Codzienny ekonomiczny przegląd 24.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Marazm dosięgnął nawet oficjalne statystyki Rosstatu.

Wzrost płac realnych w Rosji, który w jeszcze niedawno noszony był na sztandarach nawet przez premiera Rosji, teraz wydaje się tracić na znaczeniu w miarę przyspieszającej oficjalnej inflacji.

Pomimo wcześniejszych sukcesów w zwiększaniu płac pracowników, obecnie obserwuje się wyraźne spowolnienie wzrostu płac, co prowadzi do spadku ich realnej wartości.

Na koniec lipca wzrost płac realnych w ujęciu rocznym wyniósł 10,5%, ale eksperci uważają, że ta tendencja jest krótka i płace realne są obecnie w stagnacji lub spadku. A tak było ślicznie…

Jednym z głównych czynników wpływających na te zmiany jest inflacja, która przyspiesza w Rosji, spalając dochody pracowników. Pomimo niedoboru siły roboczej i niskiego bezrobocia, firmy mają ograniczone możliwości podnoszenia płac ze względu na rosnące koszty życia.

Obecnie nawet oficjalna inflacja w Rosji przekracza prognozy i wpływa negatywnie na płace realne. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju prognozuje spowolnienie wzrostu płac realnych w nadchodzących latach. Jest to także widoczne w nastrojach przedsiębiorców, którzy obawiają się zwiększonych kosztów i obniżonej rentowności swoich działań.

Mamy więc sukces, który staje się porażką, zgodnie z naszymi zapowiedziami. Tu już nawet Rosstat przyznaje, że mieliśmy rację. Oczywiście nie przyznają się jeszcze do tego jak bardzo. Ale mamy wiadomość dnia, która chyba idealnie wam uzmysłowi, o jakiej skali mówimy. Oddaje głos Pawłowi.

2. Połowa Rosjan nie zaspokaja swoich potrzeb

45% Rosjan nie ma wystarczających pensji, aby zaspokoić podstawowe potrzeby w tym żywieniowe – wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal hh.ru . Kolejne 36% respondentów ma pensję, która ledwo pokrywa podstawowe potrzeby. W 2021 r. było odpowiednio 25% i 39% osób, które nie miały wystarczająco i ledwo wystarczające wynagrodzenie.

Poniżej 20% respondentów stwierdziło, że ich wynagrodzenie pozwala im kupić wszystko, czego potrzebują. W 2021 roku było ich 36%. Niezadowoleni ze swoich zarobków uczestnicy badania zgłaszali, jak bardzo brakuje im na pokrycie swoich potrzeb. 56% respondentów oszacowało kwotę na ponad 20 tysięcy rubli, 23% – do 20 tysięcy rubli, 21% – na 15 tysięcy rubli.

Najczęściej o tym, że ich pensja jest wystarczająca, mówiono w Moskwie (26%), obwodzie tomskim (24%), Tatarstanie i Kraju Nadmorskim (po 23%).

3. Czeka nas 12 pakiet sankcji.

Unia Europejska rozpoczyna konsultacje w sprawie dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji.

Pakiet ma zawierać zgodę na wysłanie zamrożonych aktywów Banku Rosji na wsparcie Ukrainy. Ponadto analitycy nie wykluczają, że zostaną nałożone dodatkowe ograniczenia na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Rosji. Litwa wnosi swój własny wkład w pakiet: zakaz dostaw gwoździ, igieł i guzików do Federacji Rosyjskiej.

Deputowani z Litwy proponują zakaz dostaw grzejników, gwoździ, nakrętek, guzików, igieł do szycia i igieł dziewiarskich do Federacji Rosyjskiej.

Plany Litwy zostały wyśmiane w komentarzu przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową. 

W naszej ocenie niesłusznie przestawienie w okresie jesiennym na produkty chińskie może być bolesne. Również brak nakrętek może stanowić nie lada wyzwanie. 

Jednak to przekazanie Ukraińcom choćby części zamrożonych środkow może być prawdziwym game changerem.

W Pakiecie mogłyby się pojawić się sankcje na energie jądrową ale dzięki Wegrom się nie pojawią.

Za to wszystko wskazuje ze na 99% będą sankcje na diamenty. Co ciekawe za tym rozwiązaniem najbardziej optują Belgowie. Sankcje mają zostać nałożone od początku przyszłego roku.

Może to spowodować załamanie tego sektora. Przypomnijmy Indie do końca roku nałożyły embargo na rosyjski surowiec a na kraje g7 przypada 70% rosyjskiego eksportu.

Jeśli sytuacja w Indiach się nie zmieni branże czeka katastrofa. Rosjanom nie będą też sprzyjać dosyc zimne stosunki z Izraelem który obarcza Rosje za sponsorowanie ataków terrorysycznych na swoim terytorium.

A Rosyjscy politycy żyją winnym świecie

„Przede wszystkim dość trudno jest ustalić pochodzenie diamentów.”

W Rozwiązaniu certyfikacji i monitoringu belgijskim, wszystko dokładnie będzie można ustalić.

4.

Z cyklu złote myśli:

Maria Zacharowa niezbyt lubi Żydów i nie znosi Izraela. Co więcej, nie ukrywa tego. Kolejna pijąca szmara Jednak jest rzecznikiem naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych”

Jewgienij Satanowski 

Ze świata sportu:

  • Minister sportu Oleg Matytsin powiedział, że ministerstwo jest zainteresowane dołączeniem białoruskich drużyn do profesjonalnych lig rosyjskich w prawie wszystkich sportach zespołowych
  • UEFA ukarała Litewski Związek Piłki Nożnej. Powód? Obraźliwe hasła kibiców rzucane pod adresem Władimira Putina.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: