Codzienny ekonomiczny przegląd 09.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Rekordowe zadłużenie Rosjan!

Zadłużenie rosyjskich gospodarstw domowych wobec banków w sierpniu wzrosło o 1,01 biliona rubli (około 10,31 miliarda dolarów). i według danych Banku Centralnego do 1 września osiągnęło 33,1 biliona rubli (około 337,76 miliarda dolarów). Od początku roku zadłużenie wzrosło już o 15 %

Głównym czynnikiem są oczywiście kredyty hipoteczne: zadłużenie z tego tytułu wzrosło w ciągu miesiąca o 579 miliardów rubli (około 5,91 miliarda dolarów). Szybko rosną także inne rodzaje: zadłużenie z tytułu kredytów konsumenckich – o 314 miliardów rubli (około 3,21 miliarda dolarów) do 13,4 biliona rubli (około 136,73 miliarda dolarów), w przypadku kredytów samochodowych – o 62 miliardy rubli (około 632,65 milionów dolarów), do 1,5 biliona rubli (około 15,31 miliarda dolarów).

We wrześniu, według wstępnych danych, boom był kontynuowany. Tłumaczyliśmy jużjakiś czas temu, że w przypadku takiej inflacji, każdy, kto mógł ruszył po kredyt.

W ciągu miesiąca udzielono kredytów więcej na kwotę 962 miliardy rubli (około 9,82 miliarda dolarów), więcej niż w rekordowym sierpniu. To prawda, że ​​inne rodzaje kredytów uległy spowolnieniu – wpływ miał wzrost stóp procentowych po podwyżce podstawowej stopy do 12% w sierpniu i do 13% we wrześniu.

Eksperci spodziewają się szybkiego spowolnienia akcji kredytowej pod koniec roku. Ci, którzy spieszyli się z pożyczeniem pieniędzy przed wzrostem stóp, zaciągną kredyty, a reszty nie będzie stać- popyt wtedy spadnie.

Wpływ będą miały także środki ograniczające Banku Centralnego: np. kolejne zaostrzenie kredytów hipotecznych wejdzie w życie w październiku. Na przykład Sbierbank przygotowuje się na „znaczny” spadek popytu na kredyty hipoteczne.

Wydaje się, że cykl podwyżek stóp się nie skończył: eksperci nie mają wątpliwości, że w związku z przyspieszającą inflacją Bank Centralny pod koniec października ponownie podniesie stopy. Debata na temat „czy podniesie, czy nie” zmieniła się na „o ile to podniesie”. Wielu spodziewa się, że do końca października podstawowa stopa wyniesie 15%. Przypominamy, że wtedy najtańszy kredyt hipoteczny będzie na ok. 17-18%.

To, poza wieloma innymi czynnikami będzie bardzo wpływało na ilość nowo rozpoczętych inwestycji.

2. Mniej chętnych na rosyjską pszenicę

Październikowy eksport pszenicy z Federacji Rosyjskiej po raz pierwszy od początku sezonu może być niższy niż w ubiegłym roku. Według pesymistycznych szacunków wielkość dostaw może spaść do 3,9 mln ton wobec 4,5 mln ton rok wcześniej i średnio 4,1 mln ton w skali miesiąca. Sovecon oszacował wrześniowy eksport pszenicy na 5 mln ton, sierpień na 5,3 mln ton, a lipiec na 4,4 mln ton.

Na ostatnich przetargach egipskiej państwowej firmy GASSC pszenica z Federacji Rosyjskiej była oferowana tylko po 270 dolarów za tonę gdzie aktualna cena to 225 dolarów.

Andrey Sizov, dyrektor Sovecon, zauważa również rosnącą konkurencję ze strony Rumunii i Polski, które aktywnie eksportują pszenicę, i obecnie gromadzą duże rezerwy.

Problem jest również z popytem, Turcja, według pana Rylko, prawdopodobnie nie będzie aktywna na rynku do końca 2023 roku.

Części rosyjskich producentów bardziej opłaca się przeczekać, niż sprzedawać ze stratą. Nie jest to jednak dobra informacja dla rządu.

Jednak ministerstwo rolnictwa bardzo silnie naciska na eksport. I tak od początku sezonu według danych celnych wyeksportowano 18,2 mln ton zbóż, czyli prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Tylko w ostatnim tygodniu wyeksportowano ponad 1,8 mln ton, a na drugą połowę 2023 r. zakontraktowano łącznie 28 mln ton zboża.

Przypomnijmy że zbiory zbóż Federacji Rosyjskiej w 2023 r. na 130-135 mln ton, a potencjał eksportowy zboża w roku rolniczym 2023-2024 (od 1 lipca 2023 r. do 30 czerwca 2024 r.) na 60 mln ton. W 2022 roku Rosja ustanowiła nowy rekord zbiorów zbóż brutto: zebrano łącznie 157, 676 milionów ton, w tym 104, 237 milionów ton pszenicy, a waga netto zbiorów osiągnęła 153, 83 miliona ton zboża i 104, 44 miliona ton pszenicy. Eksport zbóż w roku rolniczym 2022-2023 (od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.) wyniósł 60 mln ton, z czego około 47 mln ton stanowiła pszenica.

No i tutaj coś się mocno nie zgadza ale to na osobną audycje.

3. Zmniejszający się deficyt w Rosji.

„Deficyt rosyjskiego budżetu federalnego, według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, zmniejszył się w okresie styczeń-wrzesień do 1,699 bln rubli (około 17,35 miliarda dolarów), czyli 1,0% PKB.

Dlaczego tak się dzieje? Przecież na początku roku mieliśmy już na starcie 29mld $ i brak perspektyw na lepsze jutro. Już tłumaczymy. Wszystko dzięki ożywieniu dochodów na tle wysokiej ceny ropy, słaby rubel, który powoduje większe wpływy do budżetu i spowolnienie wydatków, lub ich rolowanie na kolejne.

Według wyników styczeń-sierpień wydatki skarbu przekroczyły dochody o 2,361 bln rubli (około 24,13 miliarda dolarów), czyli 1,5% PKB.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w zeszłym miesiącu skarb państwa miał nadwyżkę w wysokości 662 mld rubli (około 6,76 miliarda dolarów) po nadwyżce w sierpniu, która według zaktualizowanych informacji ministerstwa wyniosła 227 mld rubli (około 2,32 miliarda dolarów).

Dochody budżetu federalnego za pierwsze dziewięć miesięcy osiągnęły poziom dochodów z analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosły 19,73 bln rubli (około 201,43 miliarda dolarów) – podało Ministerstwo Finansów. Rok temu w tym samym okresie do skarbu państwa wpłynęło 19,74 bln rubli (około 201,55 miliarda dolarów). Warto jednak zaznaczyć, że tegoroczne dochody to w dużej mierze wyższe wpływy z VAT, czyli inflacja.

Przychody poza ropą i gazem w ciągu dziewięciu miesięcy wzrosły o 26% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku do 14,16 biliona rubli (około 144,49 miliarda dolarów). I tu właśnie między innymi mamy ten VAT.

Ministerstwo Finansów opublikowało w środę dane o dochodach z ropy i gazu za okres styczeń-wrzesień – Te spadły o 34,5% do 5,58 bln rubli (około 57,14 miliarda dolarów). Ważne, aby to wybrzmiało. Ropa jest droższa na rynku niż w zeszłym roku, rubel jest mniej wart. A i tak dochody z tych źródeł spadły o 34,5%.

Kiedy w 2022 roku Rosja rozpoczęła „operację specjalną” na Ukrainie, rosyjski budżet został wykonany z deficytem na poziomie 3,29 bln rubli (około 33,57 miliarda dolarów), czyli 2,1% PKB.”

Ten rok zapowiada się, że według oficjalnych danych Rosja zakończy z lepszym wynikiem niż w zeszłym roku. Natomiast tu warto zaznaczyć, że w momencie rozpoczęcia się zjazdu rubla już informowaliśmy o zmianie wajchy i przeniesieniu kosztów wojny w Ukrainie na społeczeństwo. To oni teraz ponoszą główne koszty. Inflacja, rosnące zadłużenie, zwieszone opłaty i podatki, oraz cięcie wydatków rządowych.

To tam następuje drenaż. Choć tu w wynikach budżetowych, rząd będzie się chwalił sukcesem.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: