Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
A w dzisiejszym zestawieniu:
- Kozły ofiarne w Rosniefcie.
Niedobory paliw na rosyjskim rynku, które skłoniły władze do zatrzymania eksportu, doprowadziły do poszukiwań winnych.
Wysoko postawieni menedżerowie w największym krajowym koncernie naftowym Rosnieft’ zostali zwolnieni, a kilku z nich zrezygnowało z własnych stanowisk. Okna pozamykane, mieszkania na parterze pokupowane.
Szefa działu handlowego, Marata Zagidullina, wyprowadzono z biura przy udziale funkcjonariuszy ochrony. Co i tak jest luksusem. Oprócz niego, zwolniono szefa działu handlu gazem i produktami petrochemicznymi, Nikitę Pakulina, jego zastępcę Andrieja Dobryakowa, oraz najwyższego menedżera finansowego, Aleksandra Polakowa.
Rosnieft’ i inne koncerny naftowe znalazły się pod ostrzałem władz, które chciały znaleźć winnych niedoborów paliwa. Niektórzy uważają to za nietypową falę rezygnacji w firmie.
Rosnieft’ zdementował te informacje, twierdząc, że wymiana pracowników ma na celu zwiększenie efektywności w interesie akcjonariuszy lub wynika z osobistych decyzji pracowników.
Mamy więc klasyczne. Albo robicie to czego od was oczekujemy, albo was wymienimy na kogoś innego. Bardzo ciężki temat, gdyż z jednej strony można Cię pozwać o działanie na szkodę spółki a z drugiej, działanie na szkodę państwa.
Chyba nie chciałbym tam pracować. Środowisko pracy wydaje się obecnie mocno toksyczne.
2. Liczba nowych kontraktowych żołnierzy.
W Rosji od początku 2023 roku ponad 325 tysięcy osób zostało przyjętych do służby wojskowej na podstawie kontraktu „w interesie wspólnej grupy wojsk”. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew, powołując się na dane Ministerstwa Obrony.
Według niego trwają prace nad uzupełnieniem rosyjskich sił zbrojnych żołnierzami kontraktowymi i kontrolą nad szkoleniem bojowym i wojskowo-politycznym wojska.
15 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że w ciągu ostatnich 300-6 miesięcy kontrakty z Siłami Zbrojnymi FR podpisało 7 tys. osób. Według głowy państwa każdego dnia 1-1,5 tysiąca osób przychodzi podpisać umowę.
Po zawarciu umowy na okres co najmniej roku wypłacana jest jednorazowa płatność w wysokości 195 tysięcy rubli, a także dodatkowa płatność z regionów.
Dla uczestników operacji specjalnej kwota miesięcznego dodatku zaczyna się od 204 tysięcy rubli. dla szeregowców. W dniu udziału w ofensywie zapewniona jest płatność w wysokości 8 tysięcy rubli, za 1 km ofensywy w oddziałach szturmowych – 50 tysięcy rubli, za przechwycenie lub zniszczenie ukraińskiego sprzętu – od 50 tysięcy rubli.
3. Dodatkowe półki z jedzeniem dla emerytów.
Pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji ds. Edukacji Dumy Państwowej, Yana Lantratova, wyraziła poparcie dla pomysłu utworzenia w sklepach półek socjalnych z bezpłatnymi towarami dla emerytów i rencistów, których termin przydatności do spożycia zbliża się do końca.
To inicjatywa, która zdaniem Lantratovy, będzie stanowiła wsparcie nie tylko dla seniorów, ale także dla słabszych grup społecznych. Zachęca również przedsiębiorców z preferencjami podatkowymi do organizowania takich półek.
Eksperci z Rządowego Uniwersytetu Finansowego, Aleksander Safonow i Daria Nekipelowa, niedawno zasugerowali włączenie emerytów do programu korzystania z żywności z kończącą się datą ważności.
W swoim artykule zwrócili uwagę, że wydatki seniorów w dużej mierze koncentrują się na zakupie artykułów spożywczych i podstawowych produktów. Dzięki takim alternatywnym działaniom pomocowym, mogą oni oszczędzić od 10 do 20% wydatków na codzienne potrzeby.
Półki społecznościowe w sklepach będą wspierać ideę dzielenia się żywnością, łącząc punkty sprzedaży z osobami potrzebującymi, które chętnie przyjmą produkty zbliżające się do daty ważności.
W Rosji rocznie recykluje się około 18 milionów ton żywności, ale tylko niewielki procent (1,5%) jest dystrybuowany. Półki socjalne pozwolą na sprzedaż przeterminowanych produktów z dużymi rabatami lub ich bezpłatne przekazanie emerytom.
Jak widzicie, dzieje się to, co przewidywaliśmy. Inflacja ukryta uderzy przede wszystkim w najbiedniejszych. Działania władz są słuszne w tym momencie, bo już nic innego nie pozostaje tylko karmić tych najbiedniejszych jedzeniem na granicy terminu ważności.
4. Dolar powyżej 100 rubli w 2024r. ?
Dochody budżetowe z cła powiązanego z kursem rubla w stosunku do dolara („czynsz kursowy”), który zostanie wprowadzony od 1 października, wyniosą około 50 miliardów rubli. miesięcznie, Interfax pisze w odniesieniu do noty wyjaśniającej do projektu budżetu federalnego na 2024 r. i okres planowania 2025-2026.
Przychody za czwarty kwartał tego roku i na następny rok wyniosą 755 miliardów rubli (z czego w 2023 będzie to 151 miliarda rubli., oraz 604, 25 mld rubli w 2024 r.). To właśnie na ten okres wprowadza się odpowiednie cło.
A przypomnijmy cło będzie wyno:sić:
- 0% kosztów przy średnim kursie wymiany do 80 rubli w okresie monitorowania,
- 4% – w wysokości 80-85 rubli,
- 4,5% – w wysokości od 85 do 90 rubli,
- 5,5% – w wysokości 90-95 rubli,
- 7% – w wysokości ponad 95 rubli.
5. Piłkarska Federacja Anglii walczy z UEFA w sprawie Rosji.
Młodzieżowe drużyny Anglii nie zagrają z Rosją, ogłosił we wtorek Angielski Związek Piłki Nożnej po ogłoszeniu przez UEFA planów przywrócenia rosyjskich drużyn do lat 17 do europejskich rozgrywek po raz pierwszy od inwazji tego kraju na Ukrainę.
W oświadczeniu wydanym we wtorek po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Limassol na Cyprze UEFA stwierdziła, że „jest świadoma, że dzieci nie powinny być karane za czyny, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie dorośli…
»Z tych powodów Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował, że rosyjskie drużyny składające się z mniejszych zawodników będą gotowe do swoich rozgrywek w trakcie tego sezonu.
„Komitet Wykonawczy zwrócił się do administracji UEFA o zaproponowanie rozwiązania technicznego, które umożliwiłoby przywrócenie do składu rosyjskich drużyn do lat 17 (zarówno dziewcząt, jak i chłopców), nawet po przeprowadzeniu już losowań”.
UEFA dodała, że mecze rosyjskich drużyn będą rozgrywane poza Rosją i nie będzie na nich flagi, hymnu ani stroju narodowego tego kraju.
„…zakazując dzieciom udziału w naszych rozgrywkach, nie tylko nie uznajemy i nie przestrzegamy podstawowego prawa do ich całościowego rozwoju, ale bezpośrednio je dyskryminujemy” – powiedział Prezydent UEFA Aleksander Ceferin.
Federacja Angielska oświadczyła, że nie zgadza się z decyzją UEFA.
„Nie popieramy stanowiska w sprawie ponownego dopuszczenia Rosji do zawodów UEFA i podtrzymujemy nasze stanowisko, że reprezentacje Anglii nie będą grać z Rosją” – Stanowisko FA
Dajcie znać w komentarzach co myślicie? Czy powinni być dopuszczeni? Napiszcie w komentarzach wasze zdanie,
6.Spada import ropy i gazu z Rosji przez kraje UE
Według danych Eurostatu udział rosyjskich dostaw w całkowitej wielkości importu ropy naftowej krajów UE nadal spada. W drugim kwartale w ujęciu rocznym udział Federacji Rosyjskiej wyniósł 2,7% (wobec 15,9% rok wcześniej, minus 13,2 pkt proc.). W I kwartale br. było to 3,2% (wobec 26% w okresie styczeń-marzec 2022 r.).Rozwiń do pełnego ekranu
Gwałtowny spadek eksportu z Federacji Rosyjskiej, przypominamy, rozpoczął się po nałożeniu embarga na dostawy ropy morskiej od 5 grudnia 2022 r. i na produkty naftowe od 5 lutego 2023 r. W drugim kwartale średni miesięczny wolumen importu rosyjskiej ropy z krajów UE wyniósł 1,6 mln ton (8,7 mln ton w analogicznym okresie 2022 r.).
Jednocześnie wielkość importu innych dostawców ropy do Europy w drugim kwartale wzrosła niemal porównywalnie – do 37,3 mln ton z 31,5 mln ton w kwietniu-czerwcu 2022 r. W całkowitym wolumenie importu ropy do UE w drugim kwartale wzrosły udziały Norwegii (o 3,5 pkt proc. rok do roku, do 13,7%), Kazachstanu (o 3,2 pkt proc., do 10,2%), Stanów Zjednoczonych (o 2,1 pkt proc., do 13,6%) i Arabii Saudyjskiej (o 2,3 pkt proc., do 9%). Kraje te w rzeczywistości w równej ilości zastąpiły zrzucone rosyjskie dostawy.
Ogólnie rzecz biorąc, wielkość importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych krajów UE w drugim kwartale tego roku spadła o 3%.
Według Eurostatu udział Rosji w imporcie gazu rurociągowego nadal spadał. W drugim kwartale zmniejszył się o 14,5 punktu procentowego do 13,8% całkowitego importu UE. Największymi dostawcami w okresie kwiecień-czerwiec były Norwegia (udział – 44,3%), Wielka Brytania (17,8%) i Algieria (16,5%).
Jednocześnie Federacja Rosyjska nadal zajmuje drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych w eksporcie skroplonego gazu ziemnego do Unii Europejskiej. Udział Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale wyniósł 46,4% (minus 2,8 pkt proc. rok do roku), Rosji – 12,4% (minus 2,7 pkt proc.).
Ogólnie rzecz biorąc, import gazu przez kraje UE zmniejszył się w drugim kwartale rok do roku bardziej zauważalnie niż ropa naftowa – o 17%.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz