Codzienny ekonomiczny przegląd 08.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 1. British American Tobacco Finalizuje wycofanie się z Rosji

Duży producent papierosów British American Tobacco w końcu opuści Rosję. Firma wycofuje się również z rynku białoruskiego. Sprzedała swoje aktywa konsorcjum, któremu przewodził zarząd krajowej spółki zależnej. Transakcja ma zostać zamknięta do końca października, jej kwota nie jest ujawniona. . Wiosną firma zawiesiła inwestycje w kraju, ale produkcja i sprzedaż papierosów była kontynuowana.

Latem ubiegłego roku British American Tobacco oszacował swoje straty z powodu opuszczenia rosyjskiego rynku na 1,2 miliarda dolarów. 

Według szacunków rosyjskich ekspertów wartość transakcji powinna wynosić co najmniej 200 milionów dolarów.

Konkurent, który również zamierza się wycofać czyli Philip Morris International, zgłosił trudności ze sprzedażą rosyjskich aktywów. Powstały one w wyniku ograniczeń legislacyjnych – zagraniczni gracze muszą spełnić trudne warunki, aby umowa została zatwierdzona. Korporacja oszacowała aktywa w kraju na 2,5 miliarda dolarów.

2. Ministerstwo sportu Rosji przyznało, że od wybuchu wojny 100 sportowców zmieniło narodowość.

Tu wiadomość, od jednego z naszych widzów, który wysłał nam link do artykułu. Dziękujemy Panu o pseudonimie Manix, a was zapraszamy do kontaktu. Jeśli znajdziecie ciekawe informacje, w niszowych portalach rosyjskich to chętnie przeczytamy. Bardzo chętnie przygarniemy również zabawne wpisy na wtorkowe programy satyryczne.

Ponad 100 rosyjskich sportowców zdecydowało się na zmianę obywatelstwa i reprezenrowanie innych barw narodowych. Oświadczył to wiceminister sportu Rosji Aleksiej Morozow.

55 sportowców uprawiających sporty olimpijskie zmieniło obywatelstwo. Jeżeli weźmiemy pod uwagę sporty nieolimpijskie, liczba ta przekroczyła 100. Istnieją precedensy zwrotu środków wydanych na treningi-zagroził. Jeśli chodzi o zmianę obywatelstwa, niektóre kraje nie zachowują się uczciwie” – stwierdził Morozow.

Dla mnie jest to z jednej strony dobra wiadomość, gdyż mam nadzieję, że zrobili to w ramach protestu. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że równie dobrze mogli zdradzić swój kraj, tylko po to, aby móc dalej zarabiać pieniądze na tym co robią najlepiej. Natomiast dobrze wiemy, że Rosjanie sport traktują bardzo poważnie. I bez względu na to, jakimi przesłankami się kierowali Ci sportowcy, to na pewno zwykłych kibiców to musi boleć.

3. Sprzedaż paliw na stacjach benzynowych stała się nieopłacalna.

Marże stacji benzynowych dla benzyny AI-92 i AI-95 na początku września wynosiły średnio minus 3 ruble / l, dla oleju napędowego – minus 2 ruble / l. według IG Petromarket.

Szef Niezależnego Związku Paliwowego, Pavel Bazhenov, powiedział, że marża stacji benzynowych dla AI-95 jest ujemna – minus 2,19 rubla / l. Jednocześnie sprzedaż AI-92 i oleju napędowego, według niego, jest nadal opłacalna, chociaż marża jest bardzo niska (dla benzyny to tylko 63 kopiejki / l).

Ministerstwo Energii chce zezwolić na eksport paliwa tylko do rafinerii ropy naftowej, próbując ograniczyć wzrost cen, który już doprowadził do niedoboru produktów naftowych w regionach południowych. Odpowiedni projekt dekretu, który jest obecnie zatwierdzany, będzie obowiązywał do 2026 roku. Eksperci wątpią jednak w skuteczność ograniczeń, zwłaszcza jeśli wszystkie rafinerie będą mogły eksportować, w tym małe zakłady, które nie produkują paliwa komercyjnego.

Ministerstwo Energii planuje zezwolić na eksport benzyny i oleju napędowego tylko do rafinerii ropy naftowej, powiedział pierwszy zastępca szefa ministerstwa, Paweł Sorokin, na posiedzeniu komisji Dumy Państwowej ds. kontroli i spraw rolnych.

Ze względu na wysoką alternatywę eksportową „wielu pozbawionych skrupułów graczy na rynku, drobnych handlowców, składy ropy naftowej” kupuje paliwo po cenie rynku krajowego, który uwzględnia dotacje rządowe w postaci tłumika, a następnie sprzedaje je na eksport, zauważa. Projekt dekretu o ograniczeniu liczby eksporterów, według urzędnika, został przedłożony rządowi i administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej.

4. Imigranci będą pracować, skoro nie ma Rosjan. Ale czy na pewno?

Minister Rozwoju Gospodarczego,wyraził obawy dotyczące braku pracowników, który spowalnia rosyjską gospodarkę.

Jako główne przyczyny tego kryzysu wskazuje on rekordowo niskie bezrobocie i braki w zasobach ludzkich zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. No cóż, za niefart.

Braki kadrowe dotykają niemal każdej dziedziny.

Jednym z głównych czynników kryzysu kadrowego jest emigracja i mobilizacja. W wyniku wojny i innych wydarzeń związanych z sytuacją polityczną wiele osób opuściło Rosję. Minister przyznaje, że jest to duży problem. To zdanie ze szczególną dedykacją dla tych, którzy piszą w komentarzach, że nie wiemy, co mówimy. O tych brakach informujemy od dobrego pół roku.

Aby rozwiązać ten kryzys, minister proponuje rozważenie kwestii migracji. Rosja leży w eurazjatyckiej przestrzeni gospodarczej i ma otwarty rynek pracy.

Dlatego Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego zamierza aktywnie działać, aby przyciągnąć migrantów do rosyjskiej gospodarki. Jednak konkurencja o pracowników migrujących będzie narastać, gdyż wiele innych krajów również będzie starało się przyciągnąć tych samych pracowników.

Rosyjscy robotnicy masowo opuszczają kraj ze względu na dewaluację rubla, co zmniejsza ich dochody, oraz próby mobilizacji do pracy w Rosji. Tak, też o tym mówiliśmy Panie Ministrze.

5. Bank Centralny przedłuża ograniczenia dotyczące dewiz.

Bank Centralny przedłużył ograniczenia dotyczące wypłaty obcej waluty z rachunków do 9 marca 2024 r.

Zakładają, że z rachunków otwartych przed 9 marca 2022 r. można wypłacić nie więcej niż 10 tys. dolarów lub równowartość w euro. Reszta funduszy wydawana jest w rublach. Przelewy walutowe bez otwierania konta i za pośrednictwem portfeli elektronicznych można również odbierać tylko w walucie rosyjskiej.

6. Bank Centralny ogłosił przegrzanie rosyjskiej gospodarki

Wydaje się, że rosyjska gospodarka przekroczyła swój potencjalny poziom, co oznacza, że jej wzrost wkrótce spowolni, według działu analitycznego Banku Rosji. Aktywność kredytowa powinna być zmniejszona, twierdzą analitycy.

„Wydaje się, że gospodarka przekroczyła swój potencjalny poziom (to znaczy maksymalny poziom produkcji przy pełnym wykorzystaniu wszystkich czynników produkcji i normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych)”.

Zagregowany popyt w gospodarce znacznie wzrósł, dzięki wydatkom budżetowym w wielu branżach (na przykład metalurgii) popyt ten częściowo zastąpił zmniejszony eksport, w innych branżach (na przykład budowa maszyn) „doprowadził do nadwyżki zdolności produkcyjnych, biorąc pod uwagę ograniczenia logistyczne”. Wraz z wysokim impulsem kredytowym czynnik ten doprowadził do tego, że PKB przekroczył zakładany poziom, zauważa Bank Rosji.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych jest na rekordowym i prawdopodobnie „bliskim limitu”, , wykorzystanie mocy produkcyjnych w drugim kwartale tego roku wyniosło 80,9%, co jest nowym rekordem.

Głównym motorem wzrostu produkcji w drugim kwartale i na początku trzeciego kwartału był przemysł wytwórczy w kontekście konsekwentnego wzrostu popytu ze strony sektora publicznego, związanego zarówno z przemysłem obronnym, jak i produktami cywilnymi, pisze departament Banku Centralnego.

Teraz możliwości szybkiego wzrostu produkcji w większości branż są wyczerpane, a dodatkowym ograniczeniem wzrostu produkcji stał się rosnący niedobór personelu. Wysoki popyt na pracę wspiera wysoki wzrost płac: w pierwszej połowie roku płace nominalne wzrosły o 12,7%, a realne (skorygowane o inflację) – o 6,8%, podał Rosstat. ( Z tym stwierdzeniem wysoki wzrost płac bym nie szalał).

Ze świata sportu:

 • Piłkarze reprezentacji Rosji zremisowali 1:1 z egipską drużyną olimpijską (U23 ) w meczu towarzyskim, który odbył się w Suezie.
 • Hokeiści Magnitogorska „Metalurg” wygrali drugi mecz w ciągu trzech dni w sezonie regularnym, pokonując moskiewskie „Dynamo”. Mecz zakończył się wynikiem 3:5 (0:1, 2:2, 1:2).

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. zyx
  2023-09-09

  Do jakich krajów Rosja eksportuje swoją benzynę?

  • 2023-09-09

   Oficjalnie paliwa idą do Ameryki Łacińskiej Afryki, że Turcji itp

Brak możliwości komentowania.