Codzienny ekonomiczny przegląd 16.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Drożyzna i i inflacja

Według wyliczeń autorów kanału Hard Numbers na Telegramie, na podstawie historycznych czynników sezonowych, wyrównanych sezonowo i w ujęciu rocznym, inflacja we wrześniu wyniosła 15% w stosunku rocznym .

„Prognoza inflacji Banku Centralnego straciła na aktualności. Oceny adekwatności polityki pieniężnej mogą ulec zmianie, co będzie wymagało podwyżki głównej stopy procentowej o ponad 100 punktów bazowych na posiedzeniu 27 października” – podsumowują.

„Według Rosstatu inflacja tygodniowa (pierwszy tydzień października) wynosi 0,24 proc. miesiąc do miesiąca i 4,9 proc. od początku roku, co stanowi ok. 6,3 proc. w ujęciu rocznym. To nasuwa pytanie, czy Bank Centralny podniesie stopę 27 października, pozostawiając tylko pytanie, o ile – mówi Jegor Susin z Gazprombanku.

Jednak według niektórych rosyjskich analityków , podnoszenie głównej stopy procentowej i ograniczanie kredytów konsumenckich jest „nieskuteczne w ograniczaniu inflacji”. Proponują ograniczenie wzrostu cen na rynkach „kryzysowych” (paliwo, zboże) i ustabilizowanie (najlepiej z pewnym krótkoterminowym „wahadłowym” wzmocnieniem) kursu rubla poprzez regulację rynku walutowego.

2. Brak mięsa z kurczaków w rosyjskich restauracjach

Restauracje w Rosji borykają się z poważnym niedoborem mięsa z kurczaka. Jego brak został zgłoszony do RIA Novosti przez Rostic’s i KFC. Szef Federacji Restauratorów i Hotelarzy Rosji (FRiO) Igor Bucharow potwierdził istnienie problemu.

Jednakże Ministerstwo Rolnictwa zaznaczyło, że przedsiębiorstwa zaspokajają przede wszystkim potrzeby ludności, dostarczając kurczaki do sieci handlowych oraz że nie odnotowała żadnych braków. Służba prasowa Ministerstwa Rolnictwa powiedziała agencji TASS, że „rynek konsumencki jest w pełni zaopatrzony w mięso drobiowe”. Departament powiedział, że „w obliczu zwiększającego się popytu” przedsiębiorstwa zwiększają produkcję mięsa drobiowego.

„Teraz na rynku rosyjskim wszyscy konsumenci mięsa drobiowego stoją w obliczu trudnej sytuacji, w tym jego niedoboru, i nie jesteśmy wyjątkiem” – powiedziała służba prasowa Unirestu (Rostic’s i KFC).

Szef Federacji Restauratorów i Hotelarzy Rosji powiedział, że niedobór wynika z kilku czynników, w tym z braków kadrowych na fermach drobiu. „Mamy problem z mięsem z kurczaka… Na fermach drobiu brakuje personelu, są zakłócenia w łańcuchach dostaw, wzrost kosztów paszy, i innych kosztów” – powiedział Igor Bucharow.

Według szefa FRiO mięso z kurczaka do restauracji dostarczają głównie rosyjscy producenci. Zapewnił jednocześnie, że „problem powinien zostać rozwiązany”. „Jeśli jest deficyt, to po pewnym czasie go uzupełniany” – powiedział szef FRiO.

W sierpniu rosyjscy restauratorzy skarżyli się na rosnące ceny kurczaków i wieprzowiny. Następnie FAS zaczął sprawdzać aktualność cen trzech największych producentów drobiu: Cherkizovo PJSC, GAP Resource i Prioskolye JSC. Złośliwi twierdzą, że mamy efekt działań.

3. Wojna główną przyczyną śmierc i mężczyzn w wieku 20-29 lat.

Rosjanie giną na wojnie, ale wciąż ciężko określić ilu ich tak na prawdę ginie.

.Szacunki mówią od kilkudziesięciu tysięcy ludzi do nawet 200-300 tysięcy. Mamy ciekawe informacje dotyczące śmierci mężczyzn w wieku 20-29 lat. Otóż okazuje się, że zbierając w jednym miejscu wszystkie zgony to ok. 40% śmierci przypada na udział w wojnie. Mamy wykres, który przygotowany jest na podstawie oficjalnych danych z Rosstatu na próbie 18 000 zgonów.

Okazuje się, że 7 000 z nich to zgony na wojnie. Kolejne to niecałe dwa tysiące inne choroby, potem 1100 samobójstwa, następnie 3700 inne różne przyczyny niewymienione w ankiecie, 1300 osób choroby krążenia, 3300 wypadki drogowe.

4. Paszporty demokracji. Nowy pomysł Unii Europejskiej.

Raportu Parlamentu Europejskiego sugeruje wprowadzenie „paszportów demokracji” oraz złagodzenie reżimu wizowego dla przedstawicieli rosyjskiej opozycji i obywateli dążących do pokoju.

Raport proponuje, aby instytucje Unii Europejskiej stworzyły „paszporty demokracji” oraz specjalne mechanizmy wizowe, które pozwoliłyby aktywistom demokratycznym i obywatelom pracować w krajach UE na wygnaniu. Plan zakłada, że „paszporty demokracji” mogłyby zostać wprowadzone już w przyszłym roku.

Pomysł jest podobny do wcześniejszej inicjatywy przedstawionej przez pozaparlamentarną rosyjską opozycję, która proponowała wprowadzenie „dobrego rosyjskiego” paszportu, choć nazwę tę uznano później za błędną.

Petar Tanev, niezależny doradca Parlamentu Europejskiego, zauważył, że na razie nie istnieją jeszcze konkretne ramy regulacyjne pozwalające na utworzenie „paszportu demokracji”.

Sugeruje on, że na początek można wprowadzić specjalną procedurę wizową dla aktywistów obywatelskich, a takie działania mogłyby być podjęte po wyborach w 2024 roku. Nowy Pakt Migracyjny UE, który ma usprawnić procedurę ubiegania się o azyl, może przyczynić się do tego celu.

Projekt raportu podkreśla również, że Unia Europejska powinna nadal dążyć do wsparcia Ukrainy, aby umożliwić zwycięstwo, które byłoby kluczowe dla demokratycznej transformacji Rosji i zakończyłoby długotrwałe prześladowania narodu rosyjskiego przez władze w Moskwie.

Autorzy raportu wierzą, że to przyczyni się do pozytywnych zmian demokratycznych w całym regionie Europy Wschodniej, w tym na Białorusi.

A może paszporty neutralne tak jak w sporcie :-).

5. Rząd zapragnął ulżyć eksporterom

Rząd rozważa możliwość uzupełnienia cła eksportowego powiązanego z kursem rubla, proponując uwzględnienie w swojej formule światowych cen towarów podlegających opodatkowaniu. Tak więc, jeśli ceny spadną poniżej pewnego poziomu, cło nie zostanie zastosowane, jak w przypadku deprecjacji rubla. Uczestnicy rynku uważają, że fundamentalne znaczenie ma to, jaki wskaźnik zostanie zastosowany i na jakim poziomie zostanie ustalona cena zerowania cła. Ostrzegają również przed niebezpieczeństwami związanymi z używaniem indeksów nieprzyjaznych krajów.

W ten sposób cło może zostać wyzerowane nie tylko wtedy, gdy kurs walutowy spadnie, ale także wtedy, gdy światowe ceny towarów są niższe niż określony poziom.

Od 1 października rząd wprowadził elastyczne cła eksportowe na szeroką listę towarów dostarczanych poza EUG, z której wyłączone są ropa, gaz, zboże, drewno i szereg innych towarów. Wchodzą one w życie, gdy kurs dolara przekroczy 80 rubli i wynoszą 4-7%, w zależności od kursu walutowego. Dodatkowe obciążenie eksporterów powinno przynieść budżetowi 151 mld rubli w tym roku i 2024 mld rubli w 604 r.

Najprawdopodobniej zostanie zastosowana metoda porównywalnych cen rynkowych (art. 105 ust. 9 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej) lub wskaźników finansowych i przedziałów rentowności (art. 105 ust. 7 Kodeksu Podatkowego Federacji Rosyjskiej).

Jak jednak zauważają ekperci cena światowa nie ma większego znaczenia, jeśli rosyjskie firmy nie mogą sprzedawać towarów na wielu rynkach po takiej cenie. Jego zdaniem, realna wartość eksportu, przeliczona w rublach, jest bardziej adekwatnym wskaźnikiem, a poza tym nie powinna być całkowicie jawna, aby nie naruszać interesów firm, które działają w ramach surowych restrykcji sankcyjnych.

Zgodnie z nową linią rządu powinna powstać nowa komisja ustalająca limity cenowe dla poszczególnych gałezi eksportowych i towarów a Rosnifmonitoring powinien monitorować przestrzeganie zasad.

6. Jak sankcje na ropę były omijane i kto maczał w tym palce.

Założyciel największej firmy handlującej ropą, Mercantile & Maritime Group, Murtaza Lakhani, pomagał szefowi Rosniefti, Igorowi Sieczinowi, w organizacji dostaw za granicę po wprowadzeniu zachodnich sankcji.

Murtaza Lakhani stworzył sieć firm w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu zorganizowania dostaw ropy naftowej poza Rosję. Jedna z tych firm, Fossil Trading, ma bezpośrednie połączenie z Rosnieftą i jest właścicielem spółki Energopole SA, która powstała po objęciu Rosneft Trading sankcjami za handel wenezuelską ropą. Inne firmy w tej sieci to Amur i Tejarinaft. Te firmy odegrały kluczową rolę w transportowaniu rosyjskiej ropy za granicę.

Większość tych operacji, związanych z rosyjską ropą, odbywa się w krajach, które nie przestrzegają pułapu cenowego ustalonego przez G7 na poziomie 60 dolarów za baryłkę. W handel zaangażowani są bankierzy z Emiratów, indyjskie rafinerie, libańscy handlowcy i rosyjscy prawnicy. Nowe firmy z Azerbejdżanu, Grecji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich również pomogły w przewozie surowców.

W działalność zaangażowani byli również kluczowi współpracownicy Lakhani. Jednym z nich jest Edward Ghazal, libański handlarz ropy, który pracował w centrali M&M w Singapurze, zanim został dyrektorem założycielem Tejarinaft. Drugi to Hicham Fizazi, obywatel Maroka, który pomógł Lakhani zarejestrować kilka firm.

Murtaza Lakhani był związany z Rosnieftą przez prawie 10 lat. Ostatnio, podczas ostatniego roku, zbliżył się jeszcze bardziej do Igora Sieczina, szefa Rosniefti.

Współpraca ta przyniosła ogromne zyski zarówno Rosniefti, jak i samemu Lakhani.

Firma M&M poinformowała, że w lutym zaprzestała handlu produktami naftowymi pochodzenia rosyjskiego. Warto dodać, że Departament Skarbu USA bada działalność Mercantile & Maritime w celu ustalenia, czy łamie ona zachodnie sankcje dotyczące handlu rosyjską ropą. Departament bada także, czy Murtaza Lakhani utrzymuje stosunki biznesowe z Sieczinem, który jest objęty osobistymi sankcjami USA.

W czerwcu, Murtaza Lakhani uczestniczył w St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF) w Rosji. Na spotkaniu prowadzonym przez Igora Sieczina zasiadł w pierwszym rzędzie i oklaskiwał jego wystąpienie. Szef Rosniefti mówił wówczas o tworzeniu „nowych, bezpiecznych łańcuchów logistycznych, które zapewnią dostęp do nowych rynków.”

7. Prawnicy Nawalnego aresztowani.

Sąd Basmanny w Moskwie aresztował trzech prawników, którzy reprezentowali interesy polityka Aleksieja Nawalnego, pod zarzutem udziału w społeczności ekstremistycznej zgodnie z art. 282 część 2 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej.

Prawnicy Igor Sergunin, Aleksiej Liptser i Wadim Kobzew zostali aresztowani po posiedzeniach za zamkniętymi drzwiami.

Śledczy argumentowali, że proces ma powiązania ze środowiskiem ekstremistycznym, dlatego niebezpieczne byłoby ujawnienie informacji podczas procesu. Mówimy więc o procesie i zarzutach utajnionych. Nic nie wiemy, opinia publiczna wie tylko, że prawnicy aresztowani.

W wyniku tych aresztowań wybuchła panika w Izbie Adwokackiej Dalet, w której pracowali Sergunin i Liptser. Olga Michajłowa, inna prawniczka Nawalnego pracująca w tej samej izbie, jest obecnie za granicą i również wydano wobec niej nakaz przeszukania.

Iwan Żdanow, sojusznik Nawalnego, podzielił się fragmentem materiałów z sprawy na Twitterze.

Według śledztwa, prawnicy wykorzystywali swoje stanowiska, aby uzyskać dostęp do zakładu karnego i przekazywać informacje między przywódcami społeczności ekstremistycznej a Nawalnym, co miało pomóc mu w kontynuowaniu swojej działalności jako lidera tej społeczności.

Aleksiej Nawalny dowiedział się o tych aresztowaniach podczas rozprawy. Jego sytuacja staje się coraz bardziej niepewna, ponieważ prawdopodobnie zostanie przeniesiony do kolonii specjalnego reżimu, a jego prawnicy również stają przed groźbą postawienia zarzutów karanych prawnie. To krok w kierunku izolacji Nawalnego i nastraszenia każdego, kto będzie chciał mu prawnie pomóc.

Na koniec zamiast sportu złote myśli rosyjskich i zachodnich polityków:

  • Anton Siłuanow minister Finansów „Wysokie wydatki w krajach zachodnich doprowadziły do ​​wzrostu stóp procentowych światowego banku centralnego”
  • James McLeod, dyrektor wydziału Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) ds. stosunków z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi, powiedział, że organizacja kategorycznie sprzeciwia się wezwaniom wielu krajów do całkowitego wykluczenia wszystkich rosyjskich i białoruskich sportowców z zawodów. Według niego MKOl potępia działania obu państw, ale nie ma nic przeciwko występowaniu Rosjan i Białorusinów w statusie neutralnym.
  • Putin: „Tak, nasze wojska poprawiają swoją pozycję niemal na całej tej przestrzeni. Na dużej, ładnej przestrzeni. Dotyczy to kierunków kupiańskiego, zaporoskiego i awdijiwskiego”
  • „My nie rozpoczeliśmy tej wojny, ale walczymy aby ją zakończyć. Jesteśmy zawsze otwarci na pokój”.
  • Ramzan Kadyrow ogłosił swojego syna Adama bohaterem wszystkich muzułmanów.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: