Codzienny ekonomiczny przegląd 19.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • Inflacja w Rosji według prof Hanke z unwersytetu Jonha Hopkinsa 66%.
 • Stawka VAT na hamburgery wzrośnie do 20% z 10%
 • Eksperci z Fundacji Roscongress uważają, że kurs dolara w 2024 roku może wzrosnąć do 110 rubli, jeśli obecna polityka pieniężna w Rosji będzie kontynuowana. 
 • Ceny hurtowe benzyny Regular-92 w europejskiej części Rosji 15 września osiągnęły rekordowy poziom 70, 446, tys. rubli ceny 95 – 76,460 tys. rubli , ceny oleju napędowego – 73.758 tysięcy rubli
 • Od początku przyszłego roku G7 planuje wprowadzić bezpośredni zakaz importu rosyjskich diamentów,
 • W Bułgarii w ramach ogólnokrajowego protestu przeciwko zniesieniu zakazu importu zboża z Ukrainy protestujący rolnicy udadzą się pod budynek Rady Ministrów w Sofii. Przypomnijmy Bułgaria jest jedynym krajemz 5 państw który nie wprowadził embarga na ukraińskie zboże
 • Ukraina wystąpiła do WTO z roszczeniami wobec Węgier, Polski i Słowacji, które zakazały importu ukraińskich produktów rolnych
 •  Rumunia przedłuży zakaz importu ukraińskich produktów rolnych o 30 dni – premier Ciolaku.
 • Prezydent Brazylii Lula da Silva spotka się 20 września z prezydentem Ukrainy Zełenskim 
 • Polska zaproponowała powiązanie sankcji wobec Białorusi z sankcjami wobec Rosji, aby położyć kres obchodzeniu antyrosyjskich ograniczeń 
 • Ciężarna żołnierka z Kabardyno-Bałkarii, posiadająca na utrzymaniu małe dziecko, została skazana na 6 lat kolonii poprawczej reżimu ogólnego za niestawienie się na służbę podczas mobilizacji
 • Szereg krajów UE proponuje wprowadzenie ograniczeń w dostawach LNG z Federacji Rosyjskiej i rosyjskiego sektora IT w ramach nowego pakietu sankcji
 • Grupa krajów UE planuje promować sankcje wobec rosyjskiego sektora nuklearnego w ramach 12. pakietu
 • UE w ramach 12. pakietu sankcji ma zaproponować mechanizm wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie
 • Nowy pakiet sankcji UE ma obejmować zakaz importu diamentów 
 • 12. pakiet sankcji ma zostać zaprezentowany w pierwszej połowie października.
 • Maira Rose, przedstawicielka Urzędu ds. Obywatelstwa i Migracji Łotwy, z kraju będzie musiało wyjechać 3,6 tys. Rosjan, mówimy o tych, którzy nie zdali egzaminu językowego i nie ubiegali się o niego.
 1. Holding zbrojeniowy ugina się pod naciskiem sankcji.

Rostec likwiduje RT-Global Resources, spółkę holdingową utworzoną w celu zarządzania projektami za granicą, w tym gazociągiem w Pakistanie i pierwszą rafinerią w Ugandzie. Powodem jest to, że na tle zachodnich sankcji rozwijanie takiego biznesu jest niecelowe i nieopłacalne.

Rostec podjął decyzję o likwidacji RT-Global Resources Holding (RT-GR), utworzonego w marcu 2013 r. w celu wdrażania i zarządzania surowcami i powiązanymi projektami infrastrukturalnymi w Rosji i za granicą. Wynika to z danych Unified State Register of Legal Entities (USRLE) i zostało potwierdzone przez przedstawiciela korporacji państwowej.

Spółka miała zapewnić „dynamiczny rozwój” projektów surowcowych koncernu przy zaangażowaniu finansowania ze źródeł pozabudżetowych oraz innowacyjnych technologii i sprzętu produkowanych przez organizacje Rostec.

Wśród największych projektów zagranicznych, w których uczestniczył holding, znalazły się: budowa pierwszej rafinerii ropy naftowej w Ugandzie o wydajności 3 mln ton rocznie o koszcie 4,7 mld USD.

Gazociąg Północ-Południe o długości 1,1 tys. km i przepustowości do 12,4 mld m sześc. w Pakistanie (2 mld USD). Gazociąg miał połączyć terminale do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w mieście Karaczi w południowym Pakistanie z miastem Lahore na północy kraju, gdzie planowano budowę elektrowni LNG.

Oba projekty zostały z różnych względów porzucone przez Rosjan przed wybuchem konfliktu w Ukrainie.

Przez najdłuższy czas – około ośmiu lat, od 2014 r. – struktura Rostec była współwłaścicielem aktywów węglowych: projektu węglowego Ogodzhinsky w regionie Amur i portu Vera w Primorye. Jego partnerem w tych projektach o szacowanej inwestycji 8-10 miliardów dolarów miała być chińska Shenhua, ale uznała je za nieopłacalne. W rezultacie biznesmen Dmitrij Bosow najpierw nabył udziały w obu przedsiębiorstwach, a po jego śmierci w maju 2020 r. A-Property Alberta Avdolyana, który skonsolidował te aktywa w kwietniu 2022 r.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia okazało się, że Rostec zlikwiduje do końca roku swoją drugą spółkę zależną – RITE (Russian Information Technology Export), która została utworzona w 2017 roku w celu promowania krajowego oprogramowania za granicą. Jego rozwój w kontekście sankcji jest również niecelowy – wyjaśnił przedstawiciel państwowej korporacji.

2. Mamy dane o zamówionych zaświadczeniach.

Ministerstwo Pracy i Opieki Socjalnej Rosji zamówiło 230 tys. zaświadczeń dla członków rodzin poległych na wojnie, tak wynika z przetargu na portalu zamówień rządowych.

Dokumenty są oficjalnie przeznaczone dla „członków rodziny zmarłego, lub niepełnosprawnego weterana wojennego, uczestnika nowe „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i weterana bojowego”. Od czerwca tego roku na tej liście znajdą się krewni nie tylko żołnierzy szeregowych, ale także poległych na wojnie ochotników.

Jednocześnie 200 tys. zaświadczeń trafi do Ministerstwa Obrony Narodowej, a kolejne 30 tys. – do Ministerstwa Ochrony Socjalnej. W maju tego roku Ministerstwo Pracy zamówiło już 23 716 zaświadczeń dla członków rodzin ofiar.

Tymczasem w 2022 r. wydział wydrukował 5777 takich dokumentów.

W czasie wojny Ministerstwo Pracy zamówiło już łącznie 936 052 świadectw dla weteranów wojennych. Najnowsza partia była najbardziej masywna – 757 305 sztuk.

Dokumenty trafią do Ministerstwa Obrony Narodowej (600 tys.), Ministerstwa Ochrony Socjalnej (86 805), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (60 tys.), Gwardii Narodowej (10 tys.) i Ministerstwa Budownictwa (500 szt.) .

Według najnowszych danych amerykańskiego wywiadu, w wojnie z Ukrainą sama Rosja straciła 120 tys. zabitych, a po uwzględnieniu rannych straty mogą sięgać 300 tys.

Jesienią 2022 roku władze ogłosiły mobilizację i wezwały na front 300 tys. osób. Od początku 2023 roku szeregi armii rosyjskiej uzupełniają żołnierze kontraktowi. Do końca roku planowane jest zatrudnienie 400 tys. osób.

Według prezydenta Rosji Władimira Putina do 15 września kontrakty z rosyjskimi siłami zbrojnymi podpisało 300 tys. osób, które „były gotowe poświęcić życie w interesie swojej Ojczyzny, broniąc interesów Rosji”.

Podsumowując, zaświadczeń uczestników wojny 936 tysięcy dla uczestników wojny, oraz 230 tysięcy zaświadczeń, dla poległych żołnierzy.

3. Putin o rublu,inflacjii i sankcjach

Konieczne jest zrozumienie przyczyn osłabienia rubla i podjęcie w odpowiednim czasie działań w celu jego wzmocnienia, powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu w sprawie projektu budżetu federalnego na lata 2024-2026. Raport na ten temat opublikowała służba prasowa Kremla.

Według prezydenta jeden z głównych problemów w rosyjskiej gospodarce jest teraz związany z przyspieszeniem inflacji.

Putin wyraził przekonanie, że rząd i Bank Centralny w przypadku pogorszenia sytuacji będą działać profesjonalnie i konsekwentnie.

15 września Bank Centralny podniósł główną stopę procentową po raz trzeci w ciągu roku do 13% rocznie. Pogorszył również prognozę inflacji: wcześniej regulator oczekiwał, że wyniesie ona 5-6,5%, a teraz przewiduje wzrost cen o 6-7%.

To mniej niż nowa prognoza Ministerstwa Rozwoju, zgodnie z którą inflacja do końca roku wyniesie 7,5%.

„Ogólnie można powiedzieć, że etap odbudowy rosyjskiej gospodarki się skończył” – powiedział Putin.

Według Prezydenta, Rosja wytrzymała bezprecedensowy „atak sankcji” nieprzyjaznych krajów. Szef państwa zauważył, że PKB kraju osiągnął poziom sprzed sankcji w 2021 r. i wezwał do stworzenia warunków dla dalszego stabilnego i długoterminowego wzrostu.

PKB ma osiągnąć poziom 2,5, a nawet, być może, więcej – 2,8 proc.” – powiedział.

4. Nowe sankcje USA.

Nowe amerykańskie sankcje, wprowadzone niedawno, stwarzają poważne zagrożenie dla kluczowych projektów w rosyjskim przemyśle gazowym, ostrzegają analitycy Alfa Bank.

Sankcje te obejmują ponad 150 osób i firm, w tym istotne struktury powiązane z Gazpromem i Novatekiem, największymi eksporterami gazu rurociągowego i LNG w Rosji.

Wśród firm objętych sankcjami jest Gazstroyprom, główny wykonawca Gazpromu, odpowiedzialny za projektowanie, dostawy i budowę krytycznej infrastruktury gazowej. Mamy więc do czynienia z rozkładaniem całego interesu na części pierwsze i uderzanie w kolejne firmy.

Spółka ta była wspólnym przedsięwzięciem Gazpromu i Gazprombanku. Sankcje te mogą poważnie zakłócić realizację obecnych projektów Gazpromu i podważyć terminowe wdrożenie nowych projektów.

Również Gazprom Nedra, zajmująca się badaniami geofizycznymi i poszukiwaniem złóż gazu, znalazła się na liście sankcji. To może skomplikować działania badawcze i wydobywcze związane z gazem.

Na liście sankcyjnej znalazła się również firma Arctic Energies, główny wykonawca budowy elektrowni Arctic LNG-2 dla Novateku.

Projekt ten, o wartości 21 miliardów dolarów, jest realizowany na Półwyspie Gydan w Rosji i ma produkować około 20 milionów ton skroplonego gazu rocznie. Sankcje te mogą wpłynąć na harmonogram zakończenia Arctic LNG-2 i opóźnić jego realizację.

Mamy więc kolejny etap. Coraz bardziej szczegółowy. Krok po kroku pętla zaciska się coraz bardziej.

5. Kolejny region pracuje nad zakazem aborcji.

Parlament obwodu królewieckiego rozpoczął prace nad projektem ustawy zakazującej przeprowadzania aborcji w prywatnych klinikach.

Planuje się stworzenie regionalnych regulacji, które potencjalnie zakazałyby aborcji w placówkach medycznych działających na zasadach komercyjnych. Jednocześnie miałoby to na celu promowanie rodziny i wartości rodzinnych. Oczywiście czytajcie między wierszami. Potrzebujemy siły żywej. Za dużo dzieje się aborcji. Musimy to powstrzymać.

Inicjatywa ta jest kontynuacją działań innych regionów, takich jak Tatarstan, które poparły pomysł wycofania aborcji z usług prywatnych klinik. Podobne działania miały miejsce również w Czelabińsku, gdzie niektóre prywatne kliniki zaprzestały wykonywania aborcji po konsultacjach z urzędnikami. Informowaliśmy o tym jakiś czas temu.

Rosja zmierza do podniesienia wskaźnika urodzeń, który spadł do najniższego poziomu od początku lat 90. XX wieku. W 2022 roku urodziło się w Rosji 1,306 miliona dzieci, co stanowiło rekord od 1999 roku. Jednak w 2023 roku sytuacja uległa pogorszeniu, a od stycznia do lipca urodziło się 727,2 tysiąca dzieci. W czerwcu wskaźnik urodzeń wyniósł zaledwie 105 tysięcy dzieci, stanowiąc najniższy wynik od 1991 roku.

Dodatkowo od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie w 2022 roku, Rosjanie zakupili o 60% więcej leków do aborcji medycznej niż w poprzednim roku. Łącznie sprzedano 1,4 miliona opakowań. To też podaje w ramach przypomnienia, gdyż już o tym mówiliśmy.

Ze świata sportu

 • 20-letni rosyjski łyżwiarz szybki, mistrz Rosji w łyżwiarstwie szybkim Vladimir Semirunny powiedział, że postanowił zmienić obywatelstwo sportowe i zacząć grać w reprezentacji Polski.
 • Rosjanie zdobyli w poniedziałek dwa złote medale na Mistrzostwach Świata w zapasach w Belgradzie (Serbia). Zapaśnicy Ahmed Usmanov i Zaurbek Sidakov rywalizowali w neutralnym statusie.
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Marek
  2023-09-21

  Panowie, ciekawe z kolei jakiej wartosci majątek zachodni jest w Rosji?

Brak możliwości komentowania.