Codzienny ekonomiczny przegląd 17.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • 16 października cena benzyny AI-92 wzrosła o 2,13% do 52,8 tys. rubli za tonę. Benzyna AI-95 podrożała o 1,1%, do 56,6 tys. rubli za tonę. Letni olej napędowy podrożał o 2,77%, do 56,3 tys. rubli za tonę,
 • Średni ważony koszt opon zimowych wzrósł w ciągu roku o 14%
 • W tym tygodniu ukraiński parlament rozpatrzy rządowy projekt ustawy o delegalizacji Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej – deputowanej Rady Najwyższej Iryny Geraszczenko.
 • Stany Zjednoczone mogą „pozwolić sobie na dwie wojny” – powiedziała sekretarz skarbu Janet Yellen, odnosząc się do jednoczesnego wsparcia zarówno dla Izraela, jak i Ukrainy
 • 6,90 tys. Rosjan otrzymało nakaz opuszczenia Łotwy. Na Łotwie 25 tys. mieszkańców posiada paszport rosyjski.
 •  Kandydat na prezydenta Finlandii Pekka Haavisto zaproponował zakaz jednoczesnego posiadania obywatelstwa rosyjskiego i fińskiego.
 •  Fujitsu rozpoczęło proces likwidacji rosyjskiego podmiotu prawnego Fujitsu Technology Solutions LLC.
 • Pierwszy od 18 lat regularny pociąg odjechał ze Lwowa do stolicy Polski z przesiadką na Rawie-Rusce. Podróż trwa dziewięć godzin.
 •  Duma Państwowa rozpoczęła prace nad wycofaniem ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT)
 • Rządzący Polska konserwatyści wygrali ale nie będą w stanie utworzyć rządu nawet ze skrajnie prawicową Konfederacją. Opozycyjne liberalne partie przejmują władzę.
 • 17 października prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Pekinu z dwudniową wizytą, gdzie weźmie udział w III Międzynarodowym Forum „Jeden Pas, Jedna Droga”
 • Stany Zjednoczone przygotują ustawę o użyciu armii w przypadku wojny między Izraelem a Iranem
 1. Oligarchowie skupują nieruchomości za bezcen od uciekającego biznesu.

Mamy dla was znów ciekawe liczby, i znów potwierdza się to, co mówiliśmy od jakiegoś czasu. Na rynku nieruchomości biznesowych w Rosji mamy bardzo pozytywne dla nich wyniki.

Chodzi o zamknięcie mega-transakcji szeregiem jak to określają sami Rosjanie „trofeów” aktywów od zagranicznych sprzedawców opuszczających rynek rosyjski.

Sprzedawane są głównie nieruchomości handlowe – stanowiły 46% transakcji inwestycyjnych w okresie styczeń-wrzesień. Czas na skupowanie takich nieruchomości własnie nastał. Dalej mamy dane z innych działów.

Nieruchomości mieszkaniowe stanowiły – 25% ogólnego obrotu, biurowe – 16%, magazynowe – 7% i hotelowe – 6%, wyliczył IBC Real Estate.

Jeżeli wgłębimy się w szczegóły, to przede wszystkim mówimy o największej w historii rynku rosyjskiego transakcji z centrami handlowymi Mega. 

Właściciel, szwedzka firma Ingka Centers, pod koniec września sfinalizował sprzedaż 14 kompleksów o łącznej powierzchni, słuchajcie tego- 2,3 mln mkw. Cerentra handlowe mieszczą się w obwodzie moskiewskim, obwodzie leningradzkim, Samarze, Kazaniu, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Niżnym Nowogrodzie i innych miastach. 

No i zgadnijcie kto kupił? Grupa Gazprombank została nowym właścicielem największej w kraju sieci centrów handlowych. Kwota transakcji nie jest dokładnie znana, natomiast wiadomo, że w grze były duże rabaty.

Wśród innych dużych „trofeów” znajduje się centrum handlowe Metropolis o powierzchni 205 tysięcy metrów kwadratowych. m., którą IBC Real Estate szacuje na 55-60 miliardów rubli. ,

Siedem centrów handlowych Park House o łącznej powierzchni 214 000 mkw. m. (sprzedał holenderski Atrium European Real Estate sprzedał go rosyjskiemu Ramo-M za 12-15 miliardów rubli), a centrum handlowe Nevsky Center o powierzchni 91 000 mkw. m. (czeskie PPF Real Estate sprzedało je rosyjskiej spółce LLC Stockmann SPB Center za 10-11 miliardów rubli).

Według analityków pod koniec roku, przy oczekiwanym wzroście kluczowej stopy procentowej i przy spadku podaży aktywów wysokiej jakości, dynamika inwestycji zacznie spadać. 

Jednak łącznie do końca 2023 roku wolumen inwestycji w rosyjskie nieruchomości może sięgnąć 700 miliardów rubli, co będzie historycznym maksimum” – prognozuje Mikael Kazaryan, członek zarządu, szef ds. rynków kapitałowych i dział inwestycji IBC Real Estate.

No i kochani, to jak oceniacie. Centra handlowe w rękach Rosyjskich? Dla nich krótkoterminowy biznes ok. A w długim terminie? Kurcze to niesamowite. Wszystko kradną, wymuszają i przywłaszczają. Tak bardzo bym poznał opinie tych firm które musiały w ten sposób sprzedać nieruchomości czy planują kiedykolwiek jeszcze inwestować w Rosji, czy będzie to dla nich spalona ziemia na dekady.

2. USA wyśle Broń Izraelowi i Ukrainie

Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o pomoc w wysokości 10 miliardów dolarów, poinformowały źródła The New York Times. Według gazety ustawodawcy i Biały Dom przygotowują pakiet, w którym pomoc dla Izraela będzie powiązana z pomocą dla Ukrainy, Tajwanu, a także funduszami na wzmocnienie granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Według NYT, lider większości w Senacie Chuck Schumer powiedział, że omawiana jest dostawa amunicji 155 mm, amunicji do systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła, a także precyzyjnie naprowadzanych bomb do Izraela.

Pomoc dla Izraela będzie omawiana podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena, która zaplanowana jest na jutro, 18 października. 

3. Indie grają twardo.

Władze Indii nie są zadowolone z faktu, że państwowe koncerny rafineryjne zaczęły płacić za rosyjską ropę w juanach. Obecnie co najmniej siedem dostaw ropy pozostaje niezapłaconych ze względu na stanowisko indyjskich władz.

Niektóre rafinerie, w tym największa spółka w Indiach, Indian Oil, zaczęły płacić juanem za rosyjską ropę latem. Rosyjscy dostawcy także namawiali dwie inne państwowe firmy, Bharat Petroleum i Hindustan Petroleum, do stosowania tej waluty.

Niemniej jednak rząd wyraźnie nie popiera tego podejścia i pokazuje swoje wzburzenie.

Chociaż nie jest jasne, czy rząd wprowadził bezpośredni zakaz takich płatności, ropa dostarczana przez co najmniej siedem tankowców pozostaje nieopłacona. Co najmniej dwie państwowe rafinerie wstrzymały płatności od ostatniego tygodnia września.

Co ciekawe, pomimo braku płatności, rosyjskie firmy, w tym Rosneft, nie wstrzymują dostaw. No bo w sumie co mają zrobić? Gdzie ją wysłać?

Indyjscy nabywcy płacą za rosyjską ropę w rupiach dolarach i dirhamach Zjednoczonych Emiratów Arabskich. O trudnościach z rupiami już wam opowiadaliśmy. Na indyjskich rachunkach bankowych gromadzą się rupie o wartości miliardów dolarów, ale ze względu na ograniczenia dotyczące kapitałów Rosja nie może ich wypłacić. Co więcej, indyjski eksport do Rosji jest niewielki, wiec sytuacja jest patowa.

Jeśli chodzi o juana, istnieją zarówno aspekty polityczne, jak i praktyczne, które utrudniają jego wykorzystanie w płatnościach. Stosunki między Indiami a Chinami są napięte, a Indie obawiają się zwiększenia wpływów finansowych Chin na arenie międzynarodowej.

Poza tym operacje z juanami są kosztowne i wymagają konwersji rupii na dolary hongkońskie, a następnie na juany, co zwiększa koszty transakcji o 2-3% w porównaniu z rozliczeniami w dirhamach.

A Rosja śle ropę… w każdej walucie. Lub nawet bez opłat.

4. Ciąg dalszy afery kurczakowej.

Komsolowska Prawda bierze się za dochodzenie i śledztwo w sprawie . Zgłoszono nawet informacje do wspólnego p rojektu z Noodles Media, mającego na celu ujawnienie fałszywych informacji.Niestety wyszło że to prawda. Ale po kolei.

Ministerstwo Rolnictwa i eksperci zapewniają, że kurczaków na rynku jest wystarczająco dużo, choć ceny rosną. Być może występują niewielkie trudności z poszczególnymi częściami, a nie z mięsem drobiowym jako całością. Jeśli weźmiemy sieci fast-foodów, to one również mają pewien asortyment – golenie i skrzydełka”.

Czyli nieprawdą jest, że kurczaki są niedostępne, są dostępne ale bez goleni i skrzydełek. Nieznany jest los piersi z kurczaka. Tu przedstawiciel rządu milczy,

Dodatkowo państwo próbuje walczyć z „kurczakową inflacją”. Właśnie wczoraj Federalna Służba Antymonopolowa ogłosiła, że osiągnęła obniżkę cen przez największych producentów mięsa drobiowego. Tacy producenci, jak Cherkizovo, GAP Resource i Prioskolye, powiadomili już agencję o obniżce cen sprzedaży tuszy brojlerów.

„Teraz sieci handlowe muszą proporcjonalnie obniżać ceny dla konsumentów” – zauważa ministerstwo.

5. Wróżenie z ropnych fusów.

Cena ropy w przyszłości do 2035 roku będzie kształtować się na poziomie około 100 dolarów za baryłkę. Tak przynajmniej podaje państwowa agencja TASS, po słowach wicepremiera Aleksandra Nowaka.

„(Niedawno) było to 95 dolarów, obecnie (jest) pomiędzy 85 a 90 dolarów (za baryłkę). Jeśli przedłużymy go (do 2035 r.), to z matematycznego punktu widzenia będzie to (cena) plus minus 100 dolarów (za baryłkę)” – cytuje Novaka TASS.

I teraz tak dwie rzeczy. Pan wicepremier Nowak stosuje wspaniałą matematykę, gdyż jak było 95 dolarów a teraz jest 85-90 dolarów to mnie wychodzi, że dalej będzie 75-80 $ itd. Ale tu nie będziemy się w to bawili, bo to bzdura.

2035 rok będzie za 12 lat i jest duża szansa, że Pan Novak nie dożyje tych czasów, lub wypadnie mu się z okna. Natomiast podawanie takich estymacji to nic innego jak wróżenie z fusów.

Natomiast… w naszym CEP. Global sobotnim omawialiśmy temat zapotrzebowania energetycznego do 2050 roku i różne symulacje wskazują na to, że świat nie będzie w stanie nadążyć z rozwojem zielonej energii na równi z zapotrzebowaniem ludzkości. To oznacza jedno. Ropa w 2035 roku wciąż będzie potrzebna. Cena? Może być 100$, ale równie dobrze może być 50 $ jak i 150 $.

No chyba, że ty Paweł masz inne zdanie?

Ze świata sportu:

 • Mecz reprezentacji Rosji w piłce nożnej w meczu z Kenią został nazwany haniebnym. Boisko nie było dobrej jakości. Mecz rozgrywany był w Turcji. Mecz zakończył się remisem 2:2.

Złote myśli rosyjskich polityków:

 • Siergiej Szojgu powiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy straciły podczas letniej ofensywy półtora tysiąca pojazdów opancerzonych.
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Ppp
  2023-10-18

  Na filmie rozmawialiście o problemach z odcinkami satyrycznymi. Uważam, że rozwiązaniem jest nagrywanie ich co miesiąc lub nieregularnie – wtedy, kiedy się zbierze więcej info „na wesoło”. Ich jakość była faktycznie różna, czasem świetna, czasem słaba – nie ma zatem sensu robić ich na siłę co tydzień.
  Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.