Codzienny ekonomiczny przegląd 11.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu

 • Międzynarodowa Agencja Gospodarcza (IEA) w raporcie o stanie światowego rynku gazu przewiduje spadek dostaw rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej (UE) o 65% do końca tego roku.
 • Cena ropy w 2023 r., według październikowej prognozy MFW, wyniesie 80,5 USD za baryłkę (-16,5%), w 2024 r. – 79,92 USD za baryłkę (-0,7%).
 • Niemieckie Ministerstwo Obrony ogłosiło dostawę w nadchodzących tygodniach do Kijowa 10 kolejnych czołgów Leopard1 A5.
 • Niemcy ogłaszają nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 1 miliarda euro – oświadczenie niemieckiego rządu. W jego skład wejdzie kolejny system obrony powietrznej Patriot oraz system obrony powietrznej IRIS-T.
 •  Ukraina ma wystarczającą ilość zgromadzonych zasobów gazu (15,7 miliarda metrów sześciennych), aby przetrwać sezon grzewczy – wiceminister energii kraju Swietłana Grinczuk.
 • Stany Zjednoczone uważają, że środki wsparcia Izraela nie będą miały wpływu na pomoc Waszyngtonu dla Kijowa – Stały Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych przy NATO Julian Smith.
 • Prezydenci Rumunii i Ukrainy Klaus Iohannis i Władimir Zełenski podpisali deklarację w sprawie strategicznego partnerstwa Bukaresztu i Kijowa.
 • Duma Państwowa zaproponowała zrównanie uczestników wojny na Ukrainie z weteranami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. 
 • Autodesk, producent oprogramowania dla budownictwa i inżynierii mechanicznej, twórca programu AutoCAD, zakończył likwidację swojego rosyjskiego oddziału
 • Do końca roku rząd zamierza sprywatyzować największego rosyjskiego dostawcę alkoholu etylowego, Rosspirtprom. 
 • Izrael, w kontekście trwającego konfliktu w Strefie Gazy, zawiesił produkcję na polu gazowym Tamar
 1. Putin ponownie w opozycji do zachodu.

Podczas negocjacji z premierem Iraku Mohammedem al-Sudanim, prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył władze USA o porażkę ich polityki na Bliskim Wschodzie.

Putin nazwał pogorszenie sytuacji w Izraelu ilustracją niepowodzenia takiej polityki. Podkreślił, że obecne spotkanie z premierem Iraku odbywa się w kontekście globalnych kryzysów, w tym konfliktu w Ukrainie i wojny na Bliskim Wschodzie.

Putin wezwał do minimalizacji strat dla ludności cywilnej i do rozważenia rozwiązania kwestii utworzenia suwerennego państwa palestyńskiego.

Prezydent Rosji podkreślił również potrzebę znalezienia kompromisów akceptowalnych dla obu stron konfliktu i krytykował Stanów Zjednoczonych za próby monopolizacji procesu negocjacyjnego oraz narzucanie własnych pomysłów.

Putin zaproponował omówienie tych kwestii w trakcie dalszych rozmów z premierem Iraku.

Ogólnie temat jest bardzo złożony, gdyż ostatnie wypowiedzi Putina, oraz oskarżenia SBU sugerują, że Rosja opowiedziała się mocno za światem arabskim. Czy to małżeństwo z rozsądku? Jakie mogą być konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki takie właśnie sojusze?

Myślę, że wypada was zaprosić na komentarz dnia, który dziś przyszykujemy z Pawłem, dotyczący konfliktu w Izraelu, ale z perspektywy właśnie Rosji. .

2. Rekordowy spadek produktywności w Federacji Rosyjskiej od 2009 roku

Pod koniec 2022 r. wydajność pracy w Federacji Rosyjskiej spadła o 3,6%, wykazując największy spadek od 2009 r., Według Rosstatu. Było to spowodowane spadkiem PKB połączonym ze spadkiem stopy bezrobocia w kraju, a efekt ten prawdopodobnie częściowo tłumaczy się odejściem najbardziej produktywnych zachodnich firm z Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie te branże, w których wydajność pracy nadal rosła pod koniec roku – są to kompleks rolno-przemysłowy, budownictwo i przemysł turystyczny – były w stanie zwiększyć produkcję ze względu na otoczenie zewnętrzne, reorientację popytu krajowego i wsparcie państwa.

Tak więc maksymalny wzrost odnotowano w rolnictwie i łowiectwie – o 8,7% (przypomnijmy, że w 2022 r. odnotowano rekordowe zbiory dla Federacji Rosyjskiej, któremu towarzyszył rekordowy eksport ze wzrostem cen zewnętrznych produktów rolnych z powodu operacji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie i problemów logistycznych). Na drugim miejscu znalazło się budownictwo – o 1,8% (wspierane przez preferencyjne kredyty hipoteczne, a ceny wzrosły ze względu na fakt, że mieszkania są tradycyjnie postrzegane przez ludność jako bezpieczny zasób do inwestowania pieniędzy), na trzecim miejscu – turystyka i gastronomia, o 1,3% (w tym z powodu zamknięcia zagranicznych kierunków). Kolejną branżą, w której odnotowano wzrost, było zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i parę wodną (o 0,8%). Pozostałe dziesięć obszarów wykazało spadek wydajności pracy — maksymalny spadek odnotowano w handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów i motocykli (o 12,9%).

Na drugim miejscu znajduje się sfera działalności zawodowej, naukowej i technicznej (o 7,7%), na trzecim miejsce sfera zaopatrzenia w wodę, warunków sanitarnych, organizacji zbiórki i unieszkodliwiania odpadów (o 7%). Działalność związana z nieruchomościami (o 1,4 proc.), rybołówstwo (o 2,4 proc.) oraz działalność informacyjno-komunikacyjna (o 2,8 proc.) wykazały minimalny spadek wydajności.

Ogólnie rzecz biorąc, spadek krajowego wskaźnika wydajności pracy w 2022 r. był najwyższy od 2009 r. (wtedy spadł o 4,1%). Jednocześnie ostatni raz odnotowano spadek wydajności w 2020 r. – o 0,4%.

3. Rosja wypierze dzieciom mózgi jeszcze skuteczniej.

W 2024 roku rosyjski rząd planuje przeznaczyć 45,85 miliarda rubli na „patriotyczne” programy dla dzieci i młodzieży, co odpowiada około 464,04 milionom dolarów.

Z tego prawie 20,5 miliarda rubli (około 207,07 milionów dolarów) zostanie przekazane organizacji „Pionierów”

Ponad 1,3 miliarda rubli (około 13,13 milionów dolarów) zostanie przeznaczone na organizację konkursu „Wielka Zmiana”, a „Młodzieżowa Armia” otrzyma 270 milionów rubli (około 2,73 milionów dolarów).

Środki zostaną również przekazane na program „Orzeł Rosji” dla uczniów szkół podstawowych oraz na edukację, rozwój i samorealizację dzieci i młodzieży.

Dodatkowo, budżet przeznaczy 20 miliardów rubli (około 202,02 milionów dolarów) na pracę doradców edukacyjnych dla dyrektorów szkół oraz prawie 874 miliony rubli (około 8,84 milionów dolarów) na wyposażenie szkół w symbole państwowe kraju.

Wsparcie państwa otrzymają również różne instytuty i fundacje zajmujące się edukacją i wychowaniem młodzieży.

Na koniec proszę, abyście zapamiętali tę liczbę.

Od początku wojny na Ukrainie władze 10-krotnie zwiększyły wydatki na „edukację patriotyczną” dzieci. Dziesięciokrotnie.

4. Orlen ogłosił kontrolę nad odcinkiem gazociągu Jamał-Europa

Polski państwowy koncern naftowy Orlen ogłosił zawarcie umowy, na mocy której przejmie polski odcinek gazociągu Jamał-Europa. Zgodnie z warunkami umowy, według Orlenu, kontrolujący gazociąg Europol Gaz wykupi 48% udziałów Gazpromu.

9 października zgodę na takie porozumienie wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego.

Europol Gaz jest wspólnym przedsięwzięciem Orlenu i Gazpromu (po 48%). Długość polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa wynosi 684 km.

Decyzję o wycofaniu udziałów PJSC Gazprom w Europolu Gaz podjął w listopadzie minister rozwoju gospodarczego i technologii Waldemar Buda na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jamał-Europa przechodzi przez terytorium czterech krajów: Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec. Gazprom został objęty sankcjami przez Polskę w 2022 roku.

6. Czy to rosyjski sabotaż ?.

Norwescy sejsmolodzy odnotowali prawdopodobną eksplozję wzdłuż wybrzeża Finlandii na Morzu Bałtyckim w nocy 8 października, kiedy spadło ciśnienie w gazociągu Balticconnector, który łączy systemy gazowe Finlandii i Estonii.

„Eksplozja została zarejestrowana na stacji sejsmicznej w Finlandii” – podały służby, zauważając, że nastąpiła o godzinie 01:20 czasu lokalnego około 40 km na północ od estońskiego miasta Paldiski.

Norsar oszacował wielkość zdarzenia sejsmicznego na 1, co według ekspertów jest mniejsze niż eksplozje w Nord Stream we wrześniu 2022 r.

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö powiedział, że prawdopodobny wyciek w Balticconnector był wynikiem „działań zewnętrznych”; Według Yle’a władze podejrzewały Rosję o wpływanie na gazociąg. Bloomberg napisał, że gazociąg mógł zostać uszkodzony w trakcie celowych działań lub sabotażu. NATO zaoferowało swoją pomoc w zbadaniu przyczyn incydentu.

Szef operatora Gasgrid Finland, Janne Grönlund, przyznał, że wznowienie eksploatacji gazociągu zajmie miesiące.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: