Codzienny ekonomiczny przegląd 20.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • W dzielnicy Adler w Soczi zapalił się zbiornik z olejem napędowym, powiedział gubernator Terytorium Krasnodarskiego, Wieniamin Kondratiew. Według kanału telegramowego Mash i Shot, zbiornik z 1200 tonami nafty zapalił się po głośnej eksplozji, którą lokalni mieszkańcy usłyszeli około 5 rano.
 • International Paper sprzedał swoje udziały w szwajcarskiej firmie Ilim SA, która jest właścicielem największego producenta masy celulozowo-papierniczej w Rosji, Ilim, za 484 mln USD
 • Brytyjski Mondi sprzedaje kompleks przemysłu drzewnego Syktyvkar (producent papieru „Snow Maiden”) firmie „Cesar Invest” za 80 miliardów rubli. To ostatni atut firmy w Rosji
 •  Rosja wycofuje się z Euro-arktycznej Rady Morza Barentsa
 • Decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie dopuszczalności roszczenia Ukrainy wobec Rosji na podstawie konwencji o ludobójstwie spodziewana jest na przełomie 2023 i 2024 roku 
 • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan uważa, że szwedzkie władze nie podejmują wystarczających kroków, aby przystąpić do NATO. Według niego Sztokholm nie walczy zbytnio z terroryzmem.
 • Niemcy obiecały Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 400 mln euro
 • Ambasada Francji w Rosji poinformowała, że kraj nie zamierza wprowadzić zakazu wjazdu samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. 
 • Nie chcemy importować ukraińskiego zboża, jesteśmy krajem tranzytowym – oświadczył premier Chorwacji Andrej Plenković, cytowany we wtorek przez portal Politico
 1. Norwegia zamyka granice dla rosyjskich samochodów.

Norwegia podjęła decyzję o zakazie wjazdu samochodów z rosyjskimi tablicami. Tym samym ostatni kraj europejskim graniczącym z Federacją Rosyjską, podejmuje takie działania.

Podobnie jak Finlandia, Norwegia nałoży ograniczenia na import i użytkowanie samochodów z rosyjską rejestracją w tym kraju.

Norwegia nie jest członkiem UE, ale jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego i członkiem-założycielem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Oslo przestrzega większości sankcji UE wobec Federacji Rosyjskiej.

Finlandia zakazała wjazdu samochodom z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi 16 września. Służby celne obiecały rozmieścić takie samochody w przypadku, gdy spróbują wjechać do kraju przez granicę z Norwegią, ponieważ jest to również uważane za naruszenie sankcji. Samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi w Finlandii otrzymały nakaz opuszczenia republiki do 16 marca 2024 r.

Polska wprowadziła podobne środki od 17 września. Teraz żaden samochód zarejestrowany w Federacji Rosyjskiej, komercyjny czy prywatny, nie ma prawa wjechać do Polski, niezależnie od tego, czy jego właściciel jest obywatelem Rosji, czy innego kraju” – powiedział Mariusz Kamiński z MSW.

Wcześniej wjazdu dla samochodów zarejestrowanych w Rosji zakazały kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa. Władze tego ostatniego stwierdziły, że takie samochody „powinny zostać skonfiskowane” zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej w sprawie sankcji. Jednocześnie ograniczenia nie dotyczą tranzytu samochodów przez Litwę do obwodu kaliningradzkiego i z powrotem.

2.Rosja opóźni utworzenie ujednoliconego rejestru rejestracji wojskowej do 2025 roku z powodu rygorystycznych wymagań dotyczących infrastruktury.

Utworzenie ujednoliconego rejestru rejestracji wojskowej w Rosji będzie opóźnione i nie zostanie w pełni uruchomione przed rokiem 2025.

Oleg Kaczanow, zastępca szefa Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Federacji Rosyjskiej, wyjaśnił, że istnieją rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa infrastruktury i informacji, co sprawia, że proces ten będzie wymagał czasu i nakładów finansowych.

Plan zakłada uruchomienie projektu pilotażowego w jednym lub dwóch regionach do końca 2023 roku, a zgodnie z rozporządzeniem rządu, Ministerstwo Obrony Narodowej będzie odpowiedzialne za prowadzenie pełnej rejestracji od 1 stycznia 2025 roku.

Rejestr wojskowy będzie zawierać ponad 20 kategorii informacji, takie jak dane osobowe, informacje o miejscu zamieszkania i pracy, wykształcenie oraz inne informacje wymagane przez rząd.

Celem utworzenia tego rejestru jest poprawa rejestracji i mobilizacji w sytuacjach kryzysowych, a także kontrola obecności obywateli podczas wezwań mobilizacyjnych.

Jednym z dodatkowych celów jest utworzenie cyfrowego rejestru wezwań, zakaz opuszczania kraju przez obywateli przed zgłoszeniem się do urzędu rejestracji i poboru, zakaz prowadzenia pojazdów przez osoby unikające poboru, zawieranie transakcji na rynku nieruchomości, otrzymywanie kredytów bankowych oraz rejestrowanie się jako osoba pracująca na własny rachunek lub jako przedsiębiorca indywidualny.

Nowa ustawa wprowadza także odpowiedzialność za niestawienie się w urzędzie rejestracji i poboru na cyfrowym wezwaniu od 1 stycznia 2024 roku.

Opóźnienie w tworzeniu tego rejestru wynika z konieczności spełnienia rygorystycznych wymagań dotyczących infrastruktury i bezpieczeństwa informacji. Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego będzie musiało zadbać o odpowiednie środki i zabezpieczenia, aby zapewnić poprawne działanie rejestru.

3. Kraje afrykańskie nie chcą używać rubla w rozliczeniach.

Jak podaje kanał RBC, Afryka znacznie zmniejszyła wykorzystanie rubla w płatnościach za eksport z Rosji.

W lipcu 2023 r. kraje afrykańskie korzystały głównie z juana przy rozliczaniu się z Rosją na eksport i gwałtownie zmniejszyły udział rubla, zgodnie ze statystykami Banku Rosji dotyczącymi struktury walutowej płatności za eksport i import z różnych części świata.

Zatem jego udział w lutym 2023 r. wyniósł rekordowe 82,4% ale w nastepnych miesiącach zaczął spadać, w. W lipcu liczba ta spadła do 12,7%, co jest najniższą wartością w ciągu roku. Redukcja nastąpiła na tle deprecjacji rubla.

Główną walutą, z której mogą korzystać kraje afrykańskie, jest chiński juan i, w mniejszym stopniu, rupia indyjska.

Koszt towarów w umowach handlowych jest często określany w dolarach, ważny jest nie tylko kurs rubla lub innej waluty, ale także to, jak wygodne jest przeprowadzenie transakcji w wybranej walucie.

Tradycyjnie głównymi partnerami handlowymi Rosji w Afryce są Egipt i Algieria, gdzie dostarczano żywność i broń.

Co ciekawe rozliczenia rublowe używane są w największym stopniu w rozliczeniach z Europą 49,5% transakcji, Również Chiny jak i kraje azjii centralnej coraz mniej chętnie wybierają rublowe rozliczenia na rzecz juana.

4. Chiny Indie i ZEA to kraje, z którymi Rosja chciałaby rozwijać platformy do obsługi waluty cyfrowej.

Rosyjski Bank Centralny dąży do nawiązania współpracy między platformą cyfrowego rubla a platformami w innych krajach, które wprowadziły własne cyfrowe waluty, oznajmiła Olga Skorobogatova, pierwsza zastępczyni prezesa Banku Rosji.

Skorobogatova wyjaśniła: „Tak, naprawdę chcemy nawiązać współpracę z tymi krajami, które również wprowadziły swoje krajowe cyfrowe waluty, aby obywatele tych krajów mogli płacić za granicą, na przykład cyfrowymi rublami, a obywatele Rosji mogli przyjechać i płacić cyfrowymi walutami”.

Z uwagi na zachodnie sankcje, które odcięły duże rosyjskie banki od systemu płatności SWIFT oraz odejście międzynarodowych systemów płatności Visa i Mastercard Inc., staje się trudniejsze dla Rosjan dokonywanie płatności transgranicznych.

Skorobogatova dodała: „Jednym z krajów, które bardzo aktywnie rozwijają swoje krajowe cyfrowe waluty, są Chiny. Cyfrowy juan w Chinach jest już testowany od kilku lat przez ogromną liczbę osób. Mam nadzieję, że zaakceptowanie przez Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie możliwości współpracy naszych platform umożliwi nam korzystanie z cyfrowych walut w celu dokonywania płatności za zakupy za granicą lub w restauracjach”.

Rosyjski Bank Centralny rozpoczął próbną operację z cyfrowym rublem 15 sierpnia 2023 roku, w której wzięli udział klienci i pracownicy 13 banków.

W lipcu 2023 roku Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła ustawę o wprowadzeniu cyfrowego rubla w Rosji, a główne przepisy tej ustawy weszły w życie 1 sierpnia 2023 roku.

Rada Dyrektorów Banku Rosji ustaliła taryfy za transakcje w cyfrowych rublach, co oznacza, że ​​płatności i przelewy w cyfrowych rublach będą bezpłatne.

Planuje się, że wprowadzanie cyfrowego rubla do powszechnego obiegu rozpocznie się stopniowo od 2025 roku.

Zobaczymy, w którą stronę się to będzie rozwijało. Co jakiś czas temat cyfrowego rubla wraca jak bumerang.

5. Rekordy rozwodów

Według opublikowanych niedawno danych Rosstatu liczba rozwodów w kraju rośnie trzeci rok z rzędu. Najczęściej Rosjanie rozwodzą się z powodu ubóstwa (33%), ponieważ nie rozumieją się nawzajem (15%), z powodu zazdrości i niewierności (14%).

2023 pobił wszystkie poprzednie rekordy. Jeśli w 2020 r. rozwiodło się 564 033 pary, to w 2021 r. – już 644 207. W ubiegłym 2022 r. rozwiązano 683 111 małżeństw, tylko w pierwszym półroczu 2023 r. rozwiązano już 333 970 małżeństw.

Oczywiście za wszystko można zrzucić winę na pandemię, kiedy małżonkowie zostali zmuszeni do komunikowania się ze sobą 24/7 z powodu pracy zdalnej.

Ale jest jeszcze jeden powód, o którym niewiele osób będzie mówić, chociaż wszyscy o tym wiedzą, ale eksperci zaczęli mówić o tym głośno. Mieszkańcy prowincji masowo spieszyli się z pozwem o rozwód, aby stać się … biedniejszymi.

 Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje ujednolicony zasiłek dla dzieci i kobiet w ciąży. Zastąpił i zgromadził wszystkie poprzednie płatności. Ale nie żadna, ale tylko bardzo biedna rodzina z niskim średnim dochodem na mieszkańca może go otrzymać. Płatność jest przydzielana na podstawie kompleksowej oceny potrzeb. Przysługuje to rodzinom oczekującym dziecka oraz z dziećmi poniżej 17 roku życia. W niektórych rosyjskich wioskach całe ulice składają się z takich rozwodników, gdzie mąż i żona mieszkają razem,

6. Wymiana handlowa z Japonią maleje

Całkowity eksport Japonii do Rosji w sierpniu 2023 r. spadł o 57,6% w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku. Import z Rosji do Japonii spadł o 62,5%, według japońskiego Ministerstwa Finansów.

W ubiegłym miesiącu eksport Japonii do Rosji wyniósł 157,82 mln USD, import z Rosji – 418 mln USD. W sierpniu Japonia zmniejszyła import rosyjskiego węgla o 79,9%, a LNG o 12,8%.

Import zboża z Rosji spadł o 66,9%, ryby i produkty rybne – o 40,3%. Nastąpił również spadek importu metali nieżelaznych o 80,7%.

Pod względem eksportu ilość stali i żelaza wysyłanych do Rosji z Japonii wzrosła o 312,5%. Jednocześnie zmniejszył się eksport komputerów (97,7%), komponentów do nich (99,3%). Wielkość importu samochodów spadła o 42,6%, w tym samochody osobowe (-42,5%), ciężarówki i autobusy (-46%).

W lipcu okazało się, że japońskie władze zamierzają całkowicie zakazać dostaw wszystkich samochodów w tym używanych o pojemności silnika powyżej 1,9 litra do Rosji w ramach kontynuacji polityki sankcji. Nowe i używane samochody podlegały ograniczeniom, ale dostawy tylko nowych samochodów do Rosji z Japoniibyły całkowicie wstrzymane w 2022 roku.

7. Kraje G7 wywierają nacisk na Chiny w sprawie Rosji.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7, podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wystosowali wspólne oświadczenie, w którym zaapelowali do Chin o wywarcie presji na Rosję w celu zakończenia agresji na Ukrainę.

Oświadczenie, opublikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii, które obecnie przewodniczy G7, podkreśliło także rolę Chin w procesie dyplomatycznym dotyczącym konfliktu ukraińskiego.

Członkowie G7 wyrazili swoją wdzięczność za udział Chin w spotkaniu zorganizowanym przez Ukrainę i wezwali Chiny do dalszego wspierania wysiłków na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju, w tym poprzez bezpośredni dialog z Ukrainą.

Podczas sierpniowych konsultacji, specjalny przedstawiciel chińskiego rządu przedstawił stanowisko Chin wobec kryzysu ukraińskiego. Chiny, które nie nałożyły sankcji na Rosję, uważają negocjacje za jedyny sposób na rozwiązanie kryzysu na Ukrainie.

To oświadczenie G7 jest publikowane w kontekście wizyty chińskiego ministra spraw zagranicznych, Wang Yi, w Rosji. W czasie tej wizyty mogłoby zostać ogłoszone spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina w Chinach.

Oświadczenie zawiera także apel do rządów krajów trzecich o zaprzestanie udzielania wsparcia dla rosyjskiej agresji na Ukrainę, grożąc „poważnymi konsekwencjami” dla tych państw, choć nie wymieniono konkretnych adresatów tego apelu.

Ciekawe czy takie apele i mowa trawa cokolwiek zmienią. Jak myślisz Paweł?

Ze świata sportu

 • Rosyjska triathlonistka Riasowa została zdyskwalifikowana na dwa lata za doping

zART

jak nazywa się rOSYJSKA kobieta co zawsze wie gdzie jest jej mąż?

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. kmat
  2023-09-22

  Wdowa?

Brak możliwości komentowania.