Codzienny ekonomiczny przegląd 06.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • Kurs euro podczas otwarcia handlu na giełdzie moskiewskiej przekroczył 106 rubli / € po raz pierwszy od 16 sierpnia. O godz. 7:11 euro rośnie o 0,26 proc. do 106,05 RUB/€.O 8:15 kurs dolara rośnie o 0,75% do 101,15 rubli/USD. Juan wzrósł o 0, 20% do 13, 75 rubli.
 • Ropa Brent po raz pierwszy od sierpnia spadła poniżej 85 dolarów
 • Wszechrosyjskie Stowarzyszenie Pasażerów zaproponowało Ministerstwu Transportu, aby zalecić wszystkim liniom lotniczym nagradzanie pasażerów dodatkowymi milami za opóźnienia z winy przewoźnika. Obecnie 25 rubli płacą za godzinę opóźnienia.
 • Ministerstwo Transportu poinformowało, że koszt taksówek w niektórych regionach Rosji wzrosła o 44%. 
 • Od 2015 roku zbankrutowało milion Rosjan. Według Fedresursa w okresie styczeń-wrzesień liczba Rosjan ogłoszonych upadłością wyniosła 249,9 tys., czyli o 28,8% więcej rok do roku.
 • Kanclerz Niemiec Scholz obiecał Zełenskiemu kolejny system obrony przeciwrakietowej Patriot – agencję DPA.
 • Putin powiedział, że nie tylko ma przyjaciół w Niemczech, ale ich liczba nawet rośnie. Jeśli dostawy zachodniej broni na Ukrainę ustaną, „zostanie jej tydzień życia”
 • Dalsze złote myśli cara: Odessa jest oczywiście rosyjskim miastem, ale trochę żydowskim – Putin.
 • Wybuchy Nord Stream aktami międzynarodowego terroryzmu i powiedział, że Rosji nie wolno prowadzić śledztwa – Putin.
 •  Ukraińskie oddziały straciły 90 tysięcy ludzi podczas kontrofensywy w bezpowrotnych stratach – Putin.
 •  Działania Federacji Rosyjskiej są przede wszystkim podyktowane interesami ochrony ludzi, Rosja chroni swoje tradycje, kulturę i swoich ludzi podczas operacji specjalnej. – Putin
 • Rosja nie rozpoczęła wojny na Ukrainie, ale próbuje ją zakończyć – Putin
 1. Putin ogłosił znalezienie odłamków granatów w ciałach ofiar w katastrofie samolotu Prigożyna

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania Klubu Dyskusyjnego Wałdaj powiedział, że szef Komitetu Śledczego Rosji (ICR) Aleksander Bastrykin poinformował go o obecności odłamków granatu w ciałach osób, które zginęły w katastrofie samolotu założyciela PMC Wagnera, Jewgienija Prigożyna.

Podkreślił że nie było żadnego zewnętrznego wpływu na samolot – to fakt ustalony przez badanie ICR – powiedział.

„Niestety, obecność alkoholu lub narkotyków we krwi zmarłego nie została zbadana. Chociaż wiemy, że po znanych wydarzeniach w firmie w Petersburgu FSB znalazła nie tylko 10 miliardów (rubli – Kommiersant) w gotówce, ale także 5 kg kokainy. Moim zdaniem przeprowadzenie tego badania było konieczne”.

23 sierpnia w obwodzie twerskim rozbił się biznesowy odrzutowiec Jewgienija Prigożyna, w którym znajdował się również dowódca PMC Wagnera, Dmitrij Utkin i osiem innych osób. Wszyscy Prigożyn został pochowany na Cmentarzu Porokowskim w Petersburgu 29 sierpnia. ICRsprawę na podstawie art. 263 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji transportu lotniczego).

2 Inwestycje na północy Syberii, według planu Stalina.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, polecił rządowi zbadanie możliwości budowy kolei północnosyberyjskiej (Sevsib)

Projekt ten pojawił się za czasów Józefa Stalina. Nitka kolejowa ma na celu odciążenie Kolei Transsyberyjskiej i zwiększenie potencjału strefy przemysłowej w regionie Dolnej Angary. Zgodnie z instrukcjami Putina, rząd ma współpracować z Kolejami Rosyjskimi, Rosyjską Akademią Nauk i rządem obwodu kemerowskiego, aby zbadać kwestię budowy tej linii kolejowej.

Plan zakłada, że linia kolejowa Sevsib połączy Niżniewartowsk (ChMAD) z Białym Jarem (obwód tomski) i Ust-Ilimskiem (obwód irkucki). Planowana jest także budowa oddziału na terenie Krasnojarska od stacji Elchimo do złoża rudy Czadobetsky, co dałoby łączną długość trasy wynoszącą 2,2 tys. km.

Projekt Sevsib był już brany pod uwagę w latach 50. XX wieku za czasów Józefa Stalina, ale nie został wówczas zrealizowany z powodu skutków Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Obecna wersja projektu jest częścią strategii rozwoju transportu kolejowego w Rosji do 2030 roku.

Budowa kolei północnosyberyjskiej ma na celu zwiększenie przepustowości transportowej w regionie i poprawę eksportu surowców, zwłaszcza w kierunku Chin. Jednakże, mimo że projekt jest brany pod uwagę od wielu lat, budowa linii Sevsib napotyka na liczne wyzwania, w tym braki w zasobach ludzkich oraz potrzebę przyciągnięcia inwestorów i finansowania.

3. Regulowanie cen na stacjach paliwowych po rosyjsku

Federalna Służba Antymonopolowa rozpoczęła kontrole i interwencja na szeroką skalę w związku zbyt drogą benzyną. Według agencji, w związku ze spadkiem cen giełdowych na produkty naftowe, wysłała list do firm towarowych i niezależnych stacji benzynowych o potrzebie obniżenia kosztów paliwa na stacjach benzynowych „do ekonomicznie uzasadnionego poziomu” a w niektórych przypadkach rozpoczęli kontrole na stacjach.

Jak zauważył szef FAS Maxim Shaskolsky, firmy naftowe są zobowiązane do zapewnienia konsumentom krajowym, w tym producentom rolnym. Teraz, według niego, „podjęto środki, które doprowadziły do obniżenia cen we wszystkich segmentach rynku paliwa , co umożliwia zakup do wykorzystania w przyszłości po dobrych cenach”. Ceny benzyny i oleju napędowego zaczęły spadać 21 września, kiedy rosyjski rząd nałożył ograniczenia na eksport.

Niestety na przekór kontrolerom ceny hurtowe od kilku dni znowu rosną w związku z zapowiedzią rządu o poluzowaniu zakazu eksportu paliw eksportowanych rurociągami. Również obecnie na rynku panuje istny szał zakupowy co również zwiększa cenę.

I tak Koszt benzyny AI-92  osiągnął 56 908 rubli. za tonę (+1,35%). Cena benzyny AI-95 wzrosła o 1%, jej cena wzrosła do 59 174 rubli. za tonę. Dzień wcześniej, 4 października, ceny AI-92 i AI-95 również wzrosły, odpowiednio o 1,2% i 1,65%.

Cena letniego oleju napędowego wzrosła o 0,22% do 57 130 RUB. za tonę.

„Nadal trudno jest ocenić konsekwencje inicjatywy FAS. Nie mamy cen dyrektywnych, a formalnie prywatne firmy mają pełne prawo do ustalania cen według własnego uznania, aby odzyskać koszty i wygenerować zyski – mówi Igor Nikolaev, główny badacz w Instytucie Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk. „Nie bez powodu jednak Służba Antymonopolowa oczekuje efektu swojego odwołania, biorąc pod uwagę czysto rosyjską specyfikę relacji między państwem a biznesem.

4. Rosyjski Moskwicz dwa razy droższy od swojego Chińskiego bliźniaka.

Rosyjski klon chińskiego sedana Sehol A5 Plus, który jest sprzedawany pod nazwą „Moskvich 6”, okazał się być znacznie droższy niż oryginał.

Ceny Moskvicha w Rosji zaczynają się od 2,4 miliona rubli i mogą osiągnąć 3,1 miliona rubli, podczas gdy Sehol A5 Plus kosztuje w Chinach od 98,9 do 134,8 tys. juanów, co przekłada się na około 1,36–1,87 miliona rubli.

Produkcja klona chińskiego modelu została uruchomiona w Moskiewskich Zakładach Samochodowych „Moskvich”, a samochody mają trafić na rynek rosyjski jeszcze w październiku tego roku.

Ceny za Moskvicha są znacznie wyższe niż oryginalnego Sehol A5 Plus, co może być zaskakujące dla konsumentów. Myślę, że dla naszych widzów nie będzie to jednak zaskoczeniem. Prawda?

5. Poczta Rosyjska przedstawia swój plan działania.

Jak zapewne pamiętacie informowaliśmy już kilkukrotnie o problemach poczty rosyjkiej. Mamy dalsze informacje.

Poczta Rosyjska zaproponowała rządowi szereg działań mających poprawić jej sytuację finansowo-ekonomiczną. Pomysły to zmniejszenie częstotliwości dostarczania poczty, dokapitalizowanie spółki przez rząd, refinansowanie długu oraz wprowadzenie dopłat infrastrukturalnych.

Plan zakłada zmniejszenie częstotliwości dostarczania poczty w zależności od typu miejscowości, na przykład z sześciu do pięciu razy w tygodniu w przypadku ośrodków federalnych.

Poczta Rosyjska argumentuje, że ma wyższe koszty w porównaniu z innymi graczami na rynku ze względu na różnice w regulacjach oraz narosłe zobowiązania, co utrudnia inwestycje w rozwój. Spółka domaga się wsparcia od rządu, ponieważ twierdzi, że bez tego pozostanie nierentowna.

Rząd Rosji przeprowadzi niezależny audyt wydatków Poczty Rosyjskiej po omówieniu planu poprawy jej kondycji finansowo-ekonomicznej.

Poczta Rosyjska ma ponad 38 tysięcy oddziałów, z czego większość zlokalizowana jest na terenach wiejskich i odległych.

5. Zerowy podatek VAT na wyroby medyczne

Rząd przedłożył Dumie Państwowej projekt nowelizacji ordynacji podatkowej w sprawie wprowadzenia zwrotu „naliczonego” podatku VAT krajowym producentom wyrobów medycznych. Przy zerowej stawce „wychodzącego” podatku VAT od sprzedaży takich towarów środek ten będzie w rzeczywistości dotacją budżetową dla rosyjskich producentów sprzętu medycznego. Rząd twierdzi, że usunie to przewagę dostawców importowanych produktów medycznych.

Obecnie zarówno rosyjskie, jak i importowane urządzenia medyczne z listy zatwierdzonej przez rząd są całkowicie zwolnione z podatku VAT, gdy są sprzedawane lub importowane.

To sprawia, że takie towary są tańsze o 20%, ale stwarza problem: w przypadku braku „wychodzącego” podatku VAT niemożliwe jest zwrócenie „naliczonego” podatku VAT (zapłaconego przez producenta swoim dostawcom materiałów i komponentów) z budżetu. Oznacza to, że „naliczony” podatek VAT jest wliczony w koszt sprzętu medycznego i nie jest zwracany, jak ma to miejsce w przypadku branż, które nie mają zwolnień podatkowych. W nocie wyjaśniającej do projektu ustawy jego autorzy zauważają, że wszystko to „stwarza nierówne warunki podatkowe w porównaniu z produktami zagranicznymi importowanymi do Federacji Rosyjskiej”, ponieważ dla nich kraj eksportujący zwraca producentom podatek VAT przy eksporcie sprzętu poza granice kraju.

Ze świata sportu:

 • Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) zezwoliła rosyjskiej drużynie młodzieżowej na udział w międzynarodowych zawodach, jeśli sportowcy zakwalifikują się poprzez Mistrzostwa Europy.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: