Codzienny ekonomiczny przegląd 20.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • Prezydent USA Joe Biden w orędziu do narodu powiedział, że zwróci się do Kongresu o dodatkowe fundusze na pomoc Ukrainie i Izraelowi.
 • Grupa Egmont zawiesza członkostwo Rosfinmonitoringu w stowarzyszeniu światowych jednostek monitoringu finansowego 
 • Przewodniczący Komitetu Śledczego Rosji Bastrykin wezwał do pozbawienia migrantów rosyjskiego obywatelstwa, jeśli odmówią wzięcia udziału w operacji specjalnej na Ukrainie
 • Międzynarodowa korporacja wydobywająca diamenty De Beers wezwała kraje G7 do omówienia planów zakazu importu rosyjskich diamentów z rządami i firmami kluczowych krajów zaangażowanych w wydobycie i przetwarzanie kamieni szlachetnych
 • Samolot pasażerski Boeing-737 wylądował na lotnisku w Nowosybirsku z jednym włączonym silnikiem. Do zdarzenia doszło w piątek 20 października
 • W przyszłym roku władze przeznaczą 1,8 mld rubli na wsparcie początkujących biznesmenów, czyli o prawie 60% mniej niż planowano w 2023 roku.
 • W Rosji reklama wina i produkcji wina będzie dozwolona na billboardach. Takie poprawki do ustawy „O reklamie” poparł rząd, Czekamy na mocniejsze alkohole.
 • Ministerstwo Finansów i Federalna Służba Podatkowa zaproponowały zaostrzenie kary za zaniżanie podstawy opodatkowania
 • Patriarcha Cyryl apeluje o wsparcie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej UPC w obliczu planów Ukrainy dotyczących jego delegalizacji
 1. Dzieci do Fabryk

Tatarstan przygotowuje poprawki do Kodeksu Pracy Federacji Rosyjskiej, umożliwiające dzieciom (od 16 do 18 lat) pracę w szkodliwych i niebezpiecznych branżach. Posłowie powołują się na fakt, że „w obecnej sytuacji i warunkach substytucji importu” konieczne jest szybsze szkolenie personel i wdrażanie ich do fabryk. Inicjatywę Tatarstanu poparły inne regiony.

Jarosław Niłow, przewodniczący Komisji Pracy Dumy Państwowej, popiera pracę nastolatków w przedsiębiorstwach zbrojeniowych:

„Praca jest bardziej nieszkodliwa niż bycie na ulicy. To jest potrzeba czasu. Dziś studenci bez stażu na rynku pracy nie są tak poszukiwani, jak ci, którzy zdobywają praktykę podczas studiów. Do tego dochodzą potężne braki kadrowe”.

Jarosław Niłow

W rozmowie z rosyjską prasą podkreślił, że chodzi też o możliwość pracy dla nastolatków w przedsiębiorstwach zbrojeniowych: „Na przykład przemysł lotniczy, koncern Kałasznikow – wszędzie brakuje personelu.  Fabryki zmuszone są rekrutować schorowanych emerytów, którzy nie mogą już tego znieść i wyjeżdżają. Brakuje nam własnych spawaczy i musimy przywozić ich z Uzbekistanu.

Według niego nastolatki powinny mieć możliwość pracy w niebezpiecznych zawodach tylko z dedykowanym mentorem.

Obecnie na przeszkodzie stoi art.kp i to właśnie posłowie zamierzają zmienić.

Artykuł 265 Kodeksu Pracy Federacji Rosyjskiej nadal zabrania zatrudniania nieletnich w pracy w warunkach szkodliwych i/lub niebezpiecznych, a także w pracy pod ziemią oraz w miejscach, w których może to zaszkodzić ich zdrowiu i rozwojowi moralnemu.

Właściwa komisja Rady Ustawodawczej zaproponowała sfinalizowanie projektu i przedłożenie go Dumie Państwowej. 

2. Putin chce zablokować odpływ sportowców z kraju.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, wyraził swoje zaniepokojenie masowym exodusem sportowców za granicę i uznał to za szkodliwe dla kraju.

Prezydent podkreślił potrzebę stworzenia odpowiednich ram prawnych i gwarancji zarówno dla państwa, jak i samych sportowców oraz ich otoczenia. Zapowiedział, że Ministerstwo Sportu i federacje powinny bardziej zaangażować się w rozwiązanie tego problemu. No to żelazna kurtyna na sportowców za 3….2…1…

We wrześniu wiceminister sportu Aleksiej Morozow ogłosił masowe transfery rosyjskich sportowców do zagranicznych drużyn. Ministerstwo Sportu postuluje, aby sportowcy, którzy opuścili reprezentację Rosji, zwrócili środki wydane na ich treningi.

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do tymczasowego zakazu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach na mocy decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Jednak MKOl wprowadził wyjątek dla sportowców, którzy mają status neutralny i nie są powiązani z operacjami wojskowymi.

3. Banki zakręcają nagle kurek kredytowy

Na tle działań Banku Centralnego banki zaostrzyły podejście do potencjalnych kredytobiorców: we wrześniu odrzuciły prawie 63 proc. wniosków o kredyty gotówkowe, a na początku października – ponad 80 proc.

W pierwszej połowie października wskaźnik akceptacji kredytów gotówkowych (AR) spadł do 19%, co jest najniższą wartością od początku 2023.

Spadek poziomu zatwierdzania kredytów konsumpcyjnych jest trendem długoterminowym, i jest podyktowany nie jednorazowymi, ale fundamentalnymi czynnikami. Wśród nich jest wysokie zadłużenie ludności, zaostrzające się regulacje, wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe na rynku.

4. Katar podpisał umowy z Europą na 30 lat dostaw gazu.

Katar zawarł dwie znaczące i długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów Unii Europejskiej. Te umowy pozwolą na zastąpienie części importu gazu z Rosji, co stanowi ważny krok w dywersyfikacji źródeł dostaw energii dla UE.

Pierwsza umowa została podpisana przez QatarEnergy i firmę Shell, a druga przez QatarEnergy i TotalEnergys. W ramach tych umów Katar zobowiązał się dostarczać łącznie 7 mln ton LNG rocznie, co odpowiada około 9,8 miliardom metrów sześciennych gazu. To równowartość około 6,5% wolumenu gazu, który był dostarczany przez Gazprom do krajów UE przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Kraje UE postanowiły ograniczyć swoje zależności od dostaw rosyjskiego gazu i nie planują przywracania handlu energetycznego z Rosją, nawet po zakończeniu konfliktu na Ukrainie. Nowe umowy długoterminowe z Katarem mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego UE i zmniejszenie zależności od rosyjskich dostaw. To jest jedna z ważniejszych informacji. 30 letnie umowy? I niemożliwość odzyskania prawie 10% rynku europejskiego przez 3 dekady.

W ciągu ostatnich kilku lat kraje UE dążyły do dywersyfikacji swoich źródeł dostaw gazu i zwiększenia inwestycji w energię odnawialną, co jest zgodne z celami zielonej transformacji.

Jednak spalanie gazu nadal będzie potrzebne w przewidywalnej przyszłości jako alternatywa do odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w miarę poprawy infrastruktury energetycznej. O potrzebach energetycznych i świata do roku 2050 mówiliśmy w sobotnim CEP Global, do którego odsyłamy.

Umowy z Katarem na dostawy LNG umożliwią UE odbiór gazu w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci i pomogą zastąpić część dostaw gazu z Rosji. Dzięki temu UE może bardziej niezależnie zarządzać swoim zapotrzebowaniem na gaz i zminimalizować ryzyko związane z ograniczeniami w dostawach z Rosji.

6. Kurze łapki zagroż0ne

Mamy ciekawe dane pochodzące od potentata drobiowego.

Grupa Cherkizovo zwiększyłol dostawy na kontynent afrykański. Eksportuje produkty do Ghany, Konga, Beninu i Gwinei Równikowej. Były też jednorazowe wysyłki do Angoli. 

Według producenta wielkość eksportu w 2022 r. przekroczyła 100 tys. ton, w tym roku wolumeny te wzrosną o ok. 10%.

Cherkizovo dostarcza mięso halal z kurczaka i indyka na Bliski Wschód, a także kurczaka, indyka, wieprzowinę i wędliny na rynki azjatyckie i kraje WNP. Kurczak i indyk są również wysyłane do Afryki i Serbii.

Jednak hitem eksportowym są kurze łapki. Chinach kurze łapki są niezwykle popularne, i stanowią przeważającą część eksportu do tego kraju.

„Chiny są atrakcyjne ze względu na wysokie ceny naszych produktów i duże wolumeny zamówień” – powiedział Michaił Burmistrow, dyrektor generalny.

Złote myśli rosyjskich polityków:

 • „Towarzyszu Naczelny Wodzu, połączona grupa wojsk rozwiązuje problemy zgodnie z planem operacyjnym” – powiedział Gierasimow podczas wizyty prezydenta w kwaterze głównej w Rostowie nad Donem.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Tyihs
  2023-10-22

  Pamiętam z jakiegoś filmu: Mam 55 lat, od 50 lat pracuję w kopalni

Brak możliwości komentowania.