Codzienny ekonomiczny przegląd 15.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Kreml zakazał mediom rządowym wspominać o mobilizacji.

Media państwowe otrzymały nakaz unikania informacji na ten temat, nawet jeśli urzędnicy państwowi zaprzeczają mobilizacji. Czyli jeśli polityk potwierdza, trzeba milczeć. Jeśli zaprzecza, trzeba milczeć.

Wspominanie o mobilizacji może zaniepokoić społeczeństwo i wywołać nastroje protestacyjne, co jest niekorzystne przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Które odbędą się, dopiero za rok tak tylko nadmienię.

Zamiast informacji o mobilizacji, propagandyści mają się skoncentrować na publikacjach dotyczących werbowania żołnierzy kontraktowych, sugerując, że proces ten przebiega pomyślnie. .

Źródła, z którymi rozmawiała gazeta Moscow Times sugerowały, że siły bezpieczeństwa z otoczenia Putina naciskają na ogłoszenie stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w obliczu działań ukraińskich sił zbrojnych.

We wrześniu armii rosyjskiej najwyraźniej zabrakło rezerw, o czym świadczy fakt, że dowództwo przemieszczało siły wzdłuż linii frontu, aby „załatać dziury” – napisali analitycy Amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

Dla mnie temat składa się w jedną całość. Mobilizacja się odbędzie, ale główne media nie będą o niej mówić. Będzie mowa o kontraktowych żołnierzach. Społeczeństwo nie będzie świadome skali całego procesu. Owszem zdarzy się, że kogoś z rodziny powołają. Ale ludzie pomyślą- przypadek, pech, komuś się naraził. Przecież wielkiej mobilizacji nie ma bo by w TV powiedzieli. Co myślisz Paweł na ten temat?

2. Putin grozi Oligarchom.

Sąd Arbitrażowy Terytorium Permskiego podtrzymał roszczenie Prokuratury Generalnej o zajęcie prawie 100% akcji Metafrax Chemicals JSC i właczenie ich do dochodów Federacji Rosyjskiej. Do podjęcia decyzji w sprawie potrzebna była tylko jedna rozprawa co do istoty sprawy. Podczas procesu prokuratura argumentowała, że zakład w Gubacha w ogóle nie podlega prywatyzacji, ponieważ produkuje metanol, który należy do substancji toksycznych. Ponadto przedsiębiorstwo ma charakter strategiczny, więc rząd kraju musiał wydać zgodę na prywatyzację, a stało się to z powodu nielegalnych działań urzędników Perm. Metafrax twierdził, że metanol w tym czasie nie był formalnie trucizną, a prywatyzacja odbywała się pod kontrolą własności państwowej Federacji Rosyjskiej.

Firma jest przekonana, że władze państwowe wiedziały i kontrolowały prywatyzację GPO Methanol, informacje na ten temat znajdują się w licznej korespondencji z udziałem kierownictwa Komitetu Własności Państwowej Federacji Rosyjskiej, którego założycielem zawsze był rząd, komitet prywatyzacyjny i inne struktury. Jednocześnie cały proces prywatyzacji był publiczny, informacje o transakcjach akcjami były publikowane w specjalistycznych publikacjach. Przedstawiciele firmy dodali również, że prywatyzacja niebezpiecznych gałęzi przemysłu w tym czasie była masowa, a przywódcy w regionach byli osobiście odpowiedzialni za realizację jej planu.

3, Erdogan twardym negocjatorem.

Zapewne większość z was pamięta hub gazowy, który ma powstać w Turcji. Mamy kolejną odłonę tej telenoweli.

Dla przypomnienia Rosja, która utraciła europejski rynek gazu, miała w planach stworzenie w Turcji największego w Europie hubu gazowego, mając nadzieję przenieść część utraconych zdolności tranzytowych z Bałtyku na Morze Czarne.

Minął prawie rok od momentu, kiedy prezydent Władimir Putin po raz pierwszy wyraził tę koncepcję, ale nie podjęto jeszcze żadnych ostatecznych decyzji. W maju tureckie władze ogłosiły, że projekt mógłby ruszyć w ciągu roku.

Podczas spotkania z prezydentem Erdoganem, na początku września, Putin ogłosił, że Gazprom przedstawił plan działania.

Jednak projekt gazowy doświadcza opóźnień z powodu sporu między Moskwą a Ankarą w kwestii zarządzania tym węzłem.

„Strony spierają się o to, kto powinien zarządzać tym Hubem”

Źródła bliskie Gazpromowi, potwierdzają „problem” związanym z nieporozumieniami w kwestii zarządzania.

Kreml zaznaczył, że projekt utworzenia hubu gazowego w Turcji jest złożony i nie może być zrealizowany bez pewnych opóźnień i trudności technicznych.

Gazprom i Ministerstwo Energii Turcji nie zabierają na razie oficjalnych stanowisk.

Turcja promuje własny program eksportu gazu, a spółka Botas zawarła umowę na sprzedaż około 300 milionów metrów sześciennych gazu węgierskiej firmie MVM w sierpniu.

Przepustowość obu linii gazociągu Turkish Stream wynosi łącznie 31,5 miliarda metrów sześciennych rocznie, w porównaniu do 110 miliardów metrów sześciennych gazociągu Nord Stream 2.

Turcy świetnie kombinują. Żądali już, żeby Rosjanie projekt zbudowali. Teraz żądają nad całym Hubem władania. Wcześniej widzieliśmy, jak ciężko było z Turcją w negocjacjach w sprawie Szwecji w NATO.

Widać, że temat twardych negocjacji w Turcji jest na porządku dziennym.

4. Pracownicy zdalni, którzy uciekli przed wojną, żądają podwyżek.

To jest kolejny element układanki, o którym wcześniej wspominaliśmy, ale nieco od innej strony. Mówiliśmy bowiem o pracownikach z Azji centralnej którzy nie będą chcieli pracować w Rosji ze względu na osłabienie się rubla.

Ale są przecież jeszcze pracownicy, którzy wyjechali z Rosji, ale pracują zdalnie w rosyjskich firmach. Przecież ich osłabienie rubla dotyka tak samo.

Po sierpniowym osłabieniu rosyjskiej waluty ponad 60% pracodawców otrzymało wnioski o podwyżkę wynagrodzeń od pracowników pracujących za granicą – Ankietę przeprowadziła platforma HeadHunter, którą przeprowadzono od 29 sierpnia do 11 września.

W serwisie poszukiwania pracy i pracowników przebadano przedstawicieli 112 firm z branży IT, nieruchomości, marketingu, handlu, usług itp.

Tylko 23% z firm stwierdziło, że planuje podwyższyć wynagrodzenia. 

Taka sama liczba zdecydowała się powiązać płatności w rublach z kursem dolara lub euro. 

Pracownicy którzy wyjechali mieszkają głównie w krajach WNP („Wspólnota Niepodległych Państw”) (38%), na Bliskim Wschodzie (29%) i Unii Europejskiej (12%).

Dewaluacja rubla skomplikowała życie rosyjskich emigrantów. Uczestnicy jednej z największych społeczności internetowych dla rosyjskojęzycznych uciekinierów, Relocatey (ponad 10 tys. subskrybentów), zauważyli, że utrzymanie się z rosyjskich dochodów staje się problematyczne.

Na przykład redaktorka z Tbilisi Anna Zmanovskaya przyznała, że ​​​​jej pensja wynosi 70 tysięcy rubli. rok temu było to 3 tysiące lari, a teraz – 2 tysiące. „Za taką kwotę w Tbilisi nie da się praktycznie wyżyć” – podsumowała.

Myślę, że to niezwykle ciekawa informacja i daje nam coraz pełniejszy obraz.

5. Posiedzenie rady dyrektorów w sprawie stóp procentowych

Na dzisiejszym posiedzeniu Bank Rosji podejmie decyzje w sprawie wysokości bazowej stopy procentowej, która może wpłynąć na kurs rubla w stosunku do dolara.

Zdaniem rosyjkich analityków neutralna decyzja Banku Centralnego w sprawie stopy kluczowej lub wzrost jej wielkości w granicach jednego punktu procentowego będzie najbardziej powściągliwym scenariuszem dla rubla.

Drugi scenariusz zakłada się, że kluczowa stopa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej wzrośnie do 14% lub więcej.

Na decyzję Banku Rosji może mieć wpływ decyzja EBC.

W czwartek Europejski Bank Centralny podniósł podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Obecnie podstawowa stopa procentowa EBC wynosi 4,5% rocznie. Oprocentowanie depozytów wynosi 4%, a na pożyczkach krótkoterminowych europejskiego regulatora – 4,75%.

6. Rosja i Mjanma zamierzają zacieśnić więzi gospodarcze.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow spotkał się w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Mjanmy i wicepremierem Than Swe. Kontakty między kierownictwem Rosji i Mjanmy stały się regularne od 2014 roku. Ławrow ostatni raz odwiedził ten kraj w sierpniu 2021 r. We wrześniu tego samego roku we Władywostoku na Wschodnim Forum Ekonomicznym (WEF) Władimir Putin spotkał się z przywódcą tymczasowego rządu wojskowego Mjanmy, generałem Min Aung Hlaingiem.

Ławrow, otwierając spotkanie, ogłosił „bogatą” współpracę w sferze handlowej i gospodarczej. Ale na konferencji prasowej po rozmowach stwierdził, że „z obiektywnych powodów następuje niewielki spadek handlu”. 

W pierwszej połowie 2023 r. wymiana handlowa między Rosją a Mjanmą wyniosła około 200 mln USD (z sąsiednią Tajlandią – 1,2 mld USD). Podstawą rosyjskiego eksportu do Mjanmy jest sprzęt, narzędzia i transport. Rosyjski import z Mjanmy obejmuje tekstylia, obuwie i produkty rolne. Według Jekateriny Kołdunowej, dyrektor Centrum ASEAN w MGIMO, trudności logistyczne i reżim zachodnich sankcji doprowadziły do spadku handlu.

Choć po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Moskwie nie wspomniano wprost o współpracy wojskowo-technicznej, jest to jeden z kluczowych obszarów kontaktów rosyjsko-birmańskich. 

W zamian za posowieckie uzbrojenie i amunicje Mjanmie oferowany jest projekt Rosatom dotyczący budowy elektrowni jądrowej o niskiej mocy. 

7. Łady Vesty dla urzedników

Ministerstwo Przemysłu i Handlu zamierza zakupić samochody Łada Vesta Aura na potrzeby urzędników. AvtoVAZ planuje uruchomienie ich produkcji w drugiej połowie 2024 roku.

„Planując usługi transportowe (zakup lub wynajem samochodów) na przyszły rok, odpowiedzialne departamenty Ministerstwa Przemysłu i Handlu zostały już poproszone między innymi o uwzględnienie możliwości AvtoVAZ w zakresie dostaw samochodów Lada Aura” – poinformowała służba prasowa departamentu.

W sierpniu prezydent Władimir Putin polecił rządowi przeszczep urzędników do samochodów krajowych. Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin ogłosił we wrześniu, że deputowani przejdą na rosyjskie samochody, gdy zagraniczne samochody przejdą na emeryturę. Według niego będą używać marek „Moskwicz”, Łada i Aurus.

8.Szojgu z gospodarczą wizyta na dalekim Wschodzie

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził nadmorską fabrykę Zvezda w Bolshoy Kamen, gdzie sprawdził realizację państwowego porządku obronnego i zażądał maksymalnego wykorzystania mocy przedsiębiorstwa. Informuje o tym Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Szef MON zwrócił szczególną uwagę na to, aby zarządzanie przedsiębiorstwem dotrzymywało harmonogramu realizacji zamówienia obronnego.

Siergiej Szojgu zażądał maksymalnego wykorzystania mocy produkcyjnych Zvezdy do dokończenia napraw i modernizacji okrętów podwodnych.

DVZ „Zvezda” to wiodące przedsiębiorstwo zajmujące się naprawą okrętów podwodnych Floty Pacyfiku i jedyne na Dalekim Wschodzie specjalizujące się w naprawie, ponownym wyposażaniu i modernizacji okrętów podwodnych

Ze świata sportu:

  • Międzynarodowa Federacja Skateboardingu (World Skate) zezwoliła zawodnikom z białoruskim i rosyjskim obywatelstwem sportowym o neutralnym statusie
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: