Top 🔟 Wieści z Rosji 22.10.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 –Brak mięsa z kurczaków w rosyjskich restauracjach (Afera Kurczakowa)

Restauracje w Rosji borykają się z poważnym niedoborem mięsa z kurczaka. Jego brak został zgłoszony do RIA Novosti przez Rostic’s i KFC. Szef Federacji Restauratorów i Hotelarzy Rosji (FRiO) Igor Bucharow potwierdził istnienie problemu.

Jednakże Ministerstwo Rolnictwa zaznaczyło, że przedsiębiorstwa zaspokajają przede wszystkim potrzeby ludności, dostarczając kurczaki do sieci handlowych oraz że nie odnotowała żadnych braków. Służba prasowa Ministerstwa Rolnictwa powiedziała agencji TASS, że „rynek konsumencki jest w pełni zaopatrzony w mięso drobiowe”. Departament powiedział, że „w obliczu zwiększającego się popytu” przedsiębiorstwa zwiększają produkcję mięsa drobiowego.

„Teraz na rynku rosyjskim wszyscy konsumenci mięsa drobiowego stoją w obliczu trudnej sytuacji, w tym jego niedoboru, i nie jesteśmy wyjątkiem” – powiedziała służba prasowa Unirestu (Rostic’s i KFC).

Szef Federacji Restauratorów i Hotelarzy Rosji powiedział, że niedobór wynika z kilku czynników, w tym z braków kadrowych na fermach drobiu. „Mamy problem z mięsem z kurczaka. Na fermach drobiu brakuje personelu, są zakłócenia w łańcuchach dostaw, wzrost kosztów paszy, i innych kosztów” – powiedział Igor Bucharow.

Według szefa FRiO mięso z kurczaka do restauracji dostarczają głównie rosyjscy producenci. Zapewnił jednocześnie, że „problem powinien zostać rozwiązany”. „Jeśli jest deficyt, to po pewnym czasie go uzupełniany” – powiedział szef FRiO.

W sierpniu rosyjscy restauratorzy skarżyli się na rosnące ceny kurczaków i wieprzowiny. Następnie FAS zaczął sprawdzać aktualność cen trzech największych producentów drobiu: Cherkizovo PJSC, GAP Resource i Prioskolye JSC. Złośliwi twierdzą, że mamy efekt działań.

Miejsce 9 – Paszporty demokracji. Nowy pomysł Unii Europejskiej.

Raportu Parlamentu Europejskiego sugeruje wprowadzenie „paszportów demokracji” oraz złagodzenie reżimu wizowego dla przedstawicieli rosyjskiej opozycji i obywateli dążących do pokoju.

Raport proponuje, aby instytucje Unii Europejskiej stworzyły „paszporty demokracji” oraz specjalne mechanizmy wizowe, które pozwoliłyby aktywistom demokratycznym i obywatelom pracować w krajach UE na wygnaniu. Plan zakłada, że „paszporty demokracji” mogłyby zostać wprowadzone już w przyszłym roku.

Pomysł jest podobny do wcześniejszej inicjatywy przedstawionej przez pozaparlamentarną rosyjską opozycję, która proponowała wprowadzenie „dobrego rosyjskiego” paszportu, choć nazwę tę uznano później za błędną.

Petar Tanev, niezależny doradca Parlamentu Europejskiego, zauważył, że na razie nie istnieją jeszcze konkretne ramy regulacyjne pozwalające na utworzenie „paszportu demokracji”.

Sugeruje on, że na początek można wprowadzić specjalną procedurę wizową dla aktywistów obywatelskich, a takie działania mogłyby być podjęte po wyborach w 2024 roku. Nowy Pakt Migracyjny UE, który ma usprawnić procedurę ubiegania się o azyl, może przyczynić się do tego celu.

Projekt raportu podkreśla również, że Unia Europejska powinna nadal dążyć do wsparcia Ukrainy, aby umożliwić zwycięstwo, które byłoby kluczowe dla demokratycznej transformacji Rosji i zakończyłoby długotrwałe prześladowania narodu rosyjskiego przez władze w Moskwie.

Autorzy raportu wierzą, że to przyczyni się do pozytywnych zmian demokratycznych w całym regionie Europy Wschodniej, w tym na Białorusi.

A może paszporty neutralne tak jak w sporcie :-).

Miejsce 8 – Rząd zapragnął ulżyć eksporterom

Rząd rozważa możliwość uzupełnienia cła eksportowego powiązanego z kursem rubla, proponując uwzględnienie w swojej formule światowych cen towarów podlegających opodatkowaniu. Tak więc, jeśli ceny spadną poniżej pewnego poziomu, cło nie zostanie zastosowane, jak w przypadku deprecjacji rubla. Uczestnicy rynku uważają, że fundamentalne znaczenie ma to, jaki wskaźnik zostanie zastosowany i na jakim poziomie zostanie ustalona cena zerowania cła. Ostrzegają również przed niebezpieczeństwami związanymi z używaniem indeksów nieprzyjaznych krajów.

W ten sposób cło może zostać wyzerowane nie tylko wtedy, gdy kurs walutowy spadnie, ale także wtedy, gdy światowe ceny towarów są niższe niż określony poziom.

Od 1 października rząd wprowadził elastyczne cła eksportowe na szeroką listę towarów dostarczanych poza EUG, z której wyłączone są ropa, gaz, zboże, drewno i szereg innych towarów. Wchodzą one w życie, gdy kurs dolara przekroczy 80 rubli i wynoszą 4-7%, w zależności od kursu walutowego. Dodatkowe obciążenie eksporterów powinno przynieść budżetowi 151 mld rubli w tym roku i 2024 mld rubli w 604 r.

Najprawdopodobniej zostanie zastosowana metoda porównywalnych cen rynkowych (art. 105 ust. 9 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej) lub wskaźników finansowych i przedziałów rentowności (art. 105 ust. 7 Kodeksu Podatkowego Federacji Rosyjskiej).

Jak jednak zauważają ekperci cena światowa nie ma większego znaczenia, jeśli rosyjskie firmy nie mogą sprzedawać towarów na wielu rynkach po takiej cenie. Jego zdaniem, realna wartość eksportu, przeliczona w rublach, jest bardziej adekwatnym wskaźnikiem, a poza tym nie powinna być całkowicie jawna, aby nie naruszać interesów firm, które działają w ramach surowych restrykcji sankcyjnych.

Zgodnie z nową linią rządu powinna powstać nowa komisja ustalająca limity cenowe dla poszczególnych gałezi eksportowych i towarów a Rosnifmonitoring powinien monitorować przestrzeganie zasad.

Miejsce 7 – USA wyśle Broń Izraelowi i Ukrainie

Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o pomoc w wysokości 10 miliardów dolarów, poinformowały źródła The New York Times. Według gazety ustawodawcy i Biały Dom przygotowują pakiet, w którym pomoc dla Izraela będzie powiązana z pomocą dla Ukrainy, Tajwanu, a także funduszami na wzmocnienie granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Według NYT, lider większości w Senacie Chuck Schumer powiedział, że omawiana jest dostawa amunicji 155 mm, amunicji do systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła, a także precyzyjnie naprowadzanych bomb do Izraela.

Pomoc dla Izraela została omawiana podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena 18 października. 

Miejsce 6 – ATACMS użyty w Ukrainie

We wtorek Ukraina po raz pierwszy wystrzeliła amerykańskie pociski dalekiego zasięgu ATACMS na rosyjskie cele. Poinformowały o tym zgodnie (powołując się na swoje źródła w Pentagonie) amerykańskie gazety „The Washington Post”, „Politico”, „Wall Street Journal” i magazyn „New Yorker”. A wieczorem potwierdził to Wołodymyr Zełenski.

Pozyskanie przez Kijów systemów ATACMS oznacza znaczące zwiększenie jego zdolności do uderzenia w głąb terytorium kontrolowanego przez Rosję.

Komsomolska Prawda piszę:

Atak rakietowy na Berdiańsk był zmasowany. Część pocisków została zestrzelona przez naszą obronę przeciwlotniczą. Ich celem były składy wojskowe, lotnisko i parking dla samolotów. Nasi specjaliści twierdzą, że fragmenty pocisków pozwalają przypuszczać, że był to amerykański ATACMS.

Stany Zjednoczone postawiły przed naszym krajem i naszą armią kolejne poważne wyzwanie. Musimy ją przyjąć z godnością. Nie po raz pierwszy.

Według danych strony ukraińskiej w Berdiańsku zniszczono:

● szestnaście śmigłowców. Rosyjskie śmigłowce stały na odkrytej przestrzeni.

● system obrony powietrznej Pancyr-S2 wraz z załogą,

● magazyn amunicji.

Miejsce 5 – Znowu się widzimy czyli Putin leci do Chin.

Prezydent poleciał do Pekinu na rozmowy z azjatyckimi przywódcami i prezydentem Xi

W Pekinie rozpoczęło się międzynarodowe forum „Jeden Pas, Jedna Droga”. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele 140 krajów i 30 organizacji międzynarodowych. Jednym z głównych gości jest Władimir Putin. Program prezydenta jest zaplanowany na dwa dni od razu, w tym rozmowa w cztery oczy z prezydentem Xi.

Pomimo tego, że koronawirus przestał być tematem numer jeden na świecie, Chiny nadal się go boją. W związku z tym wszyscy uczestnicy forum muszą zdawać testy dosłownie kilka razy dziennie.

Władimir Władimirowicz spotkał się z prezydentem Wietnamu Vo Van Thuongiem, przywódcą Wegier, z premierem Tajlandii Setthą Thavisinem, prezydentem Mongolii Ukhnaagiyinem Khurelsukhiem i prezydentem Laosu Thonglounem Sisoulithem. z premierem Pakistanu Anwaar-ul-Haq Kakarem o czywiście z przywódcą Chin Xi.

Po spotkaniu z Premierem Węgier Viktor Orbán, doszło do poważnej różnicy zdań.Ale o tym więcej już wieczorem.

Dzisiaj odbyło się spotkanie z przywódcą Chin. Omawiane były tematy

  • perspektywy gazociągu Siła Syberii-2, współpraca gospodarcza, sytuacja na Ukrainie i w Palestynie oraz pomoc wojskowo gosodarcza dla Rosji.

Xi Jinping zauważył , że Chiny i Rosja systematycznie pogłębiają wzajemne zaufanie polityczne, a także aktywnie utrzymują ścisłą współpracę strategiczną. Dodał, że Chiny są gotowe współpracować z Rosją w celu promowania pokoju i dobrobytu poprzez promowanie wspólnego rozwoju.

W tym czasie Kazachski QazaqGaz i chiński PetroChina podpisały umowę kupna i sprzedaży gazu na lata 2023-2026 – podała firma w komunikacie. Zakres kontraktu, zawartego podczas wizyty prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa w Chinach, ani inne szczegóły nie zostały ujawnione.

Rosjanie za to ogłosili:

„Będziemy produkować helikoptery dla Chin”.

Miejsce 4 – Głowa kościoła prawosławnego w Rosji plecie coraz dziwniejsze rzeczy.

Mam dla was temat wypowiedzi patriarchy moskiewskiego Cyryla na temat rosyjskiej broni nuklearnej.

Cyryl stwierdził, że broń nuklearna Rosji została stworzona pod opieką Boga i świętego Serafina z Sarowa.

Dodał, że broń ta jest kluczem do niepodległości Rosji i uratowała kraj.

Prace nad radziecką bombą atomową rozpoczęły się w latach trzydziestych XX wieku, a pierwszy udany test przeprowadzono w 1949 roku. Przypominam, ostatnio Duma Państwowa postanowiła, że wycofa się z umów o nieprzeprowadzaniu testów nuklearnych.

Patriarcha Cyryl jest znaczącą postacią w rosyjskim Kościele Prawosławnym i odgrywa istotną rolę w życiu religijnym jak i politycznym Rosji. Jego wypowiedzi mają wpływ na publiczne i polityczne dyskusje w kraju. W kontekście broni nuklearnej odnosi się do tradycji patriotycznych i religijnych, które odgrywają ważną rolę w rosyjskim społeczeństwie.

Miejsce 3 – Problemy z cłami eksportowymi

Fabryki rybne w obwodzie kaliningradzkim wstrzymały eksport konserw z powodu nowego cła. Eksport takich produktów wstrzymało sześć przedsiębiorstw firmy Za Rodinu – poinformował agencję Interfax prezes zarządu spółki Siergiej Lutariewicz. Według niego opłacalność produkcji niedrogich konserw rybnych wynosi 3%, a cła wynoszą obecnie 7%. Jak zauważył przedsiębiorca, wcześniej firma eksportowała konserwy do wszystkich krajów WNP, z wyjątkiem Mołdawii. Jednocześnie cła nie mają zastosowania w szczególności do Armenii, Białorusi, Kazachstanu i Kirgistanu.

Cła eksportowe zostały wprowadzone od 1 października 2023 r. Pomoże to chronić rynek krajowy przed nieuzasadnionym wzrostem cen, powiedział rząd. Stawka podatku wynosi od 4% do 7% wartości celnej, w zależności od kursu waluty krajowej. Cło jest pobierane, jeśli dolar kosztuje 80 rubli lub więcej.

W takich warunkach rosyjscy producenci mogą jedynie przeorientować się na krajowych nabywców, uważa Aleksander Fomin, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Produkcyjnych i Handlowych Rynku Rybnego

Miejsce 2 – Dzieci do Fabryk

Tatarstan przygotowuje poprawki do Kodeksu Pracy Federacji Rosyjskiej, umożliwiające dzieciom (od 16 do 18 lat) pracę w szkodliwych i niebezpiecznych branżach. Posłowie powołują się na fakt, że „w obecnej sytuacji i warunkach substytucji importu” konieczne jest szybsze szkolenie personel i wdrażanie ich do fabryk. Inicjatywę Tatarstanu poparły inne regiony.

Jarosław Niłow, przewodniczący Komisji Pracy Dumy Państwowej, popiera pracę nastolatków w przedsiębiorstwach zbrojeniowych:

„Praca jest bardziej nieszkodliwa niż bycie na ulicy. To jest potrzeba czasu. Dziś studenci bez stażu na rynku pracy nie są tak poszukiwani, jak ci, którzy zdobywają praktykę podczas studiów. Do tego dochodzą potężne braki kadrowe”.

Jarosław Niłow

W rozmowie z rosyjską prasą podkreślił, że chodzi też o możliwość pracy dla nastolatków w przedsiębiorstwach zbrojeniowych: „Na przykład przemysł lotniczy, koncern Kałasznikow – wszędzie brakuje personelu.  Fabryki zmuszone są rekrutować schorowanych emerytów, którzy nie mogą już tego znieść i wyjeżdżają. Brakuje nam własnych spawaczy i musimy przywozić ich z Uzbekistanu.

Według niego nastolatki powinny mieć możliwość pracy w niebezpiecznych zawodach tylko z dedykowanym mentorem.

Obecnie na przeszkodzie stoi art.kp i to właśnie posłowie zamierzają zmienić.

Artykuł 265 Kodeksu Pracy Federacji Rosyjskiej nadal zabrania zatrudniania nieletnich w pracy w warunkach szkodliwych i/lub niebezpiecznych, a także w pracy pod ziemią oraz w miejscach, w których może to zaszkodzić ich zdrowiu i rozwojowi moralnemu.

Właściwa komisja Rady Ustawodawczej zaproponowała sfinalizowanie projektu i przedłożenie go Dumie Państwowej. 

Miejsce 1 – Banki zakręcają nagle kurek kredytowy

Na tle działań Banku Centralnego banki zaostrzyły podejście do potencjalnych kredytobiorców: we wrześniu odrzuciły prawie 63 proc. wniosków o kredyty gotówkowe, a na początku października – ponad 80 proc.

W pierwszej połowie października wskaźnik akceptacji kredytów gotówkowych (AR) spadł do 19%, co jest najniższą wartością od początku 2023.

Spadek poziomu zatwierdzania kredytów konsumpcyjnych jest trendem długoterminowym, i jest podyktowany nie jednorazowymi, ale fundamentalnymi czynnikami. Wśród nich jest wysokie zadłużenie ludności, zaostrzające się regulacje, wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe na rynku.

Jeśli to podsumowanie osłodziło Wam ☕, to możecie postawić mi kawę.

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Całe zestawienie w wersji Video:

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: