Codzienny ekonomiczny przegląd 14.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • Roczna inflacja w Federacji Rosyjskiej przyspieszyła w ciągu tygodnia do 5,48% według Rosstat
 • Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) poinformowała, że przychody Rosji z eksportu ropy wzrosły w sierpniu 2023 roku o 1,8 mld USD
 •  Ministerstwo Obrony poinformowało o zniszczeniu 11 UAV nad Krymem.

1. Importowane leki znikają z aptek

Według analityków DSM Group, w ciągu ostatnich 7 miesięcy asortyment importowanych leków w rosyjskich aptekach zmniejszył się o ponad 20%. 

Dane agencji analitycznej DSM Group pokazują, że jeśli w okresie od stycznia do lipca 2022 r. na rynku rosyjskim było 7,7 tys. unikalnych nazw towarowych (SKU) zagranicznych leków, to w tym samym okresie bieżącego roku ich liczba spadła do 6,4 tys. pozycji. 

Stowarzyszenie Niezależnych Aptek „MK” stwierdziło, że 1000 najpopularniejszych importowanych leków na rynku pozostaje, nie ma powodu do paniki. Ale jednak w ciągu siedmiu miesięcy tego roku sprzedaż importowanych towarów spadła w opakowaniach o 16%. „Odejście wielu zagranicznych leków nie jest spowodowane sankcji, ale problemami logistycznymi i ekonomicznymi.

Nie bez znaczenia jest również cena, leki krajowe wypadają tutaj korzystniej.

Jeden z dyrektorów stołecznych aptek, pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział gazecie MK, że niektóre leki znikneły.

Nie ma polskiego „Biseptolu”, uwielbianego przez wielu, ale został zastąpiony przez inne nowoczesne leki. Producenci ogłosili odejście „Ozempik” (popularny lek do leczenia cukrzycy. — Auth.) i „Zepatira” (z wirusowego zapalenia wątroby typu C. – red.), ale to nie stanie się jutro, więc krajowe firmy mają jeszcze szanse zakończyć badania nad swoimi lekami generycznymi.

„Prozac” nie był dostępny u dostawców od roku, 

Tamoksyfen” zniknął, pojawił się domowy, ale wielu pacjentów skarży się na to. Zagrożony jest dziś lek do podawania doustnego, który zawiera hydrokortyzon, pod nazwą handlową „Kortef” (jest produkowany tylko w USA i Kanadzie). . Obecnie żaden lek z aktywnym składnikiem tabletek hydrokortyzonu nie jest zarejestrowany lub produkowany w Federacji Rosyjskiej, a popyt na niego jest ogromny.

Pacjenci z mukowiscydozą zgłaszali niedostępność leku Pulmozyme firmy Roche, a dostępny analog, według nich, nie jest odpowiedni dla wszystkich.

3. Będą prosić Afrykę o pieniądze?

Tak wiem, brzmi to abstrakcyjnie. Ale tego nie wymyśliłem sobie. Tak zasugerował Oleg Deripaska w najnowszym wywiadzie. To miliarder, właściciel grupy GAZ i największy rosyjski producent aluminium Rusal. Niegdyś bardzo bliski współpracownik Putina.

Rosja powinna przyciągać inwestorów z krajów afrykańskich i innych „przyjaznych” krajów, aby rozwiązać problem zacofania technologicznego.

Według Deripaski, jedyną drogą do przyspieszenia rozwoju technologicznego gospodarki Rosji są inwestycje. Jednak trudno rosyjskiemu biznesowi inwestować pieniądze, ponieważ kredyty są zbyt drogie ze względu na wysoką stopę procentową Banku Centralnego, a poza tym „obraz przyszłości jest zamazany.” Lubię te poetyckie zwroty Rosyjskich polityków i miliarderów. Czuć tą rosyjską duszę…

„Przyciągnięcie tutaj inwestorów – chińskich, indyjskich, indonezyjskich, z Afryki – to nasza jedyna szansa” – zasugerował Deripaska. Podkreślił również, że inwestorzy ci mogą pojawić się po zakończeniu konfliktu na Ukrainie.

Według Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej przed wybuchem wojny zagraniczne firmy posiadały bezpośrednie inwestycje w rosyjską gospodarkę o wartości prawie 500 miliardów dolarów.

Jednak trzy czwarte tej kwoty, czyli około 379 miliardów dolarów, należały do krajów znajdujących się obecnie na liście „nieprzyjaznych”, których inwestycje wstrzymano.

Rzekomi „wrogowie” zainwestowali kwotę równą 20% wszystkich aktywów trwałych w górnictwie i przemyśle – gałęziach przemysłu, które odpowiadają za 50% rosyjskiego PKB i 40% zatrudnienia.

Jeszcze większy ich udział jest w handlu (80% aktywów trwałych), finansach (prawie 70%) oraz branżach naukowo-technicznych (40%) – oceniają analitycy Loko-Invest.

Jednocześnie Chiny przekazały w Federacji Rosyjskiej zaledwie 3,3 mld dolarów bezpośrednich inwestycji, a Indie tylko 613 mln dolarów. Kropla w morzu potrzeb.

Ja podsumuje to tak. Chiny i Indie nie będą inwestować, przynajmniej na razie. Indonezja raczej też nie, Zostaje Rosji w takim razie Afryka. Tak ta sama Afryka, której od dziesięcioleci organizowało się zbiórki charytatywne i grało koncerty. Jeżeli Rosjanie na poważnie sądzą, że to jest ich szansa, to ciężkie leki muszą już brać i oczywiście łączą je z czymś mocniejszym.

4. Brak dopłat do paliw we wrześniu

13 września, po raz pierwszy w historii handlu, hurtowy koszt letniego oleju napędowego w SPIMEX przekroczył 72 tysiące rubli za tonę: notowania paliw w europejskiej części Rosji wzrosły o 0,6% do 72, 15 tysięcy rubli za tonę. Koszt oleju napędowego rośnie nieprzerwanie od dwóch tygodni, a benzyna AI-92 rośnie w cenie jeszcze dłużej. Jego koszt nigdy nie zmniejszył się od 24 sierpnia, a w przeddzień wzrósł o kolejne 0,46%, do 68,58 tys. Rubli. za tonę. Koszt benzyny AI-95 również wykazał wzrost – o 0,45%, do 75,91 tys. Rubli.

Od Początku roku koszt paliw wzrósł od 50%- 70%.

Firmy naftowe mają niewielkie szanse na uzyskanie około 100 miliardów rubli tłumika paliwa we wrześniu ze względu na ciągły wzrost cen wymiany benzyny i oleju napędowego. Aby budżet mógł wypłacić środki, firmy muszą osiągnąć obniżkę ceny o 20-25% w pozostałych dniach miesiąca, co jest mało prawdopodobne. Uczestnicy rynku mogą jednak liczyć na korektę formuły tłumika, o której dyskutują z rządem.

Obecnej sytuacji nie pomagają wciąż trwające remonty.

Produkcja benzyny silnikowej w Rosji w okresie od 4 do 10 września spadła o 5,9% w porównaniu z ubiegłym tygodniem, do 785,3 tys. ton, produkcja oleju napędowego spadła o 3%, do 1,6 mln ton. 

5. Najnowsze prognozy rządu rosyjskiego dotyczące Rubla.

Rosyjski rubel, po okresie trwałej dewaluacji i osłabienia, nie będzie w stanie w najbliższych latach znacząco się umocnić, wynika z prognozy rosyjskiego rządu zawartej w projekcie budżetu na lata 2024–2026. Prognoza ta uwzględnia szereg czynników, w tym kurs dolara w stosunku do rubla oraz cenę ropy naftowej na rynkach światowych.

Oto główne punkty tej prognozy:

 1. Średni kurs dolara w 2024 roku wyniesie 90,1 rubla, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z wcześniejszymi prognozami.
 2. Na 2025 rok przewiduje się kurs dolara na poziomie 91,1 rubla, co jest wzrostem o 17% w stosunku do wcześniejszych szacunków.
 3. W 2026 roku rubel osłabi się do 92,3 za dolara, co jest znaczącym spadkiem w porównaniu z wcześniejszymi prognozami.
 4. Pomimo wzrostu cen ropy naftowej, nie przewiduje się znaczącego wzrostu wpływów z eksportu ropy do Rosji.
 5. Słaby rubel ma pozytywny wpływ na budżet państwa, przynosząc dodatkowe dochody z ropy i gazu.

Myślę, że warto zwrócić uwagę, że co roku są publikowane takie prognozy. A temat, od czego będą zależały umocnienia i osłabienia się rubla w nadchodzących miesiącach, opisaliśmy dokładnie we wczorajszym wieczornym programie, do którego odsyłam i polecam.

6. O czym Władimir Putin i Kim Dzong Un dyskutowali przez pięć godzin podczas rozmów

Szef KRLD, Kim Dzong Un, przybył do Rosji po czteroletniej przerwie i odbył długie rozmowy z Władimirem Putinem. Głównym zainteresowaniem Pjongjangu jest obecnie technologia rakietowa, twierdzą eksperci.

Według zachodnich mediów i amerykańskich urzędników Moskwa, w kontekście trwającej wojny na Ukrainie, jest zainteresowana pozyskaniem północnokoreańskiej broni i amunicji. Kiedy Putin został zapytany na kosmodromie, czy współpraca wojskowo-techniczna będzie omawiana podczas rozmów, odpowiedział wymijająco: „Rozmawiajmy o wszystkich sprawach powoli. Jest czas”.

Stany Zjednoczone wielokrotnie oświadczały, że Rosja i KRLD intensyfikują współpracę wojskowo-techniczną od listopada 2022 roku.

Według amerykańskiej firmy analitycznej Stratfor (Strategic Forecasting), KRLD od dawna posiada ogromne zapasy amunicji, aby odstraszyć Koreę Południową i przygotować się do wojny z nią. „Szacunki są różne – większość ekspertów szacuje zapasy pocisków artyleryjskich Korei Północnej na miliony. Jednak większość z tych pocisków jest dość stara i ma wątpliwą dokładność i stan „- mówią analitycy. W tym kontekście wspominają o wydanym przez niego w sierpniu rozkazie Kim Dzong Una o zwiększeniu produkcji broni, w szczególności rakiet taktycznych.

W 2020 roku amerykańskie centrum badawcze RAND Corporation opublikowało raport na temat klasycznej artylerii Korei Północnej, w którym przeanalizowało straty spowodowane użyciem tej broni w potencjalnym ataku na Koreę Południową. Według analityków trzy lata temu Pjongjang dysponował 4,8 tys. sztuk artylerii średniego zasięgu, które znajdują się wzdłuż strefy zdemilitaryzowanej i mogą trafiać cele w odległości do 25 km, oraz około 950 dział artyleryjskich dalekiego zasięgu o zasięgu do 150 km.

Stratfor uważa, że dostawy północnokoreańskiej broni pomogą Rosji w kontekście przedłużającego się konfliktu na Ukrainie; KRLD z kolei może otrzymywać żywność z Moskwy, przede wszystkim zboże i energię (w szczególności paliwo lotnicze), aby zaopatrywać swoją armię, zmniejszając swoją tradycyjną zależność od Pekinu.

Ze świata sportu:

 • Reprezentacja Rosji w, piłce nożnej zremisowała 1:1 z Katarem
 • Finlandia wycofała się z Pucharu Świata w gimnastyce drużynowej z powodu udziału Rosji

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Ppp
  2023-09-14

  We wtorkowym odc. satyrycznym zastanawialiście się nad kwestią stopnia skomplikowania pewnych maszyn. Radziłbym pojechać do Łodzi i zwiedzić Główne Muzeum Włókiennictwa. Mechaniczne krosna z końca XIXw wyglądają na o wiele bardziej skomplikowane od współczesnych urządzeń kosmicznych, ale wspieranych elektroniką.
  Pozdrawiam.

 2. JaSam
  2023-09-14

  „Reprezentacja Rosji zremisowała 1:1 z Katarem” – w jakiej dyscyplinie?

Brak możliwości komentowania.