Codzienny ekonomiczny przegląd 11.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 1. Zakończyły się wybory samorządowe i uzupełniające do Dumy.

W Rosji zakończyły się wybory i dwa dni głosowania. Obejmowały 85 regionów – prawie wszystkie, które są częścią kraju. Były to wybory na różnych poziomach – od burmistrza,gubernatora po wybory uzupełniające do Dumy Państwowej (regionie Lipieck, Terytorium Krasnojarskim, w Karaczajo-Czerkiesji i na Krymie).

Gubernatorzy lub szefowie regionów zostali wybrani w 21 regionach, w tym mer Moskwy (jest to miasto o znaczeniu federalnym).

Mamy na ten moment wciąż wstępne wyniki. Oficjalne będą we wtorek po południu.

Kilka ciekawostek

 • Frekwencja ponad 30%
 • Wszyscy urzędujący szefowie zostali ponownie wybrani z wynikiem ponad 70%
 • Głosowanie było 2 dniowe i z możliwością oddawania głosów elektronicznie
 • Bardzo zapowiadana wysoka frekwencja na terenach okupowanych wskazuje że wybory nie były uczciwe
 • W wyborach uzupełniających do dumy wygrała Jedna Rosja
 • Sobianin wygrał wybory mera Moskwy z 76,39%

2. Zły zachód obniża rankingi uczelni rosyjskich.

Przynajmniej tak twierdzi Siergiej Naryszkin, dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego.

Kraje zachodnie są oskarżane o manipulację rankingami uczelni, aby przyciągnąć utalentowanych studentów z Azji i Afryki, stwierdził Naryszkin na Wschodnim Forum Ekonomicznym.

Uważa on to za „neokolonalne podejście” i „brak szacunku” wobec innych narodów i kultur, co utrudnia rozwój krajowych systemów edukacji. Wzywa do opracowania „alternatywnych zasad porządku światowego” opartych na „prawdziwej równości uczestników stosunków międzynarodowych”.

Rosyjscy eksperci zauważyli, że wpływ zachodnich projektów edukacyjnych jest skierowany głównie do młodych odbiorców i ma na celu zmniejszenie roli Rosji w geopolityce.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiele rosyjskich uniwersytetów straciło swoje pozycje w międzynarodowych rankingach, a zerwanie stosunków z krajami zachodnimi wpłynęło na inicjatywy międzynarodowe w dziedzinie edukacji w Rosji.

Jak się okazało, prawie dwie trzecie rosyjskich uniwersytetów (27 z 41) pogorszyło swoją pozycję w międzynarodowych rankingach uczelni w porównaniu z 2022 rokiem. Żadnej z uczelni nie udało się dostać nawet do pierwszej 200 rankingu.

I tego konsekwencje mogą być niezwykle ciekawe. Prawda Pawle? Przecież to jedna z mocniejszych soft power.

3. Ministerstwo Finansów świętuje.

Deficyt budżetu federalnego w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. wyniósł 1,5% PKB (2,36 bln rubli) – po 1,8% w lipcu i z planem na rok 2%, podało w piątek Ministerstwo Finansów. Przy przychodach w wysokości 16, 99 biliona wydatki w okresie styczeń-sierpień wyniosły 19, 35 biliona rubli.

Wzrost cen ropy naftowej i osłabienie rubla zapewniają ożywienie dochodów z ropy i gazu, a ożywienie działalności gospodarczej przekłada się na szybki wzrost poboru podatku VAT. Daje to rządowi pewność, że roczny deficyt w wysokości zaledwie 2% PKB, który na początku roku wydawał się nieosiągalny, zostanie osiągnięty. Pomyślna realizacja bieżących dochodów daje władzom większą swobodę w projektowaniu budżetu na najbliższe trzy lata – w piątek premier Michaił Miszustin 

Premier zauważył sierpniowy „znaczący wzrost” dochodów spoza ropy i gazu – do 1,82 biliona rubli, czyli o 56,5% więcej niż w ubiegłym roku. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że główny wkład w ten wzrost ma główny rosyjski podatek pod względem kwoty opłat – VAT. Jego przychody za osiem miesięcy (podatek krajowy i „importowy” łącznie) wyniosły 7, 28 biliona rubli, co stanowi plus 24, 2% rok do roku. Przypadkiem przychody spoza ropy naftowej i gazu wzrosły dokładnie w ten sam sposób. 

Premier Michaił Miszustin na kolejnym spotkaniu w sprawie przygotowania wstępnego budżetu na 2024r. zauważył, że osobno w sierpniu była nadwyżka w wysokości 230 miliardów rubli. Nie zgadza się to jednak z raportami MF, bo według nich nadwyżka powinna wynosić nadwyżka 456 miliardów rubli. Jednak kto by się przejmował takimi drobiazgami.

Sądząc po piątkowym spotkaniu, rząd jest bardzo zadowolony z przedstawionych przez siebie wyników realizacji głównego planu finansowego Federacji Rosyjskiej.

Pomimo tak wspaniałych nastrojów rząd utrzyma cięcia o 10% niezabezpieczonych pozycji budżetowych na 2024r.

4. Zbiory jedne z najgorszych w historii.

Sytuacja na rosyjskim rynku rolnym, zwłaszcza w sektorze zbożowym, jest obecnie katastrofalna. Tegoroczne zbiory zboża są jednymi z najgorszych w historii Rosji, a brak dostępu do oleju napędowego i benzyny zmusza rolników do rozważenia ograniczenia produkcji.

Minister rolnictwa Dmitrij Patruszew ostrzega, że w regionach upraw zbożowych brakuje oleju napędowego, co może doprowadzić do katastrofy w rolnictwie.

Rolnicy są zaniepokojeni, ponieważ nie tylko ceny paliw, ale także nawozów, transportu i nasion znacząco wzrosły. Chłopi odczuwają negatywne skutki wprowadzenia ceł eksportowych na zboże, ponieważ są teraz zmuszeni zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju, ale na własny koszt.

Minister Patruszew wzywa do wprowadzenia zakazu eksportu produktów naftowych, rolnicy twierdzą, że stabilizacja cen paliw jest konieczna, ponieważ obecnie są one zbyt drogie. Pożyczki preferencyjne są trudne do uzyskania z powodu wysokich stóp procentowych. Słuchajcie jaka piękna katastrofa. Opisujemy sobie te poszczególne problemy. A potem one się w pewnym punkcie łączą i taki rolnik dostaje wszystkimi na raz prosto w twarz.

Jednym z rozwiązań jest zwiększenie kontroli nad cenami paliw i zniesienie ceł eksportowych na zboże, co może pomóc w naprawieniu sytuacji na rynku rolnym. Jednakże Kreml nie wydaje się rozważać tych kwestii. No bo w sumie nie jest to chyba możliwe do rozwiązania…. bez zakończenia wojny.

Dla drobnych rolników sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ ograniczenia w dostępie do oleju napędowego i wzrost cen mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji i spadku dochodów, co może mieć wpływ na całą gospodarkę kraju. No ale o tym będzie głośno w Polsce pewnie dopiero w przyszłym roku.

5. Czy Taksówki zdrożeją o 100%

Rząd jest proszony o interwencję w sytuacji wzrostu cen taksówek, które podwoiły się w wielu regionach Federacji Rosyjskiej. Taki apel wysłał do Gabinetu Ministrów wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Borys Czernyszow. Inicjatywa jest wspierana przez Stowarzyszenie Samozatrudnionych Rosji, które składa się z ponad 70 tysięcy przewoźników. 

W związku ze wzrostem cen taksówek w regionach, rząd jest proszony o odroczenie do 2025 r. szeregu wymogów nowej ustawy „O organizacji transportu pasażerów i bagażu przez taksówki pasażerskie w Federacji Rosyjskiej”. Taki list do pierwszego wicepremiera Andrieja Biełousowa wysłał wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Borys Czerniszow.

„Aby spełnić wymagania, kierowcy są zmuszeni ponieść dodatkowe wydatki, albo przestać pracować, albo udać się na czarny rynek transportu pasażerskiego. Jednocześnie kolor taksówki nie wpływa ani na jakość świadczonych usług, ani na bezpieczeństwo podróży” – czytamy w liście.

Ponadto ubezpieczenia i OSAGO, mogą być siedem lub więcej razy wyższe niż dla zwykłych kierowców.

Stowarzyszenie Samozatrudnionych Rosji, które składa się z ponad 70 tysięcy przewoźników, zwróciło się do gubernatora regionu Leningradu, Aleksandra Drozdenko, z prośbą o anulowanie decyzji o malowaniu samochodów, które powinny teraz mieć biały kolor i żółty pasek.

– Wracamy do lat 1990. Tragedia polega nie tylko na wzroście cen, ale na tym, że większość branży może zacząć pracować w nielegalnej dziedzinie. Ale jasne jest, że jest to niebezpieczne zarówno dla taksówkarzy, jak i pasażerów: nie jest jasne, kto z kim usiadł i kto prowadził kogo, chociaż stało się to już, gdy numery telefonów taksówek zostały zawieszone w reklamach na ogrodzeniach, przypomniał przedstawiciel biznesu.

6. Oficjalnie. Rozpoczyna się sprawa spadkowa po Prigożynie.

Oficjalnie pojawiła się sprawa spadkowa po zmarłym przywódcy grupy Wagnera Prigożynie, w rejestrze spraw spadkowych Federalnej Izby Notarialnej. Numer tej sprawy to 24/2023 (jeżeli ktoś sam ma ochotę przeczytać u źródła) Notariuszem, który otworzył tę sprawę, jest Anatolij Iwanowicz Akulenko.

Imperium biznesowe Prigożyna obejmuje kilka spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowanych w Petersburgu. Jednak większość tych spółek wykazuje straty. Czyli biznesy były prowadzone wzorowo. Zero zysków. Zero podatków.

Prigożin posiadał 100% udziałów w firmie Concord Catering LLC, która przestała działać w 2019 roku. Innymi spółkami w jego strukturach są Concord Management and Consulting LLC, Ritm LLC i Aurum LLC, gdzie udziały Prigożina wynoszą 49%.

Prawie wszystkie te spółki odnotowały straty. Dochody AURUM w 2022 roku przekroczyły 17 mln rubli, ale strata netto wyniosła 319,2 mln rubli. Concord Management and Consulting LLC zakończyła rok 2022 z 77-milionową stratą, podczas gdy Ritm LLC osiągnęła mały zysk na koniec roku.

Warto zauważyć, że PMC Wagnera było finansowane w całości z budżetu państwa, jak ogłosił Władimir Putin w czerwcu. Wydatki na tę grupę wyniosły oficjalnie ponad 86 miliardów rubli w ciągu roku. Jednak źródła związane z rosyjskim Ministerstwem Obrony podają, że łączna kwota wsparcia dla PMC Wagnera od 2014 roku wyniosła 1,7 biliona rubli, czyli ok. 17 mld $.

Ze świata Sportu:

SPORT

 • Rosyjski tenisista Daniił Miedwiediew przegrał z Serbem Novakiem Djokoviciem w finale US Open. 
 • Rosjanka Zwonariewa i Niemka Siegemund przegrały w finale debla US Open
 • Rosjanin Alexander Volkov pokonał Australijczyka Ty Tuivasa w co-main evencie turnieju UFC 293, który odbył się w Sydney.
 • Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) pozbawił tytuły mistrzyni świata, rosyjskiej sztangistce Tatianie Kashirin, unieważniając jej wyniki z lat 2013-2017

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Ppp
  2023-09-11

  Tym czasem media huczą o mobilizacji w Rosji, prawdopodobnie „kolejnej częściowej”. Będzie wesoło.
  Pozdrawiam.

 2. zyx
  2023-09-12

  Cła eksportowe na zboże, to nowy wynalazek? Czy istniał w Rosji „od zawsze”?

Brak możliwości komentowania.