Codzienny ekonomiczny przegląd 22.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • *Rosyjskie władze planują na wprowadzeniu nowych ceł eksportowych, o których mówiliśmy w dniu wczorajszym, ściągnąć do budżetu około 600 miliardów rubli rocznie.
 • *Władze brytyjskie oskarżyły pięciu Bułgarów o szpiegostwo na rzecz Rosji
 • Praca rosyjskiego komitetu oscarowego, który co roku nominował krajowe filmy do Oscara „Oscara”, została zawieszona – członek komitetu, producent Fiodor Popow.
 • Jak podaje Spiegel Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca Komisji Obrony w niemieckim Bundestagu, wzywa do poniesienia konsekwencji, jeśli Polska przestanie dostarczać Ukrainie pomoc zbrojeniową. „Niemcy powinny rozważyć przeniesienie stacjonujących w Polsce systemów rakiet przeciwlotniczych „bezpośrednio na Ukrainę”.
 • Polska będzie kontynuować dostawy wojskowe na Ukrainę, z wyjątkiem nowego uzbrojenia zakupionego dla Sił Zbrojnych RP – Prezydent Duda.
 •  Drugi statek ze zbożem opuścił ukraiński port w Czarnomorsku po rozwiązaniu umowy zbożowej 
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Kanady po raz pierwszy od początku konfliktu zbrojnego
 • Ukraiński statek ze zbożem dotarł do Stambułu po raz pierwszy od wycofania się Rosji z umowy zbożowej
 • Aktualizacja: Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w tej chwili 
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie rozważają możliwość wprowadzenia licencji eksportowych na mikroukłady i inne towary,
 • Komisja Europejska będzie gotowa przedłożyć wniosek prawny w sprawie wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów po konsultacjach z krajami Unii,

 1. Prawie całkowite embargo na eksport paliw z Rosji

Rząd opublikował dekret nakładający czasowy zakaz eksportu benzyny i oleju napędowego. Zgodnie z dokumentem ograniczenia nie dotkną państw członkowskich Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, a także Abchazji i Osetii Południowej.

Członkowie EUG :

Uchwała wchodzi w życie z dniem, 21 września.

Dokument zezwala na eksport benzyny i oleju napędowego w ramach międzynarodowego ruchu tranzytowego, który odbywa się poza Federacją Rosyjską, a także transport między częściami terytorium Rosji a zagranicą.

Benzyna silnikowa i olej napędowy mogą być również eksportowane z terytorium Rosji w celu zapewnienia pomocy humanitarnej obcym krajom. Zakaz nie będzie dotyczył towarów eksportowanych w celu wsparcia formacji wojskowych Federacji Rosyjskiej, które znajdują się w innych państwach.

21 września, służba prasowa rządu powiedziała, że tymczasowe ograniczenia pomogą nasycić rynek paliw, co z kolei obniży ceny dla konsumentów. Ministerstwo Energii poinformowało, że środki zatrzymają szary eksport paliw silnikowych.

Czas trwania zakazu eksportu benzyny i oleju napędowego zależy od nasycenia rynku, powiedział pierwszy zastępca szefa Ministerstwa Energii Paweł Sorokin. Według jego słów, zakaz został wprowadzony na czas nieokreślony.

Według wiceministra pozbawieni skrupułów uczestnicy rynku wyeksportowali dość „namacalną ilość” paliwa. Ministerstwo Energii spodziewa się, że wprowadzony środek stworzy nawet nadmiar paliwa.

Termin zniesienia zakazu jest niejasny, ale uczestnicy rynku zauważają, że embargo prawdopodobnie nie potrwa dłużej niż miesiąc. 

W przeciwnym razie rafinerie będą zmuszone do ograniczenia rafinacji z powodu nadmiernych zapasów oleju napędowego. W tym czasie rząd i koncerny naftowe będą musiały dojść do porozumienia w sprawie nowego mechanizmu stabilizacji rynku paliw, który obejmie wysokie cło eksportowe.

Rząd zdecydował się uciec do zakazu eksportu po tym, jak stało się jasne, że potrzeba czasu, aby uzgodnić i wprowadzić ochronne cło eksportowe na paliwo. Aby to zrobić, konieczna jest zmiana ustawy o taryfie celnej i, być może, również kodeksu podatkowego, a zatem nie będzie mogła zarabiać od października.

Jeśli jednak zakaz potrwa dłużej niż dwa tygodnie, duże rafinerie staną w obliczu nadmiernych zapasów oleju napędowego i zmuszone będą do zmniejszenia rafinacji. Ograniczenia rafinacji nieuchronnie doprowadzą do konieczności zmniejszenia produkcji ropy.

2. Poważne problemy na rynku pracy w Rosji.

Niedługo na rosyjskim rynku pracy może nastąpić poważna zmiana. Według wicepremier Tatiany Golikowej, jedna trzecia pracowników w wieku od 30 do 39 lat – grupy, która jest często poszukiwana i gotowa na zmiany – może zniknąć.

Jeśli zadacie pytanie gdzie znika ta grupa to odpowiedź brzmi oczywiście – pomidor. Natomiast oficjalnie to niekorzystna tendencja wynika z czynników demograficznych, która może wpłynąć na rosyjską gospodarkę.

Golikowa zauważa również nierównowagę w strukturze wiekowej pracowników. Mówi o rosnącej liczbie młodszych i starszych pracowników, ale problem leży w sektorach takich jak przemysł, transport i budownictwo, gdzie brakuje właściwych kadr. Na każdego bezrobotnego z doświadczeniem w tych sektorach przypada aż 13 wakatów. A na bezrobotnych będzie czekać wezwanie do wojska, ale to inna historia.

Głównie braki są zawodach związanych z obróbką metali, frezowaniem i budownictwem. W dziedzinie finansów i ubezpieczeń jest wręcz przeciwnie – jest nadmiar kompetentnych specjalistów.

Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne (oczywiście mowa jest o maszynce do mięsa robiącej brrr), zapotrzebowanie na pracowników będzie rosło. Władze będą musiały ponownie przemyśleć, jak przygotować przyszłych pracowników, zwłaszcza w szkolnictwie średnim i dodatkowym.

Golikowa podkreśla również pracę, jaką trzeba wykonać nad prognozami potrzeb kadrowych rosyjskiej gospodarki do 2030 roku we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego, Ministerstwem Pracy i edukacyjnym sektorem. Ja mogę robić za eksperta w tej komisji. Dam wam jedną radę, która rozwiąże wasze problemy. Przestańcie zabijać swoich własnych ludzi, wysyłając ich na wojnę w setkach tysięcy.

Według Instytutu Gajdara, niedobory kadrowe w rosyjskich fabrykach osiągnęły rekordowy poziom od 1996 roku. W lipcu aż 42% przedsiębiorstw skarżyło się na braki kadrowe. To wyjątkowo trudne czasy, a masowy werbunek ochotników i żołnierzy kontraktowych dodatkowo komplikuje sytuację.

Tu była podana liczba 280 tysięcy w 2023 roku, ale były podawane różne liczby. Ostatnio Putin już wspominał o 300 tysiącach, więc tak naprawdę w tym momencie można spokojnie zakładać widełki 280 do 320 tysięcy.

3. RosGwardia będzie tworzyła własny odział najemniczy.

Rosgwardia jest to specjalna jednostka wojskowa w Rosji, utworzona w 2016 roku, mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, ochronę porządku publicznego oraz przeciwdziałanie terroryzmowi i innym zagrożeniom. Gwardia Rosyjska jest podporządkowana bezpośrednio Prezydentowi Rosji i jest wyposażona w szeroki zakres uprawnień i możliwości działania. Jej obowiązki obejmują m.in. kontrolę tłumów podczas masowych protestów, działania antyterrorystyczne oraz wsparcie innych organów ścigania w zapewnianiu bezpieczeństwa w kraju.

22 września pojawił się nowy akt – projekt ustawy, który przyznaje Gwardii Rosyjskiej uprawnienia do tworzenia oddziałów ochotniczych. Jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia, Aleksander Chinsztein, przewodniczący Komisji ds. Polityki Informacyjnej w Dumie Państwowej, podzielił się swoimi przemyśleniami w telegramie.

Projekt przewiduje, że Gwardia Rosyjska będzie miała możliwość tworzenia oddziałów ochotniczych na mocy decyzji samego Prezydenta Rosji. Te oddziały ochotnicze zostaną zaangażowane w różnorodne zadania obronne, szczególnie w okresach mobilizacji, stanów wojennych oraz w trakcie konfliktów zbrojnych. Ochotnicy Gwardii Rosyjskiej otrzymają gwarancje prawne i socjalne na podobnym poziomie, co ich koledzy z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Inicjatorzy ustawy podkreślają konieczność bardziej aktywnego udziału Gwardii Rosyjskiej w działaniach zbrojnych, a także przypisanie im funkcji zbliżonych do tych, które obecnie spełnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

Niestety, treść projektu ustawy nie jest jeszcze dostępna dla opinii publicznej. Jeżeli temat was interesuje, ale jeszcze nie subskrybujecie kanału, to wciśnijcie przycisk subskrybuj. Jak tylko się czegoś dowiemy więcej, to na pewno o tym opowiemy.

Nieco ploteczek. Wcześniej w jednym z kanałów Telegrama pojawiały się doniesienia o tajnych rozmowach pomiędzy PKW Wagnera a Gwardią Rosyjską. Według niepotwierdzonych informacji, jednostka PKW Wagnera zostanie wchłonięta przez Gwardię Rosyjską, zachowując swoją nazwę i swoją obecność na Białorusi, w Afryce i na Kaukazie Północnym.

Chinsztein stanowczo twierdzi, że projekt ustawy nie ma nic wspólnego z plotkami o przeniesieniu oddziałów PKW Wagnera do RosGwardii i podkreśla, że te doniesienia są po prostu nieprawdziwe. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać. Swoją drogą Paweł to byłby chichot losu. Zbuntowani Wangerowcy jadący w stronę Moskwy, aby Putina obalić mogą skończyć wchłonięci w struktury, które podlegają wyłącznie Putinowi. Brzmi to jak zemsta na zimno. Co sądzisz?

4. Dobre wyniki banków w Rosji.

Nagraliśmy program o możliwych trudnościach w sektorze bankowym a tu świetne wiadomości.

Rosyjskie banki odnotowały zysk netto w sierpniu wynoszący 353 miliardy rubli (3,67 miliarda dolarów), co stanowi wzrost o 8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku banki osiągnęły łączny zysk na poziomie 2,4 biliona rubli (24,98 miliarda dolarów).

Wzrost zysku wynika głównie z dochodów z rewaluacji walut obcych, spowodowanej osłabieniem rubla. Portfel kredytów korporacyjnych rosyjskich banków również wzrósł, choć Bank Centralny oczekuje, że dynamika akcji kredytowej będzie niższa w kolejnych miesiącach z powodu podwyżek stóp procentowych.

Kredyty hipoteczne w sierpniu osiągnęły rekordowy wzrost, co może świadczyć o przegrzewaniu rynku nieruchomości. Jednak Bank Centralny przewiduje, że tempo wzrostu spowolni w związku z rosnącymi stopami procentowymi.

Rezerwa płynności rosyjskich banków zwiększyła się znacznie w sierpniu, głównie dzięki napływowi środków od klientów i przedsiębiorstw. Fundusze spółek w bankach również wzrosły, głównie w sektorze energetycznym, metalurgicznym i finansowym.

Dynamika depozytów gospodarstw domowych lekko spowolniła w sierpniu, ale wciąż pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie.

Podsumowując, rosyjskie banki odnotowują zyski dzięki rewaluacji walut i wzrostowi kredytów hipotecznych, ale istnieją obawy związane z przegrzewaniem rynku nieruchomości i wzrostem stóp procentowych.

Czyli podsumowując, wszystko jest tak, jak opisywaliśmy w odcinku specjalnym o bankach, który polecamy. Nagonka na kredyty, ludzie kupujący mieszkania przed wzrostem stóp procentowych. Niespłacalność kredytów na razie przysypywana nowymi kredytami. Dolary wymieniane na ruble po słabszym kursie rubla też dają zysk rublowy. Tabelki wyglądają na razie ładnie. Natomiast pleśń już się zagnieździła i będzie narastać w kolejnych miesiącach. Zresztą Ci, którzy nas czytają lub oglądają od dłuższego czasu wiedzą. To o czym mówimy, pojawia się po kwartale, po pół roku, a czasem nawet mija rok, zanim z małej śnieżki utworzy się lawina komplikacji.

5. Rosyjski system GLONASS, jest na skraju załamania

Satelity umieszczone na orbicie przeżywają ostatnie lata, a sankcje nałożone na rosyjski przemysł kosmiczny uniemożliwiają wystrzelenie nowych. W tej chwili ponad połowa satelitów konstelacji jest już przestarzała, inne są bliskie wygaśnięcia,

Aby utrzymać konstelację w stanie funkcjonować, do końca dekady na orbitę musi zostać wyniesionych 20 nowych satelitów, ale ze względu na brak niezbędnej elektroniki Rosja jest w stanie produkować i wysyłać w kosmos tylko jednego lub dwa satelity rocznie,


Na początku 2023 roku w systemie GLONASS było 25 satelitów, z których tylko cztery były nowszymi urządzeniami Glonass-K; W listopadzie 2022 roku Roskosmos, który jest odpowiedzialny za rozwój systemu, wystrzelił statek kosmiczny Glonass-M z poprzedniej serii.

W sierpniu tego roku Rosja wystrzeliła na orbitę statek kosmiczny nowej generacji Glonass-K2, który według szefa Roskosmosu, Jurija Borisowa, „będzie miał dłuższy okres aktywnego istnienia i lepszą techniczną, dokładność charakterystyk”. Plany jego uruchomienia zostały ogłoszone jeszcze w 2018 roku Program wymiany satelitów na urządzenia nowej generacji ma być przewidziany na lata 2021-2030.

Pozostaje jednak nierozwiązana kwestia finansowa. Wydatki budżetu federalnego na państwowy program „Działania kosmiczne Rosji” w 2023 r. zostały zmniejszone o 7 mld rubli, do 257,5 mld. Finansowanie „działalności produkcyjnej i technicznej” w przemyśle kosmicznym wyniosło zaledwie 2,6 mld rubli. wobec 22,7 mld rubli. rok wcześniej. A program rozwoju kosmodromów został zmniejszony o jedną czwartą – z 65,7 do 50 miliardów rubli, koszt „kompleksów środków procesowych” – o połowę, do 23,7 miliarda rubli.

Przed wojną zagraniczni klienci zapewniali do 20% budżetu programu kosmicznego. Ale teraz pieniądze zniknęły, mówi Florian Vidal z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego.
Militarnemu wykorzystaniu GLONASS towarzyszą również problemy. Ze względu na niedociągnięcia systemu, nawet nowoczesne typy broni nie mogą zapewnić wysokiej dokładności trafień, mówi Bruce McClintock, starszy badacz w RAND Corporation. Dowodem na to jest nowa rosyjska 1,5-tonowa bomba, której rozmiar ma zrekompensować nieefektywność technologii, podkreśla ekspert: „Jednym z powodów, które zmuszają Rosjan do stworzenia bomby tej wielkości, jest ich niezdolność do uzyskania precyzyjnie kierowanej amunicji”.

Craig Roberts ze Szkoły Inżynierii Lądowej i Środowiska na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii przeprowadził badanie jakości czterech systemów – GPS, GLONASS, chińskiego BeiDou i europejskiego Galileo. Rosyjski rozwój zajął z nim ostatnie miejsce: ma gorszą jakość stacji naziemnych i kosmicznych zegarów atomowych, więc daje mniej dokładne wyniki.

Wojska rosyjskie są gorsze od wroga dokładnie na polu bitwy. Ale „w przypadku ataków na duże stałe cele, takie jak budynki mieszkalne, szpitale, elektrownie, centra handlowe i porty”, kombinacja chipów GPS dla sprzętu komercyjnego / konsumenckiego i sygnałów GLONASS jest wystarczająca,

6. Oszustwo na skarbówkę coraz popularniejsze w Rosji.

Federalna Służba Podatkowa (FTS) oświadczyła, że nie wysyła listów z żądaniem zapłaty podatków zawierających link do zapłaty. Takie listy pochodzą od oszustów, powiedział departament.

Według Federalnej Służby Podatkowej biuletyn wysyłany przez oszustów, proponuje spłatę zaległości podatkowych „podczas osobistej wizyty w inspektoracie lub poprzez kliknięcie linku i wysłanie potwierdzenia zapłaty do domniemanego inspektora”. Oszuści uzasadniają to faktem, że zadłużenie z tytułu podatków i opłat sięga 2021 r., W związku z czym nie ma wpływu na usługi publiczne i na konto osobiste płatnika.

„Federalna Służba Podatkowa Rosji nie wysyła takich wiadomości i nie ma nic wspólnego z tymi listami. Podatnicy otrzymują powiadomienia o naliczonych podatkach na swoje konta osobiste lub pocztą. Nie zawierają one żadnych informacji poza numerem samego zgłoszenia i wskazaniem, że dokument jest dostępny do wglądu w serwisie” – czytamy w komunikacie.

W 2022 roku Bank Centralny odnotował wzrost aktywności związanej z nadużyciami finansowymi. W listopadzie regulator zidentyfikował ponad 110 tysięcy oszustw, co było najwyższą liczbą od 2019 roku.

Ze świata sportu

 • Rosyjski Związek Piłki Nożnej powinien podjąć decyzję o ewentualnym przejściu z UEFA do Konfederacji Azjatyckiej pod koniec roku
 • WADA oczekuje od Rosji ponad 1 mln dolarów, Ministerstwo Sportu zalega od 8 września z płatnością.
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: