Codzienny ekonomiczny przegląd 04.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wspsarcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  • Ponad 70 lotów opóźnionych lub odwołanych na lotniskach w Moskwie
  • Drony typu lotniczego zostały zniszczone nad Morzem Czarnym w pobliżu Półwyspu Krymskiego i nad regionem Kursk. Wiele kanałów Telegram poinformowało, jednak że wybuchy był słyszalne ponownie w Kurczatowie, gdzie znajduje się elektrownia jądrowa. Budynek niemieszkalny zapalił się po ataku ukraińskiego drona w Kurczatowie – powiedział gubernator.
  • Pełniący obowiązki szefa Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), Denis Puszylin, powiedział, że sytuacja w kierunku Bachmutu jest „mocno napięta”, ciężkie walki trwają w wielu osiedlach.Najgorętszym obszarem jest linia Kleshcheevka-Andreevka: gdzie trwają regularne ataki wroga.
  • Oligarcha Kołomyjski jest przetrzymywany w sprawie karnej o oszustwie i legalizacji mienia jako pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa. Według nich biznesmen pojawia się w sprawie jako obywatel Izraela i Cypru.Minister sprawiedliwości Ukrainy Denis Małyuska oświadczył, że kraj będzie dążył do ekstradycji „najwyższych skorumpowanych urzędników”, którzy wyjechali za granicę.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił dymisję ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa. Zaproponował Radzie Najwyższej zatwierdzenie szefa Funduszu Własności Państwowej Ukrainy Rustema Umerowa na ministra.
  • Dwa kolejne statki przeszły przez tymczasowy korytarz zbożowy, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
  • Kraje zachodnie, które wspierają Ukrainę, muszą dać Rosji gwarancje bezpieczeństwa, powiedział szef administracji premiera Węgier Gergely Gujas.
  • W kontekście planów ograniczenia liczby eksporterów paliw Ministerstwo Energii zażądało informacji od firm naftowych i gazowych na temat produkcji i dostaw paliwa za granicę, Listy zostały wysłane do 70 przedsiębiorstw – od największych firm naftowych po małe rafinerie – w ramach badania kwestii ograniczenia szarej strefy.
  • Na tle gwałtownego wzrostu cen wagonów i spadku marży operacyjnej po wzroście kluczowej stopy Banku Centralnego, niektórzy operatorzy zawieszają zakupy. Ceny standardowych wagonów przekroczyły 5 milionów rubli, a dla nośników mineralnych – 6 milionów rubli. Powodem jest wzrost kosztów budowy , zwłaszcza płac. Głównym przedsiębiorstwom brakuje obecnie około 15% wymaganego personelu.
  1. Rosyjski Bank Centralny coraz bardziej się niepokoi zadłużeniem Rosjan.

Napisałem niedawno artykuł „Nadchodzi pokolenie bankrutów” na nasz portal ekonomiarosji.pl który oczywiście polecam tym, którzy jeszcze tam nie zaglądali.

Pisałem tam o wzroście problemów z zadłużeniem Rosjan. Swoje zaniepokojenie już jakiś czas temu wyrażał Rosyjski Bank Centralny.

Teraz Bank Centralny Rosji ustanowił nowe limity makro ostrożnościowe dla kredytów niezabezpieczonych.

Jeżeli nie wiecie, czym są kredyty niezabezpieczone, to w jednym zdaniu. Kredyty konsumpcyjne, bez zabezpieczenia np. w samochodzie czy hipotece nieruchomości.

Wracając do Rosji, na czwarty kwartał 2023 roku wprowadzone zostaną ograniczenia, aby przeciwdziałać zadłużeniu gospodarstw domowych poprzez zniechęcanie banków do udzielania kredytów o dużej dźwigni finansowej. Trzeba ostudzić falę udzielania kredytów, dla dobra i banków i kredytobiorców, bo może skończyć się katastrofą.

Część Rosjan, którzy będą w potrzebie, aby łatać swoje zobowiązania, nie otrzyma takowego.

Centralny Bank Rosji pisze, że wzrost zadłużenia w lipcu był największy od 12 miesięcy. 64% portfela wszystkich kredytów niezabezpieczonych stanowią kredytobiorcy, którzy ponad połowę swoich dochodów przeznaczają na spłatę zadłużenia. „Stwarza to ryzyko dla kredytobiorców i banków w przypadku ewentualnych wstrząsów.

2. Narasta konflikt pomiędzy rządem a bankiem centralnym.

Szefowa Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała, że powrót do obowiązkowej sprzedaży zysków walutowych przez eksporterów nie da oczekiwanego efektu w stabilizacji kursu rubla. Aby to zrobić, jej zdaniem, konieczne jest stopniowe podnoszenie stawki bazowej.

Zaznaczyła, że sprzedaż wpływów byłaby środkiem krótkoterminowym.

„Moim zdaniem, środek o zwrocie obowiązkowej sprzedaży zysków z wymiany walut może nie dać efektu, jakiego się od niego oczekuje. Po pierwsze, nasi eksporterzy otrzymują część przychodów z eksportu w rublach. Po drugie, jeśli eksporter sprzeda jakąś część zysków z wymiany walut, musi kupić je ponownie jutro. W ten sposób obroty na rynku walutowym będą rosnąć, ale równowaga podaży i popytu się nie zmienia – powiedziała dziennikarzom Elwira Nabiullina 

Szef Ministerstwa Gospodarki Maksim Reszetnikow i doradca prezydenta Maksim Orieszkin sprzeciwili się pomysłowi Antona Siluanova, aby zaostrzyć kontrolę walutową. Według źródeł agencyjnych Siluanov zaproponował zobowiązanie eksporterów do sprzedaży do 90% dochodów z wymiany walut. 

Tym samym 15 września Bank Rosji jest gotowy je podnieść stopę bazową o 1 punkt procentowy albo utrzymać poziom stopy do października-listopada (kiedy presja ze strony wydatków budżetowych jeszcze wzmocni czynniki proinflacyjne). Wszystko zależy czy w ciągu najbliższych dwóch tygodni pojawią się nowe dane o dalszym wzroście niezaspokojonego popytu w gospodarce, presja na rubla lub inne wydarzenia.

3. Zagraniczne firmy opuszczają Rosję czy nie opuszczają?

O skomplikowanej sytuacji firm zachodnich, które chcą opuścić Rosję, mówiliśmy wielokrotnie. Natomiast czytając jeden z artykułów na temat danych z Banku Centralnego Rosji, znalazłem informacje, które mogą was zainteresować.

Jak podaje Bank Centralny Federacji Rosyjskiej, od marca 2022 r. do marca 2023 r. wyjeżdżający cudzoziemcy zawarli około 200 transakcji sprzedaży rosyjskich aktywów, z czego 20% to duże, o wartości ponad 100 mln dolarów. Odpisy aktywów i utracone zyski sięgnęły 80 miliardów dolarów, obliczył Reuters na podstawie raportów korporacyjnych.

4. Putin zadecyduje swoim podpisem o miliardach dolarów.

Łukoil, drugi co do wielkości rosyjski koncern naftowy, którego właścicielem jest miliarder Wagit Alekperow, zwrócił się do władz z wnioskiem o zgodę na wycofanie miliardów dolarów ze zgromadzonej za granicą waluty.

Łukoil chce przeznaczyć te pieniądze, na odkupienie własnych akcji od inwestorów zagranicznych. Jego wniosek trafił bezpośrednio do administracji prezydenta i to on podejmie decyzję, powiedział w piątek wiceminister finansów.

Komisja rządowa, utworzona specjalnie do kontroli podobnych transakcji, nie zajmuje się apelacją Łukoilu – podkreślił wiceminister.

 „To wszystko jest decyzją prezydenta” – powiedział: transakcje są rozpatrywane bezpośrednio przez Kreml i raportowane Władimirowi Putinowi.

Zakup akcji przez Łukoil będzie kosztować ok. 5 mld dolarów – szacują analitycy. A biorąc pod uwagę inne koncerny naftowo-gazowe, które zdaniem wicepremiera Aleksandra Nowaka zwróciły się do rządu z podobnymi żądaniami, kwota ta może sięgnąć 10 miliardów dolarów – oceniają eksperci. 

Takie transakcje stwarzają ryzyko zwiększonego odpływu kapitału i mogą wywrzeć presję na rubla, który po awaryjnej podwyżce stóp procentowych przez CBR ledwo był w stanie ustabilizować się na poziomie nieco poniżej 100 za dolara.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: