Codzienny ekonomiczny przegląd 13.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Dronowa noc w Sewastopolu

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że wczoraj w nocy siły zbrojne Ukrainy uderzyły dziesięcioma pociskami manewrującymi w Sewastopolskie Zakłady Morskie im. Sergo Ordżonikidze i trzema bezzałogowymi łodziami w oddział okrętów Floty Czarnomorskiej na przeprawie morskiej. Jak poinformował gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew, w wyniku ataku ranne zostały 24 osoby. Wśród nich pięcioro osób jest w stanie cięzkim lub średnim. Wyjaśnił, że po ataku na terenie Sevmorzavodu wybuchł pożar. Według słów gubernatora, atak ukraińskich sił nastąpił około 03:18. System obrony powietrznej zadziałał poprawnie, strącając 7 rakiet, jednakże 3 osiągnęły swój cel.

Według władz wszystkie drony zostały zniszczone przez okręt patrolowy Wasilij Bykow. „W wyniku trafienia przez wrogie pociski manewrujące, dwa naprawiane statki zostały uszkodzone” – poinformowało Ministerstwo Obrony.

Sewastopolskie Zakłady Morskie im. Sergo Ordżonikidze (Sevmorzavod) to największe przedsiębiorstwo remontowo-stoczniowe na Krymie, położone geograficznie w dwóch miejscach o łącznej powierzchni 53 hektarów. W ciągu swojego istnienia zbudował ponad 1783 i naprawił ponad 500 tysięcy statków i statków.

Jak widać, wszystkie trzy pożary po przybyciu rakiet znajdują się na terytorium Sevmorzavodu: dwa w Zatoce Południowej i jeden w Zatoce Korabelnaya.

Wśród uszkodzonych okrętów jest okręt desantowy Projekt 775 BKD.

2. Cyryl mobilizator.

Patriarcha Moskwy i całej Rosji, Cyryl, wezwał prawosławnych obywateli Rosji do solidarności i obrony Ojczyzny w obliczu trwającej wojny na Ukrainie, którą nazwał bitwą z siłami zła.

Podczas procesji religijnej w Petersburgu, Cyryl podkreślił potrzebę jedności narodu rosyjskiego i modlitwy za kraj oraz jego siły zbrojne. Zachęcał również do gotowości do obrony kraju, odnosząc się do postaci historycznej, Aleksandra Newskiego, który w przeszłości stanął w obronie Rusi przed inwazją.

W obliczu trwającej wojny, Cyryl wskazał, że Rosja musi mobilizować swoje siły zarówno wojskowe, jak i polityczne. Jednocześnie podkreślił rolę Cerkwi w tej mobilizacji, zarówno przez modlitwę za władze i armię, jak i poprzez aktywny udział w działaniach wspierających kraj.

Patriarcha zaakcentował również, że obowiązkiem prawosławnych Rosjan jest wspieranie uczestników konfliktu na Ukrainie, poprzez dostarczanie pomocy humanitarnej i modlitwę za pokój. Cyryl podkreślił, że wiara może stanowić fundament, na którym opiera się jedność narodu i mobilizacja w trudnych czasach.

Warto zaznaczyć, że Patriarcha Cyryl od początku wspierał inwazję na Ukrainę i wyrażał swoje poparcie wobec działań prezydenta Władimira Putina. Jego przekonanie o konieczności obrony Rosji przed zagrożeniami zewnętrznymi było jednym z głównych punktów jego kazań.

Nie wiem jak was, ale we mnie ten konflikt i zachowanie obu głów kościoła wzbudza niesmak straszny. Nie będę bardziej komentował, bo nie chodzi o krytykę wiary czy czegoś takiego, ale o polityków religijnych.

3. 4 kraje UE zakażą wjazdu dla samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi

Niemcy, Litwa, Łotwa i Estonia nie pozwolą na przekraczanie granicy przez samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi, Finlandia na ten moment się waha ale wydała ostrzeżenie że aby nie podróżować samochodami do Rosji.

Niemieckie władze nie zamierzają robić wyjątków od sankcji zakazujących obywatelom rosyjskim wjazdu na terytorium Unii Europejskiej samochodami zarejestrowanymi w Rosji i z rzeczami osobistymi, podała gazeta  RBC, powołując się na reakcję niemieckich służb celnych.

Towary, których nie można importować do UE, mogą zostać zatrzymane lub skonfiskowane na granicy, a następnie poddane recyklingowi. Jednocześnie kontrole w punktach celnych będą przeprowadzane „z podejściem opartym na ryzyku”, to znaczy konfiskaty będą selektywne.

Wiceszefowa litewskiego MSZ Jovita Nelyupšienė powiedziała, że kraj nie zezwoli na przejazd samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi, chyba że jadą do Kaliningradu. Jednocześnie, według niej, ograniczenia będą dotyczyć również obywateli Unii Europejskiej.

Według Łotewskiego MSZ

„Osoby z takimi pojazdami będą musiały wrócić do Rosji lub na Białoruś z przejścia granicznego. Jeżeli dana osoba odmawia zastosowania się do instrukcji organu celnego, można podjąć decyzję o konfiskacie”.

Finlandia nie wprowadziła jeszcze zakazu wjazdu dla samochodów zarejestrowanych w Rosji, powiedziała Pia Sarivaara, szefowa departamentu sankcji Ministerstwa Spraw Zagranicznych tego kraju,

Obecnie Rosjanie nie mogą wjechać do Finlandii w celach turystycznych, wjazd jest dozwolony dla członków rodzin obywateli Finlandii lub innego kraju UE, posiadaczy wizy pracowniczej, osób potrzebujących leczenia, właścicieli nieruchomości, studentów i dyplomatów.

Dmitrij Miedwiediew zaproponował zawieszenie stosunków dyplomatycznych z Unią Europejską i wycofanie stamtąd dyplomatów. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał środki podjęte przez UE „nadzwyczajnymi z punktu widzenia zdrowego rozsądku” i wyraził nadzieję, że Federacja Rosyjska „nie spadnie do takiego poziomu” i nie nałoży lustrzanych ograniczeń.

Przypomnijmy co jest zakazane:

 Lista obejmuje w szczególności telefony komórkowe, laptopy, walizki, kosmetyki, wyroby skórzane i futrzane, kamienie półszlachetne, papier toaletowy, szampony, pasty do zębów, aparaty fotograficzne. Jeżeli istnieją wystarczające podstawy, organy celne UE mają indywidualnie decydować czy je nie przepuścić i interpretować kiedy i jak są używane podczas podróży i w celach osobistych.

„Zgodnie z nowymi „instrukcjami” UE właściwe władze państw członkowskich powinny każdorazowo przeprowadzać faktyczne dochodzenie w sprawie Rosjan w sprawie tego, czy będą używać importowanych przedmiotów „wyłącznie do celów osobistych podczas podróży”

.  

5. Załamanie się regionalnych budżetów.

Bardzo często mówimy o tzw. za krótkiej kołdrze. Państwo, aby ratować budżet, często to robi wysysając podatki z regionów. Oto jak się kształtuje najnowsza sytuacja.

W pierwszej połowie 2023 roku cztery rosyjskie regiony doświadczyły znacznego spadku wpływów podatkowych do swoich budżetów lokalnych.

Nieniecki Okręg Autonomiczny ustanowił antyrekord pod względem spadku dochodów, który wyniósł aż 35,1% w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku.

Chakasja zanotowała spadek dochodów na poziomie 27,2%

Obwód Kemerowski, kluczowy region dla wydobycia węgla w Rosji, zmniejszył swoje dochody o 21,7%.

Mamy również co was zainteresuje Petersburg, gdzie siedzibę ma Gazprom. Region odnotował spadek dochodów wynoszący 13,2%, przede wszystkim ze względu na spadek eksportu gazu do Europy, który osiągnął najniższy poziom od połowy lat 70. XX wieku.

Ale aby porażki nie przesłoniły nam sukcesów to mamy też sukcesy.

Ogólny budżet regionów zanotował wzrost dochodów o 7,1% w pierwszej połowie roku, osiągając poziom 10,1 biliona rubli. Dochody z podatku dochodowego wzrosły o 7,8%, podatek dochodowy od osób fizycznych zwiększył się o 4,2%, a podatek od nieruchomości wzrósł aż o 15,7%. Ostatnio premier raportował, Putinowi wzrost wynagrodzeń o 10% więc wzrost podatków dochodowych o 7,8% jest bardzo realny.

I kończąc dobre informacje dla Rosji, przejdźmy do złych- 26 regionów wpadło w deficyt budżetowy. Chciałbym tylko przypomnieć, a może jest sporo nowych widzów to dopowiedzieć. Od roku rosną składki, opłaty, oraz kary. Zwiększone są kontrole. Wszystko po to, aby ściągnąć jak najwięcej kasy z opłat i podatków lokalnych…a tu i tak klops. Dodatkowo w pierwszym kwartale roku, regiony zanotowały gwałtowny wzrost wsparcia finansowego od centralnego rządu. Kasa szła szerokim strumieniem, na rozbujanie „gospodarki wojennej, umocnienia i takie tam głupotki”

Wolumen wpływów do budżetów regionalnych wzrósł o 33,2%. Niestety, latem, w miarę narastających problemów z budżetem federalnym, wsparcie z Moskwy zaczęło spadać, a w drugim kwartale wyniosło już tylko 3,2%.

Dług publiczny regionów wzrósł o 238 miliardów rubli w ciągu 6 miesięcy, osiągając 3,03 biliona rubli. Eksperci Instytutu Gajdara zauważyli, że dług ten wzrósł w 67 jednostkach Federacji Rosyjskiej na 85 regionów. Więc mamy dosyć wysoki współczynnik.

W 26 regionach dług przekroczył 50% ich rocznych dochodów, a Udmurtia stała się rekordzistą, przekraczając 100% swojego rocznego budżetu. Gratulujemy.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: