Codzienny ekonomiczny przegląd 01.10.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Kreml tnie wydatki w medycynie, bardziej niż zapowiadał.

Zaczynamy wchodzić w etap cięć budżetowych, które bardzo odbiją się na mieszkańcach Rosji.

W 2024 roku wydatki budżetu federalnego na Narodowy Projekt Ochrony Zdrowia zostaną obniżone o 10% – z 321,3 do 289,9 mld rubli. Jest to znacząca redukcja w porównaniu z wcześniejszymi planami, które zapowiadano jeszcze kilka miesięcy temu.

W ramach tych cięć niemal wszystkie elementy Narodowego Projektu Ochrony Zdrowia, które zostały obiecane przez prezydenta Władimira Putina po ponownym wyborze na czwartą kadencję w 2018 roku, zostaną ograniczone.

Oznacza to, że projekty stworzone do walki z nowotworami i modernizacja przychodni regionalnych, które były kluczowe dla poprawy warunków zdrowotnych w Rosji, zostaną dotknięte najbardziej, z oszczędnościami wynoszącymi 25,5 miliarda rubli.

Wydatki na federalny projekt „Modernizacja podstawowej opieki zdrowotnej w Federacji Rosyjskiej” zostaną obniżone o 14% w porównaniu z 2023 rokiem i o 9% w porównaniu z wcześniejszym planem – do 81,64 miliarda rubli. Walka z rakiem również ucierpi, tracąc 8% i 3% finansowania w porównaniu z poprzednim rokiem.

Inne obszary, takie jak opieka zdrowotna dzieci i podstawowa opieka zdrowotna, również doświadczą znacznych cięć budżetowych, obniżając wydatki o prawie połowę i o 20% odpowiednio. Cyfryzacja medycyny także zostanie dotknięta redukcją budżetu o 5% w porównaniu z 2023 rokiem.

Wprowadzenie innowacyjnych technologii medycznych zostanie obniżone o 10%, a niektóre projekty zostaną całkowicie zlikwidowane, takie jak państwowy program wsparcia produkcji leków, który od 2024 roku nie będzie już finansowany.

Leków już w Rosji brakuje, a w przyszłym roku utną dofinansowanie dla producentów leków. Cięcia oscylują już w okolicach 9-10% kwotowo – a trzeba pamiętać, że od zeszłego roku w Rosji mamy do czynienia z dużą inflacją. Mamy więc cięcie wydatków, przy jednoczesnym podniesieniu cen za wszystko.

Łącznie rząd planuje zaoszczędzić 31 miliardów rubli na Narodowym Projekcie Medycznym, aby zdobyć środki na finansowanie priorytetów związanych z wojskiem. Wydatki na obronność państwa w 2024 roku osiągną rekordowy poziom od czasów ZSRR.

2. Raporty Gazpromu odnośnie wydobycia i sprzedaży

W 2023 roku Gazprom po raz pierwszy podał wskaźniki operacyjne dotyczące wydobycia i dostaw gazu. Według raportu spółki , w pierwszym półroczu wydobycie gazu ziemnego i towarzyszącego spadło o 24,7%, do 179,45 mld m3. m (w tym samym okresie 2022 r. – 238,46 mld m3). 

Według spółki dostawy na rynek krajowy i zagraniczny w okresie styczeń-czerwiec spadły o 26,5%, do 166 miliardów metrów sześciennych. m gazu (w 2022 r. – 225,7 mld m3). 

Kuriozalne są przyczyny spadków. W raporcie wskazano, że spowolnienie aktywności gospodarczej w Europie przyczyniło się do utrzymania niskiego poziomu zużycia gazu. „Jednocześnie na popyt na rosyjski gaz w tym regionie wpływ miał także czynnik geopolityczny oraz duże zajęcie europejskich PMG ” – dodała spółka.

Gazprom spadek wydobycia gazu tłumaczył faktem, że w „wielu krajach” zapadły „decyzje motywowane politycznie” o odmowie importu rosyjskiego gazu. 

3. Ćwiczenia nuklearne w całej Rosji.

W dniu 3 października odbędzie się pierwsze w historii jednolite szkolenie w zakresie obrony cywilnej w wypadku wojny nuklearnej dla wszystkich regionów Rosji, zgodnie z rozkazem wydanym przez szefową Rospotrebnadzor, Annę Popową.

Dokument wskazuje na rosnące niebezpieczeństwo, że konflikty zbrojne w sąsiedztwie Rosji mogą przekształcić się w konflikty z udziałem mocarstw nuklearnych. Oczywiście to Rosjanie tak twierdzą.

Poniżej opis ćwiczeń, jakie będą się odbywać. Zakłada się następujący scenariusz. Jest on bardzo ciekawy. Przeprowadzono powszechną mobilizację, ogłoszono stan wojenny w wielu regionach, a niektóre obszary zostały całkowicie zniszczone, w tym urządzenia podtrzymujące życie ludności oraz do 70% zasobów mieszkaniowych. Powstało zagrożenie skażeniem promieniotwórczym.

W ćwiczeniach wezmą udział wszystkie odpowiedzialne osoby, włączając dowódców obrony cywilnej i szefów korporacji państwowych. Wyjątek stanowią władze samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz okupowanych części obwodów zaporoskiego i chersońskiego.

To nowe podejście, ponieważ wcześniej podobne ćwiczenia odbywały się w różnych regionach i w różnych terminach, a teraz planowane jest jednolite ćwiczenie ogólne. Istnieją także zmiany w scenariuszu, m.in. wprowadzenie mobilizacji, które wynikają z „nowoczesnych realiów”.

Według ekspertów z korporacji RAND, kontrola prezydenta Władimira Putina nad sytuacją w Rosji staje się coraz bardziej krucha, co może skłonić go do użycia broni nuklearnej w celu szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie. Analitycy sugerują, że „eskalacja nuklearna” jest dla rosyjskiego prezydenta atrakcyjną opcją, jeśli poczuje zagrożenie dla swojej władzy.

Warto zaznaczyć, że Putin wcześniej zapewniał, że taktyczny atak nuklearny na Ukrainę nie ma znaczenia politycznego ani militarnego. Jednak źródła kremlowskie informowały, że doszedł do tego wniosku po symulacjach użycia broni nuklearnej, które pokazały, że takie działania zamieniłyby zajęte terytorium Ukrainy w radioaktywną pustynię, nie przynosząc korzyści rosyjskim siłom zbrojnym.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone ostrzegały Rosję przed „katastrofalnymi” konsekwencjami użycia broni nuklearnej, potwierdzając, że udzielą na to odpowiedzi.

Dajcie znać w komentarzach, czy niepokoją was takcie ćwiczenia, czy może już wszyscy się przyzwyczailiście tak to tego, że już nie zwracacie uwagi na takie zapowiedzi i ćwiczenia po stronie rosyjskiej.

4. Czy w Rosji zabraknie chleba żytniego ?

Prezes Związku Przedsiębiorstw Mąki i Zbóż Igor Sviridenko powiedział na konferencji prasowej, że w 2023 roku Rosja może zmniejszyć zbiory żyta do 1,8 mln ton (w 2022 roku – według Rosstatu – 2,179 mln ton). Według niego może to spowodować, że chleb żytni stanie się w Federacji Rosyjskiej rzadkością.

Prezes związku powiedział, że z 1,8 mln ton oczekiwanych zbiorów żyta, 59% to żyto trzeciej klasy. Według niego takie wskaźniki jakości są „niedobre” z punktu widzenia wymagań technologicznych młynarzy. Według pana Sviridenki żyto „spadło z pola widzenia agencji rządowych, ponieważ mąka żytnia daje tylko 10% w stosunku do pszenicy”.

Jak podaje Interfax, szef Komisji Izby Przemysłowo-Handlowej ds. kompleksu rolno-przemysłowego, akademik Rosyjskiej Akademii Nauk Petr Czekmariew, powiedział na konferencji „Młyn-2023”, że Rosja ma wszelkie szanse pozostać bez żyta w 2024 r.

„Dziś żyto kosztuje 5 tysięcy rubli za tonę – to nie mieści się w żadnych granicach. Jeśli cena nie wzrośnie do 10 tysięcy rubli za tonę, to w przyszłym roku, jeśli się spotkamy, powiecie, że nie możemy kupić żyta za 15 tysięcy rubli” – powiedział Czekmariew.

Do tego dochodzą problemy z materiałem siewnym oraz problemy z dostępem do paliwa dla rolników.

5. Kolejne informacje o zadłużeniu Rosjan.

Około co trzeci mieszkaniec Rosji jest obecnie zadłużony, licząc i włączając w to osoby w każdym wieku, w tym niemowlęta i emerytów. Wielu ludzi ma kilka pożyczek jednocześnie, a co piąta osoba zalega ze spłatą. To jest ciekawa informacja, gdyż wychodzi nam 28 mln ludzi zalegających ze spłatą. Zadłużonych natomiast jest niecałe 50 mln ludzi.

Poniżej przedstawiamy kilka historii ludzi, którzy zaciągnęli pożyczki i starają się je spłacić. Jest to wycinek z jednego z popularniejszych portali rosyjskich.

Olga- mieszkanka Petersburga. Jest na urlopie macierzyńskim, a jej mąż pracuje jako prosty inżynier w instytucie badawczym, zarabiając 55 000 rubli miesięcznie (niecałe 2 500 zł). Kilka lat temu mąż zaciągnął pożyczkę bankową w wysokości 500 000 rubli na pięć lat. Ich planem było otwarcie małej piekarni, ale niestety przedsięwzięcie nie przynosiło zysków. Spłacali pożyczkę z zasiłków na dzieci, aż w końcu musieli sprzedać wszystkie swoje aktywa, aby ją spłacić.

Paweł, emerytowany pułkownik, zaczął od pożyczki na nowy samochód, gdyż stary samochód zaczął się psuć. Niestety, sytuacja finansowa pogorszyła się, a Paweł musiał zaciągnąć drugą pożyczkę. Próbował różnych metod rozwiązania problemu, sprzedawał mienie, pracował na kilku etatach, ale długi nadal rosły. Paweł nie wie co robić dalej, jest w samym środku pętli kredytowej.

Mieszkanka Krasnogorska, znalazła się w trudnej sytuacji, gdy firma, w której pracowała, zamknęła swoją działalność w Rosji w zeszłym roku. Zaczęła zaciągać kolejne kredyty, aby pokryć wydatki, ale sytuacja stawała się coraz trudniejsza. Obecnie nie potrafi znaleźć równie dobrze płatnej pracy. Kredytów spłacić już nie potrafi.

Jak widzicie mamy do czynienia dokładnie z tym, o czym pisaliśmy w cyklu artykułów, nadchodzi pokolenie bankrutów, oraz w materiale, który nagraliśmy w zeszłym miesiącu o sytuacji finansowej Rosjan. Mamy cały czas na nowo pojawiające się dane, które, niestety potwierdzają nasze przewidywania.

W Rosji poziom zadłużenia wobec banków rośnie i rosnąć będzie. Stopy procentowe, które zostały gwałtownie podniesione, dopiero uderzą w społeczeństwo.

6. Dwukrotnie wyższa dziura budżetowa ?

Minister finansów Anton Siłuanow nie uważa za alarmujący sygnał zmniejszenia udziału wydatków na gospodarkę narodową w ogólnej strukturze wydatków budżetu federalnego. Powiedział to dziennikarzom na Moskiewskim Forum Finansowym.

Zgodnie z notą wyjaśniającą do projektu budżetu federalnego udział wydatków w kierunku „Gospodarka narodowa” w całkowitej strukturze wydatków budżetu federalnego w 2024 r. wyniesie 10,7% i będzie najniższy od 2007 r. Obecna ustawa o budżecie federalnym (na lata 2023–2024) zakładała, że wydatki na gospodarkę w przyszłym roku wyniosą 12,4% wydatków ogółem. W kierunku „Polityka społeczna” udział wydatków budżetowych będzie najniższy od 2011 roku – 21,1%.

Największa część wydatków, jak wynika z noty wyjaśniającej, przypada na sekcję „Obrona narodowa” – 29, 3% (10, 7 biliona rubli), co odpowiada 6% PKB. W tym roku wydatki w tym obszarze, według szacunków istotnych na dzień 1 sierpnia, wyniosą 6,4 biliona rubli, mówi dokument.

„Kiedy mówisz o zmniejszeniu udziału wydatków na gospodarkę, być może tak jest, ponieważ udział wydatków na obronę wzrósł – to jest teraz nasz główny priorytet, nikt rozsądny nie będzie się z tym kłócił” – powiedział Siluanov,

Projekt budżetu zakłada w 2024 r. całkowite wydatki w wysokości 36, 6 biliona rubli. i przychody na poziomie 35 bilionów rubli. W tym roku budżet zakładał wydatki na poziomie 29 bilionów rubli. Jednak zgodnie ze skonsolidowaną listą budżetową na dzień 1 września wynoszą one już 30, 3 biliona rubli.

Z kolei Siluanov ogłosił jeszcze większą kwotę. „W tym roku 33,5 biliona [rubli] będzie wydatkami budżetu federalnego” – powiedział.

Ze świata sportu

  • W centralnym meczu dziesiątej rundy mistrzostw Rosji Krylia Sowietow odniósł ważne zwycięstwo nad Spartakiem – 4: 0. Samara zdobyła 21 punktów i nadal zajmuje drugie miejsce. Ale Dynamo nie udało się wejść do pierwszej trójki, osiągając remis w spotkaniu z Akhmat – 1: 1.
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Marter
    2023-10-03

    „Czy w Rosji zabraknie chleba żytniego ?” Zawsze mogą jeść ciastecka

Brak możliwości komentowania.