Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Raporty Gazpromu odnośnie wydobycia i sprzedaży
W 2023 roku Gazprom po raz pierwszy podał wskaźniki operacyjne dotyczące wydobycia i dostaw gazu. Według raportu spółki , w pierwszym półroczu wydobycie gazu ziemnego i towarzyszącego spadło o 24,7%, do 179,45 mld m3. m (w tym samym okresie 2022 r. – 238,46 mld m3).
Według spółki dostawy na rynek krajowy i zagraniczny w okresie styczeń-czerwiec spadły o 26,5%, do 166 miliardów metrów sześciennych. m gazu (w 2022 r. – 225,7 mld m3).
Kuriozalne są przyczyny spadków. W raporcie wskazano, że spowolnienie aktywności gospodarczej w Europie przyczyniło się do utrzymania niskiego poziomu zużycia gazu. „Jednocześnie na popyt na rosyjski gaz w tym regionie wpływ miał także czynnik geopolityczny oraz duże zajęcie europejskich PMG ” – dodała spółka.
Gazprom spadek wydobycia gazu tłumaczył faktem, że w „wielu krajach” zapadły „decyzje motywowane politycznie” o odmowie importu rosyjskiego gazu.
Miejsce 9 – Ćwiczenia nuklearne w całej Rosji.
W dniu 3 października odbędzie się pierwsze w historii jednolite szkolenie w zakresie obrony cywilnej w wypadku wojny nuklearnej dla wszystkich regionów Rosji, zgodnie z rozkazem wydanym przez szefową Rospotrebnadzor, Annę Popową.
Dokument wskazuje na rosnące niebezpieczeństwo, że konflikty zbrojne w sąsiedztwie Rosji mogą przekształcić się w konflikty z udziałem mocarstw nuklearnych. Oczywiście to Rosjanie tak twierdzą.
Poniżej opis ćwiczeń, jakie będą się odbywać. Zakłada się następujący scenariusz. Jest on bardzo ciekawy. Przeprowadzono powszechną mobilizację, ogłoszono stan wojenny w wielu regionach, a niektóre obszary zostały całkowicie zniszczone, w tym urządzenia podtrzymujące życie ludności oraz do 70% zasobów mieszkaniowych. Powstało zagrożenie skażeniem promieniotwórczym.
W ćwiczeniach wezmą udział wszystkie odpowiedzialne osoby, włączając dowódców obrony cywilnej i szefów korporacji państwowych. Wyjątek stanowią władze samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz okupowanych części obwodów zaporoskiego i chersońskiego.
To nowe podejście, ponieważ wcześniej podobne ćwiczenia odbywały się w różnych regionach i w różnych terminach, a teraz planowane jest jednolite ćwiczenie ogólne. Istnieją także zmiany w scenariuszu, m.in. wprowadzenie mobilizacji, które wynikają z „nowoczesnych realiów”.
Według ekspertów z korporacji RAND, kontrola prezydenta Władimira Putina nad sytuacją w Rosji staje się coraz bardziej krucha, co może skłonić go do użycia broni nuklearnej w celu szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie. Analitycy sugerują, że „eskalacja nuklearna” jest dla rosyjskiego prezydenta atrakcyjną opcją, jeśli poczuje zagrożenie dla swojej władzy.
Warto zaznaczyć, że Putin wcześniej zapewniał, że taktyczny atak nuklearny na Ukrainę nie ma znaczenia politycznego ani militarnego. Jednak źródła kremlowskie informowały, że doszedł do tego wniosku po symulacjach użycia broni nuklearnej, które pokazały, że takie działania zamieniłyby zajęte terytorium Ukrainy w radioaktywną pustynię, nie przynosząc korzyści rosyjskim siłom zbrojnym.
W ubiegłym roku Stany Zjednoczone ostrzegały Rosję przed „katastrofalnymi” konsekwencjami użycia broni nuklearnej, potwierdzając, że udzielą na to odpowiedzi.
Dajcie znać w komentarzach, czy niepokoją was takcie ćwiczenia, czy może już wszyscy się przyzwyczailiście tak to tego, że już nie zwracacie uwagi na takie zapowiedzi i ćwiczenia po stronie rosyjskiej.
Miejsce 8 – Rośnie akcyza na alkohol
W Rosji akcyza na wino może wzrosnąć ponad trzykrotnie. Zgodnie z projektem zmian w kodeksie podatkowym, od 1 maja 2024 r. stawka wzrośnie z 34 do 108 rubli za litr.
W rezultacie najbardziej budżetowe importowane napoje niemusujące i musujące wzrosną w cenie: z czterystu rubli za butelkę do 1000 rubli, a te, które kosztują tysiąc, zostaną pociągnięte o półtora.
Ministerstwo Finansów utrzymywało informacje o takiej indeksacji w tajemnicy. Kwota podatku akcyzowego należnego od wyrobów objętych podatkiem akcyzowym jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Teraz akcyza wynosi 34 ruble za 1 litr wina, a będzie to 108 rubli. W strukturze kosztu napoju budżetowego podatek akcyzowy i VAT będą teraz stanowić około 130 rubli. W związku z tym wzrost cen butelki będzie taki, że konsumentowi trudno będzie go nie zauważyć. Ponadto drugie czytanie projektu zmian w Ordynacji podatkowej może przynieść nowe niespodzianki. Niewykluczone, że akcyza zostanie wpompowana jeszcze bardziej.
Różnica w wysokości akcyzy na wina rosyjskie i importowane jest ogromna. Przypomnę, że od sierpnia stawki ceł importowych na importowane wino z nieprzyjaznych krajów zostały już zwiększone z 12,5% do 20%. A jeszcze dochodzi słabnący rubel.
Tymczasem dla rosyjskich producentów istnieje „odwrócony podatek akcyzowy” lub odliczenie. Potwierdzając, że wino jest wytwarzane z rosyjskich winogron, producent otrzymuje zwrot większości podatku akcyzowego (34 ruble za wina niemusujące i 45 za wina musujące). W rzeczywistości rosyjski winiarz płaci 1 rubla za 1 litr. Tak, stawki podatku akcyzowego dla nich również wzrosną, ale zapłacą gdzieś około 8-9 rubli za litr wina, a nie 130, jak zagraniczni producenci. Okazuje się, że zapłacą 14 razy mniej.
Podwyżka akcyzy wywoła cały łańcuch podwyżek cen. Następnie zostaną podciągnięte znaczniki handlowe i inne. Ostatecznie butelka taniego importowanego wina na ladzie wzrośnie o około 300 rubli. Jeśli teraz konsument kupi, powiedzmy, podstawowe wino z regionu Portugalii Vinho Verde lub niemieckiego rieslinga w sprzedaży detalicznej za 450, to w 2024 roku będzie musiał zapłacić około 1 tysiąca rubli za butelkę.
Ministerstwo Finansów popiera pomysł nałożenia akcyzy na cały alkohol produkowany w Rosji, w tym alkohol medyczny. Ogłosił to szef ministerstwa Anton Siłuanow podczas przesłuchań parlamentarnych w Radzie Federacji.
„Tutaj jedyne pytanie jest następujące: będziemy pobierać akcyzę od alkoholu, ale musimy upewnić się, że urządzenia medyczne, przede wszystkim te, które konsumują nasi obywatele, aby nie wzrosły w cenie” – powiedział Siluanov
W lipcu przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko do walki z rynkiem podrabianej wódki zaproponowała nałożenie akcyzy na cały alkohol etylowy. Wyjaśniła, że na alkohol, który jest kupowany w celach medycznych, konieczne jest wprowadzenie dotacji.
Na ten moment nie wiadomo jeszcze o ile zostanie podniesiona akcyza na alkohol etylowy i mocne trunki.
Ale na usta ciśnie się pytanie:
„Jak żyć i nie pić panie ministrze”.
My oczywiście popieramy podniesienie akcyzy i prozdrowodne działania rządu.
Miejsce 7 – Ceny samochodów używanych w Rosji 40% w górę!
W trzecim kwartale 2023 roku średni koszt używanych samochodów w Rosji wzrósł o 39% rok do roku-zgodnie z badaniem Avito Auto. Jednocześnie sprzedaż używanych samochodów w okresie lipiec-wrzesień wzrosła o 14,2% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Dlaczego się tak dzieje? Prosta sprawa. Ludzie widzą, że drożeją więc każdy, kto miał zamiar kupić, rusza na zakupy, bo wie, że potem będzie już tylko drożej. No i jest jeszcze jeden powód…
Rosjanie zaczęli przesiadać się na samochody używane po inwazji na Ukrainę, ponieważ przestali otrzymywać oficjalne dostawy od popularnych międzynarodowych producentów samochodów. Rosnące ceny nowych samochodów związane z wahaniem kursu rubla i sankcjami sprawiły, że coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na rynki samochodów używanych.
W sierpniu liczba transakcji związanych z używanymi samochodami wyniosła 647 tysięcy sztuk, co stanowi rekordowy wynik roczny, a przez osiem miesięcy Rosjanie zakupili 4,4 mln używanych samochodów, co oznacza wzrost o milion w porównaniu do roku poprzedniego.
Obecnie na rosyjskim rynku motoryzacyjnym większość zagranicznych samochodów w wieku od trzech do pięciu lat posiada dodatnią wartość rezydualną, co oznacza, że ich wartość na rynku wtórnym jest wyższa niż cena zakupu w salonie samochodowym.
Miejsce 6 – Z powodu braku personelu medycznego, ośrodki zdrowia będą pracować krócej.
Ośrodki urazowe w różnych regionach Rosji są zmuszone skracać godziny pracy z powodu niedoboru lekarzy.
Kilka placówek medycznych w Jekaterynburgu zaczęło zamykać się wcześniej niż zwykle i wprowadziło dni wolne od pracy z powodu braku personelu medycznego.
W jednym z oddziałów ratunkowych Centralnego Szpitala Miejskiego nr 2 informowano pacjentów, że nie ma wystarczającej liczby lekarzy, a pracuje tylko dwóch z nich.
Główny traumatolog jednego obwodów, Igor Shlykov, przyznał, że w niektórych szpitalach istnieją poważne niedobory kadrowe.
Sytuacja jest podobna w innych regionach Rosji, gdzie brakuje personelu medycznego w izbach przyjęć, a także w obłożeniu karetek.
Przede wszystkim niedobory dotyczą podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny wiejskiej. Czyli słynnej Głubinki… która jest zamieszkała przez osoby starsze.
Główną przyczyną niedoboru lekarzy w regionach pozostają niskie wynagrodzenia, odejście 30% młodych specjalistów z zawodu w ciągu pierwszych trzech lat pracy.
Według Ministerstwa Zdrowia Rosji na koniec 2022 roku w szpitalach i przychodniach brakowało ponad 26 tysięcy lekarzy i prawie 60 tysięcy pracowników medycznych z wykształceniem średnim. Aby rozwiązać ten problem, władze planują wprowadzić studentów-stażystów do placówek medycznych od marca 2024 roku i przywrócić system dystrybucji studentów medycyny do regionów po ukończeniu studiów.
Miejsce 5 – Nie opuściłeś Rosji, żałuj i płać
Wkład do budżetu dla firm, które zdecydowały się opuścić Rosję, wzrośnie do 15% całkowitej wartości aktywów, podało Ministerstwo Finansów. Teraz takie organizacje muszą wnieść co najmniej 10% połowy wartości rynkowej aktywów.
Komisja rządowa już podjęła taką decyzję, powiedział Ivan Chebeskov, dyrektor departamentu polityki finansowej Ministerstwa Finansów. Środek ten ma na celu spowolnienie odejścia zagranicznych firm z kraju, twierdzą eksperci. Ich zdaniem warunki sprzedaży aktywów zagranicznych mogą nadal się zaostrzać.
Teraz, aby opuścić rynek rosyjski, zagraniczne firmy muszą uzyskać zgodę specjalnej komisji Ministerstwa Finansów. W grudniu ubiegłego roku przyjęła cztery kryteria zatwierdzania transakcji sprzedaży aktywów przez cudzoziemców w Rosji. Jednym z nich jest zgoda na płatność ratalną za aktywa lub wpłatę dobrowolnej składki do budżetu federalnego w wysokości co najmniej 10% kwoty transakcji.
Na bieżący rok dochody budżetowe ze składek wychodzących firm powinny wynieść 114, 5 miliarda rubli. Na dzień 22 września kwota nieodpłatnych wpływów do budżetu federalnego wyniosła 73,3 mld rubli.
Jednocześnie w przyszłym roku oczekuje się tylko 2,1 miliarda rubli z kolekcji. A w latach 2025-2026, zgodnie z prognozami władz, w ogóle nie będzie takich dochodów, wynika z planów ministerstwa finansów
Większość rosyjskich ekspertów uważa, że warunki sprzedaży zagranicznych aktywów zostaną jeszcze bardziej zaostrzone.
Wiele zachodnich firm, które ogłosiły zakończenie prac w Federacji Rosyjskiej, do ostatniej chwili opóźniło prawne wdrożenie tej decyzji. Zagraniczny biznes oczekiwał wynegocjować osobiste korzystne warunki, Jednak obecnie zaostrzenie wymogów może skłonić zagraniczne przedsiębiorstwa do przyspieszenia wyjścia z rynku, gdyż będą obawiać się dalszego wzrostu opłaty. Z drugiej strony wiele firm nie będzie stać na wyjście i mogą porzucić lub całkowicie zaniedbać swoje rosyjskie biznesy. Doprowadzi to do spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a także negatywnie wpłynie na pozyskiwanie technologii jak i również wzrost gospodarczy czy rankingi atrakcyjności biznesowej.
Miejsce 4 – Dolar przekroczył 100 rubli.
Kurs dolara na giełdzie moskiewskiej w ostatnim tygodniu przekroczył 101 rubli / $ po raz pierwszy od sierpnia. Dolar rośnie od początku tygodnia. Rubel uparcie odmawia podążania za optymistyczną prognozą rządu i zamiast się umacniać, nadal słabnie.
Tymczasem Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego przewiduje kurs 94 za dolara do końca tego roku. Dolar powinien kosztować 90-92 rubli do połowy przyszłego roku, a w szczycie umocnienia w lipcu 2024 r. osiągnie 87,5 rubla według ekspertów ministerialnych.
Oznacza to, że w październiku rosyjska waluta powinna zacząć wygrywać z „wrogami” z Ameryki i Europy. Czy scenariusz rządowy jest realny?. Odpowiadamy krótko Nie.
W tym kontekście dosyć zabawnie brzmią wypowiedzi rządowe.
„Sporządzając prognozę, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego opiera się na danych makro i modelach matematycznych”,
Wygląda na to, że ministerstwo zapomniało podać jako parametr wejściowy dla modelu przebieg prowadzonej wojny , albo ukryło przed algorytmami jej prowadzenie. Nie podano również informacji na temat zachowań zwykłych Rosjan czy też graczy giełdowych.
Według części rosyjskich ekonomistów w obecnych warunkach wysokiego ryzyka geopolitycznego i całkowitej niepewności związanej z sankcjami nie ma sensu sporządzanie średnioterminowych prognoz kursu walutowego.
Jeśli jednak polegamy tylko na podstawowych czynnikach ekonomicznych, to rubel nie ma innego wyjścia, jak tylko nadal spadać. Wymieńmy kilka powodów
- stosunek eksportu i importu nadal nie jest korzystny dla j waluty krajowej
- odpływ kapitału z kraju nie został zatrzymany,
- deficyt budżetowy, choć maleje, nie został
- a najważniejsze inflacja przyspiesza z miesiąca na miesiąc.
- Mozemy dorzucić jeszcze zamieszanie na rynku paliw
- Zakaz eksportu produktów naftowych(zmniejsza eksport)
- Ruchome cła, które paradoksalnie zachęcają do kumulacji waluty wśród eksporterów
- Braki rezerw banku centralnego
- Udział transakcji w walutach krajowych rośnie,utrzymuje się wysoki popyt na obcą walutę ze strony importerów.
- Analiza AT i nieprzerwany trend wzrostowy od ponad roku. Zwrot z inwestycji ponad 70%
Jeśli dolar ponownie wzrośnie do około 100 rubli, wówczas kluczowa stopa może zostać ponownie podniesiona, najprawdopodobniej z 13% do 14%, co w krótkim okresie może wpłynąć na wzmocnienie rubla. Tak twierdzi dla przykładu Natalia Milczakowa, czołowa analityk Freedom Finance Global
Co ciekawe coraz szerzej pojawiaja się głosy że działania tego typu są nieskuteczne i niewystarczające.
Szef komitetu bankowego Dumy Państwowej, Anatolij Aksakow, wyraził opinię, że władze monetarne kategorycznie nie mogą pozwolić na trzycyfrową wartość dolara. Według niego jeśli kurs walutowy ponownie, zacznie przekraczać 100, Ministerstwo Finansów powinno wprowadzić obowiązkową sprzedaż przez eksporterów całości lub większości zysków walutowych.
Miejsce 3 – Dwukrotnie wyższa dziura budżetowa ?
Minister finansów Anton Siłuanow nie uważa za alarmujący sygnał zmniejszenia udziału wydatków na gospodarkę narodową w ogólnej strukturze wydatków budżetu federalnego. Powiedział to dziennikarzom na Moskiewskim Forum Finansowym.
Zgodnie z notą wyjaśniającą do projektu budżetu federalnego udział wydatków w kierunku „Gospodarka narodowa” w całkowitej strukturze wydatków budżetu federalnego w 2024 r. wyniesie 10,7% i będzie najniższy od 2007 r. Obecna ustawa o budżecie federalnym (na lata 2023–2024) zakładała, że wydatki na gospodarkę w przyszłym roku wyniosą 12,4% wydatków ogółem. W kierunku „Polityka społeczna” udział wydatków budżetowych będzie najniższy od 2011 roku – 21,1%.
Największa część wydatków, jak wynika z noty wyjaśniającej, przypada na sekcję „Obrona narodowa” – 29, 3% (10, 7 biliona rubli), co odpowiada 6% PKB. W tym roku wydatki w tym obszarze, według szacunków istotnych na dzień 1 sierpnia, wyniosą 6,4 biliona rubli, mówi dokument.
„Kiedy mówisz o zmniejszeniu udziału wydatków na gospodarkę, być może tak jest, ponieważ udział wydatków na obronę wzrósł – to jest teraz nasz główny priorytet, nikt rozsądny nie będzie się z tym kłócił” – powiedział Siluanov,
Projekt budżetu zakłada w 2024 r. całkowite wydatki w wysokości 36, 6 biliona rubli. i przychody na poziomie 35 bilionów rubli. W tym roku budżet zakładał wydatki na poziomie 29 bilionów rubli. Jednak zgodnie ze skonsolidowaną listą budżetową na dzień 1 września wynoszą one już 30, 3 biliona rubli.
Z kolei Siluanov ogłosił jeszcze większą kwotę. „W tym roku 33,5 biliona [rubli] będzie wydatkami budżetu federalnego” – powiedział.
Miejsce 2 – Częściowe zniesienie zakazu eksportu oleju napędowego
Rosyjski rząd, z uwagi na narastający kryzys paliwowy i przepełnienie magazynów Transniefti, zdecydował się częściowo zezwolić na eksport oleju napędowego za granicę.
Wyłączone z zakazu zostaną dostawy rurociągami produktowymi Transniefti Północ i Południe, które stanowią trzy czwarte eksportu oleju napędowego z Rosji.
Przepustowość tych rurociągów wynosi odpowiednio 25 mln ton rocznie dla Siewiera i 4 mln ton dla Yuga. Decyzja o wznowieniu dostaw rurociągami może zostać formalnie zatwierdzona podczas spotkania z udziałem wicepremiera Aleksandra Nowaka i przedstawicieli przemysłu naftowego.
Niedawny zakaz eksportu produktów naftowych w Rosji spowodował kryzys w magazynowaniu oleju napędowego, co uniemożliwiło dalsze transportowanie go na rynek krajowy. To jest cudowne. Nikt nie wpadł na to, że wypadałoby to gdzieś składować.
Pracownicy sektora naftowego ostrzegają przed ograniczeniem rafinacji ropy naftowej z powodu przepełnienia magazynów nie tylko olejem napędowym, ale także benzyną. No i koło się zamyka.
Miejsce 1 – Amortyzator paliwowy wraca
Rząd postanowił przywrócić amortyzator paliwa do poprzedniego poziomu z 1 października. Zmiana współczynnika z 0,5 na 1 zwiększy kwotę rekompensaty dla rafinerii ropy naftowej za niedobór dochodów ze sprzedaży paliwa silnikowego na rynku krajowym.
Ponadto rząd zatwierdził inne środki mające na celu stabilizację rynku paliw.
Cło ochronne w wysokości 50 tysięcy rubli za tonę wprowadza się na produkty naftowe zakupione w celu odsprzedaży. Ponadto udział sprzedaży oleju napędowego na giełdzie został zwiększony z 9,5% do 12%, a benzyny klasy 5 z 13% do 15%.
Miejsce 0 – Rosyjska propaganda wieszczy koniec wspierania Ukrainy
Nowa wojna izraelsko-palestyńska z pewnością będzie miała wpływ na konflikt na Ukrainie.
Cała uwaga światowej prasy skupia się obecnie na nowym dramacie, który rozegrywa się na nowej scenie. Według rosyjskiej Komsomolskiej Prawdy Kijowowi trudno będzie zachować rolę głównej ofiary, która jest moralnym imperatywem „wolnego świata”.
Rosjanie próbują obecnie przekonać światową opinie że bojownicy Hamasu użyli podczas ataku uzbrojenia sowieckiego w tym granatników oznaczonych przez jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sporo jednak poszlak mówi że za dostawami broni dla Hamasu stoi rosyjski wywiad.
Fiodor Łukjanow, rosyjski politolog i redaktor naczelny czasopisma Russia in Global Affairs, ostrzegł na swoim kanale Telegram: „Najważniejszą konsekwencją dzisiejszej tragedii w Izraelu jest to, co stanie się dalej w odniesieniu do Iranu”. Irański parlament poparł akcję wojskową Hamasu, która może doprowadzić do „bezpośredniego starcia irańsko-izraelskiego”. Wtedy Łukjanow uważa, że „geopolityczny obraz Azji Zachodniej zmieni się dramatycznie i nieodwracalnie,
Praktyka pokazuje, że jeśli Hezbollah zaangażuje się w ten konflikt, potrwa on dłużej niż miesiąc. Wtedy według rosyjskiej propagandy Stany Zjednoczone będą musiały działać na dwóch frontach. Ale jeśli Hezbollah dołączy, Amerykanie będą musieli wybrać i oczywiście wybiorą Izrael.
Fakty jednak na ten moment pokazują, że Administracja Bidena skieruje do kongresu prośbę o rekordowy pakietu pomocowego dla Ukrainy w wysokości 100 miliardów dolarów.
Większość Republikanów nie sprzeciwia się takiemu planowi, więc możliwe jest, że po wyborze nowego przewodniczącego Izby Reprezentantów takie głosowanie może się odbyć.
Rosyjska propoaganda z drugiej strony wskazuje że Stany Zjednoczone zamiast wysłać na Ukrainę broń, władze Pentagonu przekaża ją Izraelowi.
Według Rosjan wywrze to presję na Europejczyków, aby zwiększyli pomoc, ale ich zasoby są ograniczone i nie mogą zrobić nic poważnego na dużą skalę. Co więcej, jeśli Amerykanie zawieszą dostawy, Europejczycy również je zmniejszą. Zełenski stanie przed niezwykle trudną sytuację i zostanie uratowany dopiero na początku pory deszczowej, kiedy nie będzie miało większego sensu, abyrosyjskie wojska poszły naprzód.
W takim wypadku na froncie nastąpi pat, a strony mogą zacząć myśleć o rozejmie.
Taka teza jest lansowana przez rosyjską propagandę już teraz w wielu europejskich stolicach.
Jeśli to podsumowanie osłodziło Wam ☕, to możecie postawić mi kawę.
Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️
Całe zestawienie w wersji Video: