Codzienny ekonomiczny przegląd 19.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

1. Głowa kościoła prawosławnego w Rosji plecie coraz dziwniejsze rzeczy.

Mam dla was temat wypowiedzi patriarchy moskiewskiego Cyryla na temat rosyjskiej broni nuklearnej.

Cyryl stwierdził, że broń nuklearna Rosji została stworzona pod opieką Boga i świętego Serafina z Sarowa.

Dodał, że broń ta jest kluczem do niepodległości Rosji i uratowała kraj.

Prace nad radziecką bombą atomową rozpoczęły się w latach trzydziestych XX wieku, a pierwszy udany test przeprowadzono w 1949 roku. Przypominam, ostatnio Duma Państwowa postanowiła, że wycofa się z umów o nieprzeprowadzaniu testów nuklearnych.

Patriarcha Cyryl jest znaczącą postacią w rosyjskim Kościele Prawosławnym i odgrywa istotną rolę w życiu religijnym jak i politycznym Rosji. Jego wypowiedzi mają wpływ na publiczne i polityczne dyskusje w kraju. W kontekście broni nuklearnej odnosi się do tradycji patriotycznych i religijnych, które odgrywają ważną rolę w rosyjskim społeczeństwie.

3. Koszt chińskich ciężarówek wzrósł od początku roku

Od początku 2023 r. koszt chińskich ciągników dalekobieżnych – pojazdów przeznaczonych do transportu towarów na duże odległości – wzrósł przynajmniej 0 30 proc. – powiedziałIbrahim Basim, kierownik ds. kluczowych klientów w Dayun-Rus (oficjalny dystrybutor ciężarówek DAYUN).

A według Dmitrija Jewlewa, prezesa Auto-PEK, liczba ta jest jeszcze wyższa.

„Koszt ciągnika siodłowego o wadze od 12 do 20 ton, w wieku od zera do trzech lat, tylko pod koniec trzeciego kwartału 2023 r. wzrósł średnio o 60% – 75% z 8 do 12,7-14 mln rubli ” – powiedział.

Z kolei według Władimira Matiagina, prezesa stowarzyszenia Gruzavtotrans, cena wzrosła 0 66%

Gówne powody tego to zmiana kursu rubla w stosunku do juana oraz nowe stawki opłaty eksploatacyjnej.

Chińscy producenci podnoszą ceny również ze względu na spadek konkurencji po odejściu europejskich firm – dodał Władimir Matjagin.

Niestety to nie koniec złych wieści, według ekspertów ceny do końca roku jeszcze urosną. powodem wzrostu jest podwyżka głównej stopy procentowej przez Bank Centralny 15 września, w wyniku której rosną opłaty leasingowe.

„Od 2020 roku wielu dużych przewoźników praktycznie nie zakupiło nowego sprzętu. W rezultacie średni przebieg ciężarówki osiągnął 1 milion km, flota większości firm jest przestarzała”.

Koszt europejskiego sprzętu i części wzrósł o 70%-100% w ciągu półtora roku.

Sytuację pogarsza częstotliwość konserwacji wymaganej przez chińskie ciągniki. Zalecany przebieg między konserwacjami europejskiego sprzętu to 80-120 tys. km, a dla chińskich marek średnio 50 tys. km.

Ze względu na duży napływ nowych chińskich ciężarówek brakuje usług związanych z ich konserwacją, powiedział Paweł Gorbunow.

„Liczba dystrybutorów samochodów ciężarowych z Chin rośnie szybciej niż liczba dealerów posiadających wiedzę i zasoby do naprawy ciągników”.

Eksperci, są zgodni, że dalszy wzrost cen ciężarówek spowoduje wzrost kosztów przewoźników, a w ślad za nim wzrost taryf za ich usługi.

4. Łukaszenko odmówił spłaty niemal 2 miliardów rubli rosyjskim inwestorom.

Rosyjscy inwestorzy zwrócili się do rządu Rosji o uznanie Ministerstwa Finansów Białorusi za pozbawionego skrupułów pożyczkobiorcę i zaprzestanie udzielania mu pożyczek międzypaństwowych.

To wynik braku spłaty białoruskich euroobligacji na kwotę około 2 miliardów rubli. Inwestorzy skarżą się, że nie otrzymali płatności od lipca 2022 roku i apelują o działania rządu w tej sprawie.

Przewodnictwo inicjatywy należy do inwestora Aleksandra Marczenkowa, który złożył już pozew przeciwko białoruskiemu Ministerstwu Finansów w związku z brakiem spłaty euroobligacji.

Wsparło go kolejnych 200 osób i 30 organizacji inwestorów. Mimo że metody oddziaływania proponowane przez inwestorów wydają się niewykonalne w obecnym krajobrazie politycznym, postępowanie to stanowi próbę wymuszenia działań rządu.

Inwestorzy zamierzają także wystąpić do londyńskiego Międzynarodowego Arbitrażu z pozwem dotyczącym braku płatności za białoruskie papiery wartościowe rządu. Jednak może to być trudne ze względu na napięte stosunki Rosji z Zachodem.

Płatności za białoruskie euroobligacje zostały wstrzymane od lipca 2022 roku po odmowie obsługi tych obligacji przez Citibank. Białoruskie Ministerstwo Finansów zaproponowało inwestorom odbieranie płatności w rublach białoruskich na rachunki w lokalnym banku, ale wciąż pozostaje wiele niejasności w tym procesie, co skłoniło inwestorów do podjęcia działań prawnych.

Jakie to są cudowne wiadomości. Nawzajem się okradają, nie spłacają. Gotują we własnym sosie.

5. Rosyjski Bank Centralny ma pełne ręce roboty.

Rosyjski Bank Centralny zgłasza, że na rynku pracy utrzymują się niedobory kadrowe, co przyczynia się do wzrostu płac, zwłaszcza w regionach, gdzie pracodawcy coraz częściej zatrudniają emerytów, studentów i obcokrajowców.

Popyt na pracę jest nadal silny, a bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie. Bank Centralny wskazuje, że braki kadrowe wpływają na spadek efektywności przedsiębiorstw. O czym oczywiście informowaliśmy wielokrotnie. Gospodarka wojenna nie może być efektywna bez ogólnie efektywnej gospodarki.

Przedsiębiorstwa podejmują różne środki w celu pokrycia niedoborów kadrowych.

Bank Centralny informuje, że rolnicy w okresie żniw zmierzyli się z niedoborami pracowników, zwłaszcza kierowców i operatorów maszyn. ( oczywiście nie mówiąc o brakującej ropie na stacjach) Aby rozwiązać ten problem, firmy wdrożyły programy mające na celu zatrzymanie personelu, takie jak podwyżki płac, zapewnienie mieszkań i przyciągnięcie zagranicznej siły roboczej.

Wzrost płac jest uważany przez Bank Centralny za czynnik proinflacyjny. Zgadza się. Jak to będzie wyglądać dalej? Moim zdaniem ludzi będzie brakować jeszcze przez wiele lat. Więc przed przedsiębiorcami i bankiem centralnym szykują się schody, które na ten moment jeszcze nie wiadomo jak strome i wysokie będą. Ale będą na pewno.

6.Naukowcy ustalili wiek początku starości u Rosjan

W połowie 2022 roku naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 1,2 tys. Rosjan w różnym wieku, o różnym stanie cywilnym i poziomie dochodów z 65 regionów kraju (próba reprezentatywna). Zapytano ich, w jakim wieku starzeją się, a następnie wyjaśniono, kiedy ich zdaniem starość zaczyna się u mężczyzn lub kobiet.

Tak więc Rosjanie średnio uważają, że występuje w wieku 69,4 lat u mężczyzn i w wieku 68 lat u kobiet. Jednocześnie kobiety często przesuwają granice starości na później: określają jej początek na 71,8 lat, podczas gdy mężczyźni uważają, że starość zaczyna się w wieku 69,3 lat.

Kobiety w Rosji żyją średnio dłużej niż mężczyźni. Według Rosstatu w 2022 r. oczekiwana długość życia kobiet przewyższyła średnią długość życia mężczyzn o ponad dziesięć lat (77,8 lat wobec 67,5 lat). Według niezależnych badań ten wiek jest często o 2-3 lata krótszy.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: