Top 🔟 Wieści z Rosji 01.10.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Gaz drożeje w Rosji

Rosyjskie władze planują rekordową od 11 lat podwyżkę taryf gazowych dla obywateli, mając na celu wsparcie budżetu Gazpromu, który stracił znaczną część przychodów na kluczowym europejskim rynku.

Według prognozy rozwoju społeczno-gospodarczego opublikowanej przez Ministerstwo Gospodarki, hurtowe taryfy gazowe dla ludności wzrosną o 11,2% od lipca 2024 roku, a od lipca 2025 roku o kolejne 8,2%. W ciągu dwóch lat ceny gazu dla obywateli wzrosną o 20%, a od początku wojny o 34%. W ubiegłym roku taryfy zostały podniesione dwukrotnie – o 3% w lipcu i o 8,5% w grudniu.

Ostatnia znacząca podwyżka taryf za gaz miała miejsce w 2013 roku, wynosząc 15% rocznie. Teraz rząd zdecydował się ponownie zwiększyć obciążenia finansowe konsumentów, aby wesprzeć Gazprom w obliczu trudnej sytuacji finansowej.

W ubiegłym roku Gazprom sprzedał za granicę minimalną ilość gazu od czasów ZSRR (100 mld m3), a w 2023 roku eksport gazu z Rosji do Europy spadł do poziomu nieodnotowanego od drugiej połowy lat 70. XX wieku, wynosząc 12,1 mld m3 metrów sześciennych w pierwszej połowie roku. Przypominam było wcześniej między 150 a 170mld m3.

Początkowo planowano mniejszą podwyżkę taryf za gaz, wynoszącą 8%, zgodnie z projektem rozporządzenia FAS opublikowanym w lipcu. Ministerstwo Energii uzasadniło podwyżkę jako środek mający na celu zapewnienie niezawodnych dostaw gazu do odbiorców końcowych oraz przyspieszenie programu społecznej gazyfikacji.

I tu perełka, której wcześniej nie mieliśmy. Resort zauważył również, że ponad 30% rosyjskich gazociągów jest w eksploatacji od ponad 40 lat.

Miejsce 9 – Pakistańczycy oczekują upustów na ropę.

Delegacja z Pakistanu pod przewodnictwem ministra energetyki Muhammada Alego odwiedzi Rosję w dniach 10-12 października, aby wziąć udział w konferencji na temat współpracy energetycznej między dwoma krajami. Strona pakistańska planuje uzgodnić z Federacją Rosyjską długoterminowy kontrakt na import rosyjskiej ropy.

Przedstawiciele Pakistanu i Federacji Rosyjskiej będą omawiać kwestie energetyczne po raz pierwszy od czasu, gdy pierwsza partia rosyjskiej ropy dotarła do Pakistanu w czerwcu tego roku. Potem dostawy ustały.

„W ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca nie złożono nowego zamówienia na import rosyjskiej ropy naftowej, ponieważ lokalne rafinerie nie wykazały żadnego zainteresowania importem ropy z Uralu a ceny oferowane przez Rosjan były za wysokie”.

Pierwsza dostawa rosyjskiej ropy naftowej została sprowadzona przez Pakistan Refinery Limited (PRL). PRL był pierwszą i jedyną rafinerią przerabiającą ropę Ural w Pakistanie. W procesie rafinacji PRL był w stanie wyprodukować z rosyjskiej ropy 60 proc. oleju opałowego, 10 proc. benzyny i około 10-15 proc. oleju napędowego. 

Miejsce 8 – Ukraińska próba generalna ataku na infrastrukturę krytyczną.

W nocy 29.09 według rosyjskiej propagandy systemy obrony powietrznej zniszczyły 11 ukraińskich dronów lotniczych nad terytorium Rosji, poinformowało o tym Ministerstwo Obrony.

Jeden z dronów został zestrzelony w regionie Kaługi, pozostałe dziesięć w obwodzie kurskim.

Jednakże W nocy gubernator regionu Kursk, Roman Starovoit, poinformował, że ukraiński dron zrzucił dwa urządzenia wybuchowe na podstację transformatorową w osadzie Belaja w rejonie Biełowskim. W rezultacie jeden z transformatorów zapalił się, pięć osad i szpital pozostały pozbawione zasilania. Starovoit nie podał danych na temat ofiar.

Przywracanie zasilania rozpocznie się dopiero za jakiś czas, gdy tylko stanie się to bezpieczne – powiedział gubernator.

Miejsce 7 – Liczba nowych kontraktowych żołnierzy.

W Rosji od początku 2023 roku ponad 325 tysięcy osób zostało przyjętych do służby wojskowej na podstawie kontraktu „w interesie wspólnej grupy wojsk”. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew, powołując się na dane Ministerstwa Obrony.

Według niego trwają prace nad uzupełnieniem rosyjskich sił zbrojnych żołnierzami kontraktowymi i kontrolą nad szkoleniem bojowym i wojskowo-politycznym wojska.

15 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że w ciągu ostatnich 300-6 miesięcy kontrakty z Siłami Zbrojnymi FR podpisało 7 tys. osób. Według głowy państwa każdego dnia 1-1,5 tysiąca osób przychodzi podpisać umowę.

Po zawarciu umowy na okres co najmniej roku wypłacana jest jednorazowa płatność w wysokości 195 tysięcy rubli, a także dodatkowa płatność z regionów.

Dla uczestników operacji specjalnej kwota miesięcznego dodatku zaczyna się od 204 tysięcy rubli. dla szeregowców. W dniu udziału w ofensywie zapewniona jest płatność w wysokości 8 tysięcy rubli, za 1 km ofensywy w oddziałach szturmowych – 50 tysięcy rubli, za przechwycenie lub zniszczenie ukraińskiego sprzętu – od 50 tysięcy rubli.

Miejsce 6 – Spada wysyłka ropy i gazu z Rosji do krajów UE

Według danych Eurostatu udział rosyjskich dostaw w całkowitej wielkości importu ropy naftowej krajów UE nadal spada. W drugim kwartale w ujęciu rocznym udział Federacji Rosyjskiej wyniósł 2,7% (wobec 15,9% rok wcześniej, minus 13,2 pkt proc.). W I kwartale br. było to 3,2% (wobec 26% w okresie styczeń-marzec 2022 r.).Rozwiń do pełnego ekranu

Gwałtowny spadek eksportu z Federacji Rosyjskiej, przypominamy, rozpoczął się po nałożeniu embarga na dostawy ropy morskiej od 5 grudnia 2022 r. i na produkty naftowe od 5 lutego 2023 r. W drugim kwartale średni miesięczny wolumen importu rosyjskiej ropy z krajów UE wyniósł 1,6 mln ton (8,7 mln ton w analogicznym okresie 2022 r.).

Jednocześnie wielkość importu innych dostawców ropy do Europy w drugim kwartale wzrosła niemal porównywalnie – do 37,3 mln ton z 31,5 mln ton w kwietniu-czerwcu 2022 r. W całkowitym wolumenie importu ropy do UE w drugim kwartale wzrosły udziały Norwegii (o 3,5 pkt proc. rok do roku, do 13,7%), Kazachstanu (o 3,2 pkt proc., do 10,2%), Stanów Zjednoczonych (o 2,1 pkt proc., do 13,6%) i Arabii Saudyjskiej (o 2,3 pkt proc., do 9%). Kraje te w rzeczywistości w równej ilości zastąpiły zrzucone rosyjskie dostawy.

Ogólnie rzecz biorąc, wielkość importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych krajów UE w drugim kwartale tego roku spadła o 3%.

Według Eurostatu udział Rosji w imporcie gazu rurociągowego nadal spadał. W drugim kwartale zmniejszył się o 14,5 punktu procentowego do 13,8% całkowitego importu UE. Największymi dostawcami w okresie kwiecień-czerwiec były Norwegia (udział – 44,3%), Wielka Brytania (17,8%) i Algieria (16,5%).

Jednocześnie Federacja Rosyjska nadal zajmuje drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych w eksporcie skroplonego gazu ziemnego do Unii Europejskiej. Udział Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale wyniósł 46,4% (minus 2,8 pkt proc. rok do roku), Rosji – 12,4% (minus 2,7 pkt proc.).

Ogólnie rzecz biorąc, import gazu przez kraje UE zmniejszył się w drugim kwartale rok do roku bardziej zauważalnie niż ropa naftowa – o 17%.

Miejsce 5 – Nowe zamówienia na zaświadczenia dla stwierdzenia niepełnosprawności.

Słuchajcie mamy dla was kolejne ciekawe i nieoczywiste dane, których pewnie jeszcze nikt inny w Polsce nie podał.

Rosyjskie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej zamówiło ponad 2,7 miliona zaświadczeń o niepełnosprawności. To rekord od dziewięciu lat i jest to zamówienie półtorakrotnie większe niż w roku ubiegłym. Przypominam 9 lat temu mieliśmy rok 2014, czyli pierwszy etap wojny w Ukrainie.

Dokumenty te są niezbędne dla okręgowych urzędów badań lekarskich i społecznych (MSE), które przeprowadzają badania i przygotowują dokumenty potwierdzające niepełnosprawność.

Warto zaznaczyć, że przed wybuchem wojny na Ukrainie liczba zamawianych zaświadczeń systematycznie spadała od 2015 roku. Konflikt nie był tak intensywny więc zamówień niebyło potrzebnych aż tyle. W 2016 roku zamówiono 2,6 miliona formularzy, i spadały, aż do 2022 roku gdzie było to około 1,6 miliona.

Mamy też cudowny Excel Rosstatu informujący o spadku liczby osób niepełnosprawnych w Rosji – z 12,7 miliona w 2016 roku do 11,3 miliona w 2022 roku. Czyli udało im się uzdrowić ponad milion osób w dodatku w roku, w którym wybuchła wielka wojna, na której straty idą w setki tysięcy.

Ministerstwo Pracy po raz pierwszy od 2018 roku wznowiło także zamawianie zaświadczeń „o wynikach ustalenia stopnia utraty zdolności zawodowej w procentach”. Od lutego 2022 roku zamówiono 107 tysięcy takich dokumentów.

Ten gwałtowny wzrost liczby zamawianych dokumentów może sugerować, że władze przygotowują się na znaczny wzrost liczby osób niepełnosprawnych. Należy również wspomnieć, że na początku roku do listy przyczyn inwalidztwa dodano urazy odniesione w czasie służby ochotniczej w wojsku.

I tu mamy dla was wisienkę na torcie. No bo spadło im o milion. Zamawiają 2,7 mln nowych dokumentów a w tym samym czasie Fundusz Społeczny Rosji od sierpnia 2023 roku przestał publikować szczegółowe statystyki regionalne z rejestru osób niepełnosprawnych. No cóż, za niefart. Nie możemy potwierdzić teraz dokładnie, co się będzie działo w najbliższym czasie….

Dodam tylko na koniec, że rejestracja niepełnosprawności może trwać kilka miesięcy, dlatego dane te nie odzwierciedlają w czasie rzeczywistym liczby ciężko rannych na froncie i pełny obraz, zobaczylibyśmy z teraz tak za 6-8 miesięcy. no ale może być, że nie zobaczymy, chyba że uda się wyciągnąć tabelkę z jakąś pochodną, której nie uda im się ocenzurować.

Miejsce 4 – Miliony mieszkań w Rosji w fatalnym stanie technicznym.

Od 2025 roku w Rosji gwałtownie zacznie przyśpieszać ilość przestarzałych nieruchomości. Mówić będę głównie o blokach z wielkiej płyty. I wiem, straszono, również i nas, że u nas będą się zawalać itd. Ale zaczekajcie z osądem do końca niusa.

Do końca obecnego dziesięciolecia liczba podana w metrach kwadratowych osiągnie 54 miliony metrów kwadratowych, a do 2040 roku – 216 milionów metrów kwadratowych.

Takie dane podał Instytut Prognoz Ludnościowych (INP) Rosyjskiej Akademii Nauk. Oficjalne informacje można sobie zweryfikować.

I teraz ciekawostka, bo się doszukałem, że średni metraż mieszań z wielkiej płyty to około 40 m2 łatwo można sobie przeliczyć, że do 2030 dotyczyć będzie ten proces około 1 350 000, a do 2040, 5 4000 000.

Budynki wznoszone w pierwszym i drugim okresie budownictwa przemysłowego zaczną osiągać maksymalny okres użytkowania. W związku z tym absolutny maksimum wielorodzinnych nieruchomości przeznaczonych do wycofania z rynku przewiduje się na lata 2038-2040″ – stwierdza się w badaniu.

Chodzi przede wszystkim o tzw. „chruszczowki”, które były masowo budowane w latach 1956-1963, oraz o dziewięcio- i dwunastopiętrowce wznoszone w latach 1963-1969, jak precyzuje INP RAN.

Do 2040 roku te budynki będą wymagać gruntownego remontu lub wycofania z użytkowania, a na ich miejscu będzie potrzebne nowe mieszkanie. I teraz drodzy widzowie, zgadnijcie kto powinien remontować takie budynki? A no samorządy. A zgadnijcie ile pieniążków mają teraz samorządy w kasie? A no bardzo mało, wcale, lub co gorsze są na minusie.

A zgadnijcie gdzie idą pieniążki, które można było przeznaczyć na budowę lub remont bloków? Dokładnie tam, gdzie myślicie, na niszczenie bloków w Ukrainie.

Według prognozy instytutu, do 2040 z powodu zaniedbań, i braku remontów, a także uchybień przy budowaniu 162,8 miliona metrów kwadratowych (3,9% rosyjskiego rynku mieszkaniowego na rok 2022) będzie musiało zostać wycofanych z rynku, a dodatkowo 100 milionów metrów 2 nie będzie spełniać norm współczesnej cywilizacji.

Stanem na koniec 2022 roku w Rosji było 56,7 miliona metrów kwadratowych nieruchomości w przestarzałych budynkach wielorodzinnych, ale tylko 19,7 miliona metrów kwadratowych z nich było uważane za awaryjne. Skok z roku na rok będzie kolosalny.

Według innych danych to jest liczby podań o tzw status mieszkania awaryjnego takich mieszkań jest 1,46 mln.

Najwyższy odsetek nieruchomości przeznaczonych do wycofania, według ekspertów, spodziewany jest w miejskich aglomeracjach w Kazaniu (7,9% ogólnego rynku mieszkaniowego), Wołgogradzie (7,6%) i Saratowie (6,2%).

Przestarzałe nieruchomości muszą być odnawiane lub budowane na ich miejscu nowe. Według INP RAN, budowa 120 milionów metrów kwadratowych rocznie do 2035 roku powinna być wystarczająca do zaktualizowania zasobów mieszkaniowych.

No i moi drodzy to zaledwie….. 3 000 000 mieszkań rocznie. I tak do 2035… Powodzenia.

Wcześniej wicepremier Rosji oznajmił, że powierzchnia jedynie awaryjnych nieruchomości w Rosji będzie corocznie rosła o 2 miliony metrów kwadratowych. Według jego danych, od 2017 do 2022 roku wzrosła o 13 milionów metrów kwadratowych.

Tak więc podsumowując. Ile mieszkań w fatalnym stanie? Miliony.

Ile potrzeba budować co roku, aby uciec przed tym toporem? Miliony.

Ile potrzeba na to kasy? Miliardy.

A gdzie idą teraz te miliardy? Na wojnę.

I to jest coś, na co chcę zwrócić wam szczególną uwagę, gdyż my omawiamy ten budżet, te wydatki wojenne itd. Ale to jest excel. Ktoś powie, a tego nie widać. W sklepie jest coca-cola czy po Moskwie jadą luksusowe auta.

No ok. Ale to jakie zaniedbania będą tworzone właśnie z tego powodu, tego nikt wam nie powie. A to właśnie tu, uderzy ta wojna najmocniej. Nieruchomości, inwestycje w infrastrukturę. Służba zdrowia, edukacja. Ale to będą ciche ofiary. Miliony ofiar, o których w telewizji się nie usłyszy, bo będą to historie za mało medialne.

Miejsce 3 – Szef Uniper nie wie jaki gaz dostarczany jest do terminali w Niemczech

Szef niemieckiego koncernu energetycznego Uniper Michael Lewis nie wykluczył, że rosyjski skroplony gaz ziemny (LNG) może nadal płynąć do Niemiec. Jednocześnie Uniper oficjalnie wstrzymał zakupy rosyjskiego LNG pod koniec sierpnia 2022 roku.

„Rosja nadal sprzedaje LNG na rynku światowym, a hurtownicy, czyli my, nie zawsze wiemy, jakie jest pochodzenie zakupionego gazu” – powiedział Michael Lewis w wywiadzie dla Rheinische Post.

Uniper całkowicie przestał odbierać gaz z Rosji od końca sierpnia 2022 roku. W rezultacie w 2022 roku Uniper poniósł stratę w wysokości 19,1 mld euro zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki wcześniej sprzeciwiało się importowi rosyjskiego gazu do kraju w jakiejkolwiek formie, w tym przeciwko LNG. Jednocześnie resort przyznał, że nie ma możliwości śledzenia, czy trafia on do europejskiego systemu gazowego: gaz kupują poszczególne firmy, a nie państwo.

W ramach dywersyfikacji dostaw w kontekście rezygnacji z rosyjskiego gazu w 2022 roku Niemcy rozpoczęły budowę pływających terminali LNG. Pierwszy taki terminal został uruchomiony w grudniu ubiegłego roku, został oddany do użytku przed terminem.

Miejsce 2 – Dolar powyżej 100 rubli wkrótce ?

Dochody budżetowe z cła powiązanego z kursem rubla w stosunku do dolara („czynsz kursowy”), który zostanie wprowadzony od 1 października, wyniosą około 50 miliardów rubli. miesięcznie, Interfax pisze w odniesieniu do noty wyjaśniającej do projektu budżetu federalnego na 2024 r. i okres planowania 2025-2026.

Przychody za czwarty kwartał tego roku i na następny rok wyniosą 755 miliardów rubli (z czego w 2023 będzie to 151 miliarda rubli., oraz 604, 25 mld rubli w 2024 r.). To właśnie na ten okres wprowadza się odpowiednie cło.

A przypomnijmy cło będzie wyno:sić:

  • 0% kosztów przy średnim kursie wymiany do 80 rubli w okresie monitorowania,
  • 4% – w wysokości 80-85 rubli,
  • 4,5% – w wysokości od 85 do 90 rubli,
  • 5,5% – w wysokości 90-95 rubli,
  • 7% – w wysokości ponad 95 rubli.

Miejsce 1 – Rosja przegrywa z inflacją.

Tempo wzrostu cen towarów i usług konsumenckich w tygodniu kończącym się 25 września ustanowiło rekord od grudnia ubiegłego roku – 0,28%, podał w środę Rosstat. Od początku września koszyk konsumencki składający się z setek towarów i usług wzrósł o 0,6%, czyli dwukrotnie więcej niż w całym sierpniu, a roczna inflacja wzrosła do 5,74%, najwyższego poziomu od lutego.

„Wzrost cen jest frontalny” – stwierdza ekonomista Dmitrij Polevoy: jednocześnie produkty spożywcze, produkty nieżywnościowe i usługi stają się coraz droższe.

Obszarem katastrofy inflacyjnej stały się działy warzywne supermarketów, gdzie ceny są o kilkadziesiąt procent wyższe niż przed rokiem. Według Rosstatu pomidory wzrosły rok do roku o 45,4%, ogórki o 35,3%, kapusta o 46,7%, a marchew o 33,2%.

Wzrost cen kurczaków od początku roku przekroczył 23%, z czego we wrześniu 4,6%. Jagnięcina wzrosła o 13%, wieprzowina o prawie 10%. A to nie koniec: w nadchodzących miesiącach ceny mogą wzrosnąć o kolejne 10-20% w związku z redukcją hodowli zwierząt i wybuchem afrykańskiego pomoru świń, ostrzegło w zeszłym tygodniu Stowarzyszenie Rosyjskich Gospodarstw Chłopskich.

Wzrost cen benzyny przekroczył 10% w ujęciu rocznym, pomimo wprowadzenia przez rząd zakazu eksportu paliw. Średnia cena litra AI-95 osiągnęła rekordowe 65 rubli, chociaż na początku lata sprzedawano go za 58-59 rubli. 

Wskaźniki inflacji są „katastrofalne” – piszą rosyjscy analitycy : 75% koszyka towarów, według którego Rosstat szacuje podwyżki cen, drożeje, a tak wysokiego udziału nie zaobserwowano jeszcze w tym roku. Inflację przyspiesza silny popyt, załamanie rubla oraz stopniowe przenoszenie rosnących kosztów producentów na ceny . Przeprowadzona we wrześniu ankieta Banku Centralnego potwierdza: 90% firm zamierza podnieść ceny swoich produktów i usług – i jest to wartość rekordowa od szoku pierwszego miesiąca wojny.

Dewaluacja dopiero zaczyna objawiać się w cenach, konsumenci odczują jej pełne skutki w lutym–marcu, ostrzega profesor HSE Evgeniy Kogan:

„Teraz wiele firm wyprzedaje pozostałości pozycji, które kupili po kursie 70- 80. Zapasy są na wyczerpaniu. Nowe zakupy (będą) będą dokonywane po obecnym kursie. Oznacza to, że ceny wielu artykułów wzrosną o co najmniej 15-20%.


Bank Centralny zareaguje na wzrost inflacji dalszym podwyższeniem głównej stopy procentowej – do 14% według prognoz Polevoya i 15% według MMI. Dla obywateli wzrost cen oznacza spadek realnych dochodów do dyspozycji i problemy ze spłatą kredytów, których łączna wartość przekroczyła 30 bilionów rubli, ostrzega Koga

Jeśli to podsumowanie osłodziło Wam ☕, to możecie postawić mi kawę.

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Całe zestawienie w wersji Video:

Pamietajcie o subskrypcji kanłu

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: