Codzienny ekonomiczny przegląd 25.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Produkują paliwa – nie ma paliw. Produkują gaz podwyżki pond 30%.

Rosyjskie władze planują rekordową od 11 lat podwyżkę taryf gazowych dla obywateli, mając na celu wsparcie budżetu Gazpromu, który stracił znaczną część przychodów na kluczowym europejskim rynku.

Według prognozy rozwoju społeczno-gospodarczego opublikowanej przez Ministerstwo Gospodarki, hurtowe taryfy gazowe dla ludności wzrosną o 11,2% od lipca 2024 roku, a od lipca 2025 roku o kolejne 8,2%. W ciągu dwóch lat ceny gazu dla obywateli wzrosną o 20%, a od początku wojny o 34%. W ubiegłym roku taryfy zostały podniesione dwukrotnie – o 3% w lipcu i o 8,5% w grudniu.

Ostatnia znacząca podwyżka taryf za gaz miała miejsce w 2013 roku, wynosząc 15% rocznie. Teraz rząd zdecydował się ponownie zwiększyć obciążenia finansowe konsumentów, aby wesprzeć Gazprom w obliczu trudnej sytuacji finansowej.

W ubiegłym roku Gazprom sprzedał za granicę minimalną ilość gazu od czasów ZSRR (100 mld m3), a w 2023 roku eksport gazu z Rosji do Europy spadł do poziomu nieodnotowanego od drugiej połowy lat 70. XX wieku, wynosząc 12,1 mld m3 metrów sześciennych w pierwszej połowie roku. Przypominam było wcześniej między 150 a 170mld m3.

Początkowo planowano mniejszą podwyżkę taryf za gaz, wynoszącą 8%, zgodnie z projektem rozporządzenia FAS opublikowanym w lipcu. Ministerstwo Energii uzasadniło podwyżkę jako środek mający na celu zapewnienie niezawodnych dostaw gazu do odbiorców końcowych oraz przyspieszenie programu społecznej gazyfikacji.

I tu perełka, której wcześniej nie mieliśmy. Resort zauważył również, że ponad 30% rosyjskich gazociągów jest w eksploatacji od ponad 40 lat.

2. Pakistańczycy oczekują upustów na ropę.

Delegacja z Pakistanu pod przewodnictwem ministra energetyki Muhammada Alego odwiedzi Rosję w dniach 10-12 października, aby wziąć udział w konferencji na temat współpracy energetycznej między dwoma krajami. Strona pakistańska planuje uzgodnić z Federacją Rosyjską długoterminowy kontrakt na import rosyjskiej ropy.

Przedstawiciele Pakistanu i Federacji Rosyjskiej będą omawiać kwestie energetyczne po raz pierwszy od czasu, gdy pierwsza partia rosyjskiej ropy dotarła do Pakistanu w czerwcu tego roku. Potem dostawy ustały.

„W ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca nie złożono nowego zamówienia na import rosyjskiej ropy naftowej, ponieważ lokalne rafinerie nie wykazały żadnego zainteresowania importem ropy z Uralu a ceny oferowane przez Rosjan były za wysokie”.

Pierwsza dostawa rosyjskiej ropy naftowej została sprowadzona przez Pakistan Refinery Limited (PRL). PRL był pierwszą i jedyną rafinerią przerabiającą ropę Ural w Pakistanie. W procesie rafinacji PRL był w stanie wyprodukować z rosyjskiej ropy 60 proc. oleju opałowego, 10 proc. benzyny i około 10-15 proc. oleju napędowego. 

3. Państwo od początku wojny kupiło 100 000 wieńców pogrzebowych.

Od początku wojny na Ukrainie rosyjskie regiony wydały łącznie 121 milionów rubli na zakup wieńców pogrzebowych, wynika z danych portalu zamówień rządowych. Wydatki na usługi pogrzebowe znacząco wzrosły w porównaniu z okresem przedwojennym.

Większość umów na zakup wieńców nie określa dokładnej ilości zakupionych wieńców. Jednak średnia cena wieńców wynosi 1000–1500 rubli, co pozwala oszacować, że od początku wojny regiony mogły zakupić około 100 tysięcy wieńców pogrzebowych.

Warto zaznaczyć, że wojownicy PMC Wagnera wliczają się, a ich pogrzebami zajmują się prywatne firmy pogrzebowe. Pogrzeby personelu wojskowego organizują natomiast władze lokalne, a gminy często pokrywają koszty pochówku i ceremonii pogrzebowej. Czyli mamy ok. 100 000 wieńców dla samych żołnierzy. Nie liczą się Wagnerowcy, nie mam pojęcia czy liczą się ludzie walczący z Donbaskiej i Ługańskiej republiki.

To takie, myślę ciekawe pogrzebowe informacje. Oczywiście w tych 100 000 jest jakaś część niezwiązana z wojną. Ciężko stwierdzić ile i na co zostało wydane. Natomiast myślę, że całkiem ciekawa statystyka, nigdzie indziej niepodawana wcześniej, więc warto wam ją podać.

4. Spadające hurtowe ceny paliw

W Piątek Benzyna AI-92 spadła o 9,6%, do 55,9 tys. Rubli. za tonę, AI-95 – o 10,8%, do 59,4 tys. Rubli. za tonę. Koszt oleju napędowego spadł najbardziej – o 14,5%, do 61,4 tys. Rubli. za tonę.

Ale taki spadek to wciąż za mało, aby koncerny naftowe otrzymały we wrześniu płatności za tłumiki, które rekompensują im część różnicy między ceną krajową a alternatywą eksportową. Aby otrzymać dotację, cena benzyny powinna spaść o kolejne 7,5 tys. Rubli. za tonę, olej napędowy – o 22,5 tys. Rubli. za tonę.

W piątek sytuacja została po raz kolejny omówiona na spotkaniu z uczestnikami rynku z wicepremierem Aleksandrem Nowakiem. Firmy kolejny raz poinformowały o braku niedoboru paliwa w segmencie hurtowym i detalicznym oraz dostępność wystarczających rezerw. Według nich łączne salda towarowe benzyny silnikowej w rafineriach i składach ropy naftowej na dzień 20 września wyniosły 1,9 mln ton. Salda towarowe oleju napędowego w rafineriach, składach ropy naftowej i w systemie Transnieft’ wyniosły 2,95 mln ton, podała służba prasowa rządu.

Więcej na ten temat:

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: