WJP w 2023 roku pod względem praworządności, to Dania, Norwegia, Finlandia, Szwecja i Niemcy. Z kolei na szczycie anty-rankingów znalazły się Afganistan, Kambodża i Wenezuela.

2. Kolejna prośba o wyłączenie z ceł eksportowych

Do Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej wpłynęła apelacja Inter RAO (operatora eksportu energii) w sprawie wycofania energii elektrycznej spod elastycznego cła eksportowego, powiedział wiceminister finansów Aleksiej Sazanow.

Aleksandra Panina, przedstawicielka Inter RAO, zapowiedziała zamiar zwrócenia się do rządu z prośbą o wyłączenie energii z listy towarów objętych cłami eksportowymi pod koniec września. Komentując inicjatywę Inter RAO dla RIA Novosti, wiceminister finansów powiedział: „Tak, jest apel. Zastanawiamy się nad tym, przyglądamy się ekonomii i umowom. Jesteśmy w trakcie wymiany informacji z firmą”.

1 października weszły w życie elastyczne cła eksportowe na szeroki asortyment towarów dostarczanych poza EUG. Są one ustalane na elastycznym kursie 4-7% po kursie wymiany 80-95 rubli za dolara, przy kursie mniejszym niż 80 rubli stawki są zerowane. Ministerstwo Energii już oświadczyło, że sprzeciwia się opłatom za energię elektryczną.

Po wprowadzeniu elastycznego cła Inter RAO uzgodnił z Chinami, że będzie on wliczany w koszty dostaw energii elektrycznej. W efekcie cena dostaw, wzrośnie, biorąc pod uwagę cło w wysokości 7%, do 47 dolarów za 1 MWh, a obciążenie odbiorców na Dalekim Wschodzie nie wzrośnie.

3. Lekarzom w Moskwie konfiskowano premie i przeznaczano na wojnę.

Pracownikom publicznych placówek medycznych w Moskwie nakazano przekazanie otrzymanych w październiku premii, które miały służyć wsparciu uczestników wojny z Ukrainą.

W co najmniej dwóch klinikach wszyscy pracownicy otrzymali „dużą premię” w wysokości miesięcznej pensji, ale zostali szybko poinformowani, że pieniądze powinny zostać dobrowolnie przekazane na rzecz jednego z „funduszy SVO”.

Jest to kolejny przykład wykorzystywania środków finansowych na cele związane z wojną, co ma wpływ na różne obszary finansowania, w tym opiekę zdrowotną.

Co więcej, rosyjski rząd planuje obniżyć wydatki na kluczowe programy narodowego projektu „Ochrona zdrowia” w projekcie budżetu na 2024 rok.

Przewiduje się redukcje wydatków na modernizację klinik i projekt walki z rakiem oraz obniżenie ogólnych wydatków na projekt narodowy „Ochrona zdrowia”. To oznacza, że środki przeznaczone na poprawę opieki zdrowotnej w Rosji zostaną zmniejszone.

Te zmiany budżetowe pokazują, że rosyjski rząd skupia się na wydatkach związanych z wojną na Ukrainie kosztem innych dziedzin, takich jak opieka zdrowotna. To może mieć wpływ na dostępność i jakość opieki medycznej w kraju.

4. Samogon i nielegalny alkohol w górę za kilka miesięcy

Ministerstwo Finansów zezwoliło na wprowadzenie akcyzy na alkohol medyczny w 2024 roku.

W 2024 r. władze mogą rozszerzyć akcyzę na cały alkohol produkowany w Rosji, w tym alkohol medyczny, aby rozwiązać problem „szarej strefy”. Poinformował o tym wiceminister finansów Aleksiej Sazanow. Według niego dodatkowe wpływy do budżetu z tego tytułu mają wynieść od 15 do 20 mld rubli.

Aleksiej Sazanow zaznaczył, że termin wprowadzenia środka zależy od wypracowania mechanizmu, który pozwoli uniknąć wzrostu cen „leków o znaczeniu społecznym”. W tym celu planowane jest wprowadzenie dopłat dla producentów określonego rodzaju leków.

29 września okazało się, że rząd proponuje trzykrotne podwyższenie akcyzy na wino od 1 maja 2024 roku. Władze uważają, że 25-procentowa podwyżka cen niektórych alkoholi przekieruje zainteresowanie konsumentów w stronę napojów niskoalkoholowych.

5. Nawet w Indiach dostrzegają to czego część Polaków wciąż nie zauważa.

Szef Sztabu Generalnego Indyjskich Sił Zbrojnych, gen. Anil Chauhan, przewiduje, że Rosja straci swoje znaczenie geopolityczne w nadchodzących latach, pomimo posiadania największego na świecie arsenału nuklearnego i sojuszniczych stosunków z Chinami.

Generał podkreśla, że świat znajduje się w fazie przejścia od starego porządku do nowego, a rola Rosji będzie maleć.

Chauhan zauważa, że Rosja wykazuje oznaki wewnętrznej słabości, co jest widoczne między innymi w przypadku takich wydarzeń jak bunt rosyjskiej firmy wojskowej „Wagner”. Jego zdaniem Chiny będą natomiast umacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej i staną się bardziej agresywne w przyszłości.

Generał wskazuje, że interesy Rosji i Chin będą zbieżne, a mogą do nich dołączyć inne kraje, w tym te, które są uważane za państwa zbójeckie, takie jak Iran i Korea Północna. W związku z tym Indie muszą dostosować swoje siły zbrojne i przygotować się do nowych wyzwań geopolitycznych.

Indie były długo głównym nabywcą rosyjskiej broni, ale w ostatnich latach ograniczyły zakupy ze względu na sankcje i brak umów.

Dostawy rosyjskiej broni do Indii spadły o 37% w ciągu ostatnich pięciu lat, a trudności z płatnościami i restrykcjami sankcyjnymi utrudniły sytuację. Przykładem jest zerwanie umowy na przeciwlotnicze systemy rakietowe S-400, z których Indie otrzymały tylko część zamówionych systemów.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: