Codzienny ekonomiczny przegląd 27.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Kozły ofiarne w Rosniefcie.

Niedobory paliw na rosyjskim rynku, które skłoniły władze do zatrzymania eksportu, doprowadziły do poszukiwań winnych.

Wysoko postawieni menedżerowie w największym krajowym koncernie naftowym Rosnieft’ zostali zwolnieni, a kilku z nich zrezygnowało z własnych stanowisk. Okna pozamykane, mieszkania na parterze pokupowane.

Szefa działu handlowego, Marata Zagidullina, wyprowadzono z biura przy udziale funkcjonariuszy ochrony. Co i tak jest luksusem. Oprócz niego, zwolniono szefa działu handlu gazem i produktami petrochemicznymi, Nikitę Pakulina, jego zastępcę Andrieja Dobryakowa, oraz najwyższego menedżera finansowego, Aleksandra Polakowa.

Rosnieft’ i inne koncerny naftowe znalazły się pod ostrzałem władz, które chciały znaleźć winnych niedoborów paliwa. Niektórzy uważają to za nietypową falę rezygnacji w firmie.

Rosnieft’ zdementował te informacje, twierdząc, że wymiana pracowników ma na celu zwiększenie efektywności w interesie akcjonariuszy lub wynika z osobistych decyzji pracowników.

Mamy więc klasyczne. Albo robicie to czego od was oczekujemy, albo was wymienimy na kogoś innego. Bardzo ciężki temat, gdyż z jednej strony można Cię pozwać o działanie na szkodę spółki a z drugiej, działanie na szkodę państwa.

Chyba nie chciałbym tam pracować. Środowisko pracy wydaje się obecnie mocno toksyczne.

2. Liczba nowych kontraktowych żołnierzy.

W Rosji od początku 2023 roku ponad 325 tysięcy osób zostało przyjętych do służby wojskowej na podstawie kontraktu „w interesie wspólnej grupy wojsk”. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew, powołując się na dane Ministerstwa Obrony.

Według niego trwają prace nad uzupełnieniem rosyjskich sił zbrojnych żołnierzami kontraktowymi i kontrolą nad szkoleniem bojowym i wojskowo-politycznym wojska.

15 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że w ciągu ostatnich 300-6 miesięcy kontrakty z Siłami Zbrojnymi FR podpisało 7 tys. osób. Według głowy państwa każdego dnia 1-1,5 tysiąca osób przychodzi podpisać umowę.

Po zawarciu umowy na okres co najmniej roku wypłacana jest jednorazowa płatność w wysokości 195 tysięcy rubli, a także dodatkowa płatność z regionów.

Dla uczestników operacji specjalnej kwota miesięcznego dodatku zaczyna się od 204 tysięcy rubli. dla szeregowców. W dniu udziału w ofensywie zapewniona jest płatność w wysokości 8 tysięcy rubli, za 1 km ofensywy w oddziałach szturmowych – 50 tysięcy rubli, za przechwycenie lub zniszczenie ukraińskiego sprzętu – od 50 tysięcy rubli.

3. Dodatkowe półki z jedzeniem dla emerytów.

Pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji ds. Edukacji Dumy Państwowej, Yana Lantratova, wyraziła poparcie dla pomysłu utworzenia w sklepach półek socjalnych z bezpłatnymi towarami dla emerytów i rencistów, których termin przydatności do spożycia zbliża się do końca.

To inicjatywa, która zdaniem Lantratovy, będzie stanowiła wsparcie nie tylko dla seniorów, ale także dla słabszych grup społecznych. Zachęca również przedsiębiorców z preferencjami podatkowymi do organizowania takich półek.

Eksperci z Rządowego Uniwersytetu Finansowego, Aleksander Safonow i Daria Nekipelowa, niedawno zasugerowali włączenie emerytów do programu korzystania z żywności z kończącą się datą ważności.

W swoim artykule zwrócili uwagę, że wydatki seniorów w dużej mierze koncentrują się na zakupie artykułów spożywczych i podstawowych produktów. Dzięki takim alternatywnym działaniom pomocowym, mogą oni oszczędzić od 10 do 20% wydatków na codzienne potrzeby.

Półki społecznościowe w sklepach będą wspierać ideę dzielenia się żywnością, łącząc punkty sprzedaży z osobami potrzebującymi, które chętnie przyjmą produkty zbliżające się do daty ważności.

W Rosji rocznie recykluje się około 18 milionów ton żywności, ale tylko niewielki procent (1,5%) jest dystrybuowany. Półki socjalne pozwolą na sprzedaż przeterminowanych produktów z dużymi rabatami lub ich bezpłatne przekazanie emerytom.

Jak widzicie, dzieje się to, co przewidywaliśmy. Inflacja ukryta uderzy przede wszystkim w najbiedniejszych. Działania władz są słuszne w tym momencie, bo już nic innego nie pozostaje tylko karmić tych najbiedniejszych jedzeniem na granicy terminu ważności.

4. Dolar powyżej 100 rubli w 2024r. ?

Dochody budżetowe z cła powiązanego z kursem rubla w stosunku do dolara („czynsz kursowy”), który zostanie wprowadzony od 1 października, wyniosą około 50 miliardów rubli. miesięcznie, Interfax pisze w odniesieniu do noty wyjaśniającej do projektu budżetu federalnego na 2024 r. i okres planowania 2025-2026.

Przychody za czwarty kwartał tego roku i na następny rok wyniosą 755 miliardów rubli (z czego w 2023 będzie to 151 miliarda rubli., oraz 604, 25 mld rubli w 2024 r.). To właśnie na ten okres wprowadza się odpowiednie cło.

A przypomnijmy cło będzie wyno:sić:

  • 0% kosztów przy średnim kursie wymiany do 80 rubli w okresie monitorowania,
  • 4% – w wysokości 80-85 rubli,
  • 4,5% – w wysokości od 85 do 90 rubli,
  • 5,5% – w wysokości 90-95 rubli,
  • 7% – w wysokości ponad 95 rubli.

5. Piłkarska Federacja Anglii walczy z UEFA w sprawie Rosji.

Młodzieżowe drużyny Anglii nie zagrają z Rosją, ogłosił we wtorek Angielski Związek Piłki Nożnej po ogłoszeniu przez UEFA planów przywrócenia rosyjskich drużyn do lat 17 do europejskich rozgrywek po raz pierwszy od inwazji tego kraju na Ukrainę.

W oświadczeniu wydanym we wtorek po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Limassol na Cyprze UEFA stwierdziła, że ​​„jest świadoma, że ​​dzieci nie powinny być karane za czyny, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie dorośli…

»Z tych powodów Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował, że rosyjskie drużyny składające się z mniejszych zawodników będą gotowe do swoich rozgrywek w trakcie tego sezonu.

„Komitet Wykonawczy zwrócił się do administracji UEFA o zaproponowanie rozwiązania technicznego, które umożliwiłoby przywrócenie do składu rosyjskich drużyn do lat 17 (zarówno dziewcząt, jak i chłopców), nawet po przeprowadzeniu już losowań”.

UEFA dodała, że ​​mecze rosyjskich drużyn będą rozgrywane poza Rosją i nie będzie na nich flagi, hymnu ani stroju narodowego tego kraju.

„…zakazując dzieciom udziału w naszych rozgrywkach, nie tylko nie uznajemy i nie przestrzegamy podstawowego prawa do ich całościowego rozwoju, ale bezpośrednio je dyskryminujemy” – powiedział Prezydent UEFA Aleksander Ceferin.

Federacja Angielska oświadczyła, że ​​nie zgadza się z decyzją UEFA.

„Nie popieramy stanowiska w sprawie ponownego dopuszczenia Rosji do zawodów UEFA i podtrzymujemy nasze stanowisko, że reprezentacje Anglii nie będą grać z Rosją” – Stanowisko FA

Dajcie znać w komentarzach co myślicie? Czy powinni być dopuszczeni? Napiszcie w komentarzach wasze zdanie,

6.Spada import ropy i gazu z Rosji przez kraje UE

Według danych Eurostatu udział rosyjskich dostaw w całkowitej wielkości importu ropy naftowej krajów UE nadal spada. W drugim kwartale w ujęciu rocznym udział Federacji Rosyjskiej wyniósł 2,7% (wobec 15,9% rok wcześniej, minus 13,2 pkt proc.). W I kwartale br. było to 3,2% (wobec 26% w okresie styczeń-marzec 2022 r.).Rozwiń do pełnego ekranu

Gwałtowny spadek eksportu z Federacji Rosyjskiej, przypominamy, rozpoczął się po nałożeniu embarga na dostawy ropy morskiej od 5 grudnia 2022 r. i na produkty naftowe od 5 lutego 2023 r. W drugim kwartale średni miesięczny wolumen importu rosyjskiej ropy z krajów UE wyniósł 1,6 mln ton (8,7 mln ton w analogicznym okresie 2022 r.).

Jednocześnie wielkość importu innych dostawców ropy do Europy w drugim kwartale wzrosła niemal porównywalnie – do 37,3 mln ton z 31,5 mln ton w kwietniu-czerwcu 2022 r. W całkowitym wolumenie importu ropy do UE w drugim kwartale wzrosły udziały Norwegii (o 3,5 pkt proc. rok do roku, do 13,7%), Kazachstanu (o 3,2 pkt proc., do 10,2%), Stanów Zjednoczonych (o 2,1 pkt proc., do 13,6%) i Arabii Saudyjskiej (o 2,3 pkt proc., do 9%). Kraje te w rzeczywistości w równej ilości zastąpiły zrzucone rosyjskie dostawy.

Ogólnie rzecz biorąc, wielkość importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych krajów UE w drugim kwartale tego roku spadła o 3%.

Według Eurostatu udział Rosji w imporcie gazu rurociągowego nadal spadał. W drugim kwartale zmniejszył się o 14,5 punktu procentowego do 13,8% całkowitego importu UE. Największymi dostawcami w okresie kwiecień-czerwiec były Norwegia (udział – 44,3%), Wielka Brytania (17,8%) i Algieria (16,5%).

Jednocześnie Federacja Rosyjska nadal zajmuje drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych w eksporcie skroplonego gazu ziemnego do Unii Europejskiej. Udział Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale wyniósł 46,4% (minus 2,8 pkt proc. rok do roku), Rosji – 12,4% (minus 2,7 pkt proc.).

Ogólnie rzecz biorąc, import gazu przez kraje UE zmniejszył się w drugim kwartale rok do roku bardziej zauważalnie niż ropa naftowa – o 17%.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: