Codzienny ekonomiczny przegląd 25.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

1.Możemy żyć pod sankcjami kolejne 5 do 10 lat!

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow, ogłosił, że rosyjskie władze są gotowe przetrwać międzynarodowe sankcje przez kolejne pięć do dziesięciu lat.

Wyraził przekonanie, że Rosja jest wystarczająco przystosowana do życia w obliczu sankcji i że długoterminowe restrykcje nie zagrażają istnieniu tej władzy. To by się zgadzało… władza się wyżywi.

Jego komentarz stanowi odpowiedź na oświadczenie Davida O’Sullivana, Specjalnego Przedstawiciela UE ds. Sankcji, który ostrzegł, że sankcje wobec Rosji nie zostaną zniesione nawet po zakończeniu wojny na Ukrainie.

W rzeczywistości Rosja znalazła się pod ogromną presją międzynarodowych sankcji po inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku. Stanowi teraz kraj na świecie objęty największą liczbą sankcji, wyprzedzając Iran i Koreę Północną.

W chwili obecnej kraje Unii Europejskiej pracują nad kolejnym, 12. pakietem sankcji, ale nad swoimi pakietami pracują również USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Korea Południowa i inne kraje.

W związku z tym Pieskow podkreśla, że Rosja jest przygotowana do długotrwałej obecności pod sankcjami i jest gotowa przetrwać tę sytuację w perspektywie kilku kolejnych lat.

Ja potwierdzam. Rosja jest w stanie wytrzymać pod sankcjami 5 lat. Ludzie niekoniecznie. Miliony ludzi może nawet niekoniecznie. Ale Rosja, rząd itd. owszem. Więc będziemy testować.

To jest bardzo zabawny temat, gdyż tu z jednej strony na szali jest upartość władzy, a z drugiej życie najsłabszych i najbiedniejszych w kraju. Słuchacie codziennie naszych informacji i słyszycie informacje o tym jak gwałtownie się pogarsza codzienność przeciętnych Rosjan. Wypowiedź Pieskowa to buta i arogancja w pełnej skali, oraz tak naprawdę pokazanie tego jak się władza liczy w Rosji z przeciętnym obywatelem.

2. Nadchodzi pokolenie bankrutów odsłona 3

Rosjanie zmuszeni są przeznaczać nawet połowę swoich miesięcznych dochodów na spłatę kredytów. Tak podaje ura.ru.

Dla 60% klientów banków liczba ta jest bliska jednej trzeciej dochodów. Jednocześnie co trzeci pożyczkobiorca ma przeterminowane długi na co najmniej jednej pożyczce, a 35% użytkowników w ciągu ostatniego roku skorzystało z mikropożyczek.

„Maksymalny poziom obciążenia długiem, który jest ekonomicznie bezpieczny zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy, wynosi 30%” – powiedziałAleksander Safonow, profesor na Uniwersytecie Finansowym przy rządzie Federacji Rosyjskiej.

Jego zdaniem, obecny poziom zadłużenia niesie ze sobą ryzyko wzrostu niespłacalności długów, bankructw osób fizycznych, utraty majątku i spadku konsumpcji osobistej.

Sytuacja ma również wpływ na rynek pożyczkowy. Liczba udzielonych pożyczek spadła o ponad połowę, zwłaszcza przed zbliżającymi się wakacjami, powiedział Siergiej Suwierow, strateg inwestycyjny w Aricapital Management Company i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Finansowym przy rządzie Federacji Rosyjskiej. „Banki są zainteresowane kredytami wielokrotnymi, ale dla kredytobiorców z dobrą historią kredytową. W związku z tym instytucje finansowe będą prowadzić kampanie reklamowe, ale będą one kierowane do dość wąskiego kręgu. Biorąc pod uwagę osoby z nadszarpniętą historią kredytową, prawdopodobnie będzie jeszcze więcej odmów ze względu na ryzyko braku spłaty” – dodał.

Liczba zatwierdzonych wniosków kredytowych spadła już o ponad połowę w porównaniu z okresem letnim. Eksperci przypisują to wprowadzeniu ograniczeń w udzielaniu pożyczek osobom o wysokim poziomie zadłużenia. Zmniejszyły się również średnie kwoty kredytów, co może wpłynąć na aktywność zakupową w kolejnych miesiącach.

3. Z Roskosmosem tak źle, że zacznie umieszczać reklamy na rakietach.

Pomysł umieszczania płatnych reklam na rakietach i obiektach Roskosmosu ma na celu zrekompensowanie utraty dochodów spowodowanej spadkiem liczby międzynarodowych startów kosmicznych. Rosyjskie władze szukają nowych źródeł finansowania dla budżetu Roskosmosu, zwłaszcza w kontekście ograniczenia wpływów ze skarbu federalnego.

Projekt ustawy, który umożliwia umieszczanie reklam na infrastrukturze kosmicznej, ma potencjał przynieść Roscosmosowi dodatkowe przychody w wysokości 205 milionów rubli rocznie. Czyli astronomiczne 2 miliony dolarów.

Wprowadzenie reklam na rakietach i infrastrukturze kosmicznej może stanowić źródło dodatkowych środków, które mogą być wykorzystane zarówno na cele budżetowe, jak i na rozwijanie „innowacyjnych projektów kosmicznych.” Ta inicjatywa może pomóc w zrekompensowaniu spadku budżetu Roskosmosu, który jest planowany w nadchodzących latach.

Moja pierwsza propozycja to Moskwicz, albo ta firma co zastąpiła McDonalda. Dajcie znać w komentarzach co według was mogłoby się zareklamować na rakiecie?

5. Ma być więcej krajowych produktów i już. Dekretem.

Wicepremier i minister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej, Denis Manturow, wzywa do zwiększenia obecności krajowych produktów w rosyjskich sklepach, szczególnie w przypadku towarów nieżywnościowych.

Jest to część inicjatywy mającej na celu zwiększenie udziału produktów krajowych w handlu detalicznym, zwłaszcza w dziedzinie produktów higienicznych, perfumeryjnych, kosmetycznych, chemii gospodarczej i przemyśle lekkim.

Manturow podkreśla potrzebę zwiększenia mocy i konkurencyjności krajowych marek, aby mogły one konkurować z produktami importowanymi. Władze chcą wprowadzić preferencje na rzecz krajowych produktów, aby zajmowały one większą część przestrzeni detalicznej.

Panie Manturow krótka informacja. Nie macie ludzi! Nie macie do cholery ludzi. Kim wy chcecie to zwiększać?

Co się dziej w takim wypadku? Rynek zaczął dostosowywać się do tej sytuacji poprzez znalezienie alternatywnych dostawców i kanałów importowych. Chińscy producenci stali się jednymi z głównych dostawców na rynek rosyjski, w szczególności w dziedzinie elektroniki. I raczej tak już zostanie.

6. Ponownie informacje o kanibalizmie pociągów.

To w sumie dla tych, którzy mnie czytali żadna nowość, ale skoro rosyjska prasa o tym teraz wspomina to warto powtórzyć.

Koleje Rosyjskie (RZD) stanęły w obliczu problemu braku dostępu do importowanych części zamiennych do naprawy szybkich pociągów Sapsan i Łastoczka. Niemiecki koncern Siemens dostarczał te pociągi do Rosji do marca 2022 roku, a także świadczył usługi serwisowe.

Jednak po wybuchu wojny na Ukrainie Siemens wycofał się z rynku rosyjskiego i zaprzestał obsługi taboru kolejowego w maju 2022 roku. W Rosji brakuje zdolności do produkcji lokalnych części zamiennych dla tych pociągów. To wyzwanie dotyczy nie tylko pociągów Sapsan, ale także części Łastoczka, z których 54 z 260 wyprodukowanych pociągów pochodzi z Niemiec.

Obecnie Rosja próbuje rozwiązać ten problem przy pomocy Chin, szczególnie w przypadku pociągów Sapsan. Chiny posiadają rozwiniętą sieć kolejową i infrastrukturę, co sprawia, że ​​mogą pomóc w naprawach i produkcji części zamiennych. Jednak termin i skala tego przedsięwzięcia są niejasne, a produkcja krajowych części zamiennych jest nadal wyzwaniem.

Eksperci wskazali, że wątpią w możliwość lokalizacji produkcji zagranicznych części zamiennych w Rosji. No bo w sumie niby jak no i gdzie? Chociaż jak piekarnie produkują drony, to może mleczarnie zaczną produkować wagony?

Sapsan to pociągi zaprojektowane z myślą o 30 latach eksploatacji, a pierwsze z nich rozpoczęły działalność w 2008 roku. Jednak brak dostępu do części zamiennych może przyśpieszyć ich odejście do pociągowego nieba. A takie ładne były i nowoczesne… Niemiecka jakość.

Z cyklu złote myśli:

Kraje zachodnie powinny zaprzestać bezsensownego poświęcania Ukraińców w konflikcie z Rosją, osiągnąć pokojowe rozwiązanie i przywrócić normalne stosunki z Moskwą.

Elon Musk

Zamiast sportu:

Ministerstwo Przemysłu i Handlu pracuje nad kwestią wprowadzenia bazy danych spekulantów i pozbawionych skrupułów producentów i importerów produktów przemysłowych w Rosji.

Mowa między innymi o firmach z karami administracyjnymi oraz wyrokami skazującymi w sprawach karnych w zakresie nielegalnego obrotu towarami. Obecnie Ministerstwo Przemysłu i Handlu omawia z innymi departamentami możliwą strukturę tej bazy danych, skład informacji i listę produktów. Nie przewiduje się żadnych reperkusji dla osób znajdujących się na liście. Jednocześnie nie zaproponowano jeszcze definicji pojęcia „złej wiary” w odniesieniu do podejmowania decyzji o włączeniu do bazy danych.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Ppp
  2023-10-26

  Uzupełnienie w sprawie pociągów:
  Sapsan – W Niemczech ICE-3, elektryczny, Siemens Velaro, wersja rosyjska ma więcej wagonów (10 zamiast 7).
  Łastoczka – W Niemczech Siemens Desiro, diesel, często spotykany na liniach lokalnych.
  Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.