Codzienny ekonomiczny przegląd 06.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

 • Dolar przekroczył 98 rubli.
 • Armia rosyjska „taktycznie opuściła” wieś Rabotino w obwodzie zaporoskim, powiedział pełniący obowiązki gubernatora regionu Jewgienij Bałitski. Według niego teraz osada „pozostała tylko na mapie”, a Rosja już jej nie kontroluje.
 • Na Kamczatce loty czeskimi samolotami L-1 zostały wstrzymane od 4 września z powodu braku części zamiennych. Kamczatka stała się drugim rosyjskim regionem, który zrezygnował z eksploatacji zagranicznych samolotów. Na początku 2023 roku podobną decyzję podjęły władze Komi.
 • Od stycznia do sierpnia w Rosji sprzedano 18,6 miliona smartfonów, czyli o 26% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, w sprzedaży pieniężnej wzrosła o 12%, do 396 miliardów rubli. Około 75% pochodzi z Chin.
 • Belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten w wywiadzie dla Financial Times powiedziała, że uważa za „mało prawdopodobne”, aby Unia Europejska nałożyła sankcje na gaz ziemny z Rosji, ponieważ taki krok wymaga wsparcia wszystkich krajów Wspólnoty.
 • Komisarz Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej Tatiana Moskalkowa wystąpi z apelem do ONZ i Rady Europy twierdząc, że Rosjanie są prześladowani i z grozi im eksmisja z Łotwy.
 • Ministerstwo gospodarki Ukrainy zaproponowało podwyższenie minimalnych cen na alkohol.
 1. Dochody z ropy w Sierpniu

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, w sierpniu dochody z ropy i gazu wyniosły 643 mld rubli, czyli zauważalnie mniej niż w lipcu 811 miliardów rubli. W lipcu budżet otrzymał podatek od dodatkowego dochodu, który jest wypłacany cztery razy w roku.

W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku (672 mld rubli) spadek przychodów można uznać za nieznaczny (o 4%). Zgodnie z wynikami wszystkich ośmiu miesięcy przychodów z ropy i gazu zebrano 4, 8 biliona rubli, co stanowi 38% mniej niż w tym samym okresie w 2022 r.

Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych dochodów z ropy i gazu we wrześniu, wczoraj ogłosiło zakup waluty obcej i złota w rezerwach.

7,5 mld rubli zostanie przeznaczonych na takie operacje od 7 września do 2 października (13,2 mld rubli dziennie). Jednak rynek walutowy nie zobaczy tych operacji, jest ona czysto wirtualna i propagandowa, aby pomóc rublowi. Transakcje będą między Bankiem Centralnym a Ministerstwem Finansów.

Przypominamy, że reguła budżetowa w tej części do końca roku została zawieszona.

2. Kubańczycy jadą do Rosji walczyć po stronie Putina.

Władze kubańskie potwierdziły, że w kraju obowiązuje program wsparcia Rosji, w ramach którego werbuje się Kubańczyków do udziału w wojnie z Ukrainą. 

Takie informacje podał w dniu wczorajszym „The Moskwa Times”,

W strefie konfliktu działają całe etniczne bataliony najemników, a rosyjskie Ministerstwo Obrony jest gotowe zawrzeć kontrakty z kolejnymi Kubańczykami. Liczba według jednego z oficerów wynosi od 300 do 1000 osób. Są to głównie Kubańczycy i Serbowie.

Kubańczyków do wojny na Ukrainie rekrutuje się głównie w grupach na portalach społecznościowych. W zakładce  „Kubańczycy w Moskwie” na Facebooku większość ogłoszeń z propozycją wyjazdu na wojnę umieściła niejaka Elena Szuwałowa. 

Na swoim wall’u oferuje obywatelom Kuby zawarcie kontraktu z armią rosyjską na 1 rok i obiecuje pensję w wysokości 204 000 rubli, a także rosyjski paszport dla wykonawcy i jego rodziny po 6 miesiącach służby. Szuwałowa wyjaśnia w ogłoszeniu, że umowa zostanie podpisana nawet z tymi, którzy mają nieważny paszport kubański lub nie mają go w ogóle – wystarczy zdjęcie paszportowe i list imigracyjny.

„Jeśli masz żonę i dzieci, na początku możemy pomóc w zakwaterowaniu” – pisze.

Każdemu pomożemy wynająć luksusowy apartament od ręki. Ale jeśli to konieczne, przed pierwszą pensją na kilka tygodni, możemy pomóc rodzinie osiedlić się, nakarmić ją.

3. Ograniczenie kredytów hipotecznych cd.

Rosyjski rząd dyskutuje o zmianach w preferencyjnym programie kredytów hipotecznych. Łącznie z zaliczką zostaną zwiększone do 20%. Ogłosił to dyrektor departamentu polityki finansowej Ministerstwa Finansów Ivan Chebeskov.

Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło 14% w skali roku. Oprocentowanie preferencyjnych kredytów hipotecznych subsydiowanych przez państwo jest o połowę niższe.

Władze planują ograniczyć kredyty hipoteczne przy wsparciu państwa. W szczególności omawiane jest zwiększenie zaliczki z 15% do 20% oraz obniżenie o 0,5 punktu procentowego maksymalnej kwoty dotacji dla instytucji kredytowych.

4. SAP od grudnia odepnie Rosyjską Kolej od swoich usług.

Szczerze mówiąc, myślałem, że to już się stało kilka miesięcy temu, ale jak widać było ogłoszenie, ale z wyjściem jeszcze czekano.

Niemiecki dostawca oprogramowania przemysłowego SAP odłączy rosyjskie firmy od oprogramowania 31 grudnia 2023 roku.

SAP jest liderem w dostarczaniu systemów zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) na całym świecie. Decyzja o odłączeniu rosyjskich klientów jest wynikiem wcześniejszej decyzji SAP o wycofaniu się z rynku rosyjskiego i białoruskiego w marcu 2022 roku.

Przed wybuchem konfliktu na Ukrainie SAP posiadał 60% udziału w rosyjskim rynku oprogramowania przemysłowego.

Alternatywami dla SAP w Rosji mogą być rosyjskie rozwiązania, takie jak 1C i Lanit.

Jednym z największych klientów SAP w Rosji były Koleje Rosyjskie, które przeszły na obsługę techniczną oprogramowania krajowego.

W grudniu 2022 roku byli pracownicy rosyjskiego biura SAP założyli firmę Lab SP LLC, która ma na celu obsługę rosyjskich klientów w zakresie produktów SAP.

5. Brak pracowników w gastronomi.

Osłabienie rubla zmniejszyło dochody migrantów zarobkowych w Rosji. Wraz z akcją rekrutacyjna rosyjskiego ministerstwa obrony zaostrzył się problem z personelem w gastronomii. Restauratorzy skarżą się na niedobór kucharzy i innego personelu do 30%. Braki kadrowe już wydłużają czas oczekiwania na posiłki a może być tylko gorzej.

Stanislav Lisichenko, założyciel restauracji Chinese News, poinformował o problemie na swoim kanale telegramu:

„Na moskiewskim rynku restauracyjnym jest straszny niedobór personelu. Po prostu nie ma kucharzy „- zauważa Lisychenko.

W gastronomii brakuje nie tylko kucharzy, ale także barmanów, personelu sprzątającego, powiedział Sergey Mironov, założyciel sieci restauracji Meat & Fish i przewodniczący rady koordynacyjnej Federacji Restauratorów i Hotelarzy (FriO). Według niego teraz w Moskwie brakuje pracowników, nigdy nie było takiej próżni”.

Poważny problem niedoborów kadrowych jest odczuwalny od czerwca 2023 r.

Jednym z głównych powodów niedoboru personelu, według Łysyszenki, był „drogi dolar”, który w ciągu ostatniego roku zmniejszył dochody obcokrajowców, o prawie 40% . Ponadto na rynek pracy wpłynęły konsekwencje specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, ktoś się „przestraszył”, ktoś został zmobilizowany, a ktoś, w tym „nowi obywatele Rosji”, wrócili do swoich ojczyzn – wymienia przedsiębiorca.

Udział obcokrajowców zatrudnionych na rynku restauracyjnym w Moskwie wynosi około 60%, ale jeśli mówimy tylko o fast foodach, mówimy o 70-75%.

6. Putin pozwolił na przyspieszenie budowy „Siły Syberii-2”

Rosja rozważa przyspieszenie budowy gazociągów do Chin, powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu w sprawie realizacji projektu LNG w Murmańsku.

„Biorąc pod uwagę dobre perspektywy rozszerzenia współpracy z zaprzyjaźnionymi krajami, rozważamy możliwość przyspieszenia budowy szlaku dalekowschodniego, a także gazociągu Siła Syberii-2” – powiedział prezydent.

Pod koniec maja Financial Times (FT) opublikował artykuł zatytułowany „Potęga Syberii: Chiny każą Putinowi czekać na gazociąg”.

Eksperci, z którymi rozmawiała gazeta, uznali, że Pekin dąży do opóźnienia negocjacji w sprawie budowy gazociągu Siła Syberii-2, w tym w sprawie zawarcia korzystniejszych warunków. W artykule zauważono, że wizyta premiera Michaiła Miszustina w Chinach nie zakończyła się podpisaniem dokumentu, w którym Pekin zobowiązałby się do projektu.

Projektowanie gazociągu Siła Syberii-2 rozpoczęło się jeszcze w 2020 roku, będzie przebiegać z Rosji przez Mongolię do Chin. Przybliżona długość rury wyniesie około 6,7 tys. km, z czego 2,7 tys. km przejdzie przez terytorium Rosji. Przepustowość gazociągu wynosi do 50 mld m sześc. gazu rocznie.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. L
  2023-09-06

  Dzięki

Brak możliwości komentowania.