Codzienny ekonomiczny przegląd 18.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  • Benzyna AI-92 podrożała o 1,1%, do 53,3 tys. rubli za tonę, AI-95 – o 0,4%, do 57,3 tys. rubli za tonę, letni olej napędowy – o 0,15%, do 57 tys. rubli za tonę.
  1. Ciąg dalszy afery kurczakowej.

Wzrost cen mięsa drobiowego w obwodzie królewieckim nastąpił wcześniej i jest obserwowany od miesięcy wakacyjnych . Oficjalnie producenci podają, że wiąże się m.in. ze wzrostem kosztów paszy. O tym poinformował współwłaściciel grupy firm „Produkty spożywcze” Stefano Włahowicz w rozmowie z korespondentem „Nowego Kaliningradu” we wtorek 17 października.

Wymienił kilka powodów wzrostu cen pasz. „Po pierwsze, w paszach istnieją składniki importowane i zmiana kursu walutowego mocno wpływa na cenę. I oczywiście pszenica i kukurydza są teraz dwa razy droższe niż, powiedzmy, trzy lata temu” – wyjaśnił Vlahović.

Nie sprecyzował, o ile wzrosły ceny produktów drobiowych. Sprzedajemy go już w najniższej możliwej cenie. Jeśli nastąpi dalszy wzrost kosztów produkcji, to będziemy musieli przenieść je na nabywców, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie produkować” – powiedział współwłaściciel firmy.

Wcześniej gubernator Anton Alichanow skomentował sytuację z rosnącymi cenami kurczaków.

„Nie regulujemy cen. Ale mamy plan, aby wprowadzić nowego producenta kurczaków w regionie” – powiedział. Koszt kilograma fileta z kurczaka w kaliningradzkich supermarketach przekracza średnio  400 rubli już od Sierpnia W październiku koszt kilograma fileta waha się od 390-460 rubli.

Jeśli obecna sytuacja się utrzyma to już niedługo możemy zobaczyć ceny zaczynające się od 5 z przodu.

W ostatnich tygodniach Października w Królewcu zdrożały jaja o 20 rubli. Podobny wzrost cen obserwuje się w przypadku masła. Twarożek podrożał również o 25 rubli. Mniej znaczący wzrost cen obserwuje się w przypadku mleka, kefiru i śmietany.

W dwóch z trzech sieci handlowych ryż podrożał (o 19-20 rubli). Cenę gryki ustalono na poziomie 52-55 rubli za 800 gramów. Pomidory podrożały o 30-80 rubli w ciągu trzech tygodni. Spośród warzyw ziemniaki również nieco podrożały.

Ceny cebuli, marchwi i białej kapusty pozostają na tym samym poziomie.

Staniały za to ogórki i nieznacznie cytryny.

2. Sami sobie kopią dołek, pod własnym przemysłem.

Słuchajcie ruchome cła eksportowe, wjeżdżają na scenę na białym koniu.

Rusal, jeden z największych producentów aluminium na świecie, rozważa zamknięcie kilku zakładów, aby stawić czoła niskim cenom aluminium i stratom finansowym wynikającym z wprowadzenia ceł eksportowych.

Według źródła bliskiego jednemu z wierzycieli Rusal, firma rozważa zamknięcie nierentownych zakładów, aby przeciwdziałać niskim cenom aluminium na rynku i stratami finansowymi wynikającymi z wprowadzenia „kursowego” cła eksportowego. No proszę jak ślicznie.

Niektóre huty aluminium, takie jak te w Kandalakszy, Wołgogradzie i Nowokuźniecku, są szczególnie narażone na ryzyko ze względu na koszty produkcji przekraczające średnią w branży. Słaby rubel i rosnące ceny importowanych materiałów, takich jak tlenek glinu, wpływają na opłacalność działalności producenta aluminium.

Rusal jest obecnie w dylemacie, ponieważ nie może pozwolić sobie na wstrzymanie inwestycji w modernizację zakładów z uwagi na obawy o kary związane z programem Czyste Powietrze, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej i ograniczenie emisji.

Jednakże koszty i niskie ceny aluminium wpływają na rentowność spółki, która obecnie wynosi 8%, co jest najniższym poziomem w branży.

Kierownictwo Rusal rozważało już wcześniej opcję wstrzymania części mocy produkcyjnych w związku z wprowadzeniem ceł eksportowych na metale w 2021 roku.

3. ATACMS użyty w Ukrainie

We wtorek Ukraina po raz pierwszy wystrzeliła amerykańskie pociski dalekiego zasięgu ATACMS na rosyjskie cele. Poinformowały o tym zgodnie (powołując się na swoje źródła w Pentagonie) amerykańskie gazety „The Washington Post”, „Politico”, „Wall Street Journal” i magazyn „New Yorker”. A wieczorem potwierdził to Wołodymyr Zełenski.

Pozyskanie przez Kijów systemów ATACMS oznacza znaczące zwiększenie jego zdolności do uderzenia w głąb terytorium kontrolowanego przez Rosję.

Komsomolska Prawda piszę:

Atak rakietowy na Berdiańsk był zmasowany. Część pocisków została zestrzelona przez naszą obronę przeciwlotniczą. Ich celem były składy wojskowe, lotnisko i parking dla samolotów. Nasi specjaliści twierdzą, że fragmenty pocisków pozwalają przypuszczać, że był to amerykański ATACMS.

Stany Zjednoczone postawiły przed naszym krajem i naszą armią kolejne poważne wyzwanie. Musimy ją przyjąć z godnością. Nie po raz pierwszy.

Według danych strony ukraińskiej w Berdiańsku zniszczono:

● dziewięć śmigłowców. Rosyjskie śmigłowce stały na odkrytej przestrzeni.

● system obrony powietrznej Pancyr-S2 wraz z załogą,

● magazyn amunicji.

4. Price Cap na ropę kontratakuje!

Mamy kolejny odcinek tasiemca, niczym klan w Polskiej telewizji. Pamiętacie, jak w zeszłym tygodniu mówiliśmy o tym, że USA ukarało dwie firmy za transport rosyjskiej ropy poniżej price cap?

Stawki frachtowe za transport rosyjskiej ropy z portów bałtyckich do Indii wzrosły o prawie 50% w związku z zaostrzeniem kontroli nad sankcjami na armatorów współpracujących z rosyjskimi zasobami.

Sankcje wprowadzone przez Stany Zjednoczone nałożono na dwóch armatorów przewożących rosyjską ropę, co spowodowało wzrost kosztów frachtu na trasie ropy Ural z bałtyckich portów Primorsk i Ust-Ługa do Indii. Koszty wzrosły z około 4,5–4,8 mln dolarów do około 7,5 mln dolarów za podróż. No to nie są kwoty tzw. na waciki.

Wzrost kosztów frachtu na rynku ropy może wpłynąć na plany Rosji dotyczące podniesienia cen swoich gatunków ropy. Rosnące stawki frachtowe, prowizje bankowe i ryzyko sankcji mogą skutkować większymi zniżkami na rosyjską ropę w porównaniu do benchmarku Brent, co wpłynęłoby na dochody Rosji z eksportu energii.

Mamy więc ciągłą walkę o to, aby Rosja na ropie zarabiała jak najmniej i zachód nie złożył broni. Wciąż trwa przepychanka. Na pewno wrócimy do tematu jeszcze nie jeden raz.

5. Znowu się widzimy czyli Putin leci do Chin.

Prezydent poleciał do Pekinu na rozmowy z azjatyckimi przywódcami i prezydentem Xi

W Pekinie rozpoczęło się międzynarodowe forum „Jeden Pas, Jedna Droga”. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele 140 krajów i 30 organizacji międzynarodowych. Jednym z głównych gości jest Władimir Putin. Program prezydenta jest zaplanowany na dwa dni od razu, w tym rozmowa w cztery oczy z prezydentem Xi.

Pomimo tego, że koronawirus przestał być tematem numer jeden na świecie, Chiny nadal się go boją. W związku z tym wszyscy uczestnicy forum muszą zdawać testy dosłownie kilka razy dziennie.

Władimir Władimirowicz spotkał się z prezydentem Wietnamu Vo Van Thuongiem, przywódcą Wegier, z premierem Tajlandii Setthą Thavisinem, prezydentem Mongolii Ukhnaagiyinem Khurelsukhiem i prezydentem Laosu Thonglounem Sisoulithem. z premierem Pakistanu Anwaar-ul-Haq Kakarem o czywiście z przywódcą Chin Xi.

Po spotkaniu z Premierem Węgier Viktor Orbán, doszło do poważnej różnicy zdań.Ale o tym więcej już wieczorem.

Dzisiaj odbyło się spotkanie z przywódcą Chin. Omawiane były tematy

  • perspektywy gazociągu Siła Syberii-2, współpraca gospodarcza, sytuacja na Ukrainie i w Palestynie oraz pomoc wojskowo gosodarcza dla Rosji.

Xi Jinping zauważył , że Chiny i Rosja systematycznie pogłębiają wzajemne zaufanie polityczne, a także aktywnie utrzymują ścisłą współpracę strategiczną. Dodał, że Chiny są gotowe współpracować z Rosją w celu promowania pokoju i dobrobytu poprzez promowanie wspólnego rozwoju.

W tym czasie Kazachski QazaqGaz i chiński PetroChina podpisały umowę kupna i sprzedaży gazu na lata 2023-2026 – podała firma w komunikacie. Zakres kontraktu, zawartego podczas wizyty prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa w Chinach, ani inne szczegóły nie zostały ujawnione.

Rosjanie za to ogłosili:

„Będziemy produkować helikoptery dla Chin”.

Jak przebiegało spotkanie co Rosja przywiezie z Chin o tym w komentarzu dnia.

Złote myśli rosyjskich polityków:

  • Administracja USA popełniła rażący błąd, decydując się na dostarczenie Ukrainie pocisków taktycznych ATACMS, konsekwencje tego kroku będą bardzo poważne. Powiedział ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: