Codzienny ekonomiczny przegląd 10.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu

  1. Pracownicy Gazpromu bez pensji.

Po tym, jak Gazprom odciął dostawy gazu do Europy, ograniczył wydobycie do rekordowego w historii poziomu i zanotował bilion rubli strat netto w ciągu ostatnich czterech kwartałów, na jednym z największych złóż koncernu rozpoczęły się opóźnienia w płacach. Pracownicy jednego ze złóż, które posiada rekordowe rezerwy we wschodniej Syberii i dostarcza gaz do rurociągu Siła Syberii prowadzonego do Chin, rozpoczęli strajk z powodu nieotrzymania obiecanych pieniędzy i niedotrzymania warunków pracy. Zdaniem jednego z pracowników, 4 października pracownicy zmianowi przestali chodzić do pracy. Tu mamy cytat. „Pracujemy dwa miesiące i nie dostaliśmy ani pensji, ani zaliczki” – skarżył się robotnik Aleksiej Zimin, który przyjechał do obwodu irkuckiego w celach zarobkowych. Spośród około 40 pracowników tylko trzech otrzymało pensję, a niektórzy przepracowali wymagane dwa miesiące i wrócili do domu, nie otrzymując żadnych pieniędzy.

Tym, którzy pozostali, nie dodano zimowych mundurów, mimo że temperatura w tajdze spadła do minus 10 stopni. Próby porozumienia z władzami nie dały rezultatu – stwierdził Zimin: „Zmuszani są do pracy niemal przez bicie i bójki. To tak, jakbyśmy byli tutaj w niewoli.” Całkiem fajny obraz. Prawda?

Od lipca 2022 r. do końca czerwca 2023 r. Gazprom wydawał dwie trzecie rezerw gotówkowych na rachunkach w celu pokrycia luk gotówkowych i strat finansowych. W drugiej połowie ubiegłego roku spółka zanotowała 1,2 biliona rubli straty netto, a zysk pierwszego półrocza 2023 roku zrekompensował zaledwie jedną piątą tych strat.

Produkcja Gazpromu w okresie styczeń–czerwiec wyniosła 179,45 mld m3. W porównaniu z tym samym okresem 2022 roku wolumeny spadły o 25%, a w porównaniu z okresem przedwojennym o ponad 30%.

Nigdy w swojej historii największy na świecie koncern gazowniczy nie ograniczał produkcji tak gwałtownie. I tak w 2009 roku, w obliczu światowego kryzysu finansowego, Gazprom ograniczył produkcje o 16%, a po rozpadzie ZSRR – zaledwie o 12% (od 1992 do 1998).

2. Rynki wobec sytuacji w Izraelu

Bank Izraela, izraelski bank emisyjny i regulator monetarny, zareagował na bardzo ostry szok ekonomiczny ataku Hamasu na Izrael z palestyńskiej enklawy Gazy ogłoszeniem limitów funduszy zarezerwowanych na interwencje w celu ustabilizowania waluty narodowej, szekla, na rynkach zagranicznych. Według Banku Izraela limit wynosi 30 mld USD, czyli 15% własnych rezerw walutowych, które we wrześniu wyniosły około 199 mld USD.
Rankiem 9 października kurs szekla w stosunku do dolara amerykańskiego spadł do siedmioletniego minimum, z 3,86 do 3,95 szekla / USD, o 2,8%.  

We wtorek szekel już się umacnia odwrotnie za to mają się ceny ropy naftowej.

Wczoraj, 9 października, dolar na moskiewskiej giełdzie kosztował ponad 102 ruble, co było najwyższym wynikiem od marca 2022 r. W przypadku braku nowych środków wspierających kurs rubla, analitycy przyznają krótkoterminowy wzrost kursu do 104-107 rubli / USD.

Widzieliśmy również wczoraj interwencje rosyjskiego banku centralnego i firm naftowych na rynku.

Dzisiaj rano ponownie dolar długo utrzymywałsię powyżej 100 rubli aby w ostatnich minutach zacząć się osłabiać.

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin ogłosił spotkanie deputowanych z gubernatorem Banku Rosji Elwirą Nabiulliną zaplanowane na 10 października.

3 .Rosjanie przestawiają się na samogon

Wódka i koniak tracą swoją publiczność konsumencką. Rosjanie zmniejszają zakupy mocnego alkoholu, wynika z danych Rosalkogoltabakontrol. Eksperci podkreślają jednak, że spadek sprzedaży nie jest równoznaczny ze zmniejszeniem spożycia napojów o temperaturze czterdziestu stopni. Konsumenci nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić alkohol w legalnym handlu detalicznym. W rezultacie wielu Rosjan zaczęło produkować mocne napoje w domu lub korzystać z drugiego obiegu alkoholu.

Sprzedaż wódki w Rosji przez 9 miesięcy 2023 roku spadła o 5,7% w porównaniu z 2022 rokiem, koniak – o 7,2%. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż napojów alkoholowych w Rosji w okresie styczeń-wrzesień spadła o 4,2%. Tymczasem według Federalnej Służby Kontroli Alkoholu i Tytoniu sprzedaż detaliczna napojów niskoalkoholowych od stycznia do września wzrosła o 17,2%, a owocowych napojów alkoholowych o 5,7%.

Eksperci rynkowi przypisują spadek sprzedaży mocnych napojów alkoholowych w szczególności zmniejszeniu dochodów klasy średniej. Tymczasem przypomnijmy, że w 2022 r. spożycie mocnego alkoholu w Rosji wzrosło o 7,5%, wynika z danych firmy audytorskiej FinExpertiza. Sprzedaż rosła między innymi ze względu na fakt, że spożywanie napojów alkoholowych jest tradycyjnie postrzegane przez wiele osób jako najprostszy i najtańszy sposób na zmniejszenie poziomu lęku i stresu – powiedział Aghvan Mikaelyan, członek zarządu FinExpertiza.

Sprzedaż napojów alkoholowych będzie nadal rosła, ponieważ w kryzysie ludzie spożywają alkohol, który służy jako środek przeciwdepresyjny.

Po pierwsze, wzrost cen doprowadził do spadku sprzedaży mocnych napojów. 

wzrost kosztów wódki, koniaku i innych mocnych napojów doprowadził do wzrostu spożycia alkoholu własnej roboty. Rosjanie zaczynają robić nalewki, wina, a także bimber na własne potrzeby lub zaopatrują sięw zaprzyjaźn.ionych melinach W ostatnich latach sprzedaż bimbrów wzrosła kilkakrotnie w kraju. Niektórzy obywatele słusznie zdecydowali, że przy rosnącej inflacji bardziej opłaca się produkować alkohol samodzielnie, niż go kupować w certyfikowanych sklepach.

4. Wojska obrony terytorialnej w Polsce zajmą tereny rekreacyjne należące wcześniej do rosyjskiej ambasady.

Działka i ośrodek rekreacyjny „Skubianka” pod Warszawą, które wcześniej należały do Ambasady Rosji, zostały przekazane do dyspozycji Wojsk Obrony Terytorialnej. W uroczystości wziął udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Pomyślałem, że wam o tym opowiem, gdyż wiadomość znalazłem właśnie w rosyjskiej prasie.

Błaszczak wyjaśnił, że „Skubianka” będzie wykorzystywana głównie do szkolenia żołnierzy. Według niego przekazanie bazy polskim siłom obronnym wpisuje się w szerszy program MON mający na celu poprawę warunków służby personelu wojskowego na terenie całego kraju.

„Skubianka” położona jest 40 km od Warszawy, nad rzeką Narew. Terytorium bazy wynosi około 6 hektarów, znajdują się tam dwa hotele, dwie wille i osiem domków letniskowych. Ambasada Rosji dzierżawiła ten teren od lat 80. XX wieku. Po wybuchu wojny w Ukrainie Polska jednostronnie wypowiedziała umowę, która obowiązywała do 2024 roku. Powodem było zaprzestanie przez ambasadę płacenia czynszu w wysokości 12 tys. zł miesięcznie. Następnie baza przeszła na własność Lasów Państwowych.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało to „zajęciem” rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych i zagroziło Warszawie „ostrą reakcją i konsekwencjami”. W lipcu 2023 r. rząd nakazał zamknięcie polskiej placówki konsularnej w Smoleńsku.

5. Indeksacja emerytur w Rosji o 7,5%

I tu wracamy do warstwy właśnie społecznej, która ponosi koszty tej wojny. Rząd Kremla zapowiedział waloryzacje emerytur na poziomie 7,5%, chwaląc, że jest to waloryzacja o 2% powyżej oficjalnej inflacji. Na te cele, zdaniem Antona Siłuanowa, 1,6 bln rubli zostały przeznaczone w budżecie na przyszły. Indeksacja nastąpi w lutym 2024 roku. Jak dobrze wiecie, oficjalna inflacja ma się tak średnio do tej realnej. Według nas to około 30-35% według uniwersytetu Hopkinsa około 60%. Nawet jeśli by ona wynosiła połowę tego co szacujemy to przełoży się to na realne dochody tych emerytów.

I tu ciekawostka, bo z jednej strony resort finansów przedstawia waloryzacje i ocenia ją jako sukces, a z drugiej mamy informacje, o projekcie wprowadzanie półek z pożywieniem na granicy terminu przydatności właśnie dla emerytów w sklepach spożywczych.

Co ciekawe Indeksacja całkowitej płatności obywateli za mieszkania i usługi komunalne w Federacji Rosyjskiej od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 9,8%. Mamy więc sukces 7,5%, który jest powyżej 5,5% oficjalnej inflacji, ale mieszkania i opłaty komunalne podniosą o prawie 10% i co śmieszniejsze podano to w jednym komunikacie.

6. Rekordowy spadek produktywności w Federacji Rosyjskiej od 2009 roku

Pod koniec 2022 r. wydajność pracy w Federacji Rosyjskiej spadła o 3,6%, wykazując największy spadek od 2009 r., Według Rosstatu. Było to spowodowane spadkiem PKB połączonym ze spadkiem stopy bezrobocia w kraju, a efekt ten prawdopodobnie częściowo tłumaczy się odejściem najbardziej produktywnych zachodnich firm z Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie te branże, w których wydajność pracy nadal rosła pod koniec roku – są to kompleks rolno-przemysłowy, budownictwo i przemysł turystyczny – były w stanie zwiększyć produkcję ze względu na otoczenie zewnętrzne, reorientację popytu krajowego i wsparcie państwa.

Tak więc maksymalny wzrost odnotowano w rolnictwie i łowiectwie – o 8,7% (przypomnijmy, że w 2022 r. odnotowano rekordowe zbiory dla Federacji Rosyjskiej, któremu towarzyszył rekordowy eksport ze wzrostem cen zewnętrznych produktów rolnych z powodu operacji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie i problemów logistycznych). Na drugim miejscu znalazło się budownictwo – o 1,8% (wspierane przez preferencyjne kredyty hipoteczne, a ceny wzrosły ze względu na fakt, że mieszkania są tradycyjnie postrzegane przez ludność jako bezpieczny zasób do inwestowania pieniędzy), na trzecim miejscu – turystyka i gastronomia, o 1,3% (w tym z powodu zamknięcia zagranicznych kierunków). Kolejną branżą, w której odnotowano wzrost, było zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i parę wodną (o 0,8%). Pozostałe dziesięć obszarów wykazało spadek wydajności pracy — maksymalny spadek odnotowano w handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów i motocykli (o 12,9%).

Na drugim miejscu znajduje się sfera działalności zawodowej, naukowej i technicznej (o 7,7%), na trzecim miejsce sfera zaopatrzenia w wodę, warunków sanitarnych, organizacji zbiórki i unieszkodliwiania odpadów (o 7%). Działalność związana z nieruchomościami (o 1,4 proc.), rybołówstwo (o 2,4 proc.) oraz działalność informacyjno-komunikacyjna (o 2,8 proc.) wykazały minimalny spadek wydajności.

Ogólnie rzecz biorąc, spadek krajowego wskaźnika wydajności pracy w 2022 r. był najwyższy od 2009 r. (wtedy spadł o 4,1%). Jednocześnie ostatni raz odnotowano spadek wydajności w 2020 r. – o 0,4%.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Ppp
    2023-10-11

    Gazprom – kiedyś trząsł całą Europą, mocno promował się w Lidze Mistrzów, a dzisiaj ma problemy z wypłatami. Pycha kroczy przed upadkiem.
    Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.