Top 🔟 Wieści z Rosji 15.10.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Rekordowe zadłużenie Rosjan

Zadłużenie rosyjskich gospodarstw domowych wobec banków w sierpniu wzrosło o 1,01 biliona rubli (około 10,31 miliarda dolarów). i według danych Banku Centralnego do 1 września osiągnęło 33,1 biliona rubli (około 337,76 miliarda dolarów). Od początku roku zadłużenie wzrosło już o 15 %

Głównym czynnikiem są oczywiście kredyty hipoteczne: zadłużenie z tego tytułu wzrosło w ciągu miesiąca o 579 miliardów rubli (około 5,91 miliarda dolarów). Szybko rosną także inne rodzaje: zadłużenie z tytułu kredytów konsumenckich – o 314 miliardów rubli (około 3,21 miliarda dolarów) do 13,4 biliona rubli (około 136,73 miliarda dolarów), w przypadku kredytów samochodowych – o 62 miliardy rubli (około 632,65 milionów dolarów), do 1,5 biliona rubli (około 15,31 miliarda dolarów).

We wrześniu, według wstępnych danych, boom był kontynuowany. Tłumaczyliśmy już jakiś czas temu, że w przypadku takiej inflacji, każdy, kto mógł ruszył po kredyt.

W ciągu miesiąca udzielono kredytów więcej na kwotę 962 miliardy rubli (około 9,82 miliarda dolarów), więcej niż w rekordowym sierpniu. To prawda, że ​​inne rodzaje kredytów uległy spowolnieniu – wpływ miał wzrost stóp procentowych po podwyżce podstawowej stopy do 12% w sierpniu i do 13% we wrześniu.

Eksperci spodziewają się szybkiego spowolnienia akcji kredytowej pod koniec roku. Ci, którzy spieszyli się z pożyczeniem pieniędzy przed wzrostem stóp, zaciągną kredyty, a reszty nie będzie stać- popyt wtedy spadnie.

Wpływ będą miały także środki ograniczające Banku Centralnego: np. kolejne zaostrzenie kredytów hipotecznych wejdzie w życie w październiku. Na przykład Sbierbank przygotowuje się na „znaczny” spadek popytu na kredyty hipoteczne.

Wydaje się, że cykl podwyżek stóp się nie skończył: eksperci nie mają wątpliwości, że w związku z przyspieszającą inflacją Bank Centralny pod koniec października ponownie podniesie stopy. Debata na temat „czy podniesie, czy nie” zmieniła się na „o ile to podniesie”. Wielu spodziewa się, że do końca października podstawowa stopa wyniesie 15%. Przypominamy, że wtedy najtańszy kredyt hipoteczny będzie na ok. 17-18%.

To, poza wieloma innymi czynnikami będzie bardzo wpływało na ilość nowo rozpoczętych inwestycji.

Miejsce 9 – Mniej chętnych na rosyjską pszenicę

Październikowy eksport pszenicy z Federacji Rosyjskiej po raz pierwszy od początku sezonu może być niższy niż w ubiegłym roku. Według pesymistycznych szacunków wielkość dostaw może spaść do 3,9 mln ton wobec 4,5 mln ton rok wcześniej i średnio 4,1 mln ton w skali miesiąca. Sovecon oszacował wrześniowy eksport pszenicy na 5 mln ton, sierpień na 5,3 mln ton, a lipiec na 4,4 mln ton.

Na ostatnich przetargach egipskiej państwowej firmy GASSC pszenica z Federacji Rosyjskiej była oferowana tylko po 270 dolarów za tonę gdzie aktualna cena to 225 dolarów.

Andrey Sizov, dyrektor Sovecon, zauważa również rosnącą konkurencję ze strony Rumunii i Polski, które aktywnie eksportują pszenicę, i obecnie gromadzą duże rezerwy.

Problem jest również z popytem, Turcja, według pana Rylko, prawdopodobnie nie będzie aktywna na rynku do końca 2023 roku.

Części rosyjskich producentów bardziej opłaca się przeczekać, niż sprzedawać ze stratą. Nie jest to jednak dobra informacja dla rządu.

Jednak ministerstwo rolnictwa bardzo silnie naciska na eksport. I tak od początku sezonu według danych celnych wyeksportowano 18,2 mln ton zbóż, czyli prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Tylko w ostatnim tygodniu wyeksportowano ponad 1,8 mln ton, a na drugą połowę 2023 r. zakontraktowano łącznie 28 mln ton zboża.

Przypomnijmy, że zbiory zbóż Federacji Rosyjskiej w 2023 r. na 130-135 mln ton, a potencjał eksportowy zboża w roku rolniczym 2023-2024 (od 1 lipca 2023 r. do 30 czerwca 2024 r.) na 60 mln ton. W 2022 roku Rosja ustanowiła nowy rekord zbiorów zbóż brutto: zebrano łącznie 157, 676 milionów ton, w tym 104, 237 milionów ton pszenicy, a waga netto zbiorów osiągnęła 153, 83 miliona ton zboża i 104, 44 miliona ton pszenicy. Eksport zbóż w roku rolniczym 2022-2023 (od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.) wyniósł 60 mln ton, z czego około 47 mln ton stanowiła pszenica.

Miejsce 8 – Pracownicy Gazpromu bez pensji.

Po tym, jak Gazprom odciął dostawy gazu do Europy, ograniczył wydobycie do rekordowego w historii poziomu i zanotował bilion rubli strat netto w ciągu ostatnich czterech kwartałów, na jednym z największych złóż koncernu rozpoczęły się opóźnienia w płacach. Pracownicy jednego ze złóż, które posiada rekordowe rezerwy we wschodniej Syberii i dostarcza gaz do rurociągu Siła Syberii prowadzonego do Chin, rozpoczęli strajk z powodu nieotrzymania obiecanych pieniędzy i niedotrzymania warunków pracy. Zdaniem jednego z pracowników, 4 października pracownicy zmianowi przestali chodzić do pracy. Tu mamy cytat. „Pracujemy dwa miesiące i nie dostaliśmy ani pensji, ani zaliczki” – skarżył się robotnik Aleksiej Zimin, który przyjechał do obwodu irkuckiego w celach zarobkowych. Spośród około 40 pracowników tylko trzech otrzymało pensję, a niektórzy przepracowali wymagane dwa miesiące i wrócili do domu, nie otrzymując żadnych pieniędzy.

Tym, którzy pozostali, nie dodano zimowych mundurów, mimo że temperatura w tajdze spadła do minus 10 stopni. Próby porozumienia z władzami nie dały rezultatu – stwierdził Zimin: „Zmuszani są do pracy niemal przez bicie i bójki. To tak, jakbyśmy byli tutaj w niewoli.” Całkiem fajny obraz. Prawda?

Od lipca 2022 r. do końca czerwca 2023 r. Gazprom wydawał dwie trzecie rezerw gotówkowych na rachunkach w celu pokrycia luk gotówkowych i strat finansowych. W drugiej połowie ubiegłego roku spółka zanotowała 1,2 biliona rubli straty netto, a zysk pierwszego półrocza 2023 roku zrekompensował zaledwie jedną piątą tych strat.

Produkcja Gazpromu w okresie styczeń–czerwiec wyniosła 179,45 mld m3. W porównaniu z tym samym okresem 2022 roku wolumeny spadły o 25%, a w porównaniu z okresem przedwojennym o ponad 30%.

Nigdy w swojej historii największy na świecie koncern gazowniczy nie ograniczał produkcji tak gwałtownie. I tak w 2009 roku, w obliczu światowego kryzysu finansowego, Gazprom ograniczył produkcje o 16%, a po rozpadzie ZSRR – zaledwie o 12% (od 1992 do 1998).

Miejsce 7 – Rosjanie przestawiają się na samogon

Wódka i koniak tracą swoją publiczność konsumencką. Rosjanie zmniejszają zakupy mocnego alkoholu, wynika z danych Rosalkogoltabakontrol. Eksperci podkreślają jednak, że spadek sprzedaży nie jest równoznaczny ze zmniejszeniem spożycia napojów o temperaturze czterdziestu stopni. Konsumenci nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić alkohol w legalnym handlu detalicznym. W rezultacie wielu Rosjan zaczęło produkować mocne napoje w domu lub korzystać z drugiego obiegu alkoholu.

Sprzedaż wódki w Rosji przez 9 miesięcy 2023 roku spadła o 5,7% w porównaniu z 2022 rokiem, koniak – o 7,2%. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż napojów alkoholowych w Rosji w okresie styczeń-wrzesień spadła o 4,2%. Tymczasem według Federalnej Służby Kontroli Alkoholu i Tytoniu sprzedaż detaliczna napojów niskoalkoholowych od stycznia do września wzrosła o 17,2%, a owocowych napojów alkoholowych o 5,7%.

Eksperci rynkowi przypisują spadek sprzedaży mocnych napojów alkoholowych w szczególności zmniejszeniu dochodów klasy średniej. Tymczasem przypomnijmy, że w 2022 r. spożycie mocnego alkoholu w Rosji wzrosło o 7,5%, wynika z danych firmy audytorskiej FinExpertiza. Sprzedaż rosła między innymi ze względu na fakt, że spożywanie napojów alkoholowych jest tradycyjnie postrzegane przez wiele osób jako najprostszy i najtańszy sposób na zmniejszenie poziomu lęku i stresu – powiedział Aghvan Mikaelyan, członek zarządu FinExpertiza.

Sprzedaż napojów alkoholowych będzie nadal rosła, ponieważ w kryzysie ludzie spożywają alkohol, który służy jako środek przeciwdepresyjny.

Po pierwsze, wzrost cen doprowadził do spadku sprzedaży mocnych napojów. 

wzrost kosztów wódki, koniaku i innych mocnych napojów doprowadził do wzrostu spożycia alkoholu własnej roboty. Rosjanie zaczynają robić nalewki, wina, a także bimber na własne potrzeby lub zaopatrują sięw zaprzyjaźn.ionych melinach W ostatnich latach sprzedaż bimbrów wzrosła kilkakrotnie w kraju. Niektórzy obywatele słusznie zdecydowali, że przy rosnącej inflacji bardziej opłaca się produkować alkohol samodzielnie, niż go kupować w certyfikowanych sklepach.

Miejsce 6 – Rekordowy spadek produktywności w Rosji

Pod koniec 2022 r. wydajność pracy w Federacji Rosyjskiej spadła o 3,6%, wykazując największy spadek od 2009 r., Według Rosstatu. Było to spowodowane spadkiem PKB połączonym ze spadkiem stopy bezrobocia w kraju, a efekt ten prawdopodobnie częściowo tłumaczy się odejściem najbardziej produktywnych zachodnich firm z Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie te branże, w których wydajność pracy nadal rosła pod koniec roku – są to kompleks rolno-przemysłowy, budownictwo i przemysł turystyczny – były w stanie zwiększyć produkcję ze względu na otoczenie zewnętrzne, reorientację popytu krajowego i wsparcie państwa.

Tak więc maksymalny wzrost odnotowano w rolnictwie i łowiectwie – o 8,7% (przypomnijmy, że w 2022 r. odnotowano rekordowe zbiory dla Federacji Rosyjskiej, któremu towarzyszył rekordowy eksport ze wzrostem cen zewnętrznych produktów rolnych z powodu operacji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie i problemów logistycznych). Na drugim miejscu znalazło się budownictwo – o 1,8% (wspierane przez preferencyjne kredyty hipoteczne, a ceny wzrosły ze względu na fakt, że mieszkania są tradycyjnie postrzegane przez ludność jako bezpieczny zasób do inwestowania pieniędzy), na trzecim miejscu – turystyka i gastronomia, o 1,3% (w tym z powodu zamknięcia zagranicznych kierunków). Kolejną branżą, w której odnotowano wzrost, było zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i parę wodną (o 0,8%). Pozostałe dziesięć obszarów wykazało spadek wydajności pracy — maksymalny spadek odnotowano w handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów i motocykli (o 12,9%).

Na drugim miejscu znajduje się sfera działalności zawodowej, naukowej i technicznej (o 7,7%), na trzecim miejsce sfera zaopatrzenia w wodę, warunków sanitarnych, organizacji zbiórki i unieszkodliwiania odpadów (o 7%). Działalność związana z nieruchomościami (o 1,4 proc.), rybołówstwo (o 2,4 proc.) oraz działalność informacyjno-komunikacyjna (o 2,8 proc.) wykazały minimalny spadek wydajności.

Ogólnie rzecz biorąc, spadek krajowego wskaźnika wydajności pracy w 2022 r. był najwyższy od 2009 r. (wtedy spadł o 4,1%). Jednocześnie ostatni raz odnotowano spadek wydajności w 2020 r. – o 0,4%.

 

Miejsce 5 – Orlen ogłosił kontrolę nad odcinkiem gazociągu Jamał-Europa

Polski państwowy koncern naftowy Orlen ogłosił zawarcie umowy, na mocy której przejmie polski odcinek gazociągu Jamał-Europa. Zgodnie z warunkami umowy, według Orlenu, kontrolujący gazociąg Europol Gaz wykupi 48% udziałów Gazpromu.

9 października zgodę na takie porozumienie wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego.

Europol Gaz jest wspólnym przedsięwzięciem Orlenu i Gazpromu (po 48%). Długość polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa wynosi 684 km.

Decyzję o wycofaniu udziałów PJSC Gazprom w Europolu Gaz podjął w listopadzie minister rozwoju gospodarczego i technologii Waldemar Buda na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jamał-Europa przechodzi przez terytorium czterech krajów: Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec. Gazprom został objęty sankcjami przez Polskę w 2022 roku.

Miejsce 4 – Kolejny gazociąg uszkodzony przez Rosjan ?.

Norwescy sejsmolodzy odnotowali prawdopodobną eksplozję wzdłuż wybrzeża Finlandii na Morzu Bałtyckim w nocy 8 października, kiedy spadło ciśnienie w gazociągu Balticconnector, który łączy systemy gazowe Finlandii i Estonii.

„Eksplozja została zarejestrowana na stacji sejsmicznej w Finlandii” – podały służby, zauważając, że nastąpiła o godzinie 01:20 czasu lokalnego około 40 km na północ od estońskiego miasta Paldiski.

Norsar oszacował wielkość zdarzenia sejsmicznego na 1, co według ekspertów jest mniejsze niż eksplozje w Nord Stream we wrześniu 2022 r.

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö powiedział, że prawdopodobny wyciek w Balticconnector był wynikiem „działań zewnętrznych”; Według Yle’a władze podejrzewały Rosję o wpływanie na gazociąg. Bloomberg napisał, że gazociąg mógł zostać uszkodzony w trakcie celowych działań lub sabotażu. NATO zaoferowało swoją pomoc w zbadaniu przyczyn incydentu.

Szef operatora Gasgrid Finland, Janne Grönlund, przyznał, że wznowienie eksploatacji gazociągu zajmie miesiące.

Miejsce 3 – Rekordowe wzmocnienie rubla.

A to wszystko dzięki Putinowi, znaczy jego mądrości i tajnemu dekretowi dotyczącego kontroli kapitału.

11 października prezydent Władimir Putin podpisał dekret wprowadzający obowiązkową sprzedaż zysków z wymiany walut dla ograniczonej liczby firm. Lista eksporterów, których będzie dotyczył dokument, obejmuje 43 grupy przedsiębiorstw z branży paliwowo-energetycznej, hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych, przemysłu chemicznego i drzewnego oraz uprawy zbóż.

Zgodnie z dekretem przez okres 6 miesięcy dla niektórych firm wprowadza się obowiązkową sprzedaż dochodów z wymiany walut na rynku rosyjskim. Ich wielkość i terminy będą ustalone przez rząd. Wprowadza również obowiązek przedkładania przez poszczególne przedsiębiorstwa harmonogramów zakupu i sprzedaży walut obcych na rynku krajowym Bankowi Rosji i Federalnej Służbie Monitoringu Finansowego. Upoważnieni przedstawiciele Federalnej Służby Monitorowania Finansowego są wprowadzani do poszczególnych firm w celu sprawdzenia zgodności z zasadami regulacji walutowej.

Przypomnijmy, że rząd do tej pory zaprzeczał konieczności powrotu surowych norm dotyczących obowiązkowej sprzedaży dochodów walutowych. Bank Centralny miał również nadzieję, że kurs walutowy zostanie ustabilizowany przez środki polityki pieniężnej. Regulator zauważył, że eksporterzy sprzedają wystarczającą ilość waluty na rynku krajowym bez surowych ograniczeń. Według najnowszych danych Banku Centralnego, we wrześniu sprzedaż zysków walutowych przez największych eksporterów wzrosła o 27% w porównaniu z sierpniem, a zmienność kursu została zmniejszona o połowę, podczas gdy wrześniowy średni kurs pozostał równie słaby.

Miejsce 2 – „Price Cap” na ropę wciąż się tli.

Mimo że cena ropy na rynkach wzrosła i dawno już zapomnieliśmy o ropie po 60$ na baryłce, to Stany Zjednoczone nie planują zaprzestać respektowania tej sankcji.

Stany Zjednoczone ogłosiły nałożenie sankcji na dwóch armatorów przewożących rosyjską ropę, które przekroczyła ustalony przez kraje zachodnie pułap cenowy wynoszący 60 dolarów za baryłkę, poinformowało w czwartek Ministerstwo Skarbu USA.

Sankcje objęły turecką spółkę Ice Pearl Navigation, właściciela tankowca Yasa Golden Bosphorus, który według amerykańskiego skarbu transportował ropę ESPO Blend po cenie powyżej 80 dolarów za baryłkę.

Druga sankcjonowana firma to Lumber Marine SA ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która jest właścicielem tankowca SCF Primorye, przewożącego gatunek Novy Port po cenie powyżej 75 dolarów za baryłkę.

Ministerstwo Skarbu USA zauważyło, że tankowce SCF Primorye i Yasa Golden Bosphorus, które zawijały do rosyjskich portów, korzystały z usług amerykańskich firm przy transporcie rosyjskiej ropy i uznały to za „naruszenie sankcji.”

Maksymalna dopuszczalna cena rosyjskiej ropy dostarczanej drogą morską została wprowadzona w grudniu 2022 roku przez kraje Grupy Siedmiu (G7), Unię Europejską i Australię. Według tego mechanizmu państwa trzecie nadal mogą kupować ropę od Rosji i korzystać z usług tankowców, ubezpieczeń i pożyczek od firm i banków z krajów G7 i UE, pod warunkiem, że cena nie przekroczy ustalonego progu 60 dolarów za baryłkę.

W październiku cena rosyjskiej ropy Ural dostarczanej z portów bałtyckich do portów indyjskich przekroczyła ten pułap o 30%, co wynikało z rosnących międzynarodowych cen surowców.

Miejsce 1 – Inflacja rujnuje Rosjanki.

Od kapusty, kurczaka do biletów lotniczych, praktycznie wszystkie towary i usługi, drastycznie wzrosną w najbliższych miesiącach.

Nawet oficjalna inflacja mierzona przez Rosstat, przyspieszyła na dobre jesienią i nie zamierza zwolnić. Rząd przewiduje, że wrześniowa wartość 5,7% wzrośnie do 7,5% juz za miesiąc.

Najczęściej rubel, który gwałtownie spadł pod koniec lata, jest obwiniany za tak szaloną cenę. Jednak na przykład zdecydowana większość produktów jest produkowana w kraju, ale mimo to, według Rosstatu, minimalny „jadalny zestaw” czyli ukraiński a teraz rosyjski barszcz wzrósł o 8,9% od początku roku. 

Według ekspertów w najbliższej przyszłości wzrośnie koszt wielu produktów – mięsa, ryb, cukru, warzyw, owoców, a nawet żywności dla niemowląt. 

Tak szybka inflacja ma miejsce na tle gwałtownego wzrostu głównej stopy procentowej Banku Centralnego, która osiągnęła już 13%. 

W marcu kilogram kurczaka kosztował 220 rubli za kilogram, a od sierpnia – 330 rubli by na koniec września osiągnać 390 rubli. W tym samym czasie Rosstat stosuje inną matematykę według niego wzrost cen mięsa drobiowego odnotował w okresie wiosenno-letnim, zmienił się nie o 5%, Mi wychodzi dużo dużo więcej. Co ciekawe w tym samym czasie według Rosstat kurczaki chłodzone zdrożały o 116%.

Nie lepiej jest w obszarze wegańskim, Eksperci przewidują, że Rosjanie a tak naprawdę Rosjanki wkrótce zobaczą pomidory za 400 rubli, ogórki za 350-400 rubli, a resztę asortymentu warzyw i owoców po równie wygórowanych cenach, cenach dla bogatych Ceny warzyw i owoców to średni wzrost rok do roku od 15% -100%..

I o ile można zrozumieć wzrost ceny bananów o 30% to wzrost cen lokalnych warzyw i owoców jest trudny do zaakceptowania dla Rosjan.

Na tle słabnącego rubla rosną również ceny produktów przemysłowych. Wzrost cen elektroniki w samym wrześniu to 10% w porównaniu z początkiem roku. Jednak zapasy importowanego sprzętu w magazynach są coraz mniejsze, podobnie jak części zamiennych. Należy już za miesiąc spodziewać się kolejnej podwyżki 10%-20%.

Również w sektorze usług, bilety lotnicze na loty krajowe stały się liderem wzrostu cen.I tu również trudno większość cen jest o 30% wyższa niż rok temu.

A przed Rosjankami wzrost cen na alkohol w związku z wyższą akcyzą.

Pytaliście co z cukrem. On również zdrożał o 18% i to według Rosstat choć porównanie tych samych produktów daje mi 23%. Rośnie też koszt usług komunalnych, gazu,paliwa itp. To ostatnio podrożało od początku roku o 17.5%.

Jeśli to podsumowanie osłodziło Wam ☕, to możecie postawić mi kawę.

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Całe zestawienie w wersji Video:

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Marek
    2023-10-15
    Reply

    Panowie dzięki za kolejne zestawienie TOP 10. W tytule trzeba poprawić date.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *