Codzienny ekonomiczny przegląd 05.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • Euro jest notowane na moskiewskiej giełdzie na poziomie powyżej 105 rubli
 • Ministerstwo Energii Arabii Saudyjskiej przedłużyło dobrowolne ograniczenie wydobycia ropy naftowej o milion baryłek dziennie do listopada do końca grudnia 2023 r., podała w środę oficjalna agencja informacyjna tego kraju.
 • Szef regionu Kurska, Roman Starovoit, powiedział na swoim kanale Telegram, że ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne zaatakowały obiekty infrastruktury w obwodach sudżańskim, korieniewskim i głuszkowskim. W wyniku tych ataków doszło do przerw w dostawie prądu.
 • Stany Zjednoczone i europejscy partnerzy badają, które są podstawy prawne zostaną wykorzystane do konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów potrzebnych do odbudowy Ukrainy – mówimy o 300 miliardach dolarów-Blinken.
 • Cena ropy Brent po raz pierwszy od sierpnia spadła poniżej 86 dolarów za baryłkę
 • Wzrost cen wyniósł 5,94%, przyspieszając z 5,74% tydzień wcześniej, według danych Ministerstwa Gospodarki.
 • UE planuje rozpocząć negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii do końca roku – pisze Politico
 • Litwa otworzyła korytarz eksportu zboża z Ukrainy przez porty nad Morzem Bałtyckim – poinformował minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
 • Parlament Europejski poparł utworzenie nowego instrumentu finansowego na pokrycie deficytu budżetowego – Ukrainy. Kwota wsparcia w latach 2024-2027 wyniesie do 50 mld euro, w przyszłym roku premier Denys Shmyhal spodziewa się otrzymać 18 mld euro.
 •  Departament Stanu USA wysłał latem do Kijowa notę dyplomatyczną o potrzebie reform antykorupcyjnych na Ukrainie w imię wsparcia finansowego dla tego kraju.
 • Sekretarz prasowy polskiego rządu spodziewa się, że pomoc socjalna dla obywateli Ukrainy nie będzie przedłużona na przyszły rok.
 • Nie ma planów dodatkowej mobilizacji w Sztabie Generalnym, siły zbrojne mają niezbędną liczbę personelu wojskowego do prowadzenia wojny – powiedział rosyjski minister obrony Szojgu.
 • Niemcy zamierzają wysłać na Litwę 4-tysięczną brygadę wojskową, bez sprecyzowania daty niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
 • 14 statków Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej zostało przeniesionych z anektowanego Sewastopola do Noworosyjsk na Terytorium Krasnodarskim Rosji.
 • Według szacunków medialnych rosyjscy wojskowi i bojownicy paramilitarni, którzy wrócili z wojny na Ukrainie, popełnili co najmniej 20 zbrodni, w których zginęło 27 osób, a o większość tych zbrodni oskarżono są bojownicy PMC Wagnera. Tylko w pierwszych trzech dniach października byli najemnicy popełnili dwa morderstwa: 3 października były żołnierz Wagnera Denis Stiepanow prawdopodobnie podpalił dom z dwiema kobietami na terytorium Krasnojarska, a 1 października w Lipiecku były bojownik, według śledztwa, zabił 4-letnią córkę swojej żony.
 1. Z powodu braku personelu medycznego, ośrodki zdrowia będą pracować krócej.

Ośrodki urazowe w różnych regionach Rosji są zmuszone skracać godziny pracy z powodu niedoboru lekarzy.

Kilka placówek medycznych w Jekaterynburgu zaczęło zamykać się wcześniej niż zwykle i wprowadziło dni wolne od pracy z powodu braku personelu medycznego.

W jednym z oddziałów ratunkowych Centralnego Szpitala Miejskiego nr 2 informowano pacjentów, że nie ma wystarczającej liczby lekarzy, a pracuje tylko dwóch z nich.

Główny traumatolog jednego obwodów, Igor Shlykov, przyznał, że w niektórych szpitalach istnieją poważne niedobory kadrowe.

Sytuacja jest podobna w innych regionach Rosji, gdzie brakuje personelu medycznego w izbach przyjęć, a także w obłożeniu karetek.

Przede wszystkim niedobory dotyczą podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny wiejskiej. Czyli słynnej Głubinki… która jest zamieszkała przez osoby starsze.

Główną przyczyną niedoboru lekarzy w regionach pozostają niskie wynagrodzenia, odejście 30% młodych specjalistów z zawodu w ciągu pierwszych trzech lat pracy.

Według Ministerstwa Zdrowia Rosji na koniec 2022 roku w szpitalach i przychodniach brakowało ponad 26 tysięcy lekarzy i prawie 60 tysięcy pracowników medycznych z wykształceniem średnim. Aby rozwiązać ten problem, władze planują wprowadzić studentów-stażystów do placówek medycznych od marca 2024 roku i przywrócić system dystrybucji studentów medycyny do regionów po ukończeniu studiów.

I teraz przypomnijcie sobie nasz film sprzed dwóch dni, do którego was zachęcam. Okładka z takim pluszowym misiem. Na przyszły rok zapowiadane są cięcia w służbie zdrowia. Informowaliśmy was też o brakach w lekach. Informowaliśmy was o ograniczeniu dotacji dla rozwoju leków własnej produkcji.

Ja wiem, że można powiedzieć, że u nas również są problemy. Ale przeliczaliśmy już dla was te dane na osoby w jednym z wcześniejszych odcinków. Wyobraźcie sobie dostęp do medycyny średnio trzy razy gorszy niż w Polsce, a to jeszcze przed cięciami. Wszystkie nasze kolejki, braki, itd. Każde wasze złe doświadczenie… tam trzeba sobie to pomnożyć razy trzy obecnie. Oczywiście zależy to od regionu itd. Ale ogólnie tak właśnie zaczyna wyglądać ten obraz służby zdrowia.

I teraz odpowiedzcie sobie na pytanie. Jak bardzo służba zdrowia w Rosji może się bardziej degradować, zanim przełoży się to ponownie na obniżenie długości życia? Jestem bardzo ciekawy wyników za 2-3 lata, bo pewnie to, co się teraz zaczyna, będzie zbierało żniwa przez najbliższe kilka lat.

2. Ile ma przypadać metrów kwadratowych na przybyszów z Azji centralnej.

Departament Prawny Dumy Państwowej wydał negatywną opinię w sprawie inicjatywy Zgromadzenia Ustawodawczego Regionu Kaługa w sprawie normy „kwadratowego metrażu” lokali mieszkalnych przy rejestracji cudzoziemców. Autorzy ustawy argumentowali, że ta norma pomoże w walce z „gumowymi mieszkaniami”, gdy nieograniczona liczba migrantów jest zarejestrowana w jednym pokoju. Departament prawny zwrócił uwagę, że propozycja jest sprzeczna z kodeksem mieszkaniowym i że podobny projekt ustawy został wcześniej odrzucony przez posłów. Kirill Kabanov, członek prezydenckiej Rady Praw Człowieka jest jednak przekonany, że inicjatywie sprzeciwia się „lobby migracyjne” i obiecuje jej sfinalizowanie.

W lipcu 2023 r. Zgromadzenie Ustawodawcze Regionu Kaługa przedłożyło Dumie Państwowej inicjatywę „mającą na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji i usprawnienie istniejącej procedury rejestracji migracji”. Deputowani zaproponowali rejestrację cudzoziemców w miejscu zamieszkania „tylko wtedy, gdy przestrzegana jest norma rachunkowości powierzchni lokali mieszkalnych na osobę określona przez Kodeks mieszkaniowy Federacji Rosyjskiej”.

Norma ta wynosi 33 metry kwadratowe całkowitej powierzchni mieszkania dla jednej osoby, 42 metry kwadratowe dla rodziny dwuosobowej i 18 metrów kwadratowych dla rodziny składającej się z trzech lub więcej osób.

Autorzy inicjatywy wyjaśnili, że norma ta jest „obiektywnym wskaźnikiem, który pozwala uniknąć naruszenia norm sanitarno-epidemiologicznych i uzasadnionych praw obywateli Federacji Rosyjskiej”. Aby zrealizować inicjatywę, konieczna byłaby zmiana ustawy federalnej.

„Ta ustawa narusza normy ustanowione w Kodeksie mieszkaniowym i Konstytucji. Właściciel mieszkania ma prawo zarejestrować swoich najbliższych krewnych – męża, żonę, dzieci, rodziców. Jeśli mieszkanie jest własnością obcokrajowca, ma on takie same prawa – wyjaśnił Kommiersantowi Leonid Kałasznikow, szef Komisji Dumy ds. WNP, Integracji Eurazjatyckiej i Stosunków z Rodakami. 

3. Tyle się nakrzyczeli o zakazie eksportu ropy, a już się wycofują okrakiem.

Zapewne pamiętacie klejnot w koronie Pawła z ostatniego tygodnia, czyli wprowadzenie zakazu eksportu paliw za granice. Nakrzyczeli się, narobili zamieszania i słuchajcie co się dzieje.

Rosyjski rząd, z uwagi na narastający kryzys paliwowy i przepełnienie magazynów Transniefti, zdecydował się częściowo zezwolić na eksport oleju napędowego za granicę. Powiecie, ale to jedna firma tylko… to słuchajcie dalej.

Wyłączone z zakazu zostaną dostawy rurociągami produktowymi Transniefti Północ i Południe, które stanowią trzy czwarte eksportu oleju napędowego z Rosji.

Przepustowość tych rurociągów wynosi odpowiednio 25 mln ton rocznie dla Siewiera i 4 mln ton dla Yuga. Decyzja o wznowieniu dostaw rurociągami może zostać formalnie zatwierdzona podczas spotkania z udziałem wicepremiera Aleksandra Nowaka i przedstawicieli przemysłu naftowego.

Niedawny zakaz eksportu produktów naftowych w Rosji spowodował kryzys w magazynowaniu oleju napędowego, co uniemożliwiło dalsze transportowanie go na rynek krajowy. To jest cudowne. Nikt nie wpadł na to, że wypadałoby to gdzieś składować.

Pracownicy sektora naftowego ostrzegają przed ograniczeniem rafinacji ropy naftowej z powodu przepełnienia magazynów nie tylko olejem napędowym, ale także benzyną. No i koło się zamyka.

Nie wyślą za granice, to muszą ograniczyć produkcje. Wyślą, to im rośnie cena w kraju, bo po cenach, które są w kraju, nie opłaca się produkować. Tak źle i tak nie dobrze. Myślę sobie Paweł, że w sumie my mówiliśmy o tym tłumiku amortyzującym i dofinansowującym cenę paliw na stacjach, a nigdy nie wspomnieliśmy o tym, że wprowadzenie go kiedyś tam kiedyś musiało mieć sens. Musiano siąść i wyliczyć, że trzeba tak zrobić, bo inaczej właśnie powstaje taki chaos. Wychodzi na to, że ten mechanizm jest dobrze przemyślany i bez tego puzzla nie da się normalnie funkcjonować w tym sektorze. Tzn. można, ale wtedy populacja zapłaci za benzynę cenę rynkową globalną, a społeczeństwa rosyjskiego na to nie stać.

4. Kolejny piękny plan wybuchł w twarz Putinowi. Tym razem emeryci.

To są tematy, jakie lubię wam podawać, bo to klasyczne informacje w stylu „kurde miało to wyjść inaczej”.

Aneksja czterech obwodów Ukrainy przez Rosję spowoduje znaczący wzrost liczby rosyjskich emerytów w latach 2023 i 2024.

W 2023 roku liczba emerytów w Rosji wzrośnie o 1,13 miliona osób, a w 2024 roku o kolejne 568,5 tysiąca osób. W efekcie przez ten dwuletni okres liczba obywateli pobierających emerytury i renty wzrośnie z 41,78 miliona do 43,47 miliona osób.

To oznacza powrót do poziomu z początku 2019 roku, kiedy wprowadzono podwyższenie wieku emerytalnego. Klasyczny kijek w szprychy rowerka, na którym się jedzie.

Wzrost liczby emerytów będzie wynikiem rejestracji obywateli zaanektowanych obwodów Ukrainy, takich jak Chersoński, Zaporoski, Doniecki i Ługański, którzy od 1 marca 2023 roku otrzymują emerytury na wniosek. Zwiększenie liczby emerytów oznacza wyższe obciążenie systemu emerytalnego, zwłaszcza jeśli nie towarzyszy temu wzrost liczby pracujących osób.

Obwody, które stały się częścią Rosji, mają mniejszą populację pracującą i gospodarkę, co oznacza, że będą potrzebować wsparcia z centralnego budżetu.

W 2024 roku planowany jest budżet Społecznego Funduszu Rosji (SFR) z deficytem wynoszącym 234 miliardy rubli.

I tym oto optymistycznym akcentem możemy dziś zakończyć.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: