Codzienny ekonomiczny przegląd 28.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 1. Nowe zamówienia na zaświadczenia dla stwierdzenia niepełnosprawności.

Słuchajcie mamy dla was kolejne ciekawe i nieoczywiste dane, których pewnie jeszcze nikt inny w Polsce nie podał.

Rosyjskie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej zamówiło ponad 2,7 miliona zaświadczeń o niepełnosprawności. To rekord od dziewięciu lat i jest to zamówienie półtorakrotnie większe niż w roku ubiegłym. Przypominam 9 lat temu mieliśmy rok 2014, czyli pierwszy etap wojny w Ukrainie.

Dokumenty te są niezbędne dla okręgowych urzędów badań lekarskich i społecznych (MSE), które przeprowadzają badania i przygotowują dokumenty potwierdzające niepełnosprawność.

Warto zaznaczyć, że przed wybuchem wojny na Ukrainie liczba zamawianych zaświadczeń systematycznie spadała od 2015 roku. Konflikt nie był tak intensywny więc zamówień niebyło potrzebnych aż tyle. W 2016 roku zamówiono 2,6 miliona formularzy, i spadały, aż do 2022 roku gdzie było to około 1,6 miliona.

Mamy też cudowny Excel Rosstatu informujący o spadku liczby osób niepełnosprawnych w Rosji – z 12,7 miliona w 2016 roku do 11,3 miliona w 2022 roku. Czyli udało im się uzdrowić ponad milion osób w dodatku w roku, w którym wybuchła wielka wojna, na której straty idą w setki tysięcy.

Ministerstwo Pracy po raz pierwszy od 2018 roku wznowiło także zamawianie zaświadczeń „o wynikach ustalenia stopnia utraty zdolności zawodowej w procentach”. Od lutego 2022 roku zamówiono 107 tysięcy takich dokumentów.

Ten gwałtowny wzrost liczby zamawianych dokumentów może sugerować, że władze przygotowują się na znaczny wzrost liczby osób niepełnosprawnych. Należy również wspomnieć, że na początku roku do listy przyczyn inwalidztwa dodano urazy odniesione w czasie służby ochotniczej w wojsku.

I tu mamy dla was wisienkę na torcie. No bo spadło im o milion. Zamawiają 2,7 mln nowych dokumentów a w tym samym czasie Fundusz Społeczny Rosji od sierpnia 2023 roku przestał publikować szczegółowe statystyki regionalne z rejestru osób niepełnosprawnych. No cóż, za niefart. Nie możemy potwierdzić teraz dokładnie, co się będzie działo w najbliższym czasie….

Dodam tylko na koniec, że rejestracja niepełnosprawności może trwać kilka miesięcy, dlatego dane te nie odzwierciedlają w czasie rzeczywistym liczby ciężko rannych na froncie i pełny obraz, zobaczylibyśmy z teraz tak za 6-8 miesięcy. no ale może być, że nie zobaczymy, chyba że uda się wyciągnąć tabelkę z jakąś pochodną, której nie uda im się ocenzurować.

2. Niekończąca się historia rynku paliwowego

Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z członkami rządu 27 września zaproponował wykorzystanie mechanizmu regulacji rynku paliw przez analogię do tego, który działa obecnie na rynku nawozowym: umożliwienie eksportu dopiero po zapełnieniu rynku krajowego.

„Rzeczywiście, wprowadzamy niezbędny wolumen na rynek krajowy, a następnie zarabiamy na rynku zewnętrznym. Cóż, jest, działa. Oczywiste jest, że w przemyśle naftowym istnieje specyfika, ale mimo to nie ma dużej różnicy, wystarczy podjąć te decyzje w odpowiednim czasie i to wszystko” – powiedział Władimir Putin

Wicepremier Aleksander Nowak na spotkaniu z prezydentem jako dodatkowe środki stabilizacji cen zaproponował zwiększenie cła na produkty naftowe dla odsprzedawców (tych, którzy nie produkują paliwa) z 20 tysięcy do 50 tysięcy rubli. lub całkowicie zakazać eksportu produktów naftowych, które zostały zakupione na rynku krajowym.

„Musimy również kontrolować poziom marż na stacjach benzynowych , ponieważ jeśli ceny giełdowe spadną, powinno to znaleźć odzwierciedlenie szczególnie na niezależnych stacjach benzynowych” – dodał Aleksander Nowak.

„Rząd pracuje również nad subsydiowaniem kosztów oleju opałowego dostarczanego do niektórych regionów o wysokim udziale jego wykorzystania w sektorze energetycznym, przede wszystkim mówimy o obwodzie murmańskim i terytorium Kamczatki” – Chodzi o to, że w wyniku wzrostu cen wymiany dla regionów jest to dodatkowe obciążenie budżetowe, które należy zrekompensować, ponieważ ceny te nie są uwzględniane w taryfach dla konsumentów.

„Rząd proponuje szereg dodatkowych środków systemowych.Dostosowanie parametrów tłumika z uwzględnieniem bieżącej sytuacji makroekonomicznej. Mówimy o wzroście współczynnika, który został zmniejszony od 1 września”. 

3. Kłamstwa Ministerstwa Zdrowia

Minister Zdrowia Michaił Muraszko, przemawiając na spotkaniu Władimira Putina z członkami rządu, zapewnił głowę państwa, że nie ma problemów z glukometrami, paskami testowymi, pompami insulinowymi, urządzeniami do monitorowania poziomu cukru we krwi i innymi produktami, które są niezbędne dla diabetyków w Rosji.

Minister zauważył, że „były pewne trudności” z pompami insulinowymi więc Ministerstwo Zdrowia zarejestrowało dwa kolejne urządzenia. Teraz na rynku rosyjskim są dostępne 4 marki , wszystkie zagraniczne – dwa z nich pochodzą z zaprzyjaźnionych krajów, powiedział. „Dzisiaj, według Roszdravnadzoru, istnieje całkowita dostępność urządzeń monitorujących” – zapewnił Muraszko.

Jednak szef ONF Michaił Kuzniecow, do którego Putin zwrócił się o komentarz, nie zgodził się z tymi stwierdzeniami. Zauważył, że przed spotkaniem przeprowadzono wywiady z 4200 osobami, z których dwie trzecie to rodzice dzieci z cukrzycą: ponad 70% respondentów stwierdziło, że boryka się z brakiem urządzeń monitorujących,pasków czy pomp insulinowych,

Dzieci powinny otrzymać te produkty bezpłatnie, ale w wielu regionach czas oczekiwania waha się od sześciu miesięcy do 3 lat. A najbardziej niezawodnym sposobem osiągnięcia tego, co jest należne, jest pójście do sądu.

„Środki zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia są niewystarczające” – podkreślił Kuzniecow, zauważając, że samo zarejestrowanie dwóch kolejnych urządzeń nic nie da. Zdaniem szefa ONF, Ministerstwo Zdrowia powinno pomóc regionom w zakupie potrzebnej im liczby urządzeń, aby mogły zapewnić im wszystkich potrzebujących diabetyków.

Aż 27 regionów, według niego, nie przeprowadziło ani nie ogłosiło przetargów na zakup urządzeń dla diabetyków.

Władimir Putin poprosił Muraszko jeszcze raz rozważyć obecną sytuację i za tydzień „zgłosić”, co i jak planuje się zrobić, aby rozwiązać problem.

Ze świata sportu:

 • Anglia, Litwa, Łotwa, Ukraina, Dania, Szwecja a także Polska zapowiedziały bojkot ewentualnych spotkań z reprezentacją neutralnego kraju do lat 17 wystepującego kiedyć pod szyldem Rosja. 
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Tywin
  2023-09-28

  Kryzys kryzysem a Rosja i tak chce zwiększyć wydatki na armię w przyszłym roku. W dodatku stwierdzili że wojnę będą toczyć do 2025. Im się nie śpieszy.

 2. Bernard
  2023-09-29

  Panowie taka prośba bo rozmawiając z o-nootz-ami w Polsce i za granicą często trudno użyć Was jako argumentu ponieważ mówicie/piszecie po polsku. Więc prośba abyście wrzucali linki do rosyjskich portali na których się opieracie. W dzisiejszych czasach autotranslatory działają całkiem dobrze, w dodatku jako, że to portal rosyjski to trudniej go oskarżyć o bycie wrogą antyrosyjsą propagandą.

Brak możliwości komentowania.