Codzienny ekonomiczny przegląd 13.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu

  1. „Price Cap” na ropę wciąż się tli.

Mimo że cena ropy na rynkach wzrosła i dawno już zapomnieliśmy o ropie po 60$ na baryłce, to Stany Zjednoczone nie planują zaprzestać respektowania tej sankcji.

Stany Zjednoczone ogłosiły nałożenie sankcji na dwóch armatorów przewożących rosyjską ropę, które przekroczyła ustalony przez kraje zachodnie pułap cenowy wynoszący 60 dolarów za baryłkę, poinformowało w czwartek Ministerstwo Skarbu USA.

Sankcje objęły turecką spółkę Ice Pearl Navigation, właściciela tankowca Yasa Golden Bosphorus, który według amerykańskiego skarbu transportował ropę ESPO Blend po cenie powyżej 80 dolarów za baryłkę.

Druga sankcjonowana firma to Lumber Marine SA ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która jest właścicielem tankowca SCF Primorye, przewożącego gatunek Novy Port po cenie powyżej 75 dolarów za baryłkę.

Ministerstwo Skarbu USA zauważyło, że tankowce SCF Primorye i Yasa Golden Bosphorus, które zawijały do rosyjskich portów, korzystały z usług amerykańskich firm przy transporcie rosyjskiej ropy i uznały to za „naruszenie sankcji.”

Maksymalna dopuszczalna cena rosyjskiej ropy dostarczanej drogą morską została wprowadzona w grudniu 2022 roku przez kraje Grupy Siedmiu (G7), Unię Europejską i Australię. Według tego mechanizmu państwa trzecie nadal mogą kupować ropę od Rosji i korzystać z usług tankowców, ubezpieczeń i pożyczek od firm i banków z krajów G7 i UE, pod warunkiem, że cena nie przekroczy ustalonego progu 60 dolarów za baryłkę.

W październiku cena rosyjskiej ropy Ural dostarczanej z portów bałtyckich do portów indyjskich przekroczyła ten pułap o 30%, co wynikało z rosnących międzynarodowych cen surowców.

2. Inflacja rujnuje Rosjanki.

Od kapusty, kurczaka do biletów lotniczych, praktycznie wszystkie towary i usługi, drastycznie wzrosną w najbliższych miesiącach.

Nawet oficjalna inflacja mierzona przez Rosstat, przyspieszyła na dobre jesienią i nie zamierza zwolnić. Rząd przewiduje, że wrześniowa wartość 5,7% wzrośnie do 7,5% juz za miesiąc.

Najczęściej rubel, który gwałtownie spadł pod koniec lata, jest obwiniany za tak szaloną cenę. Jednak na przykład zdecydowana większość produktów jest produkowana w kraju, ale mimo to, według Rosstatu, minimalny „jadalny zestaw” czyli ukraiński a teraz rosyjski barszcz wzrósł o 8,9% od początku roku. 

Według ekspertów w najbliższej przyszłości wzrośnie koszt wielu produktów – mięsa, ryb, cukru, warzyw, owoców, a nawet żywności dla niemowląt. 

Tak szybka inflacja ma miejsce na tle gwałtownego wzrostu głównej stopy procentowej Banku Centralnego, która osiągnęła już 13%. 

W marcu kilogram kurczaka kosztował 220 rubli za kilogram, a od sierpnia – 330 rubli by na koniec września osiągnać 390 rubli. W tym samym czasie Rosstat stosuje inną matematykę według niego wzrost cen mięsa drobiowego odnotował w okresie wiosenno-letnim, zmienił się nie o 5%, Mi wychodzi dużo dużo więcej. Co ciekawe w tym samym czasie według Rosstat kurczaki chłodzone zdrożały o 116%.

Nie lepiej jest w obszarze wegańskim, Eksperci przewidują, że Rosjanie a tak naprawdę Rosjanki wkrótce zobaczą pomidory za 400 rubli, ogórki za 350-400 rubli, a resztę asortymentu warzyw i owoców po równie wygórowanych cenach, cenach dla bogatych Ceny warzyw i owoców to średni wzrost rok do roku od 15% -100%..

I o ile można zrozumieć wzrost ceny bananów o 30% to wzrost cen lokalnych warzyw i owoców jest trudny do zaakceptowania dla Rosjan.

Na tle słabnącego rubla rosną również ceny produktów przemysłowych. Wzrost cen elektroniki w samym wrześniu to 10% w porównaniu z początkiem roku. Jednak zapasy importowanego sprzętu w magazynach są coraz mniejsze, podobnie jak części zamiennych. Należy już za miesiąc spodziewać się kolejnej podwyżki 10%-20%.

Również w sektorze usług, bilety lotnicze na loty krajowe stały się liderem wzrostu cen.I tu również trudno większość cen jest o 30% wyższa niż rok temu.

A przed Rosjankami wzrost cen na alkohol w związku z wyższą akcyzą.

Pytaliście co z cukrem. On również zdrożał o 18% i to według Rosstat choć porównanie tych samych produktów daje mi 23%. Rośnie też koszt usług komunalnych, gazu,paliwa itp. To ostatnio podrożało od początku roku o 17.5%.

3. Zadłużenie zagraniczne Rosji spada.

Zadłużenie zagraniczne Rosji zmniejszyło się od początku 2023 roku o 54,1 miliarda dolarów, co stanowi spadek o 14,1%, osiągając poziom 329,5 miliarda dolarów do 1 października 2023 roku – poinformował Rosyjski Bank Centralny.

Według regulatora, zmniejszenie tego wskaźnika wynikało głównie z redukcji zobowiązań zagranicznych.

Bank Centralny zauważył, że znaczny spadek długu publicznego wynikał z obniżenia wartości zobowiązań wyrażonych w dolarach amerykańskich.

Pozytywne informacje prawda. Ale wiecie dlaczego spada im zadłużenie w dolarach?

Wyobraźcie sobie sytuacje, że żyjecie z miesiąca na miesiąc na kredycie. Brakuje wam, to dopożyczacie sobie jakąś kwotę. Potem trochę spłacacie i znów weźmiecie drobny kredyt gotówkowy. Niby nic strasznego, bo macie to pod kontrolą. Po prostu spłacacie jeden, bierzecie drugi i cieszycie się nowym telewizorem, czy wczasami odrobinę szybciej. Z biegiem lat pozwalacie sobie na coraz więcej, bo widzicie, że nie jest problemem spłacalność tego zobowiązania, a przyśpieszacie niektóre procesy, nie wiem np. remont mieszkania.

Rosja, jak większość krajów również tak robiła, pożyczając pieniądze z międzynarodowych organizacji finansowych, na dosyć niski procent, a potem sobie to spłacała to dobierała w zależności od potrzeb.

No i od zeszłego roku mają to odcięte. Mamy więc sytuacje, że spłacają stare zobowiązania, natomiast nowych nie zaciągają. Takim tempem jak będą spłacać to za kilka lat nie będą posiadać zadłużenia zewnętrznego.

4. XEROX ostatecznie opuszcza Rosję.

Producent drukarek Xerox ogłosił sprzedaż swoich przedsiębiorstw w Rosji lokalnemu zarządowi, nie ujawniając kwoty transakcji.

Xerox ograniczył swoją działalność w Rosji wraz z wybuchem konfliktu w Ukrainie. Ta ograniczona działalność obejmowała prowadzenie interesów wyłącznie z określonymi klientami i partnerami przy pełnym przestrzeganiu wszystkich mających zastosowanie sankcji rządowych” – powiedział rzecznik firmy.

„Xerox zamyka obecnie swoją pozostałą działalność w Rosji i przekazuje firmę lokalnemu kierownictwu poprzez sprzedaż swojej rosyjskiej spółki zależnej.”

W najbliższej przyszłości firma zmieni nazwę i nie będzie powiązana z korporacją Xerox. Od teraz pozostanie ona we władaniu lokalnego zarządu, który spółkę kupił. Zobaczymy jak im się będzie wiodło. Czy mają dostęp do czegokolwiek. Bo w sumie tak się zastanawiam, czym się będą teraz zajmować? Serwis? Produkcja? Sprzedaż? Ciekawe czy na podzespoły itd. są jakieś sankcje i na jakiej zasadzie ma działać taka skorupka w Rosji.

5. Jedna czwarta rosyjskich małych firm widzi sens w praktykach ezoterycznych

Wykorzystanie „ezoterycznych” narzędzi w podejmowaniu decyzji biznesowych, takich jak porady astrologów, numerologów, czytelników tarota i magów, jest uważane za „przydatne” lub „raczej przydatne” przez 24% małych i średnich przedsiębiorstw w Federacji Rosyjskiej ankietowanych przez IFORS Research. Jedna trzecia badanych ma już to doświadczenie, a odsetek rozczarowanych nim nie jest tak wysoki – 6% badanych zamierza powtórzyć je w ciągu roku, głównie w nadziei na magiczne zwiększenie zysków i sprzedaży.

6. Mniejsze zapotrzebowanie na pracowników

Do 2030 r. zapotrzebowanie na pracowników w Rosji zmniejszy się w takich branżach, jak rolnictwo, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, nieruchomości i handel. Poinformował o tym RBC w odniesieniu do prognozy Ministerstwa Gospodarki, opracowanej na wrześniowe posiedzenie Prezydium Rady Państwa ds. Rynku Pracy. Całkowity spadek popytu na pracę na tych obszarach osiągnie 720 tysięcy osób, zgodnie z prognozą.

Według obliczeń Ministerstwa Gospodarki popyt na osoby zatrudnione w rolnictwie zmniejszy się o 300 tysięcy osób (z 4,5 miliona w 2022 r.), w handlu – o 200 tysięcy (z 13,3 miliona), w działalności finansowej i ubezpieczeniowej – o 100 tysięcy (z 1,3 miliona), w nieruchomościach – o 100 tysięcy (z 1,9 miliona). Agencja spodziewa się największego wzrostu zapotrzebowania na personel w przemyśle wytwórczym – o 500 tysięcy miejsc pracy (z 10 milionów w 2022 r.), w opiece zdrowotnej – o 400 tysięcy (z 4,4 miliona), w transporcie i przechowywaniu – o 400 tysięcy (z 5,8 miliona), w działalności naukowej – o 300 tysięcy (z 2,8 miliona), w dziedzinie technologii informatycznych i komunikacji – o 200 tysięcy.

Twierdzi się, że popyt na pracę w Rosji rośnie, ale na rynku pracy brakuje podaży. Przy ogólnym spadku liczby zarejestrowanych bezrobotnych wzrósł udział osób powyżej 50 roku życia (z 27,4% do 30,5%) oraz bezrobotnych od roku do ośmiu miesięcy (z 68,7% do 70,1%). Udział pracowników niewykwalifikowanych wzrósł z 18,2% do 20,1%.

Z materiałów wynika, że zapotrzebowanie na pracowników rosyjskich przedsiębiorstw będzie determinowane potrzebą rozwiązania „problemów związanych ze wzmocnieniem suwerenności technologicznej i rozwojem substytucji importu”.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: